S'' ^^uid - (§eluid Jongerenaktiviteiten AFSCHEID HERMAN HARDERWIJK IERLAND IS EEN GROEN SPROOKJE Jaarvergadering landbouwvereniging Wouw 23 Onder redaktle van: H. A. HARDERWIJK i maart j.l. heeft het officiële afscheid plaats ge- had van onze secretaris-vormingsleider Herman Harderwijk. Herman kreeg een afscheidsreceptie aange boden van de PJZ in het Bergs Koffiehuis- te Bergen op Zoom. Vele mensen waren aanwezig om hem de hand te drukken, waaronder een aantal waarmee hij in de 6 jaar dat hij bij de jongerenorganisatie in dienst was, heeft samengewerkt. De voorzitter van de PJZ bracht een aan tal punten naar voren waarmee Herman aktief bezig is geweest. Zo kwam de fusie tussen Zeeland en Brabant ter spra ke en niet te vergeten het werk en de begeleiding in de afdelingen, het 3 C.J.O.-overleg en de commissies daaromheen. ,,Er zijn geen woorden voor wat U allemaal voor de PJZ heeft gedaan, het is te veel om op te noemen", aldus de PJZ-voorzitter. Als blijk van waardering kreeg Herman een mooi kado aangeboden en voor zijn echgenote was er een prachtige bloemenmand. De heer Nieuwenhuijze van de ZLM memoreerde de goede verstandhouding tus sen PJZ en ZLM en de heer W. te Giffel dankte Herman voor het vele werk wat hij landelijk heeft verricht. De heer F. van den Hoek dankt de heer Harderwijk voor de goede samenwerking die hij had ondervonden tijdens zijn voorzitterperiode. Ook haalde hij nog aan dat Herman altijd een voorstander was van kreatieve en kadercursus sen. Daarna werden Herman en echtgenote door vele le den en afdelingen bedankt en kregen zij vele bloemen en geschenken. De receptie werd met een gezellig sa menzijn besloten. I. H. P.J.Z. OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bezoek aan wereldkampioenschap Voetbal 1974. Wed strijd: NederlandZweden, te Dordmund, 19 juni 1974. Reissom: 97,— p.p. Inbegrepen: a) vervoer per luxe toeringcar; b) entreebewijs v. d. wedstrijd (staanplaats); c) cphaalregeling; dj lunch - heenreis, diner - terugreis; e) reisleiding. Vertrek vanuit Breda (station N.S.). Geef je zo snel mogelijk op. Pas na opgave wordt 'be kend hoeveel plaatsen vrij zijn; dus wie het eerst zich aanmeldt heeft meer kans op een kaart dan de laatsten. Opgave en inlichtingen uiterlijk vóór 31 maart: Greet Dekker, PJZ O. Zeeuws-Vlaanderen, Prins Mauritsstraat 4, Axel, tel. 01'!55—2639. STAGFRS IN HET BUITENLAND VIA DE STICHTING UITWISSELING 1974 In 1974 zijn er nog vele mogelijkheden voor jongeren tuss^ii xo c.. -o jdax om een Stage ce aoen in het buiten land Ook indien men zelf reeds een adres heeft kan men zich tot de Stichting Uitwisseling wenden om een werk- en verblijf vergunning aan te vragen. De Stich ting uitwisseling is te bereiken op Postbus 97, Bergen (N.H.) tel. 02208—3101/3756. Werkvakantie in Noorwegen. Vanaf 1 mei is het mo gelijk in Noorwegen een werkvakantie door te brengen van min. vier weken en max. 12 weken. Men kan deze stage nog beginnen op 1 juni - 15 juni - 1 juli - 15 juli - 1 augustus - 15 augustus - 1 september 0f 15 september. Het zakgeld bedraagt minimaal ƒ35 per week. De werk zaamheden zijn zeer gevarieerd. Opgave twee maanden voor vertrek. Bemiddelingskosten 90. Meer informatie over de voorwaarden voor een verblijf in Noorwegen, alsmede een aanvraagformulier voor deze programma's, is bii de Stichting verkrijgbaar F.lF.A.-programma in de Verenigde Staten (3 tot 12 maanden). In samenwerking met de Future Farmers of America kan een aantal jongeren voor een periode van drie tot twaalf maanden stage doen op een bedrijf in de Verenigde Staten. Men dient te vertrekken op 1 juni of 1 augustus. Aanvraag: twee maanden voor vertrek. Be middelingskosten: 125. Verzekering: Men is verplicht een verzekering af te sluiten volgens F.F.A. group Insu rance waarvan de premie 18 per maand bedraagt. Ierland is een groen sprookje. Je moet er zijn ge weest om je te kunnen verbazen over de grote ver schillen tussen Ierland en Nederland, landen die toch niet ver van elkaar verwijderd zijn. Waar dan nog bij komt dat aan het begin van onze geschiedenis de Ierse kloosterlingen hebben gestaan. Die zijn bij tientallen overgestoken en ze hebben niet alleen hier, maar ook el ders in Europa grote invloed gehad. Wat in Ierland opvalt is, behalve dat het zo groen is, ook het grote aantal koeien en het kleine aantal men sen. Ierland is een