Tuinbouw nu ook betrokken bij CBS !oon-enquete Appelprijzen wat luier DINGEN VAN DE WEEK WE. maken de copy voor deze rubriek gereed op het moment dat de vergaderingen van de Zeeuwse fruitveilingen over het vormen van een toporgaan, nog moeten beginnen. Het is ons hierdoor niet mogelijk op deze plaats deze week commentaar te leveren op de be slissingen die maandagavond zijn genomen. Op het mo ment dat we dit schrijven nemen we nog altijd aan dat er een massaal ,,ja" gezegd zal worden tegen de voor stellen van de vier Zeeuwse veilingbesturen en dat zal dan betekenen dat de nieuwe top-vereniging de CVZ kan gaan draaien, uiteraard nog met een zgn. interim periode van wellicht enkele maanden, zijnde de tijd waarin wordt gewacht op de koninklijke goedkeuring van de statuten. Voorzichtigheid bij afsluiten aardappelafzetkontrakten geboden 1JET Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert re- 1 igelmatig gegevens over de verdiende lpnen van ar beiders in de landbouw. De „Statistiek der lonen in de landbouw" 'is een informatiebron voor ieder die over loonpeil en loonontwikkeling in deze bedrijfssector ge- informeerde wil zijn. Niet in het minst geldt dit voor het georganiseerde bedrijfsleven, waaronder de werkge versorganisaties, die nauw betrokken zijn bij het loon- beleid. Het Landbouwschap heeft al jarenlang aangedrongen op een uitbreiding Van het loononderzoek tot de tuin bouw. Om financiële redenen was dit tot nu toe niet mo gelijk. Aan de wens van het Landbouwschap wordt nu voldaan, dankzij het feit dat dit jaar voor het eerst een loonenquete in E.G.-verband plaatsvindt waarin ook de tuinlbouw is betrokken. UET doel van de loonstatistiek is een beeld te geven "van de hoogte en de ontwikkeling van de gemiddeld verdiende lonen in de land- en tuinbouw. „Verdiede" lonen wil zeggen: bruto lonen, inclusief beloning voor overwerk en accoordwerk, toeslagen, loon en natura, bijzondere uitkeringen e.d. Daarnaast worden cijfers op genomen betreffende de gemiddelde wekelijkse arbeids duur. Om inzicht te igeven in de loonverhoudingen binnen de land- en tuinbouw worden deze gemiddelden afzon derlijk gepubliceerd voor mannen en vrouwen, voor vas te en losse arbeiders en voor de verschillende functie groepen. Tevens wordt onderscheid gemaakt naar gebie den. Aan de hand van dit cijfermateriaal wordt een indruk verkregen van de mate waarin de werkelijke lonen van verschillende categorieën arbeiders onderling uiteen- dopen. Doordat deze statistische gegevens door het CBS sedert 1957 geregeld worden gepubliceerd, is het even eens mogelijk jaar voor jaar de procentuele loonstijging vast te stellen. In de toekomst kan dit nu ook voor de tuinbouw. |\|E basis-gegevens voor deze statistiek moeten ver- kregen worden door middel van enquetes bij de be drijven. Het CBS stelt daartoe zorgvuldig een steekproef samen van op dit moment ongeveer 1.200 akker bouw- en veehouderijbedrijven en 1.000 tuinbouwbe drijven. Bij de huidige opzet van het onderzoek worden deze bedrijven 2 x per jaar mondeling geënqueteerd. Dat gebeurt voor hoogstens drie jaren achtereen. Daarna worden deze bedrijven door andere vervangen. De enquetes worden door de districtsbureauhouders uitgevoerd. Zij noteren de gevraagde gegevens betref fende de verdiende lonen en arbeidsduur van de arbei- EEG BEPERKT APPELINVOER UIT ZUIDELIJK HALFROND In verband met de nog relatief grote voorraden appelen van de oogst 1973/'74 in de Gemeenschap, heeft de Europese Commissie besprekingen ge veerd met de leverancierslanden van het Zuide lijk Halfrond, teneinde op vrijwillige