<5- - geluid NOGMAALS: HET LEDEN WEEKEND HOOGERHEIDE De volgende morgen trok ieder enthousiast z'n HELAAS! Jongerenaktiviteiten Eerste aan meldingen voor Delta Denk Dag kleur bekennen in de delta 19 Voorlopig: Onder redaktie van: Secretariaat ZLM - Goes AFD SCHOUWEN-DUIVELAND EFT u wie er laatst in Hoogerheide waren? Nou zo'n twintig Schouwenaren. En wat deden ze daar dan wel, Ze waren hel hele weekend aktief in sport en spel. De leiding was in handen van Hans en Herman Harderwijk, Die hebben daarop een goede kijk. In bungalows en caravans werden we ondergebracht, Sommigen hadden van hun bed iets anders verwacht. Het bed had veel weg van een hangmat, Het liggen erin waren ze snel zat. [sportkleding aan, Want we zouden naar de trimbaan gaan. Behalve dan die ene met dat fototoestel, Die kerel, die geloofde het wel. Na het trimmen werden we ingedeeld in groepen, Om uit te beelden: verschillende beroepen. Daarna volgde het diner, Om alles binnen te krijgen dat viel voor sommigen nje? [mee. Gelukkig hadden we bij ons een soort vuilnisvat, Die alles wat bij hem gezet werd, opat. 's Middags trokken we onze zwemkleding aan, Om naar het zwembad te gaan. ZATERDAGSAVONDS gingen de beentjes van de [vloer, Wij waren op de carnavalstoer. Er werd veel gezongen en gesprongen, Maar wat gebeurde er de volgende morgien? Sommigen waren toch zo stil, Ja, dat heb je als je stem niet terugkomen wil. 's Middags gingen we op de discussietoer, Over verontreinigd milieu en de boer. Hiermee bleek de tijd toch wat tekort, Omdat dit onderdeel moest worden beknopt. Tegen de avond zijn we naar huis gesjeesd, d Hel was enorm leuk geweest' Wanneer we de dagbladen inkijken dan worden we telkens weer geconfronteerd met bedrijven in moeilijk heden en bedrijfssluitingen. Bedrijven die niet meer mee kunnen om wat voor reden dan ook en zodoende op de fles gaan. Het verenigingsleven heeft het ook niet over al even gemakkelijk. Zo ook is de P.J.Z. „Walcheren", na een grote bloeiperiode verzeild geraakt in moeilijk heden, zo zelfs dat niet meer van een vereniging ge sproken mag worden. Er zijn op Walcheren nog jongeren genoeg, ook land- bouwjongeren, maar wat er niet meer is, is interesse. De animo om zich bij de P.J.Z. aan te sluiten is bijna nihil. En wanneer die animo er toch nog is, dan is de bereidheid om iets voor de vereniging te doen totaal afwezig. De P.J.Z. op Walcheren is geworden tot een vereniging met louter en anöen papieren leden; deze situatie kan niet langer voortduren. Het besluit is dan ook genomen de vereniging op te heffen en geen verdere activiteiten meer te ontplooien. Helaas 't is jammer. Bovenstaande betekent dat na fusie van alle afdelin gen (enkele janen geleden) tot één afdeling Walcheren, nu ook deze club niet meer bestaat. Wel zijn er nog steeds jongeren afgevaardigde in de jongerenraden van coöperatie, waterschap en melkfabriek; wij willen ccn dringend beroep doen op deze jongeren dit werk te blij ven doen. Mocht je jezelf niet meer geschikt achtlen zoek dan een plaatsvervanger. Ook in het ZLM-kringbestuur blijft een jongere boer afgevaardigde namens de jongere agrariërs. De gehele papierwinkel van de diverse secretariaten en de penningen verhuist naar het P.J.Z. secretariaat in Goes. In Goes wordt alles bewaard, mocht er ooit