Goede aardappelruggenopbouw zal niet gemakkelijk gaan Er kon en kan met het werk opgeschoten worden Grasgroei bijzonder vroeg op gang „Wat baet den uyl een kaars en bril als toch het beest niet zien en wil" Jacob Cats Rond de Schelde Waar zijn de kostenstijgingen te verhalen? 9 TOEKOMSTBLIK „Gelijk ge wel eens op een zomerse dag, met een dankbaar gemoed en een zonnige lach de lucht hijgend indronk ten leven, - zo zal 't altijd zijn daar waar nacht is noch dood. Als ge voor Christus Koning uw woning ontsloot. Eeuw'ge vreugde voor kortstondig streven". A. ZONDERTUIS. Door de vele neerslag op ZUID-BEVELAND in janua ri, februari en 't begin van maart, werd gedacht dat we niet vroeg met de voorjaarswerkzaamheden konden be ginnen. Dit is toch echt meegevallen. Nu in het begin van deze week is vrijwel alles igezaaid. De struktuur van de grond valt direkt wel niet mee, maar het is toch vrijwel overal gelukt om een goed aanvaardbaar zaaibed te ver krijgen. Alleen de zwaardere, te vroeg bewerkte, gronden vallen echt tegen. Er is ook al een beigin gemaakt met het poten van de aardappelen. Op een aantal percelen zal het straks wel enige moeite kosten om een redelijk opgebouwde rug te verkrijgen. Door de warme dagen van begin april is de groei van wintertar'we, graszaad en luzerne vlot op gang geko- Het gunstige weer van de laatste week van maart heeft zich voortgezet tot op heden. Dit heeft ook op SCHOUWEN en, DUlV ELAND geresulteerd in een zeer grote aktivite'it op de akker in de afgelopen 14 dagen. De verwachting dat het klaarmaken van een goed zaai-pootbed niet overal even gemakkelijk bereikt zou worden, is wel uitgekomen. Het schrale zeer drogende weer heeft daarbij ook igeen goed gedaan, vooral op de toch al moeilijk bewerkbare gronden. De lichtere gron den gaven uiteraard minder problemen. Bij het klaarmaken van de grond tot een goed zaai- pootbed kwam men nogal eens voor problemen te staan. Bij problemen behoren mogelijkheden (niet pas-klaar te geven), maar ook ontstonden vele moeilijkheden. Plaat selijk zal dit straks ook wel tot uiting komen. Opper vlakkige bewerkingen waren soms meer dan normaliter nodig. De stugge gronden, vooral in Schouwen, moesten meer „geholpen" worden. Dit laatste kon gelukkig, want het bleef droog en drogend weer. Problemen deden zich vooral voor t.a.v. het pootbed voor aardappelen. De inzaai heeft op WALCHEREN een zeer geleide lijk verloop. In de jongere polders op de vroege grond is men klaar; in de latere gebieden moet er nog heel wat gebeuren. Bij aanhoudend gunstig weer zal een groot gedeelte van het werk vóór Pasen klaar zijn! Alles is dan redelijk op tijd aan de grond toevertrouwd. Be kwaliteit van het zaaibed is over het algemeen matig tot slecht. Er is weinig vochthoudend natuurlijk kruim. De losse laag zaaibed bestaat grotendeels uit kleine har de stukjes bodembestanddelen met weinig vochthoudend vermogen. Indien er geen regen komt op korte termijn, zal de opkomst vermoedelijk erg onregelmatig zijn. Als we het voor het zeggen hadden, dan zou enkele dagen vochtiger weer met 15 mm regen zeer welkom zijn. Vanwege het zonnige weer is de temperatuur van de grond zodanig dat de opkomst vlug gaat. Het vocht is echter in de meeste gevallen de beperkende faktor. Laat de struktuur van de grond ons dit voorjaar da nig in de steek, de weersomstandigheden op zich zijn wat de temperatuur en zonneschijn betreft, bijzonder aangenaam. De grasgroei is al bijzonder vroeg op gang gekomen. Er is al een redelijke grasvoorraad. Op de meeste