Op bezoek bij A. Wabeke te Wemeldinge It's a long way to tipperary 10 AKKERBOUW MESTVEE FRUITTEELT UIENZAAD VERMEERDERING in te planten. Tot twee jaar terug werd al het fruit op het eigen bedrijf gesorteerd. In verband met het samen vallen van het sorteerwerk met andere werkzaamheden op het bedrijf, die veel arbeid vragen, wordt"nu in hoofd zaak door het pakstation van de veiling Kapelle het sor teerwerk gedaan. AKKERBOUW \700R het ca. 34 ha groot akkerbouwareaal wordt jaarlijks een bouwplan opgesteld dat in grote mate afhankelijk ie van de vruchtwisselingsmogelijkheden en de grootte van de kavels. Het samenstellen van het bouw plan is elk jaar weer een legpuzzel, zo zegt de heer Wa beke en het kost veeJ tijd en de nodige zorg. De grond soort is over het algemeen een lichte, kalkarme en slem- pige grond van 20 afslibbaar. De lagere poelgronden zijn ca. 35% afslibbaar. Het bouwplan ziet er globaal De opbrengsten liggen op een redelijk niveau. Globaal en gemiddeld zo. om en nabij de 45 ton suikerbieten per ha, 40 ton aardappelen, 4500 kg/ha gerst en 4500 kg/ha tarwe. Bepaalde jaren op bepaalde percelen wat hoger andere jaren en/of andere percelen wat lagere opbreng sten. De knolselderijteelt is voor 1974 niet in het bouwplan opgenomen. Alhoewel de knolselderij de laatste jaren een vrij goede teelt is geweest, wordt het risico van deze teelt, in verband met het toenemende optreden van een virus een groot risico geacht. Daarbij vraagt deze teelt nogal wat arbeid en daar ook de heer Wabeke een ze kere beperking van de werkzaamheden noodzakelijk acht, dit jaar geen knolselderij. Dat er dan toch nog meer dan voldoende werk overblijft, blijkt wel uit het vervolg van ons verhaal. Het is als wij dit schrijven „Goede Vrijdag". Terwijl alles in de natuur ontwaakt en levenslust krijgt, maken we ons ook hier gereed het Paasfeest te vieren. Op veel opvallende heuveltoppen zijn afbeeldingen van Christus aan het kruis geplaatst roet een schrijn voor Maria. Te vens is de lijdensweg afgebeeld door een omloopje met kleine monumenten, waarop geschreven staat wat er alzo gebeurde. Alles zo overdenkende, moet ons van het hart, dat er in de nu bijna 2000 voorbijgegane jaren weinig veranderd is, vooral als we die op de situatie betrekken zoals die in Belfast en op andere plaatsen in Noord-Ierland is. Een overdenking die we meenemen naar de boomgaaard of we willen of niet! Maar het leven gaat nu eenmaal verder! Voor ons be tekent dat doorgaan met bietenzaaien. En over die bie tenteelt deze keer eens wat bijzonderheden daarover. Zeven jaar terug sleten we de knieën uit de broek met over het veld te kruipen, toen de bieten op moesten ko men. Die tijd is wel voodbij, alhoewel we in ervaring achter zullen blijtven bij de Nederlandse bietenteler. Maar over het veld kruipen is niet per se meer nodig. Er zijn héér in Ierland vier suikerfabrieken voor on geveer een produktie van !4 van de Nederlandse. De prijs voor de bieten voor dit seizoen bedraagt 74, per ton. De opbrengst aan bieten bedraagt 4045 ton per ha. U ziet dat op die basis de financiële uitkomsten niet bijzonder hoog kunnen zijn. De interesse voor bie tenteelt daalt dan ook. De boeren die bieten zaaien doen het dan ook vaak voor nevenvoordelen, zoals bijv. het opruimen van kweekgras met T.CA.. in een perceel en de waarde voor hen van de bietentappen en de pulp. De bietentoppen worden op het land gevoerd aan de bees ten. Met een schrikdraad over het veld krijgen de die ren elke dag een nieuw stukje bietenland af te eten. De grond lijdt niet erg van dit systeem, omdat de steenach tige grond met veel humus nog al tegen een stootje kan. Wat de teelt zelf betreft is Ierland thans niet méér ach ter. Veel boeren zaaien e bieten nog op ruggen, zoals aardappels. Het geeft mijn inziens een iets hogere op brengst, maar te veel werk! Zelf zaaien we gewoon op vlak land. 50 cm rij-afstand, 17 om in de rij. Ras Monohal, dat hier 90 van de opper vlakte in beslag neemt, volvelds spuiten met Venzar, in sommige gevallen Pyramin en na opkomst nog een vol- veldsbespuiting met Betanal. Duur? Inderdaad, maar we proberen liever wat te verdienen met bijv. aardbeien dan die tijd besteden in het bietenland! Behalve voor onszelf zaaien we nog 40 ha voor an dere boeren. Alleen als ze de bieten willen zaaien en verzorgen als we het zelf doen wordt dit door ons als loonwerk aangenomen. et steeds weer verstellen van machine en tractor is teveel werk. Het rooien gebeurt door een loonwerker met een éénrijige bietenrooimachi- ne. die de bieten aan het blad de grond uittrekt. Dat lukt alleen maar, omdat er tegelijkertijd een soort ploeg de bieten opduwt Het vervoer naar de fabriek gebeurt hoofdzakelijk met vrachtauto's. De bietenteelt