Buigen en breken de kwaal van de Canadese takkenschaar Betere appels werden duurder DINGEN VAN DE WEEK OPEN DAG PROEFTUIN BREDA De Proeftuin te Breda, Heilaartstraat organiseert op 19 april 's-middags van 13.00—19.00 uur een opendag voor tuinders en andere belangstellenden, waarbij men kennis kan maken met het hele scala van proeven die er genomen worden. iDit zijn o.a. Bij de glasteelten: Vroege stookaardbeienproeven met gekoelde en niet- Igekoelde Gorella-planten, die op diverse tijdstippen zijn geplant. Aardbeien in de heteluchtteelt met 6 planten per m2 bij 46 en 8 rijen per kop bij het ras Gorella. Verder een rassenproef met 19 merendeels nieuwe rassen. Rassenpr^even met boter- en ijsslarassen in de kou de teelt, waaronder een aantal nieuwe opgerichte typen. Een 7-tal doorteeltsystemen bij vroege stooktomaten. Een teeltpro ef bij vroege stooktomaten met diverse water- en meststofigiften. Komkommer rassenproef met 7 merendeels nieuwe rassen. Bij de vollegrondsteelten: Plastic afdekproeven met sla, spinazie, radijs en peen, waarbij vanaf het zaaien of planten telkens één week later het plastic wordt verwijderd. Plantmethodenproef bij winterprei. Teeltproef bij zomerprei. Vollegrondsaardbeien rassen ziektebestrijdings- proeven en koelproeven bij Senga Sengana. Studieclubs worden aangeraden zoveel mogelijk in groepsverband te komen en tevoren hun bezoektijd te melden bij het Cönsulentschap voor de Tuinbouw, Heu velring 116 te Tilburg. Tel. 013 432929 421720 of bij de bedrijfsvoorlichter. TOEPASSING ETHREL-A De commissie voor Fytopharmacie heeft Ethrel-A toe gelaten. Gezien het enorme onderzoek dat aan dit pro- dukt is besteed en de grote interesse er voor in de prak tijk, informeerde „Luxan" te Eist ons omtrent de toe passingen. In het algemeen is Ethrel-A een groeiregula- tor en bevat het 480 g/1 ethefon. Appels. Voor appels is het middel toegelaten als che misch bloemdunningsmiddel. Een bespuitinig met Ethrel- A kan het handWerk bij bloemdunning in belangrijke mate vervangen, alsmede het optreden van beurtjaren tegengaan. Het middel is toegelaten voor de rassen: Be- noni, Schone van Boskoop en Winston. Vlas. Met een bespuiting van Ethrel-A in vlas kan men legeren voorkomen. Tevens heeft dit middel in vlas een duidelijk positieve invloed op de kwantiteit en kwaliteit van het lint. Irissen. In irissen mag men spuiten ter bevordering van een gelijkmatige bloei van geprepareerde Hollandse irissen. LANDBOUWSCHAP GEEFT VOORLICHTING OVER GEMEENTELIJKE ONROEREND-GOEDBELASTING Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten tot de uitgave van een brochure over de gemeentelijke onroerend-goedbelasting. In de vergadering op 3 april j.l. kon het bestuur zich verenigen met het rapport van een kleine werkgroep onder voorzitterschap van de heer H. J. Volriet, lid van de Belastingcommissie van het Landbouwschap. In het rapport wordt vooral ingegaan op de vraag welke van de twee mogelijkheden van hef fing de voorkeur verdient: de heffing op basis van de oppervlakte dan wel op basis van de waarde in het economisch verkeer. Het Landbouwschap is van oordeel dat in het alge meen de waarde als grondslag voor de heffing in de eer ste plaats in aanmerking komt. Overigens zijn landbouw grond en kassen van de belasting vrijgesteld. Woning, bedrijfsgebouwen, tuin en erf zijn er wel aan onder worpen. De brochure van het Landbouwschap over de nieuwe gemeentelijke belastingen zal binnen korte termijn ver schijnen. Tuin'bouwconsulentschap „Goes" H. WIEDENHOFF )I\E E.T.F. Canadese takkenschaar wordt door zeer veel fruittelers bijzonder gewaardeerd om zijn goe de knipeigenschappen en om het geringe gewicht. Over de aluminium heften is men algemeen niet zo tevreden, omdat die heften bij wat zwaarder knipwerk spoedig verbuigen en ten slotte afbreken. Zowel de ronde als de nieuwere en de nieuwste ovale heften zijn niet tegen zwaar knipwerk bestand. De in de handel verkrijgbare aluminium buis is niet zonder meer te gebruiken voor het maken van schaar- heften. De oudere ronde heften hebben een buiten-/ binnendiameter van 23/19 mm. Er bestaat een naadloze aluminum pijp met de maat 25/22 mm, maar deze pijp is moeilijk of niet te verkrijgen. Een meer courante maat is 25/22 mm, maar de wanddikte is als enkele pijp te gering. Als we de afgebroken ronde heften (23/19 mm) over de volle lengten inzagen en daarna de zaagsnede dicht knijpen, wordt de buitendiameter verkleind. Dit dun ge maakte stuk heft kan nu (met olie of vet bestreken) in de aluminum pijp van de maat 25/22 worden geschoven. Aldus ontstaat een dubbelwandige pijp die