bedrijven is een groot gedeelte van de veestapel in de weide gebracht. Dit alles heeft plaats gehad in de eerste week van april. De laatste voorjaars hadden we soms koud weer tot in mei. We zouden nu weer kun nen spreken van een ouderwets vroeg voorjaar, wat de weersomstandigheden betreft. De collega's die winterbloemkool telen zijn alweer aan hun eerste oogst toe. De prijsverwachtingen zijn gun stig en er is weinig uitval. Het tijdig en veelvuldig dek ken en uitsnijden zullen er toe moeten bijdragen dat de kwaliteit zo gunstig mogelijk uitvalt. Ook aan de sortering naar kleur en omvang en de verpakking, kort om: het vele werk aan het veilingklaarmaken, dient de volle 'aandacht te worden besteedt. Nieuwe telers met weinig ervaring op dit gebied, zullen er goed aan doen, eens een kijkje te gaan nemen op de veiling. Men kan daar van degene die het goed doen veel leren. De wintertarwe groeit ook zeer goed. Het stadium waarin toepassing van OOC het meest gewenst is, zal in de komende weken zeker worden bereikt. Wanneer een te slap gewas wordt verwacht of voetziekte-aantas ting is een CC-bespuiting zeker het overwegen waard. Aarzelend is het voorjaarswerk van start gegaan. Hiervoor waren vele gegronde redenen voor aan te wijzen. Ook voor het ploegen waren vorige herfst de om standigheden niet al te best en wat laat op winterland geploegd werd', is nu vooral slecht van struktuur. Bo vendien is er de gehele winter geen vorst geweest en tevens bleven de verlangde nacht vorstjes ook bijna ge heel uit. Zo zaten we dit voorjaar met een taaie struk tuur waarvoor goed drogend weer meer dan ooit ge wenst was. Toen we echter met de inzaai van de zomer granen van start gingen, raakten we volkomen in de mist en werd het land eerder natter dan droger. Hier door ligt er dat zaaibed niet zo rooskleurig bij zoals we steeds gewend waren. Typisch is thans toch wel de Gelukkig is er weinig geforceerd gewerkt, maar toch waren extra bewerkingen de enige mogelijkheid om iets redelijks te bereiken. Momenteel is hier het zaaiwerk praktisch klaar en het poten van aardappelen is ook al ver gevorderd. Sommige zijn reeds geheel klaar. Vóór Pasen zullen echter alle aardappelen nog niet gepoot zijn. Ondanks de minder gunstige struktuur van de on dergrond, verloopt met behulp van 't zonnetje, de kie ming en eerste opkomst van de eerst gezaaide gewassen goed. De wintertarwe staat goed, hoewel plaatselijk een wat te dichte stand. Geen overdadige N-bemesting zal zijn gunstige uitwerking wel laten blijken. Droog- ligging van het gezaaide zal wel meevallen, maar voor werking van verschillende toegepaste bodemmiddelen zouden we wel weer een beetje neerslag toejuichen. We naderen nu de tijd van verzorging. T.a.v. het voorkomen van plagen vreterij en onkruidbestrijding, spuit door dacht. Voor opbouw van aardappelruggen (niet te vlug), zal in vele gevallen de frees (1 of meer keer) voor het gewenste resultaat moeten zorgen. raas rara si De komende weken zullen we de opkomst van de gewassen weer geregeld moeten nagaan. Vooral het op treden van vroege akkerthrips kan aan bieten, blauw- maanzaad en erwten ernstige groeiremming veroorza ken. ■Zo staan we dan weer aan het begin van het groeisei zoen. Ons boerenhart klopt weer vol verwachting wat het worden zal in de verschillende fasen van de groei te ibeginnen met de opkomst en eindigend met de op brengst. De wasdom kunnen we niet geven. Wel staan ons verschillende teeltmaatregelen ten dienste, die we zullen moeten toepassen als