Nota varkenshouderij in Zeeland 15 (Vervolg van pag. 11) De arbeid in de fokkerij is moeilijker binnen bepaalde uren overdag uit te voeren. De zorg rondom de geboorte van de biggen gaat n.l. ook 's avonds en eventueel 's nachts door. De dagelijkse werkzaamheden in die fokkerij zijn: voeren, eventueel uitmesten en strooien, de zorg rondom geboorte, controle en de arbeid rondom het drachtig krijgen van de zeugen en de uitloop. De wekelijkse werkzaamheden zijn overwegend verhokken, wassen en ontsmetten kraamzeugen en ontwormen, spenen en bloedarmoede bestrijding en couperen. De periodieke werkzaamheden zullen nodig zijn voor het schoonmaken en ontsmetten van de stallen. Bij normaal en goed ingerichte stallen zal per zeug per jaar ongeveer 25 uur arbeid nodig zijn, eveneens over het jaar verdeeld, zodat nagenoeg geen arbeidspieken ontstaan. PRODUKTIE EN VERWERKING VAN ORGANISCHE MEST QE produktie van mest en gier per zeug per jaar is on geveer 2,8 m3. Bij 40 zeugen betekent dit een jaar- produktie van 112 mi3. Bij de zeugenhouderij is een gedeelte van deze produktie stromest. Het andere deel kan drijfmest zijn. Om een half jaar te kunnen opslaan zal per zeug onge veer 1,4 m3 opslagruimte nodig zijn. De produktie per mestvarken per jaar is ongeveer 1,5 m3. Voor een bedrijf met 440 mestvarkens zal 660 m3 mest per jaar zijn. Om een half jaar te kunnen opslaan zal ongeveer 0,75 m3 opslagruimte nodig zijn per mestvarken. De mest zal zo veel mogelijk op een nuttige en in ieder geval op een milieuhygiënische verantwoorde wijze moeten worden verwerkt. In eerste instantie is het gebruik voor bemestingsdoelein den het meest voor de hand liggend. Op bouwland kan deze mest zeer goed tot waarde worden gebracht. Gewassen als aardappelen, bieten en mais zullen met een organische be mesting hogere opbrengsten geven. Gezien de hoogte van de kalitoestanden op de kleigraslanden en het gevaar voor kopziekte is het gebruik van mest op veel kleigraslanden niet gewenst. |N bepaalde streken in ons land is als gevolg van de schaalvergroting en de specialisatie in de varkens houderij de afzet en de aanwending van de mest als mest stof een probleem. Dit probleem komt in Zeeland niet voor. De hoeveelheid geproduceerde mest is veel kleiner dan de hoeveelheid, die in de provincie op het land kan worden aangewend. Ondanks dit zijn er soms toch bedrijven, die hun mest moeilijk kwijt kunnen. Als redenen kunnen hiervoor worden genoemd: 1. Een te beperkte opslagruimte op het mestproducerende bedrijf. Hierdoor moet mest worden aangeboden op een tijdstip, dat niet geschikt is om de mest op het bouwland aan te wenden. 2. De waarde van de mest wordt door de akkerbouwers in het algemeen onderschat of men wil liever deze produk- ten niet verwerken (i.v.m. stand, werk e.d.). In Zeeland zal, middels een goede samenwerking tussen de mestproducerende bedrijven en de akkerbouwbedrijven, een oplossing van het „probleem" van de afzet van de mest mogelijk moeten zijn. Voldoende opslagcapaciteit bij de mestproducerende bedrijven is voor deze noodzakelijke sa menwerking een eerste vereiste. Misschien biedt de potstal voor de toekomst perspectief. Er is op de Zeeuwse akker bouwbedrijven voldoende stro aanwezig. Stromest kan goed opgeslagen en afgevoerd worden. De potstal werkt ook nog energiebesparend (verwarming - electriciteit). Op enkele be drijven in Zeeland worden momenteel met dit experimentele staltype ervaringen opgedaan. BI. WERK NED. KONTRAKTTELERS VERENIGING OP ANDERE VOET VOORTGEZET Zoals gemeld heeft de Algemene ledenvergadering van de N.K.T.V. onlangs besloten de werkzaamheden in de huidige vorm te beëindigen. Hetgeen echter niet zeg gen wil dat de belangen van de kontrakttelers niet meer behartigd zullen worden. Het werk wordt, zoals Van Dueren den Hollander in zijn afscheidsnieuwsbrief aan de leden schrijft, (voorlopig) onder een andere koepel voort gezet. Wat de algemene zaken betreft is dit de koepel van het Landbouwschap. Die was al van het begin af bij de algemene belangenbehartiging op het terrein van de kon- traktteelt betrokken. Het klimaat en de resultaten van het werk behoeven er in de nieuwe opzet dan ook niet minder op te worden. Ook de niet weg te denken activi teiten van de onderhandelingen middels de diverse ver trouwenscommissies met de industrie en de handel kun nen gewoon