erg sterk is. In een bankschroef kan één einde van de dubbele pijp iets worden plajgeknepen. Alvorens deze nieuwe heften aan de stalen schaarbe nen worden gestoken, moeten de schaarbenen op een slijpsteen worden afgeslepen. De aldus vervaardigde schaarheften zijn sterk en toch licht van gewicht. Na montage van originele heften zal de schaar wel iets zwaarder zijn, maar de heften zullen niet meer breken. TEGEN LOSLOPEN VAN BOUT EN MOER VERWIJDER de originele moer. Ontvet de schroef draad van de bout en draai er een zelfborgende moer op. Er zijn verschillende soorten zelfborgende moeren in de handel. Al deze moeren hebben een zelf- EEN EENVOUDIGER METHODE N vrij eenvoudige methode om schaarheften voor breuk te behoeden is de volgende: De aluminum heften worden verwijderd. De stalen schaarbenen wor den nu verlengd door het aanlassen van een plat stuk staal met een lenigte van 12 tot 15 cm, een breedte van 2.5 cm en een dikte van ±5 mm (voor nieuwe scharen) en 8 mm voor oude scharen. De dikte verschilt, aange zien de nieuwste schaarheften inwendig zijn voorzien van profielruggen (zie doorsnedeschetsen). De einden van de aangelaste strips moeten iets worden afgeschuind (met hamer of vij'l)In de strips kunnen ga ten' worden geboord om het gewicht iets te verminderen. borgende werking. Als een dergelijke moer echter met een sleutel wordt losgedraaid, zal de borgende werking geheel of gedeeltelijk verloren gaan. Er moet dan een nieuwe zelfborgende moer worden gebruikt. Het vooraf bestrijken van de schroefdraad met vloei bare pakkinig of ruitenkit (uit autobranche) schijnt het loslopen van moeren ook tegen te gaan. Succes! Op de fruitveilingen is vorige week de prijs van de betere kwaliteiten Golden Delicious wat aangetrokken. Het verschil met de voorgaande week was vrij groot en bedroeg soms wel ongeveer 10 cent per kg. Er wer den goede partijen Golden Delicius klasse I in de grote maten verkocht voor prijzen van 45 tot 50 cent pér kg. De maat 6'570 mm liep tot rond 40 cent per kg. Klasse II kwaliteit was 510 cent per kg goedkoper. De vraag was opnieuw het grootst naar de redelijk groene partijen. De fel gele partijen brachten ongeveer 5 cent per kg minder op. Deze worden er overigens nog al wat aangeboden. Wanneer een c.a. cel wordt geopend is het van belang zo snel mogelijk de sortering te ver richten, want men staat dikwijls versteld van het tempo waarin de vruchten aanrijpen. Vooral de vorige week was dat in sterke mate het geval. Toen waren er dag temperaturen van 20 graden C. en dat is te hoog voor de appels. De aanvoer van de overiige rassen was niet groot. Goudreinette handhaafde zich redelijk op een prijs van 60—65 ct per kg voor de grote maten. Winston klasse I in de grote maten noteerde rond en iets boven 1 gulden per kg. De maat 6570 mm van dit ras werd verkocht voor 85 tot 90 cent. Laxton Superbe in de grote maten steeg tot dicht tegen 1 gulden per kg. De maat 6570 mm werd voor 65 tot 70 cent per kg verkocht en voor de klasse I 60—^65 mm werd rond 50 ct per kig betaald. Het aanbod van Conference peren gaat nu ook min der worden, hoewel Goes Krabbendijke toch nog be hoorlijk aanvoeren had. De prijs kon zich goed hand haven op rond en iets boven 1,20 per kg voor de gro te en middelmaten, Klasse I en rond 1,10 per kg voor de maat 5560 mm. De lid maat kwam op 70 ct per kg. In Kapelle-Biezelinge begon de aanvoer van kasaard- beien op gang te komen. Eind vorige week werd voor de klasse I kwaliteit rond ƒ2,50 per doos met 200 gr aardbeien betaald. KTU we ons zetten tot het schrijven van de bijdrage die u nu leest, beseffen we dat deze verschijnt aan de vooravond van de Paasdagen. Nog maar enkele dagen en we mogen het Paasfeest vieren. Dat is gemak kelijk neergeschreven, maar tegelijk moeten we erken nen dat het lijkt of het steeds moeilijker wordt om dat zo te ervaren. Voor steeds meer mensen, ook om ons heen, is het Paasfeest beslist niet meer het feest van Gods overwinning van de dood. De paasgroet van alle eeuwen „De Heer is waarlijk opgestaan" wordt steeds minder vernomen. Zeker, op Eerste Paasdag zullen er wat meer mensen in de kerken bijeen komen dan op de gewone zondagen. De paasliederen zullen door de kerk ruimten schallen want het zijn mooie en vrolijke liede ren. Voor zeer velen, ook in onze omgeving, is het Pasen echter geworden tot hoogstens een feest van vernieu wing, waarin de natuur zich in haar feestkleed van de lente steekt. De winter is voorbij. Wat dor en doods was wordt fris en groen en het is goed daar met Pasen aan te denken. De reklamejongens proberen ons er van te overtuigen