nog eens iets nodig zijn dan kan men daar nog terecht. Een vrien delijk verzoek aan diegenen die nog iets in hur» bezit hebben, zich in verbinding te willen stellen met P. J. v. Nieuwenhuyzen, Langeweg 24, Nieuw en St. Joosland (tel. 01182—1313). Deze week zijn op Tuinlaan 18 in Schiedam de eerste aanmeldingen voor 27 april Delta Denk Dag ontvangen. Keurig op gironummer 547300 t.n.v. de Financiële Kom missie Zuid-Holland der N.'H. Kerk, Tuinlaan 18, Schie dam, or.der vermelding van „Delta Denk Dag Kongres- boek". Voor alle zekerheid nog de vermelding dat vol wassenen 5, scholieren en studenten 3 en kinderen beneden de 12 jaar 1 betalen. Het provinciaal hervormd kerkcentrum in Zeeland onderzoekt de mogelijkheid om bussen te laten rijden naar de Delta Denk Dag in Dordrecht. Gedacht wordt om te starten in Vlissingen en daarna mogelijkheden te bieden cm onderweg in te stappen b.v. Middelburg, Goes, enz. Wie interesse heeft belt het Prov. Kerkcen trum, Singelstraat 17 te Middelburg, telefoon: 01180 3412 voor nadere informatie. En tenslotte bereikte deze week ons het bericht dat Prof. Ir. J. L. Klein, lid van de Staatsadvieskommissie Oosteijtchck c. op de Delta Denk Dag aanwezig zal zijn. Ook heeft hij zich bereid verklaard gesprekken met bezoekers van deze dag te voeren. Binnenkort komt bij de Staatsdrukkerij het rapport van de Oosterschelde- kommissie van de persen. Exemplaren van dit rapport zullen op de Delta Denk Dag aanwezig zijn. Het rap port zal. in pocketvorm worden uitgebracht. AFDELING OOST ZEEUWS-VLAANDEREN 26 april a.s. De heer G. Verkuilen uit Etten-Leur komt ons dia's laten zien over de Delta. Hierbij zijn geluidsbanden. Na afloop een discussie en eventueel rollenspel. Denk niet, ik weet er alles al van. Heus het is de moeite waard. Kom het zelf zien om 8 uur des avonds in „De Halle" te Axel. Weekend Sport, spel en diskussie tijdens een leden weekend in het Van Eeghenhuis te Aarden - burg. De datum is nog niet met zekerheid bekend. In ieder geval wel in mei. Geef je nu alvast op. G. Dekker, Prins Mauritsstr. 4 te Axel, tel. 01155—2639. Vollybal. Trainen voor Sportdag (8-6-'74). Liefheb bers voor het damesteam kunnen zich op geven bij Clara Scheele, tel. 011531406. Liefhebbers voor het herenteam kunnen 'zich opgeven bij Cor den Hamer, tel. 01155 —1581. STAGERS IN HET BUITENLAND VIA DE STICHTING UITWISSELING 1974 Kort F.F.A.-programma (van 10 juni tot 20 augus tus). Nieuw programma voor maximaal 20 jongeren voor een stage van 10 weken op een agrarisch bedrijf. In dit programma is ruim vrije tijd opgenomen, zodat er gelegenheid is de omgeving te verkennen, aan aktivitei- ten deel te nemen, enz. Men reist heen terug als groep. Mede hierdoor zullen de reiskosten laag zijn. Aanmel ding: uiterlijk 1 april 1974. Bemiddelingskosten: ƒ100. Verzekering: Men is verplicht een verzekering af te sluiten volgens F.F.A. group Insurance, waarvan de pre mie 18 per maand bedraagt. INAS-LEERLINGEN ZLM HUISHOUDSCHOOL „PRINSES JULIANA" ZIERIKZEE IN STAGE De volgende Inas-leerlingen zijn 1 april in stage ge gaan: Zierikzee: Coby Bolle, Wilma van Dienst, Anja Hey- boer, Els Huige, Paula Janse, Karen Jongschaap, Marian Kramer, Cora Krijger, Leny Nuyens, Els Quant, Els Pannekoek, Elza Schieman, Annelies Steutel, Anja Vier