basis tot vermindering van de aanvoer op de Euromarkt te komen. Deze besprekingen hebben tot het re sultaat geleid dat de invoer uit Argentinië, Chili, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland dit sei zoen kleiner dan normaal zal zijn. Overeengeko men is, dat in de periode van 1 april tot eind juni deze landen tenminste 15% minder zullen ver zenden naar de lidstaten van de Gemeenschap dan het gemiddelde van de hoeveelheden van de laat ste drie jaren. Uiteraard zal nauwkeurig op de naleving van de afspraken worden toegezien. In verband hiermede zal het E.E.G.-Beheerscomité voor Groenten en Fruit in de bijeenkomst van 25 maart a.s. de nodige maattfegelen treffen. ders over een bepaalde week en zenden de door hen in gevulde vragenlijst toe aan het CBS. De gegevens bl;j ven anoniem en worden uitsluitend voor de statistiek gebruikt. Aan personen of Instanties buiten het CBS worden de individuele gegevens nooit verstrekt. De medewerking aan deze enquetes door de bedrijven is van groot belang voor een juiste en recente informatie over de lonen. Op de fruitveilingen in ons gebied was het aanbod van appelen vorige week ruim. Golden Delicious nam daar bij de belangrijkste plaats in. Het geel domineerde en dat zal in de komende weken wel zo blijven, zeker wan neer de temperaturen wat hoger worden en het rijpings proces nog vlugger gaat verlopen. Over het algemeen waren de prijzen van vrijwel alle appelrassen iets lager dan in de voorgaande week. Bij de goede kwaliteiten en grote maten Golden Delicious bedroeg het prijsverschil wel ongeveer 5 cent per kg. Men moest vorige week heel goede appelen hebben om aan 45 cent per kg te komen. De maat 65/70 mm deed, al naar gelang van de kwali teit, tussen 35 en 40 cent per kg en de klasse I 60/65 mm werd rond 30 ct per kg verkocht. De klasse H kwaliteit was gemiddeld ongeveer 5 ct per kg goedkoper. Goudreinette kon zich goed handhaven op het ver hoogde prijsniveau van de vorige week, wat betekende dat de grote maten klasse I kwaliteit tussen 60 en 65 ct per kg deden en de maat 65/75 mm werd verkocht voor 45 cent tot 50 ct. Rode Goudreinetten deed tot 80 ct per kg. Winston was vrijwel onveranderd in prijs op 1 tot il,20 voor de grote maten en rond 1 voor de maat 65/70 mm. De prijs van de klasse EI kwaliteit van dit ras toonde Veel grotere verschillen, afhankelijk van de kleur der vruchten. De prijs van industrie-appelen trok aan tot 20 ct per kg. Oox's Orange Pippin in Terneuzen kon vorige week ook het hoge prijsniveau van de weken daarvoor niet meer behalen. Er kwam van dit ras trouwens ook wat meer klasse II kwaliteit, waarvan de grote maten dan overigens wel rond 1 per kg deden. Conferenceperen konden in de grote en middelmaten vlot worden verkocht tegen prijzen van 1,20 tot 1,3 1 per kg. De maat 56/60 mm noteerde eerst rond f 1,15 per kg en daalde later tot f 1,10. Groter was de prijsdaling voor de lid maat, waarvoor eerst rond 90 ct per kg werd betaald en later in de week de prijs op 70 ct kwam. Vooral de verminderde belangstelling van Scandinavië speelde daarbij een rol. Wanneer er maandag ,,ja" is gezegd, is er een be langrijke stap voorwaarts gezet op de weg naar een to tale fusie van de afzetbelangen van de Zeeuwse fruit telers en we aarzelen niet dat een belangrijke zaak te vinden. We hopen dat deze week alle sentimenten en vooroordelen opzij gezet zullen zijn en dat men van nu af als Zeeuwse fruittelers gezamenlijk verder zal optrek ken om zodoende een antwoord te geven op de afzet- eisen van deze tijd. TATE lazen in de vakpers dat op 9 april in