dat we met Pasen wel iets extra's mogen uitgeven voor dit of voor dat. Het is hier niet de plaats een theologische beschouwing over het Paasfeest te geven. U zou dat trouwens ook niet verwachten. We kwamen tot deze op merkingen omdat we ons afvroegen wat de betekenis van het Paasfeest voor ons in feite is. Beschouwen we het werkelijk pog als de zekerheid dat de dood niet het laatste woord heeft maar dat ze is overwonnen! Laat ieder voor zich er het antwoord op geven dat hij denkt dat er op gegeven moet worden. Wanneer we het Paasfeest ervaren en beleven in de zin waarin het is bedoeld op grond van het christelijk geloof dan kan dat een geweldig stuk rust en zekerheid geven in een overigens steeds zeer onrustiger onzeker der wordende wereld. TATANT onrust is er genoeg in de wereld van vandaag, ook in onze tuinderswereld. We denken bij voor beeld aan de onrust in de glastuinbouwsektor waar de zorgen om de hoge stookolieprijzen enorm groot zijn. De regering heeft in de afgelopen week hulp toegezegd, maar algemeen wordt deze als onvoldoende ervaren en er wordt gesproken van een teleurstellend resultaat. Men had een ander besluit verwacht van een regering waarin de tuinbouwbelangen worden behartigd door een minister die eerder toonde zeer goed te begrijpen hoe groot de moeilijkheden zijn. We hebben begrepen dat de regering een bedrag van 54 miljoen gulden ten behoeve van de tuinbouw heefftoegezegd. Dit bedrag zou dan bestaan uit 25 miljoen gulden als voorschot voor de hoge olieprijzen. Daaruit kan een toeslag worden be rekend van 30,per ton zware olie. Het Landbouw schap had berekend dat er een toeslag van bijna f 80, per ton zware olie nodig zou zijn om de glastuinbouw een kans te geven bij deze hoge oliekosten. 10 miljoen gulden is er beschikbaar voor de omscha keling van olie op aardgas. Of dit voldoende is zal de toekomst leren. Het wordt ernstig betwijfeld! Verder is 10 miljoen gulden bestemd voor bedrijfsbeëindiging en wil de regering 9 miljoen gulden beschikbaar stellen voor het onderzoek naar energiebesparende maatregelen. Algemeen kwam in tuinbouwkringen vorige week naar voren dat het erg weinig is wat de regering van plan is te doen om de in nood en zorgen verkerende glastuin bouw te helpen. De ontevredenheid in de glastuinbouwsector is dan ook bijzonder groot. Volgende week vrijdag of zaterdag zal in de veiling Westland Noord een grote massameeting worden gehouden in verband met de zeer moeilijke posi tie waarin de glastuinbouw door de hoge stookkosten is terecht gekomen. Deze meeting wordt georganiseerd door de drie Hol landse Landbouworganisaties met medewerking o.m. van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Demon streren en aktievoeren ligt ons over het algemeen niet zo erg. De nood moet wel hoog zijn willen we in aktie komen. Dat is ze dan ook ongetwijfeld. Het gaat immers om het voortbestaan van een bedrijfstak waarin duizen den mensen hun brood verdienen en waarin miljoenen guldens geïnvesteerd zijn. TATANNEER we het hebben over zorgen, gelden deze ook voor de fruittelers die hun Golden Delicious moeten verkopen tegen veel te lage prijzen. In de ko mende weken gaat het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen proberen wat te doen om het verbruik van Golden in Nederland te stimuleren. Onder het thema: „Nederland Golden Delicious, goudgele gezondheid" zal een vooral op de randstad Holland gerichte reklame-aktie van start gaan. Er is radioreklame, de winkels zullen er op ingesteld worden en er is een prijsvraag. Ook met luchtreklame zal de aandacht worden gevestigd op de Nederlandse Golden Delicious. Men wil hierop vooral de nadruk leggen omdat de Franse Golden Delicious ook ïn het Nederlandse marktbeeld nog altijd een grote plaats inneemt. Doel van deze reklame-aktie is de Nederlandse huisvrouw er bij te bepalen dat ook Nederland een zeer goede kwaliteit Golden Delicious kan leveren op dit mo ment. Dat zal dan echter ook werkelijk moeten gebeuren. Daarom heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen een beroep gedaan op de Nederlandse fruittelers om in de komende weken volop Golden Delicious van goede kwaliteit beschikbaar te stellen door de c.a.-cel len te openen. Wanneer we er van uitgaan dat we een prima produkt hebben dan zullen we dat ook moeten leveren en wanneer er een goede kwaliteit voor de klok komt zal deze zonder twijfel haar weg vinden en hopelijk tegen wat betere prijzen dan we de laatste tijd hebben gekend. Al moeten we er voor dit seizoen geen wonde ren meer van verwachtenI V7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 17