Wat zijn we in onzesamenleving toch hard aan „verdiepen" toe 4 Drs. J. DIJKGRAAF. L.C.C. - Goes. m J^EL uit je winst" of „Incasseer je verlies"! Het zijn 11 uitdrukkingen die de politieke arena kort geleden weer gekenmerkt hebben. Opvallend eigenlijk, dat uittel len en incasseren zo verdacht veel met geld te maken hebben. Blijkbaar kunnen we ons als volkje toch maar vrij moeilijk van het geld los maken. De materie lijkt ons wel voortdurend in haar greep te houden. Denkt u ook maar eens aan de uitdrukking „Wat koop je er voor?", die zelfs in de meest niet-materiële situaties wordt gebezigd. Soms lijkt het er op, dat ons volk van puur materialisme aan elkaar hangt. Ook in de politieke polarisatie zien we dit materialisme hoogtij vieren. Tegenover de groepen, die van andere af willen nemen (dat is wat anders dan samen delen, want dan moet je het samen echt eens zijn), staan zij die minstens willen houden wat ze hebben. Op zich geen verheffend schouwspel, waarbij het harmoniemodel ver te zoeken is! KRETEN pEN ander verschijnsel is de kretologie. Kreten en leu zen lotlaten, die naar buiten soms gefundeerd lijken, maar het in werkelijkheid helemaal niet zijn. Het leven is nu eenmaal niet te vatten in leuzen of slogans, want daar voor is het veel te veelvormig en te ingewikkeld. Kreten dienen de zozeer begeerde duidlijkheid beslist niet. Als je er werkelijk over na gaat denken en je begint door het op pervlakkige heen te prikken, lopen ze leeg als een lucht ballon. Toch lijkt het dikwijls, dat veei mensen te ondoor dacht achter kreten aanlopen zonder nadenken vooraf. Daardoor treedt gemakkelijk vervlakking op. Laat ande ren maar voor me denken en hun vereenvoudigde denk- produkten zal ik dan wel tot de mijne maken! Wat komt er zo nog terecht van zelfstandig denken en daarmee van een eigen meningsvorming? NAAR ANDEREN LUISTEREN KTU willen we daarmee niet beweren dat ons volk uit sluitend achter het materiële en achter kreten aan loopt. Maar door de massa-consumptie wordt de kop groep van onze denkers er niet beter op. Dat komt vooral omdat de meningen veel meer dan voorheen uiteenlopen. Dit geeft aanleiding tot het vormen van kampen, die el kaar bestrijden, hun eigen stellingen betrekken en niet meer bereid zijn naar de ander te luisteren, waardoor het werkelijke doordenken in de knel komt. Als je voortdurend in de aanval of verdediging bent ga je je eigen stommitei ten zelf geloven en is de kretologie niet van de lucht! Dat is geen klimaat om helder en objectief in te denken, laat staan om tot verdieping en bezinning te komen. Een oor logstoestand gee,ft daar geen gelegenheid toe. DADEN I3ELANGRIJK is niet alleen het onderkennen van de bo venstromen, maar vooral van de onderstromen. Al leen dan komen we tot verdieping, waaraan we naar onze mening toch zo hard toe zijn. En de zaken om over na te denken liggen gewoon voor het oprapen. In een periode, die bulkt van de vernieuwingen is er zoveel om bij stil te staan. Allereerst bij de zin en de betekenis van het be staande en vervolgens bij de vraag of en zo ja welke ver anderingen of vernieuwingen voor de hand liggen. Voor beelden daarvan vinden we eveneens in het coöperatieve bedrijfsleven. De struktuurcommissie van de nationale raad voor land- en tuinbouw heeft met haar rapport veel denkwerk verricht. Er is veel op een rijtje gezet en de kommissie heeft suggesties gedaan voor vernieuwingen. De coöperaties hebben daarmee denkstof gekregen, die ze voor de eigen situatie kunnen vertalen en uitdiepen om vervolgens tot aanpassingen te komen. Bijvoorbeeld ten aanzien van de financiering, de aansprakelijkheid van de leden, het leverings- of afnamerecht, de prijs- en tarief differentiatie, de diversificatie, de voorlichting aan en in spraak van de leden en van nog vêel meer zaken. Eén ding blijft echter ongewijzigd en dat is het doel van de coöpe ratie: het dienen van de bedrijfsbelangen van boeren en tuinders