doorgaan. Daarbij zal B. van Dueren den Hollander als coördinator blijven optreden. Voor de fi nanciering vari deze en andere activiteiten zal een aan passing van de bedragen, die bij de afnemers van kon- traktprodukten van de aan de teler uit te betalen prijs AUTO- AKTUALITEITEN VERBRUIKT EEN STATIONAIR DRAAIENDE MOTOR ECHT NIETS Niemand kijkt vreemd op wanneer een chauffeur zijn dieselmotor laat draaien, terwijl hij moet wachten, laden of lossen. De bestuurder geeft meestal als reden op, dat door het stationair draaien de motor op temperatuur blijft terwijl de startmotor en de accu gespaard blijven. Dat hierbij onnodig liters brandstof verstookt worden en dat dit het milieu bepaald n'iet ten goede komt schijnt bij velen niet in de gedachten op te komen. Onlangs klaagde een dieselbezitter over het hoge brand stofverbruik. Wel liet hij geregeld bij korte stops zijn mo tor aan staan, maar dat zou toch niet zoveel mogen uit maken, meende hij. Bij navraag bleek dat hij zo'n 30 a 40 keer per dag zijn wagen gedurende ongeveer 6 minuten TE VERWACHTEN AANBOD SLACHTVARKENS Op basis van de steekproef „dekkingen van zeugen" over januari 1974 van het CBS en het aantal dekkingen van zeu gen in deze maand van 131,6 duizend tegen 112,9 duizend in januari 1973, wordt een aanbod van slachtvarkens verwacht worden ingehouden, niet kunnen worden gemist. Het is uiteraard zeer gewenst dat de telers die nog geen ver trouwenscommissie hebben in overleg met hun afnemers de insteling van een zodanige commissie in ernstige over weging nemen. De vertrouwenscommissies zullen evenals in het ver leden in eerste instantie de kontrakttekst behandelen, maar daarnaast ook blijvend aandacht aan de commercie besteden. Bovendien blijven zij zich bezig houden met de individuele belangenbehartiging, d.w.z. het optreden daar waar een individuele teler een geschil met zijn af nemer heeft. Wanneer al dit werk nu en in de nabije toekomst blij vend verricht zal kunnen worden met dezelfde intensi teit en op hetzelfde niveau als voorheen, dan is het actieve bestaan van de N.K.T.V. niet voor niets geweest! Op de plaats rust behoeft niet bij voorbaat een eeuwig heid te duren, zo tekent tot slot de heer Van Dueren den Hollander hierbij aan! stationair liet lopen, bij elkaar opgeteld komen wij dan aan zo'n 3 a 4 uur per dag. Vrijwel niemand kan zeggen hoeveel een diesel per uur verbruikt. Gaat men er wellicht van uit dat niemand zijn motor stationair laat draaien? Diesels ontwikkelen zo weinig warmte, dat vooral wan neer er een flinke ventilateur koude lucht door de radia- teur staat te trekken, die motor eerder afkoelt dan warm wordt!!! Om de accu te sparen hoeft de motor ook niet aan te blijven; de wisselstroomdynamo's laden genoeg bij en een warme diesel springt bij een paar omwentelingen van de krukas meestal reeds aan. De lucht komt bij stationair toerental met een geringe snelheid in de verbrandingsruimte en komt dus lang niet zo intensief tot werveling als normaal. Natuurlijk is het waar dat er minder brandstof te verbranden is, maar de werveling is ibij een diesel van te groot belang, zodat wij menen te mogen stellen dat stationair draaien van een dieselmotor zeer vervuilend is (evenals bij de benzine motor) Om een indruk te geven van het verbruik van diesels bij stationair draaiende motor mogen wij er van uit gaan dat een 1,7 a 2,2 liter voorkamer diesel zo'n 0,6 tot 0,9 liter ver uur verbruikt. Grotere dirékt ingespoten diesels blij ken nogal eens te variëren in stationair toerental, het ver bruik ligt hier tussen de 1 en 2,2 liter per uur, afhankelijk van de motorinhoud. Niemand staat natuurlijk een half uur achtereen statio nair te draaien, toch kan het laten lopen van de motor ge durende enkele minuten per stop het verbruik danig doen toenemen. Daarom hebben wij maar één advies: WAGEN STIL MOTOR AF!!! Aldus E.V.O. ver keersv oorlichting maart 1974. in november 1974 van ongeveer 980 duizend. In november 1973 bedroeg het gerealiseerde aanbod van slachtvarkens 959 duizend stuks. Voorlopige uitkomsten wijzen uit dat er in januari 1974 bijna 1 miljoen slachtvarkens werden aangeboden terwijl de raming destijds 980 duizend was. MCLAIN INVESTEERT f 26 MILJOEN TE LEWEDORP IN AARDAPPELVERWERKENDE INDUSTRIE McCain, 'Foods Limited, specialist op het gebied van ver werking van aardappelen gaat 26 miljoen gulden