TUINBOUW KLANKEN Nog geen genivelleerde Pasen Stemming in bolbloem- en bollenwereld bepaald niet opgewekt Een rustige Pasen! DINGEN VAN DE WEEK 14 In verband met het aanhoudende bestendige weer is de inzaai op SCHOUWEN en DUIVELAND ver gevor derd, terwijl het vóór sommige gewassen nog te vroeg is om gezaaid of geplant te worden. Het weertype is in zoverre veranderd, dat het een stuk kouder is geworden. Wanneer de wind gaat liggen is de kans op nachtvorst groot. Nu zitten wij in het zuidwesten in de meeste gevallen nog vrij gunstig. Mocht onverhoopt zware nachtvorst optreden, dan zullen bij deze bloesemontwikkeling de fruitopstanden het te verduren krijgen. Ten opzichte van normale jaren is de ontwikkeling heel snel gegaan. Een zachte winter en de laatste paar weken abnormaal hoge temperatu ren. Hier en daar staan de vroege aardappelen ook reeds boven. Het voorkiemen is afgelopen winterperiode vlot ter verlopen dan gewenst was. Zaak was regelmatig over te storten. Vanwege de aanhoudende droogte is hier en daar toch nogal wat zaad droog komen te liggen. Bij dit Weertype komt voor de dag hoe weldadig een winter met wat vorst voor de bouwvoor betekent.. De werkzaamheid van de bodemherbiciden zou, wan neer we niet gauw neerslag van enige betekenis krijgen wel eens tegen kunnen vallen. De paar mm in onze regio van gisteren was met wind en zon spoedig weer verdampt. In onze omgeving is de belangstelling voor de pre- cicizaai van zaaiuien toegenomen. Betreffende de rij en- afstand blijken de meningen nog verdeeld. Naar we vernamen van de loonwerker is een gedeelte nog gezaaid op 33 cm. Dat houdt in, dat de 33 en 37 Vz cm afstand bij sproeien en rooien wel wat meer werk zal geven, in verband met verstellen van spoorbreedte en elementen. De ontwikkeling van de witlof in de koude kuil is de laatste tijd snel gegaan. Vandaar knappe aanvoeren en matige prijzen. Voor de weinige telers van winterbloemkool in onze regio is de start bemoedigend. De kwaliteit is goed en de prijs bevredigend. Vanuit de bloembollenhoek valt weinig opwekkends te melden. Het grootste gedeelte van het gladiolenareaal is reeds geplant. Het valt nog moeilijk uit te maken of de oppervlakte zal zijn verminderd. We hopen met z'n allen op een vermindering, maar persoonlijk zijn we er niet gerust op. Bij krimp komt mogelijk weer wat léven in de handel. Per heden is het bepaald een moei zame zaak. De droog verkoop tulpen en irissen loopt ook bijzon der stroef en waar nog zaken gedaan worden, gaat het om prijzen die in geen verhouding meer staan tot het huidige kostenpeil. Bij de kasbloemen heeft het laatste jaar weken hele maal fout gezeten. Grote aanvoeren, mooi weer en de mensen die ze plegen te kopen met het weekend op stap. Dan te bedenken hoe hoog de kostprijs ligt, met olie die meer dan 100 in prijs is gestegen sinds de oliecrisis. In verband met de grote aanvoeren uit de kas, zat het afgelopen wee'k met de bloemen van het veld ook goed fout. De vroege tulpen, met name de Darwin- hybriden, zullen reeds vóór Pasen zijn gekopt. In deze bijdrage is weinig opwekkends uit onze hoek te melden. Het ligt geenszins in onze aard om de zaken in mineur te stellen. We mogen anderzijds ook de zaken niet verdoezelen. We hopen van harte dat het bij een momentopname zal blijven en dat onze verwachtingen zullen worden overtroffen en alles weer ten goede zal keren. In een ondernemers jaar kan veel gebeuren en heel dikwijls worden we verrast door faktoren waar wij niet of nauwelijks rekening mee hebben- gehouden. We staan weer voor een nieuw seizoen en moeten ergens dank baar zijn weer opnieuw te mogen beginnen! Ook in het THOOLSE land zijn de afgelopen Paas dagen, voor onze bedrijfsgenoten in een betrekkelijke rust verlopen. Het zaai- en pootseizoen is wel in een re cordtijd tot stand gekomen, dank zij het feit dat er in de laatste drie weken totaal geen regen gevallen is. On danks de minder goede struktuur van de