door middel van de uitoefening, voor gemeen schappelijke rekening en voor risico van de leden, van een bedrijf. Het is een hele volzin, die overigens wel dui delijk onderstreept waarvoor de coöperatie ook in deze tijd funktioneert. VERDIEPEN HULPMIDDEL TT ET is goed van tijd tot tijd teruggeworpen te worden op de uitgangspunten van ons bestaan. In het per soonlijke of maatschappelijke vlak, in het organisatori sche of in welk vlak dan ook. Dan gaan we evalueren, dat wil zeggen: ons afvragen wat en hoe hebben we het ge daan om daarna opnieuw positie te kiezen en aan de slag te gaan. Want verdiepen is niet alles. Integendeel, het is alleen maar een hulpmiddel om ons opnieuw bewust te maken van de taken, die we te vervullen hebben. Daar moot voor gewerkt worden, zelfs hard gewerkt worden om waar te maken wat cns voor ogen staat. Verdiepen en daadkracht horen bij elkaar. Op MAANDAG 22 APRIL a.s. houdt de VERENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLE- GING „ZUID EN NOORD" ter gelegenheid van de uitbreiding van het kantoorpand aan de 's Heer Elsdorpweg 12 te Goes en het in gebruik nemen van een Bur- roughs-L 8000-computer van 16.0019.00 uur „OPEN HUIS" Belangstellenden zijn van harte welkom!! aM de steeds verdergaande kostenstijgingen zo goed mogelijk in de hand te kunnen hiouden, dient de bedrijfsvoering steeds aan de nieuwste ontwikkelingen te worden aangepast. Dit slaat deze keer eens niet op de agrarische bedrijfstak, maar op de ziekenhuisverpleging Zuid en Noord aan de 's-Heer Elsdorpweg te Goes. Een Vereniging waar vele leden en begunstigers van de ZLM als verzekerden tegen ziektekosten door hun pre miebetaling nauw bij betrokken zijn. Het verzekerdenbestand van de Z.H.V. te Goes is de laatste jaren zeer sterk gegroeid. De laatste 8 a 9 jaar is het bestand zo ongeveer verdubbeld en per 1 januari 1974 is het aantal verzekerden alweer 15 n toegenomen. Dat de nu ca 32.000 verzekerden administratief veel werk vragen, zowel wat de premie-inning als de uit keringen betreft, ligt voor de hand. Bij de bouw van het Z.H.V.-kantoorpand in 1965, kon destijds deze spektacu- laire groei, te danken aan de zeer billijke premie tarieven, de goede service en de gunstige financiële po sitie, niet voorzien worden. IIET stijgend aantal verzekerden en de regelmatige 1 uitbreiding van bet verzekeringspakket, maakten het nu echter noodzakelijk, dat het kantoorpand moest worden uitgebreid. Daarnaast besloot het bestuur tot automatisering van de administratie over te gaan en een computer aan te schaffen. Konden vroeger nog 9 personeelsleden de administratie verwerken, het zijn er nu al 19, die met de verschillende werkzaamheden be last zijn. Door de uitbreiding van de verzekeringsmoge lijkheden en daarmee samenhangend ook de uitkerings betalingen en de steeds doorgaande stijging van het ledenbestand, kan de computer veel werk uit handen nemen en,worden op die manier de beheer- en admini stratiekosten zo laag mogelijk gehouden. Overigens zijn deze kostenelementen bij de Z.H.V. bijzonder laag en waren over '73 gedaald tot beneden 6 °/o! Afgemeten te gen de onkosten die de commerciële ziektekostenver zekeringsinstelling daarvoor opvoeren en die op 2025 van de premieinkomsten liggen, bijzonder laag! Daarbij komt dat de Verzekeringskamer steeds meer statistische gegevens omtrent de leeftijdsopbouw van de verzeker den eist en gegevens over de kosten van bepaalde leef tijdsgroepen en de daarmee verband houdende ziekten. Met de hand deze gegevens uit te splitsen is praktisch niet uit te voeren, dan wel zou zoveel personeel vragen, dat de hoge kosten daarvan op de premie's zouden door werken. Nu worden de verwerking van het programma van de computer ingebouwd en zijn in een ogenblik te produceren! rVE opzet van de nu plaats gehad hebbende verbou- wing is geweest, dat het grotendeels administra- tievo'werk zo rustig mogelijk verlopen kan. Vandaar dat de afdeling