TUINBOUW- KLANKEN Opeenstapeling van moeilijkheden Appelprijzen bleven laag „De teelt van aardbeien onder glas" DINGEN VAN DE WEEK 13 VERANTWOORDE BESTRIJDING VAN ZIEKTEN EN PLAGEN OP APPEL EN PEER Van de losbladige uitgave 1971 „Verantwoorde bestrij ding van ziekten en pilagen op appel en peer" is kort (geleden een le wijziging/aanvulling verschenen „voor jaar 1974". Hierin zijn nu ook de belangrijkste schim melziekten en hun bestrijding opgenomen. Ook de richt lijnen voor de waarnemingen en tellingen van insek- ten en spint zijn, waar nodig, aan de resultaten van het recente onderzoek aangepast en de tabellen over bestrijdingsmiddelen bijgewerkt. Deze le aanvulling/wij ziging kan besteld worden bij de P.D., Geertjesweg 15 te Wageningen, tel. 0837019001. STEEKPROEF „TUINBOUWGEWASSEN ONDER GLAS" De uitkomsten steekproef „Tuinbouwgewassen onder glas" per 1 maart 1974 van het C.B.S. zijn als volgt (in ha): oppervlakte per 1-2-1973 aanplant in febr. 1973 geoogst in febr. 1973 aanplant in febr: 1974 geoogst in febr. 1974 oppervlakte per 1-3-1974 'N.iB. De gegevens ovei kunnen belangrijke procentuele afwijkingen vertonen. co <u g E «s '•B O O c 55 1205 445 1184 106 311 60 423 76 370 11 1516 505 1237 171 1251 432 980 99 316 66 428 84 356 22 1567 497 1052 161 oppervlakten beneden 25 ha Ook in WALCHEREN is er weer het een en ander vermeldenswaardig waarbij we willen beginnen met de constatering dat het een hele rust is dat de verkiezin gen achter de rug zijn. Want door de geweldige recla me die er wordt gemaakt blijft er dn wezen niemand onberoerd. Een bewijs is wel dat zelfs diegenen die niet ter stembus zijn gegaan, toch belangstellend kijken en lezen hoe de afloop is geworden. Voor ons ten enen male een foutieve instelling. Want de politiek is, zonder meer, ook voor ons als „■kleine luyden uit de land- en tuinbouw" van eminent belang! Deze rubriek leent zich niet voor analyse's, maar we mogen toch wel even konstateren dat er in wezen heel weinig veranderd. Enkele kleine groepen zijn opgeslokt door de grote, zodat de 'eindstand weinig spektakulair was. We hopen dan ook dat men op regeringsniveau niet van mening is dat te veel veranderd moet worden, want onze landseconomie is momenteel zó kwetsbaar dat we ons domweg geen buitennissigheden kunnen veroor loven! Om op ons agrarisch terrein te komen, denken we aan de zeer kwetsbare sektoren als overproduktie-ap- pelen. Gelukkig is er weer een rooiregeling op komst. Hopen'lijk wordt daar veel gébruik van gemaakt. In Nederland is dat haast vanzelfsprekend, maar de grote centra's in "Frankrijk en vooral in Italië zijn minder betrouwbaar. Zolang men van onverzorgde boomgaar den nog fruit kan leveren tegen interventie-afname, is er niet altijd de gewenste meegaandheid te verwachten. En vooral in Italië ziet men de fraaiste modelbedrijven met up to date verzorging naast dalen vol met bijna verwaarloosde boomgaarden. Eén geluk is dat de loonontwikkeling ten plattelande ook daar niet stil staat. En als men geen goedkope pluk kers heeft komt de animo vanzelf! Een tweede zorgenkind is momenteel de tulpenafzet. Uw bescheiden schrijver heeft reeds dikwijls geschre ven angst te hebben voor de ongebreidelde uitbreiding van de bollenteelt. We hopen het niet, maar de vei- lingprijs voor deze edele bloemen is onder de kostprijs der bollen. Nu is het ook zó, dat we (en „we" zijn nu zéér persoonlijk) sinds ongeveer januari tulpen gekocht hebben of gekregen voor moeder de vrouw en dan raak je er toch eens op uitgekeken! Een groot zorgenkind is ook de