de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Dit zowel tengunste van de kg-op- brengst als van de kwaliteit van het produkt. zeer snelle kieming van de zaden en dit menen we toe te mogen schrijven aan de hoige temperaturen van de laatste dagen. De inzaai van deze gewassen lijkt wat aan de late kant, maar de opkomst zal niet lang meer op zich laten wachten. Zo bespeuren we toch weer, dat ook de natuur zich aanpast aan de omstandigheden. Ook wij dienen ons aan te passen en bij het klaar maken van het bietenland hebben we dat ook onder vonden. Bijna alle eggen zijn uit de schuur naar het land geweest en toch verkregen we op de zware grond geen ideaal zaaibed. Een wat teveel aan taaie kluiten vanuit de ondergrond en ook nogal wat harde korstklui- ten van de toplaag vormden mede het eindresultaat van ons pogen. Het is dan ook te begrijpen dat vele col lega's de rolblok weer van stal hebben gehaald om hiermede het zaaibed wat aan te drukken en tevens om voor het gezicht nog wat te corrigeren. Uit vroegere jaren kennen we nog de ringwals of ook wel de kluiten breker igenoemd en zo zien we, dat de geschiedenis zich nogal eens herhaalt. Meerdere boeren hebben thans ook hun plannen tot het zaaien op eindafst'and van de bie ten laten varen en hebben met spoed weer zaad bijbe steld. Met angst is slecht te leven en deze is door ver kleining van het risico beter uit te bannen. Het aardappelpoten gaat ook niet kluitloos. Bij deze teelt moeten we weer wat dieper de grond in, maar door het gebruik van de aangedreven eggen en gesteund men. Ook de igrasgroe'i is zeker voor de eerste week van april al d'e moeite waard. Niet voor niets loopt er hier en daar al aardig wat jong rundvee buiten. De vroegst gezaaide percelen zomergraan en eryrten komen al boven. Op de vroegst gezaaide percelen suiker bieten komen de eerste plantjes al boven, wat toch wel zeer vlot genoemd moet worden. Ook de opkomst van de uien zal niet lang meer op zich laten wachten. In ver schillende gevallen zal het voor de opkomst van de gewassen zeer kort dag zijn om noig wat grotere on kruiden door middel van Gramoxone te laten verdwij nen. In de wintertarwe die met Tribunil gespoten is, zal vooral op de zwaardere gronden nog wel eens een be strijding tegen kleefkruid noodzakelijk kunnen zijn. Voor de bestrijding hiervan zijn meerdere middelen be schikbaar. Voor het juiste tijdstip van bestrijding is de lengte van 12 tot 15 cm van de tarwe zeer snel bereikt. Op verschillende percelen is men voor de opbouw van de aardappelruggen al volop doende met de rijen- frees. Wil men een chemische onkruidbestrijding toe passen dan zal er voor gezorgd moeten worden dat men dit zo snel mogelijk na het frezen doet, dus op een mo ment dat de grond nog wat vocht bevat. Het resultaat is hier sterk van afhankelijk. Met de prijzen van de aardappelen van de oude oogst is het op dit ogenblik niet zo best gesteld; ook de prij zen van de uien zijn wat teruggelopen maar in mindere mate. Laten we maar hopen dat deze produkten nu gepoot en gezaaid voor de nieuwe oogst aanstaand na jaar een beter resultaat mogen geven. Ook op NOORD-BEVELAND is er druk geprofiteerd van het droge weer. Dit was waar de boeren op hadden gewacht. Oostenwind en schraal weer. Wanneer dit ar tikel verschijnt zal het meeste werk wel gebeurd zijn en zullen we weer op regen wachten. Want dat zal hard no dig zijn om de jonge kiemplantjes door de harde kluite- rige bovenlaag heen te helpen. We hebben allemaal ge zaaid en gepoot, maar de meesten zijn toch wel ver