grond, kon het in de meeste gevallen, toch nog tot een goed zaaibed ko men. Alleen de week vóór Pasen werd het met de zwaar dere grond een hele opgaaf om de juiste grondbewerking toe te passen, omdat de grond teveel uitdroogde met het scherpe weer. Gevreesd wordt dan ook, dat de opkomst van het gezaaide wat ongelijk zal zijn, bij voortduring van de droogteperiode. Dit zal ook zijn moeilijkheden geven met de onkruidbestrijding vóór opkomst, omdat de 'beste resultaten nog altijd zijn, met een gelijke op komst en op zwarte grond. Door het droge en zonnige weertype van de laatste paar weken komt de vroegste winterbloemkool óók niet geheel tot zijn recht. Met te weinig dekblad, en een vlug doorschietende kool, is geen volwaardig produkt te telen. Hopelijk dat de mid den vroege rassen, dienog op tijd een flinke regenbui mo gen hébben, dit nog wat verbeterd wordt. In het Paasnummer van ,,de landbouwkrant", trok Drs Dijkgraaf zijn vraag: of de coöperatie nog sociaal is?; onze aandacht. Ongetwijfeld zal dit zéér zeker de be langstelling hebben van de vele kleine Thoolse land- en tuinbouwers. Wil een coöperatie goed tot zijn recht ko men, dan zal de dienende taak zéér zeker, boven bet commerciële moeten gaan. Wanneer het laatste de bo ventoon gaat voeren, is het voordeel alleen voor de gro te leden weggelegd! Ook in de sociaal economisch ge richte samenleving van deze tijd, zal er gewaakt dienen te worden, dat het minder sterke (mits gezond), steeds I-J OEWEL we in het komende jaar niet moeten rekenen op een stijging van de rente op een wijze zoals dat in 1973 het geval is geweest, dienen we ons wel in te stel len op een blijvend belangrijk hoger renteniveau dan we de laatste jaren gewoon waren. Deze uitspraak deed in de afgelopen week een van de topmannen van een grote bankinstelling. Er werd bijgegeven de verklaring dat de rente die we nu en in de toekomst gaan betalen voor ge leend geld enigermate mee moet gaan met het inflatie tempo. Dat wil zeggen dat de geldontwaarding weerspie geld dient te zijn in het rentepeil. Dat schijnt overigens thans nog maar zeer gedeeltelijk het geval te zijn. Wan neer degene die geld over heeft, dit uitzet en de belasting is er van betaald, dan weet hij nog altijd zeker dat hij gelei delijk aan armer wordt door de enorme geldontwaarding! Het is een groot probleem. Er is over de inflatie en alles wat er met samenhangt reeds veel gezegd en geschreven. De oplossing er voor kan blijkbaar niet gegeven worden. Het is iets geworden waarvan men kan zeggen dat er mee geleefd moet worden. Daar zijn we dan ook volop mee be zig, al schijnt het thans wel zo te zijn dat Nederland geen koploper meer is op het inflatiepad. Overal in Europa stij gen de prijzen en neemt de geldontwaarding toe. Het in dexeren van de lonen op het prijspeil draagt hiertoe bij. Voor ons land rekent men dit jaar op loonkostenstijgingen van plm. 15%. We hebben begrepen dat men in landen als b.v. België en Frankrijk verwacht op aanzienlijk hogere percentages te komen. Onze internationale concurrentie positie kan hierdoor verbeteren en de gulden behoort dan ook tot de „vaste" geldsoorten van de Westerse wereld. Het is een heel ingewikkelde materie en het zoeken naar een andere weg zal niet zo gemakkelijk zijn als wij in Nu we dit stukje uit WALCHEREN schrijven is het 2de Paasdag. Na het wel erg mooie weer van de laatste weken was het een tegenvaller dat het met de Paasda gen zo schraal was. Overigens zijn we wel eens met'de schrijver van de rubriek „Dingen van de Week", dat men wel eens twijfelt of de zin van Pasen nog wel vol doende bewust beleefd wordt. Hoewel men ook hier om zijn bijbelse visie te volgen, wel erg voorzichtig met zijn conclusies moet zijn! Was er in de oudheid niet een pro feet die het hoofd boog en weende omdat hij zich alleen waande?? Dat er nog 5000 rond hem niet hadden gebo gen voor de Daal! Wat men tegenwoordig zou kunnen noemen: de drang om toch maar niets