is dus hier vrij eenvoudig, vooral ook omdat door hiet koele klimaat er weinig luis voorkomt en vergelingsziekte heb ik nog niet gezien. Toch gaat de bietenteelt wel een moeilijke tijd tegemoet, want de kosten stijgen snel en naar ver houding wordt graanteelt meer aantrekkelijk. En de teelt gaat naar grotere bedrijven. Manshalt zit op zijn gelijk te wachten! A KKERBOUW, fruitteelt, mestvee en daarbij nog de vermeerdering van uienzaad zijn de vier pijlers waar het bedrijf van de 59-jarige heer A. Wabeke aan de Hoogeweg te Wemeldinge op rust. Een sterk gemengd bedrijfstype dus waarbij nog komt dat het in een bijzon der slecht verkaveld gebied ligt. Als de heer Wabeke ons op de kaart de verspreide ligging van zijn vele percelen en perceeltjes aanwijst, die zowel aan deze als aan de andere kant van het ka naal door Zuid-Beveland zijn gelegen, is het duidelijk waarom hij over een „lappendeken" spreekt. Het bedrijf is momenteel ca. 50 ha groot en de grond ligt kadastraal zowel in de gemeenten Kapelle en We meldinge als Yerseke. Eigendom is 16.85 ha, pacht 33.21 ha en heeft daarnaast nog tijdelijk ca. 10 ha van de Stichting Beheer Landbouwgronden in pacht. Grotendeels valt het bedrijf in de ruilverkaveling Ka- pelle-Wemeldinge die nu in uitvoering is. Een bijzonder moeilijk verkavelingsgebied, waartoe de landbouworga nisaties reeds in 1964 besloten tot het aanvragen van een ruilverkaveling. Na jarenlange voorbereiding viel op 7 december 1972, met een overweldigende meerderheid van 78 vóórstemmers van de stemgerechtigde grond eigenaren, de beslissing dat tot uitvoering kon worden overgegaan. Een moeilijke verkaveling mede omdat in dit verband hard- en kleinfruitteeltgebied van de kavels met boomgaarden ca. 60 kleiner dan 1 ha is en de perceeltjes van één fruitteler zeer verspreid kunnen lig gen. Daarbij komt nog dat met bestaande fruitopstanden enz. rekening moet worden gehouden. Tenslotte speelt onder meer nog mee de onzekerheid in verband met de Oosterscheldeafsluiting en de verbreding van het Kanaal door "Zuid-Beveland. Eén van de eerste uit te voeren werkzaamheden in het kader van deze ruilverkaveling, de bouw van een gemaal, wacht nog op meer zekerheid omtrent de beslissing daarover. Een kijkje in vogelvlucht op woning en bedrijfsgebou wen. De woning staat op de monumentenlijst HET MESTVEE I-IET aantal stuks mestvee dat door de heer Wabeke afgemest wordt, wisselt naar gelang de omstandig heden. Gemiddeld heeft hij 3540 stuks. Hij gaat uit van eigen kalveropfok, van kalveren die hij op markten en bij collega's in de buurt, die melkvee houden aan koopt. Hij vindt dit zelf opfokken van aangekochte kal veren de voordeligste manier. Vooral in februari-maart kunnen meestal tegen niet al te hoge prijzen kalveren aangekocht worden. Alhoewel vooral in het begin de verzorging veel werk en dus min of meer een arbeidspiek geeft, acht hij voor zijn bedrijf het aankopen van kalveren het gunstigst. Bij de opfok worden naast het gewone voer minimaal 1 kg eiwitrijke kalverbrokjes gegeven. In het voorjaar gaan ze de wei in, blijven een zomer buiten en gaan in de herfst, echter niet voor november weer op stal. Daarna gaan ze weer een zomer de wei in en worden dan in het najaar op ca. 20 maanden oud afgezet In voorgaande jaren werd vooral ingekuild bietenblad en pulp gevoerd. Nu voor het eerst is snijmais gegeven. Alhoewel een nog al eenzijdig voer, is hem dit wel goed bevallen. Alleen ontbreekt nog een goed aanvullend eiwitrijk produkt, zo HET BEDRIJF flLOBAAL is de bedrijfsopzet als volgt: v-* 4 ha fruitteelt 11 ha weiland 34 ha bouwland 1 ha erf 50 ha totaal Het aandeel van het fruitteeltbedrijf in het totale be- drijfsgebeuren was voorheen groter dan nu het geval is. Het oude minder goede gedeelte van de fruitaanplant is allemaal gerooid, waarbij van de rooisubsidieregeling gebruik is gemaakt. Nu overweegt de perenaanplant waarvan 80 door de hoofdrassen Doyenné du Cornice, Beurré Hardy en Conference wordt ingenomen. Het zijn aanplantingen die gemiddeld zo'n 12 jaar zijn en die zo'n 30 40 jaar mee kunnen gaari, zodat die voorlopig nog niet aan vervanging toe zijn. Wel, zo zegt de heer Wabeke, is het „evenwicht" uit het fruitteeltgedeelte van zijn bedrijf, omdat nu het oudste gedeelte ervan met de appelaanplant uitgevallen is. Hij heeft echter gezien het overschot op de appelmarkt geen plannen om opnieuw met de nodige variaties naar boven en beneden, als volgt Uit: Granen meestal wintertarwe, maar vorig jaar toevallig veel gerst ztz 12 ha suikerbieten z±z 9 ha aardappelen (vorig jaar echter minder) z±z 5 ha snijmais zt= 2 ha erwten 11/z 2 knolselderij dtz 2 ha uienzaad iy2 2 RUH.VERKAVCL/NS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10