schrokken van de bijzonder slechte structuur die de bo dem heeft. Vooral voor de aardappels zal het problemen geven om goede ruggen op te bouwen. Wat bij velen misschien door de drukte aan de aan dacht is ontsnapt, is het prijsbesluit in Brussel voor de agrarische produkten. Het was net als alle keren weer een schertsvertoning. Er is geen sprake van het opvan gen van de kostenstijgingen, laat staan van een reële in komensverbetering! De voorzitter van onze bedrijfsver eniging op Noord-Beveland noemde in z'n openingsrede van de algemene vergadering, afgelopen winter, dat de kostenstijging voor een 40 a 50 ha bedrijf zo'n 10.000 zou bedragen. Waar zijn de mogelijkheden om dit te ver halen? Nergens!! Wie doet er wat aan? Niemand!! Dit is misschien wat grof gesteld. Maar waar blijkt dan uit dat er wel wat gebeurt? Als er een aantal vrouwen een fabriek van Philips bezetten, halen ze de pers en TV. Zelfs steun van de minister-president. Maar bij de boe- fen hoort men niets. Behalve wat commentaren in de landbouwbladen. Maar dat haalt niets uit! De heer Knottnerus zegt in De Boerderij: „Voor Europese om standigheden zijn de resultaten nog niet zo gek; maar eigenlijk 9 procent te laag". Wij zijn er van overtuigd als de vakbonden een verhoging eisen en ze zouden 4 minder krijgen, dan zal je wel andere commentaren ho ren en dan zal ook de gehele pers er wel aandacht aan schenken! En wat zal het resultaat zijn? De heren krij gen hun zin! Ons inziens wordt er door de gehele kader- top in de landbouw niet 'hard genoeg gevochten of te weinig krachtige middelen aangewend om hun doel te bereiken. Laten ze eens stoppen met het praten in het eigen kliekje, maar gezamenlijk optreden. Desnoods een harde lijn volgen om het doel te bereiken. Het is toch een vreemde situatie: overal is er voedsel tekort en toch ziet de akkerbouwer ondanks al z'n inspanningen op mechanisatiegebied en opbrengstvermeerderingen geen kans een goed inkomen te behalen, laat staan zijn reëel besteedbaar inkomen te verbeteren en met de rest van de Nederlandse 'bevolking gelijk op te trekken! door zon en wind is er toch een goed pootbed te ma ken. De geheel kluittoze- en stoffijne aardappelruiggen zoals we die enkele jaren geleden voor ogen stonden zijn te kwetsbaar voor alle weersomstandigheden. Slechts de opbouw van de ruggen met gezonde droge grond is aan te bevelen en daarvoor zullen we nog even geduld moeten hebben. In andere voorjaren werd nogal eens waarschuwend igewezen op het in de ijskast stoppen van de poters. Hiermede werd dan bedoeld het te vroeg aanaarden, maar deze waarschuwing zal nu niet nodig zijn. Dat goede voorlichting steeds herhaald dient te worden is ook vorig jaar weer eens gebleken. Buurman 'had toen vergeten om de chemische onkruidbestrijding in zijn aardappelen toe te passen en dat is een les ge weest welke hem nog lang zal heugen en wat hij ook nogal eens moet aanhoren. Zelfs collega's kunnen bik kelhard zijn met hun commentaar! De wintertarwe, de lucerne en het graszaad zien we met de dag groeien. Het wild en de voigels vinden al een prima dekking in deze gewassen. Ook de vroege soorten in de boomgaarden zijn al met bloesem igetooid en nog heel even en dan staan ook de voorjaarsgranen weer boven de grond. Zo krijgen we weer een beeld van Zee land op zijn mooist wat ook steeds vele vreemdelingen trekt en waarvan ook wijzelf weer dagelijks kunnen ge nieten. Al'les leeft en alles wordt nieuw, ook met Pasen anno 1974!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 9