maaidorser E521 Steeds gebruiksklaar voor topprestaties CEBECO-HANDELSRAAD Aktieprogramma voor glastuinbouw het saneringsproces in de glastuinbouw wordt bereikt in het kader Van de huidige bedrijfs- beëindigingsregeling van het O. en S.-Fonds. 16 Q£ oliecrisis moge dan voor Nederland zijn bedreiging verloren hebben, voor de tuinbouw heeft hij nog een allerongelukkigste nasleep. De olieprijzen zijn namelijk hoog gebleven. Dat betekent dat de inkomens in de glastuinbouw bedreigd worden. De enorme extra stookkosten tasten die inkomens van vele tuinders zwaar aan. Bij de jongste toegestane verhoging van de prijzen voor aardolieprodukten is echter helemaal niets uit de bus ge komen met het oog op de tuinbouw. Het zou een daad van wijs beleid geweest zijn als de regering bij de goedkeuring van prijsverhogingen voor energie met maatregelen was ge komen voor de zeer zwaar getroffen sectoren. We verwach ten niet anders van die overheid? Het moet ons van het hart dat de regering op het terrein van de energie een zig-zag beleid voert. De ene dag is de omschakeling van olie naar aardgas zeer urgent, de volgende dag geldt het devies dat de aardgasprijzen ongeveer gelijk moeten worden aan die van stookolie. Dan is omschakelen niet meer zo aantrekke lijk. Volgens de overheid zullen de aardgasprijzen op den duur gelijk moeten zijn aan de olieprijzen, maar dat kan naar de mening van minister Van der Stee wel enige tijd kosten. Voor de naaste toekomst betekent dit laatste dat de tuinbouw- en trouwens ook andere agrarische bedrijven aardgasprijzen niet aangepast worden. Dat is dan voor de tuinbouw- en trouwens ook andere agrarische bedrijven de enige uitweg op dit ogenblik en ook de enige ireden om zo vlug mogelijk om te schakelen op aardgas. De inventarisatie van de behoeften aan en de mogelijk heden van omschakeling is nu voltooid. Wij verwachten dat de uitvoering van deze omschakeling zo snel mogelijk be gint. Wij hadden gedacht voor de aanvang van deze vergade ring een onderhoud te hebben met minister Van der Stee, waarbij hij ons zou informeren over de maatregelen die de regering in petto heeft. Omdat deze zaak thans bij de Twee de Kamer in behandeling is, heeft deze bijeenkomst nog niet kunnen plaats vinden. Wij zullen nu na afloop van deze ver gadering een bespreking hebben met minister Van der Stee. Ondertussen kunt u in de ochtendbladen lezen wat de mi nisters van plan zijn? Aldus ir. C. S. Knottnerus in zijn openingswoord bij aan vang van de verleden week woensdag gehouden openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap. De ochtend bladen van woensdag 3 april konden officieus al over de plannen berichten, over hetgeen die minister 's avonds in de Tweede Kamer zou gaan vertellen. En officieel bij het Landbouwschap en de organisaties niet bekend mocht wor den verondersteld te zijn! D regering kondigde het volgende pakket maatregelen aan om de energiegevoelige glastuinbouw en de vis serij enigszins tegemoet te komen, omdat de stijging van de olieprijzen als een structureel gegeven moet worden be schouwd. Voor de glastuinbouw is besloten tot: afronding van het proces van omschakeling van olie op aardgas, kosten 7 min; stimulering van energiebesparende projecten, 3 min; stimulering van de beëindiging van niet-perspectiefbie- dende glastuinbouwbedrijven, 10 min. De minister stelde in zijn toelichting zeer nadrukkelijk dat het hier gaat om maatregelen die het de zelfstandige ondernemer in de tuinbouw mogelijk moet maken hun be drijfsvoering onder eigen verantwoording voort te zetten en deze maatregelen geen hulp- of steunprogramma is. Van daar dat welbewust gekozen is voor oplossingen op korte termijn in de vorm van subsidies met daarnaast op langere termijn werkende structuurmaatregelen. De minister onder streepte dat de tuinders tijdig zekerheid over de nieuwe aardgasprijs moeten hebben en kondigde aan dat deze prijs lang voor de contractdatum van 1 november a.s. bekend zal zijn. Ook werd) benadrukt dat met hetgeen voorgesteld is rekening is gehouden met mogelijke maatregelen in om ringende E.G.