het West- land gestemd gaat worden over een verdere vei lingfusie en wel tussen de veiling Kwintsheul en de vei ling Westland-Noord. Kwintsheul is vele jaren qua om zet de op één na grootste veiling van het Westland ge weest. Het was ook de snelst groeiende veiling en de veiling met een bijzonder sterke positie. Dat deed het bestuur, gesteund door de grote meerderheid van de leden, enkele jaren geleden tot het besluit komen zich afzijdig te houden van de fusiebewegingen die aan de gang waren. Het is zes jaar geleden dat de situatie zo lag maar sindsdien is er in het Westland veel veranderd. Kwints heul is de kleinste veiling uit het Westland geworden. Het draagvlak werd smaller, de veilingaccomodatie ver ouderde en de toekomst zag er somber uit. Het bestuur zag in dat er wat moest gebeuren en in enkele maanden tijds is men tot overeenstemming ge komen met de veiling Westland-Noord over een fusie. De veiling Westland Noord zal na de fusie met Kwints heul uitgebreid moeten worden om de aanvoer op te kun nen vangen maar de plannen hiervoor liggen reeds klaar. Wanneer deze fusie op 9 april er door gaat krijgt de veiling Westland-Noord een omzet van meer dan 150 mil joen gulden. We maken hiervan melding om aan te geven hoe snel de ontwikkeling verloopt. Kwintsheul dacht tot voor enkele jaren dat ze het alleen konden redden. Ze hebben nu reeds hun ongelijk moeten erkennen en zullen wel overstappen in een groter geheel. In „Groenten en Fruit" werd vorige week een overzicht gegeven van het dynamisch fusieproces in het West land. In 1967 kwam het grote fusiewerk op gang. Regel matig is er voortgang meegemaakt en van de meer dan 25 plaatselijke en regionale veilingen die er in 1967 nog waren in het Westland, de Kring en de Zuidhollandse eilanden zijn er thans, na realisering van de combinatie Zuid-Holland-Zuid en Westland-Noord-Kwintsheul, nog 5 overgebleven, allen met een omzet van 100 miljoen gul den en meer. „Groenten en Fruit" tekent daarbij aan dat opvallend is dat voor alle besluiten tot fusie of opheffing van vei lingen heel veel tegenstand moest worden overwonnen maar dat ze later zonder uitzondering door voor- en tegen stemmers als juiste beslissingen werden erkent en er varen. We twijfelen er niet aan of ook in Zeeland zal zich een zelfde lijn ontwikkelen! "TEN ander bericht dat vorige week afkwam en waar- van we melding willen maken is de vrijwillige be perking van de uitvoer van appelen naar de E.E.G.-lan den door de landen van het zuidelijk halfrond. Het was bekend dat de E.E.G.-commissie overleg voer de met de regeringen van Zuid-Afrika, Australië, Nieuw- Zeeland, Argentinië en Chili, om de export van appe len naar Europa te beperken om hierdoor de goede on derlinge verhoudingen te bewaren vooral omdat West- Europa zucht onder een berg van appelen van de eigen oogst. Volgens de ontvangen berichten zullen de bedoelde landen op basis van vrijwiligheid hun appelexport beper ken met tenminste 15 van het gemiddelde van de laat ste drie jaar. Vanuit Europa was gevraagd uit te gaan van een beperking met 20 De regeling geldt van 1 april tot eind juni. Uit Australië werd gemeld dat de oocjst daar nog al wat kleiner is dan het vorig jaar en dat er alleen reeds hierdoor een kleinere export naar Europa te verwachten is. Uit de voorraadcijfers van appelen voor de verschil lende E.E.G.