KORTE WENKEN C.A.R. - Zevenbergen 9 drukke tijd en in goede verstandhouding, zodat beiden daarvan profijt hebben. Beiden beschikken over de nodige basiswerktuigen nodig voor de eigen bedrijfsvoering. Daarbij worden in gezamenlijk overleg zo nodig de grotere machines aan geschaft. Uitgangspunt bij vernieuwing: Geen grote dure aanschaf voor een werktuig, dat toch grotendeels van het jaar stil in de schuur staat. Met de heer Timmerman samen is voor gezamenlijke rekening aangeschaft een 2-rijige AMAC aardappelrooier, een sproeimachine, een aangedreven eg, stortbak en boxenvuller, een 7-scharige stoppelploeg. Noteboom heeft o.m. twee tractoren, één van 45 en één van 60 pk, twee 5-tons kipwagens; enkele landbouwwagens en een mestverspreider van 4 ton. Verder worden nog verschillende werktuigen van el kaar gebruikt bijv. de precisiezaaimachine voor de sui kerbieten. Het onderhoud van de bieten, waarbij ondermeer nog een beroep kan worden gedaan op personeel van een uiensorteerbedrijf, geschied in eigen beheer. Zowel voor het bietenrooien als het combinen van de graanoogst en het persen van het stro wordt echter de loonwerker ingeschakeld. Ook het zaaien van de snijmais en de oogst ervan geschiedt door de loonwerker. Het transport en het inkuilen van de geoogste snijmais verzorgt de heer Noteboom weer zelf met eigen wagens. Door de steeds groter en duurder wordende machines ziet de heer Noteboom op den duur een steeds belang rijker wordende taak voor de loonwerker weggelegd. De goed geoutilleerde loonwerker met modern materiaal kan de ook voor hem steeds verder stijgende kosten alleen opvangen door uitbreiding van zijn klantenkring en daar mee zijn te bewerken oppervlakte. Een probleem kan het in slecht verkavelde gebieden worden dat de kosten zo hoog worden dat het voor de loonwerker niet aantrekke lijk meer is te kleine percelen, waar naar verhouding veel tijd in gaat steken, te aanvaarden. Dan wel dat hij daarvoor een zodanige hogere prijs moet vragen dat dit voor 'de boer niet meer te betalen is. Ruilverkaveling kan in vele gevallen ook voor dit probleem een oplossing geven. dit eerste jaar, mede door het gunstige zomerweer in 1973 wordt dit jaar de oppervlakte verdubbeld. Wat de afzet betreft de suikerbieten gaan naar de Suiker- Unie, het graan wordt via de CZAV Wemeldinge afge zet en de aardappelen vinden via de.Coöp. Telers Vereni ging hun uiteindelijke bestemming. XTAAST he' akkerbouwbedriif bepalen de 13 ha wei- land in belangrijke mate de bedrijfsvoering. De gronden waarop de weilanden gelegen zijn, zijn van der gelijke kwaliteit dat ze niet scheurbaar zijn. De 7080 stuks mestvee en de 20 fokschapen die de heer Note boom houdt hangen hiermede dan ook ten nauwste sa men. Alleen daarmee kan het weiland zo rendabel mo gelijk geëxploiteerd worden. De stal werd onlangs dan ook verbouwd in een gesloten loopstal met roostervloer en biedt plaats aan 40 stuks mestvee. Om voldoende ven tilatie te krijgen werd de zolder boven de stal er gedeel telijk uitgebroken. Daarnaast zijn er boxen voor 23 kal veren en een tweetal boxen op stro voor 20 éénjarigen. Resultaat van de verbouwing: minder werk bij het zelfde aantal stuks mestvee. Afgemest wordt op een leeftijd van ca. 2024 maan den. Kalfjes worden aangekocht op de markt in Den Bosch, waarbij in het bijzonder op de kwaliteit gelet wordt; goedsoortig vee dat niet te vet wil worden. Vin belang omdat het mestvee geweid wordt en niet in aan leg de neiging moet hebben te vet te willen worden. Van daar ook dat niet zo vroeg afgeleverd wordt. Doorgaans worden een 20 sterke en goede kalfjes boven de 40 kg en een stuk of 12 jaarlingen gekocht. De kalfjes gaan in de boxen op stro, de jaarlingen in de boxen. Regelmatig schuift alles op zodat ook regelmatig afgeleverd kan wor den. Het jongvee krijgt 1 kg krachtvoer, snijmais en wat hooi. Op 11/2-jarige leeftijd zoveel snijmais als ze op wil len nemen plus 3 kg eiwitrijk krachtvoer. Daarnaast wer den tot nu toe ook de bietenkoppen/blad ingekuild en vervoe'derd. In verband met het dit jaar overgaan op het 6-rijige bietenrooisysteem zal daarvan afgestapt moeten worden. Het buitenverblijf van de eigenaar. eisen van deze tijd. Bijblijven, zo zegt hij, om niet achter te raken. Het rendement van de mestveehouderij is wis selend maar dooreengenomen matig. Het is een vorm van risicoplanning en mede een noodzaak om van het weiland nog enige baten te kunnen halen. Daarbij is naast de nodige vakkennis vooral liefde en belangstelling voor mesterij noodzakelijk om tot goede resultaten te komen. Je kent elk beest en moet er kijk op hebben als er iets niet in orde is. Moeilijkheden met de gezondheidstoe stand heeft de heer