te missen van het vele misbare en overbodige dat ons opgedrongen wordt als niet te missen noodzaak, dat vergat onze profeet! Overigens zou het wel eens interessant zijn te weten welk een storm er op zou steken als de toch ook helaas wel velen die het innerlijke Pasen onberoerd laten, deze feestdag ontnam! We nemen aan dat ze de grootste her rie zouden maken. Overigens is het wel zo, dat talloze kerken overvol waren in de Paasdiensten. Op ons dorp moesten de men sen bijna staan, zo eivol was het! Komt ook door vele onze eenvoud zouden denken. We hebben er echter als ondernemers in sterke mate mee te maken, zeker wan neer we produkten voortbrengen waarvan het prijspeil niet mee gaat met de algemene prijsontwikkeling. En daar van zijn in onze sektor genoeg voorbeelden te vinden. TAJz hebben als tuinders dikwijls flink geïnvesteerd op onze bedrijven. Enkele jaren geleden zaten we op een percentage van 6 of 7. Nu draaien we rond een percentage van 10 Dat legt een zware druk op de ren tabiliteit van onze bedrijven. Vorige week schreven we over de geweldige druk die de stijgende olieprijzen leggen op het gestookte glastuinbouwbedrijf. De fruittelers hebben op dit moment in veel gevallen liquiditeitszorgen, omdat ze veel minder geld voor hun voorraad fruit ontvangen dan ze hadden verwacht en ook nodig zou zijn om alles te financieren tot de nieuwe oogst komt. Gelukkig zijn er ook voorbeelden te noemen dat het meevalt met de prijsontwikkeling van bepaalde produkten die we voortbrengen. De winterbloemkool die op Walche ren in flinke hoeveelheden wordt geteeld brengt beste prijzen op. De tuinders, die de kasaardbeien trouw zijn ge bleven en ook hebben gestookt en belicht in hun kassen, konden in de afgelopen weken een goed produkt afleve ren tegen een hoge prijs en zij zijn bijzonder tevreden over het teeltresultaat en alle zorgen die zij hadden over de hoge stookkosten zijn goed gemaakt door de geldelijke opbrengst van hun produkt. De slatelers hebben de afgelopen weken ook een beste prijs kunnen maken. Toen begin april de temperaturen stegen en de ontwikkeling in de kassen snel ging verlo pen, werd het minder door te grote aanvoeren. De telers van vroege kastomaten hebben overwegend goede prij recreanten die „ter kerke" kwamen. Ook fijn dat er zo af en toe eens onderbreking is van de dagelijkse sleur en door de vele vrije dagen die tegenwoordig in vele bedrijfstakken zijn, wordt een „gewone Pasen" een lang weekend of 1 tot 2 weken vrij. Zonder enige rancune schrijven we dit, maar willen wel constateren dat de afstand tussen de agrarische werkers en „de rest" wel groot wordt. Nu leven we in één tijd dat het woord „ni vellering" boven aan de lijst komt te staan, kunnen on ze regeerders voor onze takken van beroep dit mode woord wel opbergen! Gelukkig dat onze agrarische be roepsbevolking dit niet al te erg als discriminatie opvat. Maar nu de socale dwang haast verstikkend gaat druk ken, moet men het woord nivellering in onze kringen niet te veel op willen dringen. Walcheren is zonder meer de streek waar de meeste brocoli-winterbloemkool geteeld wordt en deze fijne groente is meestal rond de feestdagen in produktie, zo dat vele ruggen gekromd zijn op Pasen om „blad te breken". Hoewel in wezen elk, niet door richtprijs be schermd, gewas een speculatie is, door de wet van vraag en aanbod, overproduktie, klimaat etc, etc. is door de 'brocoli door zijn wintergroei extra belast met een spe culatief element. We zijn dan ook content dat door de zachte winter er zo'n mooi gewas te velde staat. Tot nu toe met goede prijzen. Ook voor de veilingomzet is dat prettig, want door de appelmisère is onze omzet ach ter geraakt bij vorig jaar. Is voor veel tulpen het schrale weer vervelend, voor de brocoli is het ideaal weer. Als er onverwacht warm, zwoel en groeizaam weer komt, dan is het hek van de dam en kan men de dan opeens loskomende massa's niet baas of op zijn best met losse