investeren in een modern aardappelverwerkend fabriekscomplex te Lewedorp. De aardappelverwerkende produktie-eenheden die worden gebouwd, zullen de modiernste van dit type in de wereld zijn, aldus het persbericht dat naar aanleiding van deze investeringsplannen werd uitgegeven. Op volle capaciteit werkend zal deze fabriek 200.000 ton aardappe len per jaar kunnen verwerken. Uit dien hoofde zal deze vestiging die in 1975 zal gaan draaien voor die aardappel telers in het Z.W. kleigebied van groot belang worden. In eerste instantie zal de fabriek werk bieden aan ca. 350 man met een toeneming in de volgende jaren tot 600 man. Het ontwerp van de fabriek bevat de nieuwste ontwikkelingen en uitrustingen op het gebiedvan de milieubescherming waarvan een zuiveringsinstallatie voor afvalwater een be langrijk onderdeel uitmaakt. McCain is een internationale specialist op het gebied van de verwerking van aardappelen en biedt werk aan 3.500 werknemers, verdeeld) over 8 fabrieken in Canada, Engeland, Australië en Nederland. De belangrijkste produktiegroep wordt gevormd door de diepvries patates frites, welke on der McCain-merk op alle belangrijke wereldmarkten worden verkocht. Naast patates frites produceert McCain tevens andere aardappelspecialiteiten zoals: „dollar chips", „kro ketten", „pommes dauphine", „roast potatoes", „potato puffs", „diced potatoes", „boiledi potatoes", „pommes pari- sienne", „potato pancakes", potato flakes", en aardappel meel. McCain Europa B.V. werd in 1972 ip Nederland opgericht als dochtermaatschappij van McCain Foods Limited in Flo- renceville, New Brunswick, Canada. McCain verbreedde haar basis in Europa door de overname van Favorita B.V. in Werkendam in september 1972 en Huzo B.V. te Lewedorp in maart 1973. In West-Duitsland wordt McCain vertegen woordigd door McCain Gmbh in Frankfurt/Main. De vestiging te Lewedorp zal een uitgebreid pakket van aardappelprodukten op de markt brengen, diepvries patates frites, aardappelspecialiteiten en aardappelmeel inbegrepen. NASLAGWERK OVER AARDAPPELEN Van het Produktschap voor Aardappelen is een boekje uitgekomen met veel informatie over de produktie en de afzet van aardappelen. Dit boekje heeft niet alleen betrekking op 1973 maar geeft met behulp van cijfers en grafieken tevens een inzicht in de ontwikkelingen die zich voordoen. De verschillende onderdelen worden in een tiental hoofd stukken behandeld. Daarbij wordt onder meer aandacht be steed aan de teelt, de prijzen en de afzet van aardappelen evenals aan de verwerking tot consumptieprodukten, de buitenlandse handel en aan de Europese Gemeenschap. Het 82 pagina's omvattende verslag 1973 kan door ge- interesseerden uitsluitend schriftelijk worden aangevraagd bij het Produktschap voor Aardappelen, Stadhoudiersplant-1 soen 12, 's-Gravenhage. Niet geschikt voor de composthoop is het loof van: boon, aardappel, chrysanth, dahlia en herfstaster; ook geen blad van de eik gebruiken! 0 Omstreeks half april kunnen we met redelijk succes in de volle grond zaaien: afrikaan, zaaidahlia, neme- sia, aster (A. sinensis) en chrysanthemum. Het aller eerst kan de lathyrus worden gezaaid. Denkt U ook aan de lage groeivorm? 0 Voor gevelbeplanting op het noorden komen in aan merking: euonymus vegata, kamperfoelie, hedera en de klimhortensia. Zij vragen wel een enigszins voch tige grond. 0 De Franse geranium stekken we het beste omstreeks 15 augustus, zij mag 's winters vooral niet te warm staan. 0 De grond waarin bloembollen worden geplant niet bemesten met stalmest; er is dan n.l. veel kans dat het vlies om de bol wordt aangetast. Wanneer er te weinig kali in de grond aanwezig is kan de houdbaarheid van verschillende snijbloemen tegenvallen, voorbeeld: pompondahlia. 0 Dahlia en lathyrus ontwikkelen zich beter wanneer ze worden aangeaard. 0 In het zaadmengsel van de helichrysum (strobloem) komt meestal weinig wit voor. Het verdient aanbeve ling ook een pakje witte helichrysum te bestellen. iQ Sierkalebassen kunnen heel goed op een composthoop worden gezaaid. 0 In een kleine tuin is de klimforsythia beter te gebrui ken dan de algemeen bekende struik. 0 Door bij het scheuren van de anthurium veel blad weg te nemen kunnen we meer bloemen verwachten. 0 Wanneer appeltakken in bloei getrokken worden, dan wel snijbloemenvoedsel geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15