Noteboom dit jaar niet gehad, ook in het geheel geen kalversterfte. Geen tocht is daarvoor bijzondere belangrijk. Ook de aankoop van sterke kal veren, die tegen een stootje kunnen, vindt de heer Note- Een mooi exemplaar op de roostervloer. De kalfjes op stro. boom van bijzonder groot belang. Kalveren bij aankoop van 40 kg gewicht kunnen meer hebben dan die van 30 kg! En hiermee besluiten wij deze reportage van dit „ge wone" gemengde bedrijf, zoals er verschillende op Zuid- Beveland zullen zijn. Waar zoveel als mogelijk is, wordt aangepast aan de wisselende bedrijfsomstandigheden en mogelijkheden afhankelijk van de persoonlijke en plaatse lijke omstandigheden. Aanpassien om niet achter te ge raken! BLANKSMA. T")E heer Noteboom is aangesloten bij de Bedrijfsver- zorgingsdienst en heeft dus daarmee zijn risico van de bedrijfsvoering bij ziekte enz. vooral wat de vee verzorging betreft, gedekt. De bedrijfsverzorgingsdienst, zo zegt hij, loopt goed. Hij kan zodoende wel eens enkele dagen van het bedrijf weg, maar aan vakantie is hij nog niet toegekomen. Ook in de weekenden zomer en win ter gaat op dit gemengde bedrijf het werk door. Minder arbeidsintensief als in de melkveehouderij, maar dage lijks voederen in de winter en regelmatige controle in het weiland in de zomer blijft, door de levende have, een noodzaak! Hij probeert voor zover de omstandigheden zulks toe laten het bedrijf zoveel mogelijk aan te passen aan de Het verzamelen van bietenkoppen blad kost dan te veel werk en tijd om nog voldoend lonend gedaan te kun nen worden. Ondergeploegd komt een en ander de vruchtbaarheid van het bouwland weer ten goede. WANAF 1970 heeft de heer Noteboom geen vaste kracht meer werkzaam op zijn bedrijf, en moet hij het werk alleen rond krijgen. Wel heeft hij al sinds lange jaren een soort samenwerking met de heer Timmerman van Kattendijke. Een samenwerking die al 10 jaar tot bei der tevredenheid verloopt. De heer Timmerman heeft een zuiver akkerbouwbedrijf dat iets groter is dan dat van de heer Noteboom. Men helpt en springt elkaar bij in de AKKERBOUW HET ZIET ER NAAR UIT dat u dit voorjaar niet vroeg op het land zult kunnen beginnen. Blijf echter kalm, want alles komt terecht, u kimt voel beginnen met alles klaar te maken voor de start. Wacht dan maar rustig af tot de grond voldoende droog is en laat je niet door je buren te vroeg het land inlokken. VEEHOUDERIJ l SNIJMAIS kan niet tegen zure grond. Een goede kalk- toestand is beslist noodzakelijk. Neem geen risiko, als het nodig is eerst bekalken en dan pas snijmais zaaien. LAAT DE SNIJMAIS zaaien met een speciale mais- zaaimachine. De kosten van het zaaien worden ruim- STEEDS MEER POOT AARDAPPELEN worden koud bewaard, het beste is het om de kiemen voor het poten „los" te hebben, zodanig dat de kiemen als witte puntjes zichtbaar zijn. Koud poten geeft een laat gewas dat pas erg laat aan een goede opbrengst komt. U moet nu echter niet langer wachten om de pootaardappelen een warmte- stoot te geven. BIJ DE GRONDBEWERKING zult u er dit voorjaar naar moeten streven het land zo weinig mogelijk te berij den of vast te rijden. Probeer zo veel mogelijk bewerkin gen te kombineren. Denk er bij het gebruik van aange- schoots vergoed door de besparing aan zaaizaad, minder last van vogelschade en gelijkmatige opkomst die wordt bevorderd door de rijenbemesting met fosfaat. VOOR HET UITRIJDEN van drijfmest of stalmest op percelen welke in april beweid moeten worden, is nu het seizoen te ver gevorderd. Moet u de mest nog kwijt, breng deze dan op percelen, welke gemaaid zullen worden dreven egge om dat u de ondergrond niet dicht smeert, zodat een storende 1 g ontstaat. De vochtvoorziening loopt dan gevaar tijdens droge periode gedurende het groei seizoen. HET IS ZEKER WAAR dat de boer meer durft dan vroeger. Maar het is toch wel gevaarlijk al te veel te ex perimenteren of onnodig risikos te nemen. Ga dus geen precisiezaad zaaien met de machine, waarbij u de bieten- zaadjes op 20 cm afstand van elkaar legt. Alleen bij een ideaal zaaibed en zaad met hoge kiemkracht kunt u tot uiterlijk 16 cm afstand gaan. Ook ten aanzien van de in- sektenbestrijding zult u hierbij de nodige voorzorgsmaat regelen moeten nemen. WEGGOOIVERPAKKING is tegenwoordig in de mode, maar aan iedere mode kleven evenzovele bezwaren als voordelen. Het is maar net hoe men het weet te gebrui ken. Belangrijk i$ wel waar het materiaal na gebruik blijft. Als u bij het strooien van de kunstmest de wind de kans geeft, vliegen de plastic zakken over de percelen en komen in de watergangen terecht. Met water meegevoerd verstoppen ze duikers en riolen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 9