Rond de helde UIT DE PRAKTIJK Temik is „in"! Echter duur en zeer giftig! Nodig: geduld en gunstig weer Denk aan de plastic kunstmestzakken! Verrassende opkomst zaaivoorbespuiting bieten Er is in de maand maart op SCHOUWENDUIVE- LAND tot nu toe (25-3-'74) nog weinig werk op de ak ker verricht, buiten het kunstmeststrooien. De g rondom- standigheden lieten dat niet toe. Momenteel zie het er naar uit, dat In de laatste week van maart, plaatselijk, een begin gemaakt kan worden met de voorjaarszaai, naast het kunstmeststrooien. Droog weer en gunstiger temperatuur laten dit nu weer toe. Toch zal er dit voorjaar zeer voorzichtig te werk gegaan moeten wor den. Bovenal zal het wellicht aanlokken om te begin nen, maar de ondergrond is van dien aard, dat voorzich tigheid geboden is! Allicht zal het noodzakelijk zijn, lichte bewerkingen uit te voeren, want het goed bewerk bare laagje is nog maar erg dun. De voorjaarsgrondbe werkingen zijn van grote invloed op de groei en ontwik keling van de plant. Door veel bewerkingen wordt de struktuur eerder slechter dan beter. Tracht daarom het aantal sporen te beperken. Combinatie van werkzaam heden kan dit tot een minimum beperken. In het nu afgelopen wintervergaderseizoen, gelukkig, niet vanwege de inhoud, maar wel vanwege de veelheid, kon men zo in de „wandelgangen" enkele punten aanha- Het is nog steeds rustig op de WALCHERSE akkers. De laatste tijd zijn de neerslaghoeveelheden niet groot geweest. Het weer had ook geen sterk drogend karak ter. Daar de ondergrond ook nog weinig bekwaam is, ziet het er naar uit, dat er deze week nog niet volop gezaaid zal worden. Wanneer het de volgende week mogelijk zal zijn, dan zijn we voor Walcherse omstan digheden nog redelijk op tijd! Begin april is nog met laat, al zijn we het de laatste voorjaars wat vroeger ge wend. Kunnen we eenmaal beginnen, dan is het bij gunstige omstandigheden ook weer vrij snel gebeurd. Met de huidige capaciteit aan trekkracht en machines, kan in een korte tijd veel gebeuren. We zullen de voor jaarsgrondbewerking moeten aanpassen aan de omstan digheden. Afhankelijk van de gewenste zaaidiepte moet de bewerking zo oppervlakkig mogelijk zijn. Wanneer vlak geploegd is, zal het makkelijker zijn een regel matig zaaibed te krijgen dan wanneer de ploegsneden erg aangeregeld liggen. De diepere bewerkingen, zoals voor aardappelen, zullen we nog wel even uit moeten stellen. Ook kan het van belang zijn de rug voor hel aardap'pelbed geleidelijk op te bouwen. De eerste be werking voorafgaand aan het poten kan dan wat min der diep plaats vinden. Gewaarschuwd moet worden tegen een voortijdige te diepe bewerking. Hiermee wor den alleen maar problemen geschapen bij de verdere bewerkingen tot en met het rooien toe. Verder is ook de hoedanigheid van het pootbed van zeer groot belang wat betreft de kwaliteit van de aardappelen. Er zijn een groot aantal factoren die de kwaliteit van de aard appelen beïnvloeden. De groeiomstandigheden spelen daarbij een grote rol. Een regelmatige groei is gunstig. Een onregelmatige groei ongunstig. Dit wordt dikwijls in de hand gewerkt door storingen in de vochtvoorzie- ning. Bij een goede beworteling is de kans op vocht- gebrek minder groot. Omstandigheden zoals slechte struktuur, de aanwezigheid van smeerlaagjes en ver dichtingen in de grond, verhinderen een goede wortel- groei en vergroten daarmee de kans op knolmisvormin gen. Daarom, vooral met het aardappelpoten, nog veel geduld hebben! Voorgaande jaren hebben aangetoond dat later geplante aardappelen eveneens zeer goede kg- opbrengsten kunnen geven. We hebben dit voorjaar twee dingen hard nodig. Ge duld en gunstige weersomstandigheden. Het laatste heb ben we niet in de hand. Met het eerste kunnen we mis schien bereiken dat we teveel risico lopen als de weers omstandigheden toch wat minder