pluimveestapel. De kippen, en wat zijn ze lekker!, met of zonder'paprikatje!, en de eieren, zijn onder de kostprijs. Ook hier een schier eindeloze uitbreiding! Ook in dé vleesproduk- tie zit de klad. Alleen merken we er bij de slager erg weinig van! Het lijkt wel of de boer de last alleen moet dragen! Ook de lekkere Bintjes kan men aan de stenen niet kwijt. En bij al deze zorgen worden we dan nog gekon- fronteerd dat men in Zeeland „neen" zegt tegen brood nodige fusie's. We hebben reeds meermalen onze me ning hierover geschreven. Eerst was Walcheren te' licht. Nu was de fruitsector op 't goede pad en helaas een lege dop is 't resultaat. Ook onze veiling Walche ren heeft op 2 april zijn jaarvergadering gehouden. Spij tig dat er bij een omzet van ruim vijf milj. een klein nadelig saldo is. We vinden dit vooral jammer voor het overigens toch bekwaam bestuur en direktie. Het na delig saldo is gelukkig goed overzienbaar, maar we had den het toch liever andersom gezien! We vinden 't jam mer dat we zonder enig bedenken zo'n lange reeks land- en tuinbouwtegenvallers neer kunnen schrijven. Wilden we wat uitdiepen, dan zou de lijst veel langer worden. Het enige 'lichtpunt willen we niet verhelen, n.l. de laatste groenten van 't vorige seizoen en de eerste van 't nieuwe, zijn redelijk tot bevredigend aan de prijs. Er wacht onze minister van Landbouw met zijn staf een zware tijd te wachten, want nu ieder bij Vadertje Staat aanklopt, vermoeden we, dat de door ons genoem de bedrijfstakken niet achter zullen blijven. Velen he laas met 'gemotiveerde achtergrond. Ook in de afgelopen week was er weer weinig plezier te beleven aan de prijzen die voor het grootste deel van de appelaanvoer op de fruitveilingen werden be steed. Goede partijen Golden Delicious noteerden in de maat 70/80 mm rond en soms iets boven 40 ct per kg, maar dan moesten de appelen toch wel behoorlijk groen zijn. De vele gele partijen bleven hangen op een-prijs van 3540 ct en de klasse II in de grote maten deed 3236 ct. De maat 65/70 mm klasse I werd verkocht voor 30— 35 ct per kg en de klasse II in deze maat noteerde rond of iets beneden 30 ct. De maat 60/65 mm kwam niet verder dan 20 ct per kg, maar hiervan was het aanbod van geen betekenis. 'Ook de afgelopen week waren er weer mooie partijen Winston te koop. Ook voor deze appel werd gemiddeld wat minder betaald dan in de voorgaande weken en dat lag beslist niet aan de kwaliteit van de appelen. We ne men aan dat de belangrijk hogere temperaturen daarbij een grote rol gespeeld zullen hebben. De grote maten van de Winston werden vorige week verkocht voor rond en iets boven een gulden per kg en de maat 65/70 mm klasse I noteerde al naar gelang van de kleur tus sen 75 en 85 ct per kg. Goudreinette bleef onveranderd op iets boven 60 ct per kg voor de grote maten. Het aanbod van deze appel is nu van geen betekenis meer. In de afgelopen weken werd begonnen met de verkoop van Laxton Superb' uit de c.a.-cellen. De grote maten no teerden rond 80 ct per kg. De middelmaat ging rond 60 ct. Ook in de komende weken zullen plaatselijk op de Zeeuwse veilingen nog goede partijen Laxton Superb' te koop zijn. De prijs van de klasse I Conference kon zich goed handhaven op een prijs van 1,10 tot 1,15 per kg voor de maat 5560 mm en 1,20 tot 1,25 voor de 60 mm en opwaarts. De kleine maten lagen wat moei lijker in de markt. De maat 50/55 mm kwam op 70 ct en de maat 45/50 mm op 35 ct. Evenals vorig jaar heeft het Consulentschap in alge mene dienst voor de Fruitteelt, in samenwerking met het Proefstation voor de