gever, Dineke Verspoor, Conny de Vries en Carla v. d. Wekken. Brouwershaven: Anja Duinhouwer. Bruinisse: Marja Bal, Tineke Bolijn, Ine'ke Kempe en Lida de Waal. Burgh: Elly Janse en Ineke van Twist. Colijns- plaat: Alie Sinke. Dreischor: Marian Terpstra en Tineke Wijnsteker. Eïlemeet: Anne Hanse. Haamstede: Nelleke van Damme en Cora Vredenbregt. Kerkwerve: Joke de Bil en Petra Slager. Nieuwerkerk: Kitty Dalebout, Nel Flikweert, Cora Geuze, Laura van Klinken, Nelleke Matthijsse, Corry Mol, Jeannet Syriër en Joke v. d. Vel de. Nocrdgouwe: Elly van Leersum. Noordwelle: Laura Hendrikse. Oosterland: Leny Dooge. Ouwerkerk: Rianne Boogerd, Joke Flikweert, Matty v. d. Maas en Leny van Mourik. Renesse: Cora Braai, Brigitte v. d. Nieuwenhof, Cathy Vasseur en Anja v. d. Velde. Schai'endijke: Ellen Heyboer. Serooskerke: Ada de Blonde. Den Bommel: Annemarie Lokker en Ada Verkerke. Dirksland: Chiela Smit en Lieneke v. d. Velde. Melissant: Lydia van Dis en Corry Struik. Middelharnis: Marianne van Dis, Ger- rie Kening, Nella van Mierlo. Nieuwe Tonge: Heieen Kik. Ouddorp: Cathy Bezuyen en Krijna Westhoeve. Stad aan het Haringvliet: Els v. d. Nieuwendijk en Heieen Vink. Stellendam: Harm'ke Bruinsma. Hola, 25 mrt 1974 Nederland ligt op het ogenblik hier goed in de markt. We worden openlijk in de pers geprezen om een daad, die nog geen enkele andere regering ter wereld heeft gesteld. Toen minister Pronk laatst op bezoek was in Oost-Afrika, heeft hij een gesprek gehad met vertegen woordigers van de diverse bevrijdingsbewegingen, of terreur-organisaties, het hangt er maar van af aan wel ke kant men staat. Waar Nederland staat is nu zonder meer duidelijk. Een minister van de huidige Neder landse regering heeft openlijk partij gekozen, niet al leen met woorden, maar ook met daden! Wij als klein landje gaan in de komende jaren 5 a 6 miljoen dollar beschikbaar stellen aan deze bevrijdingsorganisaties. Deze gelden zullen worden verstrekt in de vorm van goederen, bestemd voor onderwijs en medische hu'lp. We werden in een hoofdartikel in een van de dagbladen uit voerig geprezen. Welliswaar waren de Nederlanders zelf een van de grote koloniale mogendheden geweest, maar nu hadden ze wel zoveel geleerd, dat de Nederlandse regering zonder meer door deze daad te stellen* blijk geeft van een juiste instelling. Het is voor ons soort mensen die hier hun werk hebben wel fijn om zo'n rege ring te hebben. De Nederlanders lagen toch al goed, misschien heerste er hier en daar nog wel eens een vleugje achterdocht. Is het immers niet zo, dat die Boeren in Zuid-Afrika bijna allemaal afkomstig zijn uit dat lage landje bij de zee. En zijn zij het niet die hun beschaving daar trachten veilig te stellen door die ver werpelijke apartheidswetten uit te vaardigen? Maar nu wij zonder meer laten zien dat we de organisaties die er op uit zijn om de Boerenheerschappij in het zuiden de nek om te draaien openlijk steunen, nu moet die even tuele achterdocht toch wel weggenomen zijn! Nu is het echter wel jammer dat we door die Arabieren, die nog maar steeds officieel een oliboycot tegen ons handha ven, juist in het zelfde hoekje worden gezet waar ook die kolonialisten en rasisten zitten. Zij krijgen officieel ook geen druppel olie. Bijna alle zwarte Afrikaanse lan den hebben