gunstig zijn tijdens de opkomst. Éénmaal knoeien, blijft knoeien! Bedenk wel dat goede kg-opbrengsten de basis zijn voor een gunstig bedrijfsresultaat. len, die nog al de aandacht hadden van de onderne mer: n.l. o.a. bietenzaaien op grotere zaaiafstand en toe passing van Temik. Wat dat eerste punt betreft, zouden we er hier met nadruk op willen wijzen, om het artikel over dit facet in dit blad van 22 maart (geschreven door de heer An- dringa en in Zeeland niet onbekend!) nog eens goed door te lezen. Grotere zaaiafstand of eindafstand ver schilt nog wel. maar" de risico's nemen toe met het toe nemen van de zaaiafstand. T.a.v. de vele faktoren die bij het zaaien, ook op grotere afstand, een rol kunnen spelen, kan men komen tot plus- en tot minpunten. Ons inziens is het niet verantwoord bij deze teelt risico's te nemen. De opkomst, altijd variërend van 4070 is de grote onbekende! Zaaien met weinig risico en weinig handwerk behoeft, dachten we niet te gaan naar eind- afstandzaai. Het kan op normale afstandzaai met ma chinaal dunnen. Gezien het grote aantal zaaimachines met Temik ..ap paratuur", die dit voorjaar aangeschaf zijn. lijkt het er op, dat dit middel wel „in" is. Vooropgesteld: Temik is geen wondermiddel. Diegene, die moeilijkheden met de opkomst van de bieten verwachten, willen zich graag veilig stellen met toepassing van 610 kg Temik. Of dit zal lukken, hangt voornamelijk af van de te verwach ten vreterij. Bietenkevertjes zijn met meer zekerheid te voorspellen dan springstaarten. Op gescheurd grasland zijn ritnaalden en emelten te verwachten. Of Temik voldoende werkt op deze beide laatste insecten is nog niet geheel duidelijk. Wel is duidelijk dat Temik duur en zeer giftig is. T.a.v. het eerstgenoemde, heeft u wel overwogen het effect van de veel goedkopere en net zo goed werkende Lindaanontsmetting (zaad en grond)? Lindaanzaaivoortoepassing kan bij gebrek aan appara tuur hier nog niet. Bereken zelf eens een vergelijking tussen Temik 'en Lindaan. Tegen aaltjes is de nodige hoeveelheid van 2025 kg per ha toch vrij duur en bo vendien geen vermindering van populatie, wel kans op te grote residuën! De jagers in de WESTHOEK zijn al vroeg op stap gegaan. Het wild maakte het hier en daar een beetje al te bont en dan moet er corrigerend opgetreden worden. De karwij en enkele vroeggezaaide percelen erwten moesten het ontgelden. De koolduiven waren de hoofd schuldigen. Wanneer het er echter op aan komt, valt het niet mee de belagers onder schot te krijgen. Wanneer we dit schrijven weten we nag niet of we inderdaad deze week zulien uitrukken. Het wordt nu wel tijd om toch op optimale opbrengsten te mogen kunnen reke nen. Eind februari, begin maart, is er al veel kunstmest gezaaid, maar er moet toch nogal wat kunstmest ge strooid worden ook! Het lijkt ons toe dat de bespuiting met vloeibare kunstmest dit voorjaar zeker niet is toe genomen in ons gewest. Zij die „vaste" kunstmest strooien, laten zich nogal eens verrassen door de wind, die de plasticzakken door de polders doet waaien. Meest al komen zé dan in de sloten of vaarten terecht en daar doen ze ook niet veel goeds. Wanneer we er bij het We schrijven 25 maart 1974 in WEST ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De weergoden zijn ons nog steeds wei nig goed gezind, want aan zaaien van betekenis zijn we nog steeds niet toegekomen. Het begint nu toch wel tijd te worden, waarom we dan ook 'hopen, dat het hogedrukgebied, wat momenteel boven West-Europa ligt, zich nog enige tijd zal handhaven. Reeds gezaaid vlas, erwten en zomergranen beginnen nu boven te ko men. In ons gewest zijn de laatste weken zo'n 20 precisie- zaaimachines ingericht om een zaaivoorbespuiting met lindaan in bieten toe te kunnen passen tegen mogelijke vreterij aan deze jonge plantjes. Het vraagt weliswaar enige investering, doch