-landen blijkt, dat er nog veel verkocht moe ten worden. Daarbij is de situatie in Nederland niet eens zo bijzonder ongunstig en ook België heeft niet meer appelen in voorraad dan normaal wordt geacht omstreeks deze tijd van het jaar. In Frankrijk is de voorraad echter nog bijzonder groot en in Italië is zelfs van een enorm grote appelvoorraad sprake. Per 1 maart werd in dit land gesproken over eep-appelvoorraad van 664 miljoen kg te gen het vorig jaar 455 miljoen kg en twee jaar geleden 497 miljoen kg. Ook Golden Delicious zit er nog zeer veel in Italië. UIT DE PRAKTIJK (Vervolg van pag. 5) In afwachting van de grote voorjaarsstart leggen we op THOLEN en ST PHILIPSLAND de laatste hand aan de werktuigenreparaties. Een bijzonder nuttige zaak, die nodig is om straks geen onnodig verlet te hebben en zo met minimale arbeidsbezetting een maximale presta tie te leveren. Vanwege de slechte bevoorrading van onderdelen is e.e.a. deze winter een beetje stuntelig verlopen. Bovendien zijn de prijzen van machines en onderdelen weer sterk gestegen, wat voor onze bedrij ven een stuk kostenverhoging inhoudt. Graag zouden we die kosten door willen berekenen, maar waar? Het huidige prijspeil van b.v. rundvlees, aardappelen en tar we leent zich daar helemaal niet voor. Ook voor het komende jaar zijn de door het COPA becijferde beno digde 12% in dé EKG-commissie niet gehaald. Er moet genoegen worden genomen met een stijging van gemiddeld 9 waarbij we ons afvragen wat dat effek- tief voor ons in de telersprijzen zal gaan betekenen, omdat deze nog weer eens beïnvloed kunnen worden door een groot aantal mogelijke maatregelen, fo.v. een eventuele opwaardering van de gulden. Over doorberekenen van kosten en waarde van de gulden gesproken, deze dingen spelen een grote rol bij het evt. afsluiten van nieuwe aardappelafzetkontrakten, waarvoor momenteel voor meerdere firma's in ons ge bied nogal wat aktiviteit ontplooid wordt. Dit geldt spe ciaal als het meerjarige kontrakten betreft. Het is moei lijk om in de huidige onoverzichtelijke tijd daarin ad vies te geven en o.i. is uiterste voorzichtigheid ge boden! Anderzijds willen wij u ook niet de indruk ge ven dat wij voorstander zouden zijn van op hoge dag prijzen te gaan zitten wachten. Dat is in de huidige be drijfsvoering helemaal niet verantwoord. Afzet in de pool vorm op coöperatie op participatiebasis lijkt ons momenteel het meest aantrekkelijke. Ieder voor zich zal hierin echter zelf een beslissing moeten nemen. Op de akkerbouwhedrijven in ons gebied zijn prak tisch nog geen veldwerkzaamheden verricht, hoewel we vandaag (maandag) wat kunstmeststrooiers in het veld zagen. Als het weer meewerkt zouden we toch wellicht deze week wat kunnen doen. Kunstmest strooien en een oppervlakkige grondbewerking lukken wel op door de oostenwind opgegrijsde percelen, hoewel we er terdege rekening mee diepen te houden dat de ondergrond niet best is. Daar tussen door zullen we woensdag toch wel even tijd genomen hebben om onze politieke plichten te vervullen en een provinciaal bestuur te kiezen waar van wij verwachten dat onze belangen het beste verde digd worden. LANDBOUWINDEXCIJFERS DECEMBER 1973 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het groepsindexcijfer voor akkerbouwprodukten in decem ber 150 tegen 139 in de overeenkomstige maand van 1972. (Basis: overeenkomstige maand 1962/1964 100). Tarwe en consumptie-aardappelen liepen in prijs terug, terwijl alle andere produkten in deze sector hoger in prijs waren. Bij veehouderijprodukten liep het groepsindexcijfer op tot 143. In december 1972 was dit 134. Ook deze maand liepen de prijzen voor rundvee, vette kalveren en schapen terug en lagen alle andere produkten in de veehouderijsector op een hoger niveau.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15