Fruitteelt, een publikatie over de aardheienteelt doen verschijnen. De nieuwe publikatie is geschreven door de heer J. Blommers, kleinfruitspecia- list bij het consulentschap, en behandelt de teelt van aardbeien onder glas. Het boekje, dat het eerste is waarin de teelt van glas aardbeien volledig wordt beschreven, is vooral afgestemd op het gebruik door de teler. Na een overzicht van de ontwikkeling van de glasaardbeienteelt in Nederland van een platglasteelt naar een teelt in kassen, deels met verwarming en belichting wordt uitgebreid aandacht besteed aan de algemene invloed van daglengte en tempe ratuur op de ontwikkeling van de aardbeiplant. In de dan volgende hoofdstukken worden grond en bemesting, rassenkeuze en de vermeerdering van het plantmateriaal besproken. Vervolgens wordt ingegaan op de verschillen de teeltmaatregelen onder glas, zoals temperatuur, be lichtingwatervoorziening, bestuiving en oogst. Na een hoofdstuk over de gewasbescherming volgt ten slotte een hoofdstuk Bedrijfseconomie, waarin voor ver schillende teeltwijzen en rassen kosten- en arbeidsbegro- tingen worden gegeven en waarin tevens de bedrijfs- grootte wordt besproken. Tenslotte geeft het 64 pagina's tellende boekje een korte literatuurlijst en een overzicht van de regionale Consulentschappen voor de Tuinbouw en de onderzoek instellingen, waar men desgewenst verdere inlichtingen kan krijgen. De publikatie kan worden besteld door over schrijving van 5,50 op girorekening 495017 t.n.v. Proef station voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp, onder ver melding: Verzoeke toezending Publikatie no. 2 „De teelt van aardbeien onder glas". TA7E hadden het plan deze week in te gaan op details van de samenwerking tussen de Zeeuwse fruit veilingen. Het is allemaal anders uitgelopen. Een betrek kelijk kleine groep van fruittelers in het gebied Krabben- dijke heeft voor dit moment de voor heel Zeeland nood zakelijke veilingsamenwerking onmogelijk gemaakt, daar bij tevens er voor zorgend dat een bedrag van ongeveer 1,5 miljoen aan subsidie van de regering, niet uitbetaald behoeft te worden. Er zou alle aanleiding zijn hierover een bitter verhaal te schrijven. We zullen dit niet doen omdat we nog altijd hoop hebben dat er wegen gevon den zullen worden om deze ongedachte en ook onver wachte uitspraak ongedaan te maken en toch de samen werking voor de Zeeuwse fruittelers te verkrijgen die zo noodzakelijk is. De vakbladen uit de tuinbouwsektor leverden vorige week teleurgestelde commentaren op de beslissing die er in Zeeland viel op 25 maart. „De Fruitteelt" sprak over het onverwachte en onver antwoorde van deze beslissing en „Groenten en Fruit" wees op de grote verantwoordelijkheid welke de groep van telers in Krabbendijke op zich heeft genomen door de samenwerking de mist in te laten gaan. Dit blad noem de het gebeurde op maandag in Krabbendijke een zwarte bladzijde in de Zeeuwse veilinggeschiedenis. Met be langstelling wachten we af welke stappen er in de ko mende weken ondernemen zullen worden om uit de im passe te geraken! T^EZE week willen we aandacht besteden aan een andere zaak uit de afzetsektor, een die ons allen raakt, namelijk de uitnemende jaarrede die werd gehou den door de voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen Mr. Huyts, vorige week op de jaar vergadering van deze overkoepelende veilingorganisatie. Mr. Huyts stond stil bij de moeilijkheden die de tuinbouw op dit ogenblik ondervindt en die nog te verwachten zijn maar in zijn rede klonk ook het vertrouwen door, dat aan deze moeilijkheden het hoofd geboden zal kun nen worden; een vertrouwen dat vooral gebaseerd is op de fundamenteel sterke positie van de Nederlandse tuin bouw. Hij wees er op dat de onrust die er in de wereld heerst, zeer sterk doordringt in de tuinbouwsektor en een aantal van zijn conclusies waren: 1. Er is een neerwaartse druk op de rentabiliteit te ver wachten in die takken van tuinbouw waar de kosten stijging het inflatietempo overtreft. 