doorgroeiende kool. Veel vroege aardappelen staan weer al boven de grond en de vollegrondsteelten gaan door met wisselend succes. Zo zagen we begin van deze week spinazie veilen voor ongeveer 15 ct per kg (dus moet er geld by!); en vrijdag voor Pasen voor ruim 70 cept! Ook andijvie, tot nu toe een succesartikel pur sang, zat volledig in de put met afbraakprijzen. Waarschijnlijk was er een te grote aan voer op onze Middelburgse veiling en dan kan dit wel eens voorkomen. Gelukkig beperkt zo'n verschil zich slechts tot één veiling. En zo gaan we weer met alle „ups and downs" het verdere voorjaar in! moet wijken voor het grote. Zal de grootste kracht van iedere coöperatie niet bestaan, in de trouw én de over tuiging ven alle leden? Ergens weten ook wijzelf, drom mels goed, dat ieder tijdperk, zijn eigen opvattingen in veel dingen heeft. Ook dat het voor de bestuurders, heden een zware opgaaf is, om het coöperatieschip in goed bevaarbaar water te houden. Gelukkig dat dit ook de volle aandacht heeft van de direkteur van het L.C.C. te Goes, zodat minder gezonde plekken op tijd onder de aandacht gebracht kunnen worden van de bevoegde be sturen. Wij zullen hopen dat de redaktie van dit blad het ons niet kwalijk zal nemen, dat wij in dpze tuin- bouwklank, wat op een zijspoortje hebben gereden, maar ergens hebben wij ook met deze dingen te maken, om dat het ons aller belang is, of wij nu groot of klein zijn. KOELEN EN BEWAREN VAN FRUIT Door de N.F.O. is een geheel opnieuw, bewerkte bro chure uitgegeven waarin de beschikbare informatie op het uitgebreide gebied van het koelen van fruit en het gebruik van koelruimte is gebundeld. Brochure No. 20: „Koelen en bewaren van fruit" werd geschreven door medewerkers van het Sprenger Instituut en het Proef station voor de Fruitteelt. Allen die zich bezig houden met het koelen en bewaren van fruit kunnen in dit boekje veel praktische aanwijzingen vinden. De prijs bedraagt 12,50 en bestelling kan plaats vinden door dit bedrag over te maken op postrekening 51.08.83, t.n.v. N.F.O. Den Haag, onder vermelding: „Brochure No 20. zen gemaakt in de afgelopen weken. Overal in Europa konden ze worden verkocht en ze brachten veel geld op. £R zijn dus lichtpunten. Het is dan ook wel zoals een in het vak vergrijsde tuinder ons dezer dagen ver telde: „Op het eind van het jaar zullen we wel zien hoe het is geweest". Het is heel moeilijk om een bepaalde ont wikkeling vooraf te bekijken. We denken aan de bloemen- telers die er ook in ons gebied nogal wat zijn. Aanvanke lijk liep het dit voorjaar bijzonder goed. Degenen die tul pen hadden en dat zijn er veel moesten de afgelopen weken belangrijk beneden de kostprijs afleveren en dat kwam uitsluitend omdat het bijzonder fraai weer werd, waardoor de buitentulpen plotseling allemaal tegelijk in bloei kwamen en de aanvoer veel te groot werd. Overi gens staat men wel steeds opnieuw versteld van de op namecapaciteit van de bloemenafnemers. De snelle ontwikkeling in de natuur heeft ook de nodige moeilijkheden gegeven aan de fruitteelt, waar men dik wijls nog niet klaar was met de snoei op het moment dat de bomen gingen bloeien. Niet dikwijls zal het zijn voor gekomen dat in de eerste week van april de meeste peren en de pruimen reeds in volle bloei stonden. Nu was dat wel het geval en we nemen aan dat het bovendien nog bijzon der goed bloeiweer is geweest, waardoor vol vertrouwen de vruchtzetting tegemoet gezien kan worden. Op het moment dat we dit schrijven zien we overal in Zeeiand nog ongesnoeide boomgaarden. Dat is een teken aan de wand en maakt voorde betreffende telers een na dere bezinning op deze cultuurzorg noodzakelijk, want vast staat dat men de snoei goed moet doen om straks eeri optimaal teeltresultaat te kunnen verwachten. Wan neer men teler is moet men het goed doen, is men hiertoe niet in staat dan kan beter worden gestopt met het bedrijf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 14