v; rzekerden en premie-inning gesplitst is van de afd uitkeringen. Daarnaast is de balie uitge breid, zodat de bezoekers op een prettige wijze ontvan gen en te woord kunnen worden gestaan. Daarnaast is een computerkamer ingericht waar de Burroughs-com puter L 8000 serie met ponskaartmachine, magneet bandkaartlezer, enz. geplaatst wordt. Deze kamer is air-conditioned. Tenslotte is er nog een aparte werk ruimte voor de kantoormachincs. waar ook de offset-ap- paratuur voor brochures en stencils en de postverzending een plaatsje hebben gevonden. Het gehele kantoorcom plex werd voor de zo noodzakelijke rust van vaste vloerbedekkin e voorzien Bij de gehele opzet en inrichting is ervan uit gegaan, dat op praktische wijze, zender luxe, het dagelijkse werk verricht kan worden en toch het ge.-eel een zeker re presentatief voorkomen heeft! (Zie verder pag. 16) QP grond van het Besluit van de Minister van Sociale Zaken ingevolge de Machtigingswet dient in de hierna te noemen agrarische sectoren vanaf 1 april 1974 een voorschot van 3 te worden verstrekt op de aan passing der lonen aan het gestegen prijspeil, met een minimum van 8,65 per week voor volwassen werk nemers. Daarnaast dienen de vakantiebonwaarden te worden verhoogd met 3% met een minimum van f 1,80 per week voor volwassen werknemers. Het voorschot van 3 moet worden berekend over de lonen, tarieven en vakantiebonwaarden zoals die golden per 31 december 1973, dus zonder de beide toeslagen van ƒ15,per maand die sinds januari respectievelijk maart zijn verstrekt. Wat de lonen betreft dient aanvulling tot het minimum van 8,65 per week plaats te vinden wanneer 3% over het tijdloon, verhoogd met procentuele toeslagen (uitge zonderd de vakantietoeslag) en/of tariefverdiensten be neden het genoemde minimum-bedrag blijft. De sinds maart geldende toeslag van 30,per maand voor volwassenen (ƒ6,92 per week) is met ingang van 1 april verhoogd tot 45,per maand (ƒ10,38 per week) terwijl de daarnaast aan volwassen losse werknemers verstrekte extra vakantiebonwaarde is verhoogd van 1,40 tot 2,10 per week. Zowel de prijscompensatie als de toeslag van 45, per maand (ƒ10,38 per week) telt mee voor de bereke ning van de vakantietoeslag voor vaste werknemers. An dere procentuele verhogingen over de toeslag van ƒ45, zijn niet toegestaan. f JEUGDIGE werknemers vanaf 17 jaar hebben aan- spraak op de hierna te noemen percentages van de hierboven vermelde bedragen: de Akker- en Weidebouw en de Veehouderij, de Pluim veehouderij, de Tuinbouw, de Bloemkwekerijen, het Bloembollenbedrijf, de Cultuurtechnische Werken en de Landambachten: voor 21-jarigen 93% voor 20-jarigen 84 voor 19-jarigen 75% voor 18-jarigen 65% voor 17-jarigen 55% Voor jeugdigen van 16 en 15 jaar gelden de in het be- besluit van de Minister genoemde jercentages van res pectievelijk 47.5 en 40, behalve voor de ongeschoolden in de sector landbouwambachten, voor wie de c.a.o.-per centages van respectievelijk 49 en 41 van toepassing zijn. Wanneer het ingevolge het bovenstaande berekende loon beneden het wettelijk minimum loon blijft, geldt ui-teraard dit laatste. Het wettelijk minimum loon voor vol wassenen bedraagt thans ƒ248,10 per week. Voor jeug digen gelden de bovengenoemde percentages hiervan. VOORBEELD BRUTO weekloonbsrekening van een volwassen vas- te vakarbcidor A (akker- en weidebouw) met een arbeidstijd van 2235 uur per jaar wordt als volgt: Diplomatoeslagen (max.) Waarderingstoeslag 5 Voor Voor beeld beeld zonder met toe toe slagen slagen -1 -'74 ƒ272,45 ƒ272,45 18,20 290,65 14,53 272,45 305,18 Toeslag per 1 -1 -'74: 15,per maand per week ƒ3,46 Toeslag per 1-3-'74: 15,per maand per week ƒ3,46 Toeslag per 1-4'74: - 15,per maand per week ƒ3,46 10,38 10,38 Voorschot loonsverhoging per 1-4-'74: 3% van 272,45 (minimum 8,65) 3% van ƒ305,18 (minimum 8,65) 8,65 9,16 Weekloon per 1-4-1974 ƒ291,48 f 324,72

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 4