land vol gras. Het is er nooit erg heet en nooit erg koud: een ideaal klimaat voor weidegron den. In die weilanden liepen al in de Middeleeuwen zo veel koeien, dat men ongerust werd over de schade die het vee in de bossen aanrichtte. Nu zijn er in Ier land tweemaal zoveel koeien als mensen. Meer dan de helft van de bevolking werkt in het boerenbedrijf en de anderen staan nog met één been in de boerderij. Ierland heeft een voor ons ongekende hoeveelheid ruimte. In 1841 is de grote emigratie begonnen, die een eeuw Heeft geduurd. Toen woonden er nog acht miljoen mensen; nu ruim vier miljoen. Er zijn dus driemaal zo veel Nederlanders als Ieren, maar hun land is viermaal zo groot als het onze. En buiten Ierland wonen vijfmaal zoveel Ieren als in het land zelf. Een merkwaardig land, waar men geen autowegen nodig heeft. Het .Ierse platteland is heel anders dan het onze Hagen en stenen muurtjes vormen de begrenzing van akkers, weilanden en boomgaarden. De miljoenen koeien lijken veel op het zwart-bonte vee in sommige delen van Nederland. Maar er zijn ook veelkleurige dieren met korte hoorns, Herefordkruisingen met witte koppen en in het westen van het land, dieren die helemaal zwart zijn. Daar lopen dan nog duizenden schapen tussen. Maar de varkensstapel is nog geen kwart van die in Nederland. Daar staat tegenover dat de Ierse paarden weréldbe- roemd zijn. 's-Ochtends is het op de buitenwegen druk omdat dan ide melk naar de zuivelfabrieken wordt gebracht. Dat ge beurt op de meest uiteenlopende manieren: met paard en wagen, op ezelwagentjes, met traktoren en aanhan gers, maar ook, net ais in Nederland, met moderne tank wagens. Die komen natuurlijk ook in Ierland steeds meer in zwang. In het zuidelijk deel van het land is het klimaat zo mild, dat het weideseizoen acht-en-een-halve maand duurt. Ierland is nu oojs lid van de Europese Gemeenschap. Voor de Ierse 'boeren betekent dat niets minder dan een revolutie. Ze moeten nu concurreren tegen hun collega's op het Europese vasteland. De een gaat vlugger met zijn tijd' mee dan de ander. Daarom ziet .men kleine, be drijfjes, waar de landbouw wordt bedreven zoals groot- vadër dat oOk heeft gedaan, naast bedrijven 'die goed bij de tijd zijn en die gemakkelijk kunnen wedijveren met die in de rest van Europa. De moeilijkheid voor de Ierse boer schuilt in de investeringen. Onder de invloed Van naar Ierse begrippen hoge prijzen in de E.G. komt nu de export op gang van landbouw- en veeteelt- produkten. Op coöperatief gebied volgt men steeds •meer het voorbeeld van de boeren op het vasteland. Daar staat tegenover dat men in de loop van de tijd landbouwmethoden heeft uitgedokterd, waarbij ook klei ne bedrijven als familiebedrijf rendabel blijken te zijn. In drie jaren is de melkprijs verdubbeld. Toch werd (3 jaren geleden) bij de helft vande prijs ook winst ge maakt. Dat komt ook door de goedkope manier, waarop de Ieren hun vee huisvesten. In zo'n veeland is de veemarkt natuurlijk een be langrijke gebeurtenis. De markt heet er „mart", net als bij ons. En u kunt er altijd alle boeren uit de omtrek vinden. Ieren praten over vee zoals anderen over voet ballen en het weer. Iedereen heeft er belangstelling voor en daarom maakt men van zo'n marktdag een snipper dag. Het vleesbedrijf is in dit land erg ingewikkeld. De man, die het kalf koopt, is bijna nooit ook de man die het volwassen dier van de hand doet. Een dier, dat voor de slacht wordt verhandeld, heeft meestal wel vier of zes eigenaren gehad. Als je met een Ier wilt praten moet je naar de markt gaan. Merkt hij, dat je ook een boer bent dan is het hek van de dam. Het is verbazingwek kend te zien en te horen hoe iedereen dan plotseling iedereen kan begrijpen, ondanks het taalverschil. En hoe er dan uitvoerig van gedachten wordt gewisseld over prijzen en kwaliteiten. De ZLM organiseert in samenwerking met Reis bureau Heuvelink een 8-daagse vliegreis naar Ier land van 23 tot en met 30 mei 1974. De totale kos ten voor deze reis bedragen 670,per persoon. Men kan zich voor deze reis nog aanmelden tot 2 april a.s. bij het Secretariaat der ZLM, Landbouw- huis te Goes, (telefoon 011005010). „BRUSSEL" TOETST FRANSE LANDBOUWKREDIETREGELINGEN Over de toelaatbaarheid van de hoofdzakelijk voor rentesubsidie op leningen bestemde bedragen van de Franse overheid aan het landbouwkredietwezen (Crédit Agricole) kan op dit moment geen definitief oordeel worden gegeven. Dit blijkt uit het antwoord van de mi nister van Landbouw op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. De Franse regering heeft in maart 1973 de Europese Commissie regelingen in ontwerp voorge legd die goeddeels een neerslag van de al bestaande steunmaatregelen waren. De Franse regering heeft tot nu toe geen, volgens het in mei 1973 uitgebrachte ad vies, noodzakelijk geachte aanpassingen aan de Com missie doen toekomen. Deze 'zijn evenwel binnenkort te verwachten. De bijdrage van de Franse overheid aan het landbouw kredietwezen is van 840 miljoen frank in 1970 opgelo pen tot 2580 miljoen frank in 1974. Het landbouwkre dietwezen is instrument bij het beleid ter versnelling van het moderniseringsproces in de landbouw, speciaal de veehouderij. In dit kader worden' leningen met een lage rentevoet gegeven voor 'grondaankoop, bedrijfsuit- rusting en veestallen. Het rentepercentage voor lenin gen met een looptijd tot twee jaar, soms drie jaar, be draagt z-even. De meest gebruikelijke zijn de middellange lopende leningen (twee tot vijftien jaar), waarvan het rentepercentage 7,5 bedraagt. In uitzonderingsgevallen wordt een rente van vier procent in rekening gebracht. Voor leningen op investeringen in de veehouderij (rundveestallen, aankoop van vee, bed'rijfsbenodigöhe- den en woningen) wordt een rentepercentage van 4,5 in rekening gebracht. Als maximum .geldt 250.000 frank. Voor deze speciale regeling is 900 miljoen frank uitge trokken. Voor langlopende leningen (maximaal dertig jaar) die vooral betrekking hebben op de aankoop van grond be draagt de rente voor de eerste 150.000 frank 4,5 pro cent en voor de tweede 150.000 frank zeven procent. In het algemeen moet het hoofdbedrag van de lening varië ren van dertig tot zestig procent van de aankoopposten; uitzonderingen zijn echter mogelijk. Maandag 18 maart 1974 werd in café „Donkenhof" de jaarvergadering van de Wouwse Coöperatieve Land- bouwvereniging gehouden. Waarnemend voorzitter P. Dekkers uit Moerstraten wijdde in zijn openingswoord enkele gevoelvolle woorden aan de overleden voorzitter J. A. J. Raaymakers, die vorig jaar vrij plotseling van ons werd weggenomen. Hij schetste de overleden voor zitter als een man, die meeleefde met het wel en wee van de leden. Ook zijn echtgenote en zijn vrienden be trok hij in zijn herdenkingswoord. De balans en resultatenrekening over het afgelopen boekjaar werden door de vergadering z.h.s. goedgekeurd. In het bestuur werd het aftredende bestuurslid C. Luysterburg uit Heerle herkozen, terwijl in de plaats van J. A. J. Raaymakers, A. van Wesel uit Bergen op .Zoom1 in het bestuur kwam. Jac. Eist uit Wouw nam afscheid ais lid van de raad van toezicht. Waarnemend voorzitter P. Dekkers overhandigde de heer Jac. Eist een geschenk namens de vereniging. Hiervoor dankte de heer Jac. Eist zeer har telijk. De heer Adr. van Loon uit Heerle werd in zijn plaats tot lid van de raad van toezicht gekozen. Bij de rondvraag toonden verschillende leden hun be langstelling voor het wel en wee van de vereniging door te informeren naar de huidige gang van zaken. Na de jaarvergadering hield de heer J. Blank van Ce- beco Handelsraad uit Bergen op Zoom een causerie, waarin hij allereerst aandacht vroeg voor een boekje van de vereniging Landbouwkundig overleg Bemestings- beleid. In deze uitgave bespreekt ir W. van Eek het pro bleem van het meststoffengebruik en het milieu. Dit boekje werd tijdens de vergadering aan elk lid van de landbouwvereniging uitgereikt. De heer J. Blank was van mening dat meststoffen on misbaar zijn voor een goede opbrengst der agarische pto- dukten. De agrarische produkten zijn weer onmisbaar ter bestrijding Van de honger in de wereld. De heer J. Blank sprak er verder zijn teleurstelling over uit, dat de onderhandelingen in E.E.G.-verband over de prijzen van diverse landbouwprodukten zeer traag verlopen. Ook over het nieuwe brouwgerstcon- tract voor 1974 toonde hij zich niet erg enthousiast. Als de B.T.W. verlaging per 1 mei a.s. door zou gaan voor diverse agrarische produkten, betekent dit, vol gens spreker, dat het inkomen van de boer lager-wordt, hetgeen in deze tijd van stijgende kosten voor 'het boe renbedrijf niet aanvaardbaar is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 23