Israël laten vallen als een heet stuk ijzer en dansen, zij het misschien met tegenzin, naar de pij pen van de oliebaronnen. Nu zou het eigenlijk zeer on Nederlands zijn om zonder zakelijke achtergrond zo maar 6 miljoen dollar weg te geven. Maar het is vaak verstandig om een spiering uit te gooien als je een kabeljouw wilt vangen. De invloed van de Afrikaanse naties zou wellicht nu wel eens aangewend kunnen worden om Nederland uit dat verdomhoekje bij de Ara bieren te haien. Want het is toch te gek dat wij, voor loper en voorvechter van steeds maar meer ontwikke lingshulp te kijk staan naast Portugal, Rhodesië en Zuid- Afrika. We kunnen ons overigens wel voorstellen dat de daden van de Nederlandse regering zwaar op de maag liggen bij de laatstgenoemde landen. Nu zijn wij wel een natie die zich aan niemand of iets stoort, en „rechtlijnig" de hele wereld blijven veroordelen die het volgens onze weinig bescheiden mening niet goed doen. Als het waar is dat de Friezen zich werkelijk van de rest van Nederland zouden willen afscheiden, en daar bij geen gewillig oor vinden (bij de regering, dan zou het helemaal niet zo gek zijn dat vertegenwoordi ger^ van de staten Portugal en Zuid-Afrika binnenkort een ontmoeting hebben met de leiders van de seperatis- tische bewegingen en hen geldelijke en morle steun toezeggen. Het hoeft niet te zijn, maar als het zo was, met hoeveel windkracht zou dan de storm in dat Noord- zeelandje opsteken van heilige verontwaardiging over zoveel bemoeizucht met de binnenlandse aangelegen heden? We kunnen het zonder meer oneens zijn met het beleid van kolonisten en rasisten. En de dagen van deze staten in de huidige vorm zijn geteld. Maar het is de grote vraag of een regering, let wel, we zeggen' niet aktiegroepen of dergelijke, maar een regering, er verstandig aan doet zulke stappen te ondernemen. We veroordelen „terrorisme" van de Palestijnen, en we steu nen de „vrijheidsstrijd" elders in de wereld. Misschien gooien we wel met een boemerang zonder dat we het zelf weten! Maar nogmaals, wij Nederlanders hier ver heugen ons in een oprechte waardering van de bevol king. en dat komt goed uit, want onverwacht weten we nu,, dat we hier nog weer voorlopig een dikke anderhalf jaar gaan blijven. Zo maak je plannen voor een definief vertrek en een paar uur later sta je wee- u;t te pak ken. Het trainingsprogramma zal nu daadwerkelijk van start" gaan. Gezien onze uitgebreide ervaring in dit ge bied, de kennis van de taal en het goed weten om te (gaan met de lokale bevolking, is het aan te nemen dat men ons ongaarne zag vertrekken. We hebben er wel even diep over na moeten denken. Maar ons idealisme is nog springlevend. En we beschouwden het als een uit daging om deze taak, die mede helpt aan de ontwikke ling van Kenya te aanvaarden. We vonden het erg jam mer dat de heer Pronk geen tijd kon vinden om een bezoek te brengen aan Hola. We zijn er van overtuigd dat ook wij hier in het Tana River-gebied zeer veel heb ben bijgedragen aan het image van Nederland. En als we goed zijn ingelicht, hebben we daar nooit enige an dere natie voor tegen het hoofd hoeven te stoten. We timmeren hier heel erg ver van de weg. Maar we tim meren wel, en. dat laten we nu even weten SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19