2. Binnen dit kader blijft de wisselende omvang van het aanbod in Nederland en elders beslissen of in een jaar alles nog wel zal meevallen dan wel of grote verliezen zullen ontstaan. 3. In geen enkele tak van tuinbouw kunnen we ons per- miteren de technische vooruitgang niet te zoeken en toe te passen. Dnze concurrenten zullen niet blijven stil zitten, zeker niet waar de veranderde economi sche odstandigheden hen hiertoe dwingen of aanlok ken. 4. Waar de technische vooruitgang krachtig doorzet en gepaard gaat met produktievergroting zal de druk op de rentabiliteit zwaar worden. Zwakke bedrijven zullen het in die hoek van de tuin bouw uiterst moeilijk, zo niet te moeilijk krijgen; ook in Nederland. 5. De Nederlandse tuinbouw lijkt, evenals die in andere landen, door de recente gebeurtenissen te zullen wor den aangetast. Wij twijfelen er echter niet aan dat de grondslagen van onze Nederlandse tuinbouw sterk ge noeg zijn om de huidige produktie-omvang in takt te houden. DER onderdeel van de groente- en fruitteelt zag Mr. Huyts de uitwerking van deze stellingen als volgt: Het kasprodukt zal van de veranderde omstandighe den de meeste hinder ondervinden. Als we de verdere technische mogelijkheden goed benutten, kan in ons land de huidige tegenslag geleidelijk worden overwonnen. Het fruit lijkt geen verslechtering te moeten ondergaan. Voor dit produkt is van doorslaggevend belang, of de reeds jaren voortdurende overproduktie eindelyk eens gaat afebben, hetgeen Mr. Huyts overigens verwachte. De verse vollegrondsgroenten zullen geen nieuwe pro blemen ondervinden. De bekende problematiek van goe de en slechte jaren, verband houdende met de fluktue- rende omvang van de jaarlijkse oogsten zal wel blijven bestaan. De in de champignonsektor is de expansie gepaard gegaan met „ups" en „downs" in de rentabiliteit. In de beschouwing van spreker past in deze tak van tuinbouw een consolidatie beter dan een verder expansie. De kleinfruitsektor zal, evenals de teelt van conserven- groenten, geen al te grote nieuwe moeilijkheden onder vinden; overigens zijn de jaren van expansie hier al ruim schoots achter de rug. De telers kregen van Mr. Huyts op de jaarvergadering van het C.B. het volgende advies: Houdt uw bedrijf bij de tijd; pas de technische vooruitgang toe en investeer waar dit nodig is. De Nederlandse tuinbouw blijft bestaan maar er zal alleen ruimte zijn voor goede tot zeer goede bedrijven. De veilingen kregen te horen: De veilingbedrijven zul len groot moeten blijven of worden om de kostenlast te kunnen dragen. Fusies houden de voorkeur. In gebieden waar het aantal veilingbedrijven niet zinvol kleiner kan worden, zijn krachtige en tamelijk grote samenwerkings- patronen nodig. Regionale eenheid is vereist om de po sitie van de tuinbouw te versterken. Ook voor de overheid had Mr. Huyts een aantal wen sen en verlangens. We hebben begrepen uit de berichten die in het week einde overkwamen, dat de overheid voor steun aan de tuinbouw de boot probeert af te houden. We wachten nu af wat er (politiek) uit zal komen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13