de bestrijdïngsmiddelenkosten per ha blijven er laag door en de resultaten bleken in voorgaande jaren in proeven en in de praktijk elders in den lande goed te voldoen. Geschat wordt dat zeker 50°/o van het areaal aldus behandeld zal worden en dan te weten dat het voor deze streek volledig nieuw is! Nog meer valt 'het op als je het vergelijkt met onze Belgische collega-bietentelers, die het voornamenlijk zoeken in de toepassing van het veel duurdere granu laat Temik-10 G, waarmee hier bij ons hooguit een 10- tal percelen zullen worden behandeld. Een scherp con trast dus, waarvan de oorzaak toch wel gezocht moet worden in de voorlichting welke hierover aan de bieten- strcoien een beetje op letten, is dit goed te voorkomen! Het vergaderseizoen is nu echt toch wel afgelopen; 't is trouwens aan de agenda in ons ZLM-blad goed te zien. We zijn benieuwd wat Brussel ons voor verho gingen zal brengen? 't Is iedere keer hetzelfd liedje: „trouwtrekken tot en met." Zou daar nu eens geen andere methode voor gevonden kunnen worden? We denken aan indexering, maar dat zal wel teveel ge vraagd zijn. Leken beoordelen deze zaken wellicht ook te gemakkelijk, want er zitten aan deze zaken zovele facetten, dat het heus niet zo gemakkelijk is om er goed uit te komen! (Zie verder pag. 15). telers is gegeven. In Nederland 'hebben we in voorgaan de jaren in de meeste gevallen kunnen volstaan met een zaadbehandeling. Zaaivoorbespuiting bleek een nog betere opkomst te geven, zodat het begrijpelijk is als men dan hiertoe overgaat! Het gebruik van Temik vinden wij duur en slechts op een beperkt aantal percelen verantwoord. En dan nog alleen vanwege de nevenwerking op aaltjes. In Bel gië gaat men er bij de voorlichting aan de telersv.n.l. gegeven door de 'suikerfabrieken en -instituut) vanuit, dat een bespuiting tegen luizen die d: vergelingsziekte veroorzaken achterwege kan blijven. Ook trips en bie ten vlieg behoeft niet meer te worden bestreden. Men rekent dan nog op een iets hoger suikergehalte en kg- opbrengst, zodat na verloop van tijd wel bijna elke boer gelooft in Temik en het ook gaat toepassen. Daar wordt dan ook meer dan de helft met Tcmik-IQG behandeld. Wat een landsgrens al niet voor invloed kan hebben! We hoorden zopas dat men in Brussel tot overeenstem ming is gekomen voor de prijsverhogingen van land- bouwprodukten. Gemiddeld 9 a 10 Voor suiker zo'n 7 Zo op het eerste gezicht geen tegenvaller, waarbij niet vergeten moet worden, dat op veel akkerbouwbe drijven de z.g.n. vrije produkten in belangrijke mate bepalen of het inkomen laag of hoog uitvalt! VOEDERBIETEN 1 APRIL Denk u aan het opruimen of koppen van de voederbieten en restanten vóór 1 april? Het is n.l. na deze datum verboden om nog bieten of restanten in voorraad te hebben, waarop blad of spruiten voorkomen. Wanneer men na deze datum nog bieten wenst aan te houden, zal er voor ge zorgd moeten worden, dat deze steeds geheel spuitvrij zijn en blijven, ook wanneer ze opge slagen worden De bedoeling hiervan is het z jveel mogelijk voorkomen van besmetting van jonge bietenpercelen met vergelingsziekte vanuit de oude voorraden. De datum van 1 april geldt onder meer voor: de gehele provincie Zeeland; de Zuidhollandse eilanden: Rozenburg, Voor- ne-Putten, IJsselmonde, Hoekschewaard, Eiland van Dordrecht, Tiengemeten en Goeree en Overflakkee; De Nocrdbrabantse gemeenten: Ossendrecht, Woensdrecht, Bergen op Zoom. Halsteren. Nw Vossemeer, Steenbergen en Kruisland, Dintel- oord c.a., Oud en Nw Gastel, Oudenbosch, Fij naart en Heiningen, Standdaardbuiten, Willem stad, Klundert, Zevenbergen, Terheijden, Hoo- ge en Lage Zwaluwe, Geertruidenberg, Made en Drimmelen en de gemeenten Dussen en Werkendam, voor zover gelegen ten westen van de rijksweg GorinchemGeertruidenberg. Nu we ons neerzetten om voor deze rubriek onze bij