-landen en de concurrentieverhoudingen. Verwarming: dure zaak! OMSCHAKELINGSPREMIE STOOKOLIE OP AARDGAS D .ter stimulering van de omschakeling van stookolie op aardgas verstrekte premie door het O. S.Fonds blijkt niet voldoende hoog te zijn voor een aantal perspec- tiefbiedende, meer verspreid liggende bedrijven die voor be duidend hogere aansluitingskosten op het hoofdaardgasnet staan. Om de aansluiting van deze groep bedrijven te bevor deren wordt nu een extra premie verleend. Om te bevorderen dat deze extra voorziening inderdaad ten goede komt aan toekomstbiedende bedrijven, is in de regeling een subsidie- vrije voet ingebouwd van 7.500. Ook dient de aanvrager ten minste voor 50 in het subsidiabele deel bij te dragen, met dien verstande dat het maximum van de toegekende subsidie 12.500 per geval zal bedragen. Het hiermee ge moeide bedrag van omstreeks 7 min wordt additioneel ter beschikking gesteld aan het O. en S.-Fonds. De technische uitvoering en het rij- en bedieningskomfort van de Fortschritt maaidorser maken topprestaties mogelijk. De konstruktie is solide en desondanks zeer eenvoudig. De verliezen zijn gering en de reiniging uitstekend. De machine heeft een grote kapaciteit met zijn werkbreedte van 4.20 meter. Het maaibord en de haspel zijn uiteraard hydraulisch te bedienen. Door de jarenlange ervaring van de Fortschritt-fabriek - één der grootste maaidorser-fabrieken van Europa - is de machine volwaardig en betrouwbaar. Een maaidorser die elke vergelijking, ook met veel duurdere maaidorsers, glansrijk kan doorstaan. e Redenen genoeg om u snel en volledig te laten informeren door GOES Dr. A F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-8^10 Exporteur Transportmachines Export-Import 108-Berlin Johannes Dieckmann-Str 11-13 RENTESUBSIDIE ENERGIEBESPARENDE INVESTERINGEN yOOR het operationeel maken van onderzoek projecten gericht op energiebesparing en meer doelmatig energieverbruik, zullen gelden beschikbaar worden gesteld. De Werkgroep „Energiebesparing" bereidt het onderzoekprogramma voor. Tevens is de overheid bereid rentesubsidies te verstrekken voor die energiebesparende investeringen op de glastuin bouwbedrijven die een uitvloeisel zijn van de verwor ven nieuwe inzichten. SANERING Ter versnelling zal de afbraakpremie worden ver hoogd van 5,tot 8,per vierkante meter glas. Overigens moet worden onderkend dat het wegvallen van een deel van het produktie-aanbod de vraag/ aanbodverhouding gunstig beïnvloedt. VOORSCHOTREGELING voorschotregeling heeft betreikking op de financiering van de olie-aankoop in 1974. De financiering zal dienen te geschieden door de banken. De overheid is bereid om voor leningen die dienen tot aankoop van olie een garantie af te geven tot een maximum van 30,per ton zware olie, dan wel 3 cent per liter lichte olie. Over de uitvoering van dit uitgangspunt zal nader overleg plaatsvinden met de banken. Voor zware olie geldt als ingangsdatum 1 maart 1974 en voor lichte olie 1 januari 1974. De regeling is van kracht voor het lopende stook seizoen, tot uiter lijk 1 oktober 1974. Uiteraard zullen er waarborgen moeten zijn, dat de regeling zodanig wordt uitge voerd, dat de in het kader van deze regeling gefinan cierde olie-aankoop overeenkomt met de oliebehoefte. In dit verband zal nader worden bezien, of bij de toe passing van de regeling van een genormeerd verbruik per bedrijf kan worden uitgegaan. Het ligt in de bedoeling dat via deze regeling het arbeidsinkomen in de glastuinbouw binnen redelijke grenzen zoveel mogelijk wordt gewaarborgd. Te dien einde zal het L.E.I. aan de hand van geobjectiveerde normen per bedrijfstak vóór 1 maart 1975 over het stookseizoen 1973/'74 een rentabiliteitsberekening worden gemaakt. Indien de rentabiliteitsberekening daartoe aanleiding geeft, zal de aflossing van het ge garandeerde voorschot van de bank door het Rijk worden overgenomen. Ten slotte zal op de door glastuinders te betalen rente van overheidszijde aan de banken een restitutie worden gegeven voor het verschil tussen een nader te bepalen geobjectiveerde marktrente en 5 In dit geheel blijft voor de glastuinbouw de moge lijkheid onverlet om in individuele gevallen voor de financiering van de aankoop van stookolie aanvullend een beroep te doen op het Borgstellingsfonds voor de Landbouw of op de Rijksgroepsregeling Zelfstandi gen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 16