drage te schrijven is 'het 21 maart en met deze dag be gint gelukkig weer de lente. Ook buiten in de natuur is aan alles te merken dat het lente is. Het zonnetje schijnt en we willen de overjas al kwijt. Aan de hees ters zien we de knoppen al uitbotten en ook de vogels zijn druk doende met het bouwen van hun nest. Alles in de natuur heeft op dit moment gewacht en ook wij wachten mee, want we willen vlug aan de slag met het inzaaien van de voorjaarsgewassen. Toch zal het eerst goed moeten 'dbogen en grote voorzichtigheid is 'bij het klaarmaken van het zaailand nu wel geboden want we hebben geen winter gehad. Vooral onderin is de grond taai en slechts het bovenste laagje is gezond. We zul len dus net als vroeger op de „zoute grond" erg ondiep moeten werken. Eggen met korte en afgesleten tanden zullen dus daarom dit voorjaar het meest geschikt zijn. Een voordeel van dit late voorjaar is wel, dat zeer veel zaadonkruiden reeds gekiemd zijn en ook al boven ko men. Door het land goed klaar te maken bij drogend weer, kunnen we dus heel wat van dat jonge onkruid vernietigen. •Op de reeds met zomergranen ingezaaide percelen staan hier en daar nogal plassen en het is wel typisch, dat d:at water niet weg wil zakken. Vooral op percelen met aardappelen als. voorvrucht is dit het ergste en dit wil zeggen, dat aardappelland wel een zeer slechte struktuur achterlaat. Het is wel een goed middel tegen de aardappelopslag, want we weten uit ervaring dat de knollen door water vrij spoedig tot rotting overgaan. Dit 'is echter niet de bedoeling van ons streven en terugdenkend aan de kwalen van na de inundatie komt het euvel van piasvorming ons toch weer helder voor de geest. Een heel goed recept was toen om zo ondiep mogelijk te ploegen en soms vraag je je wel eens af of we na de aardappeloogst niet te veel en te diep met de cultivator en de ploeg dat land te lijf gaan. In de weiden loopt hier en daar al mestvee en op de wat drogere weiden kan dat ook wel. Deze winter is het veevGer er= duur geweest en het is te begrijpen da: de belangstelling voor de eigen winning van gras en snijmais steeds meer toeneemt. Het oprichten van een snijmaiskern is daarom zeer aan te bevelen. De loon werker krijgt hierdoor een goede garantie voor het 'be nodigde areaal en de teler is er bij gebaat dat zijn ge was vakkundig en met moderne apparatuur geoogst zal worden. Ook in buitenlandse landbouwbladen valt ge regeld te lezen, dat ook daar heel de veemesterij op de teelt van de snijmais is gebaseerd. We kunnen voor dit produkt een kostenbegroting opstellen en aan de hand daarvan de prijs vaststellen. Deze prijs zal prak tisch niet beïnvloed kunnen worden door het wereldge beuren, terwijl we wat betreft de prijs van de andere voedermiddelen volkomen in het duister tasten. Geza menlijk als belangstellenden deze zaak eens goed be studeren lijkt dus wel geboden. Ook onder de bietente lers is hier en daar na goed overleg het besluit genomen tot gezamenlijke aanschaf van een grote bietenrooicom- binatie. In vele gevallen is de loonwerker hierbij inge schakeld en dat is wel zeer toe te juichen daar zijn vakkennis en ervaring van grote betekenis kunnen zijn voor het slagen van deze samenwerkingsvorm. Uitein delijk gaat het om de hoogte van de prijs waarvoor de bieten gerooid kunnen worden en die zal bij een één- rijige-rooimachine ongetwijfeld veel hoger komen te liggen. Iedereen is het daar niet mee eens en dat hoeft ook niet, maar sommigen gaan er van uit, dat als ze zelf op een machine gaan zitten dat het dan niets kost. Als we zo denken dan verdienen we ook niets en kunnen we ons aangiftebiljet wel blanco inleveren. Dat is toch niet de bedoeling en we willen toch op 1 april de inspecteur niet bij de neus nemen, want dat komt ons toch te duur te staan!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5