Cehave ntf Veghel rde lely terra een goede investering het Hele jaar door iSl de universele eg plaats 'na een advertentie in deze krant i Ebra HUNSECK B.V. CHV leerling monteur landbouwwerktuigen ÉfpP fÈÊÈl LELYi INDUSTRIES NV precisiezaaimachines inspan Het poten van aardappelen lmX$k w fm mam pootklaarmaken zaaiklaarmaken stoppelen rijenbewerken loofklappen wie zaait, zal oosten J C.A.R. Barendrecht J. C. Romme DE GRONDBEWERKING f^E toestand van zowel de bovenlaag als van de ondergrond is sterk bepalend voor het tijdstip waarop met het pootklaarmaken van de grond kan worden begonnen. Als de ondergrond nog te vochtig is, dan wordt deze door de bewerking versmeerd en/ of samengeperst. Gevolg is dat de beworteling niet 100 kan zijn en de vochtvoorziening in het gedrang komt. Bovendien worden kluiten gemaakt die tijdens de oogst mee naar huis worden gebracht. Door te vroeg met de grondbewerking te beginnen worden fouten gemaakt die niet meer zijn te herstel len. M'et welk werktuig de grondbewerking moet worden uitgevoerd hangt af van de grondsoort. Hoe zwaarder de grond is, hoe moeilijker de grondbewer king is. Door de komst van de aangedreven eggen zijn de mogelijkheden enigszins verruimd. Deze worden echter ook vaak ingezet op gronden waar met de ge trokken werktuigen, zoals eggen en cultivatoren, eenzelfde of beter resultaat bereikt kan worden. Een belangrijk facet bij de bewerking is dat een regelma tige werkdiepte wordt aangehouden. Dit houdt in dat alleen maar de werktuigen geschikt zijn welke zijn voorzien van een goed functionerende dieptere geling. Met het oog op het aantal sporen moet ge streefd worden naar zo weinig mogelijk bewerkin gen. Men kan ook gebruik maken van brede werk tuigen. In combinatie met snel rijden wordt een flinke capaciteitsverhoging verkregen. Met de ge trokken aanbouwwerktuigen is het zonder meer noodzakelijk dat snel wordt gereden om een goed re sultaat te krijgen. Een te sterke verkruimeling van de grond door de aangedreven eggen wordt voorkomen door de rijsnel heid op te voeren en het toerental van de eg te ver lagen. Brede werktuigen vragen trekkers met veel vermogen. Praktijkervaringen hebben geleerd dat trekkers met vierwielaandrijving minder diepe spo ren maken met de voorwielen. Uiteraard is het ge bruik van kooiwielen of dubbellucht niet weg te den ken in het voorjaar. Dubbellucht is de duurste oplos sing, maar geeft de grootste trekkrachtverhoging. Voor kooiwielen èn dubbellucht zijn goedé snelslui- cingen in de handel. Op de vraag hoe de grond klaar gemaakt moet worden verwijzen wij u naar het laatste decembernummer. Daarin staan de resultaten ver meld van onderzoek op de proefboerderij „West maas". HET POTEN BIJ het poten moet nauwkeurig worden gewerkt, omdat hiermee de basis wordt gelegd voor alle volgende bewerkingen. Het verdient aanbeveling om gebruik te maken van grondschuivers voor de trek ker wielen. Bij de bevestiging hiervan moet een be grenzer ervoor zorgen dat de scharen of scnijven te diep gaan werken. Het gebruik van grondschuivers heeft een aantal voordelen. Te weten: Veel losse grond blijft gespaard. Er kan rechtstreeks een flinke rug worden opge bouwd. Een vaste gang bij het poten, waarbij gemakke lijk een gelijkmatige pootdiepte kan worden aan gehouden. Met een aantal nieuwe pootsystemen is het moge lijk eenmanswerkmethoden toe te passen. Ook laten enkele machines een hogere rijsnelheid toe. De ma chines met een gemeenschappelijke voorraadbak kunnen met succes worden ingezet bij losse verwer king van pootgoed. De pootmachine moet zodanig worden afgesteld dat alle elementen even diep wer ken. Wat de meest goede diepte is, is afhankelijk van een aantal factoren zoals grondsoort, vochtig heid van de grond en de diepte van de grondbewer- ^Het is gewenst en op de zwaardere grond zelfs noodzakelijk dat de poter op een laagje losse grond komt te liggen. De rijsnelheid moet aangepast worden aan het pootgoed en is afhankelijk van de pootsnelheid en de pootafstand in de rij. De pootsnelheid geeft aan het aantal poters die de machine per minuut aflegt. Ze staat vermeld in ieder instructieboekje. Met behulp van de volgende formule is de gun stigste rijsnelheid te berekenen: Pootsnelheid x pootafstand in m x 60 km/uur. 1000 De machine met een dubbele rij bakjes of lepels op de riem of ketting maken een hogere rijsnelheid mogelijk doordat er meer meenemers voorkomen op eenzelfde riem- of kettinglengte. Het is een goede zaak om tijdens het poten de stand van de markeurs te controleren. Het komt nogal eens voor dat de aansluitingen een afwijkende afstand hebben. Ook controle op de spanning van dé pootkettmg verdient aanbeveling. Want een te strak gespannen pootketting gaat trillen. De kans op het afvallen van de poters is dan groot. De corrector, indien aanwe zig, moet dan onnodig veel werken en worden bij- gevuld Tot slot dient te worden opgemerkt dat goede er varingen in de praktijk zijn opgedaan met de me thode van poten gecombineerd met direct aanaarden. Dit vraagt wel wat meer trekkracht maar dit valt weg tegenover de voordelen. 14 De Cehave nv te Veghel vraagt voor de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van haar Depot te KLOOSTERZANDE, Hulsterweg 6, een Voor een goede vervulling van deze functie dient aan de volgende voorwaarden te worden voldaan: diploma LTS, leeftijd 18 tot 22 jaar. Schriftelijke sollicitaties onder no. PZ 281 te richten aan de afdeling Personeelszaken, Hoofdkantoor Cehave nv, Pater Van den Elsenlaan 4 te Veghel. Eventuele inlichtingen kunnen tevens worden verstrekt door onze chef monteur van bovengenoemd depot, de heer A. L. Schillemans, tel. 01148 - 261. Na 17 uur 01140-3625 Hiermede maak ik bekend, dat ik per 1 april 1974 niet meer zelfstandig zal handelen, doch bij C. MEIJER B.V., KRUININGEN in dienst zal treden als inkoper voor Westelijk Brabant. Mijn leveranciers en afnemers wil ik langs deze weg hartelijk danken voor het in mij gestelde vertrouwen en ik hoop in mijn nieuwe functie de goede relatie te kunnen bestendigen en uitbreiden. T. B. NIEUW KERK Vrouwe Jacobstraat 8 FIJN AART Met referte aan bovenstaande bekendmaking verheugt het ons u mee te delen, dat de beer T. B. NIEUWKERK per 1 april 1974 bij ons als inkoper in dienst zal treden. De heer Nieuwkerk zal onze belangen in Westelijk Brabant behartigen en wij hopen, dat u hem in de toekomst verder uw volledig vertrouwen zult willen geven. C. MEIJER B.V. KRONINGEN levefbaar in werkbreedte van 1.00 m tot 6.00 m voor /wenst inlichtingen over de lelyterra beroep: loonw. landb andere "1 Naam: f MAASLAND WEVERSKADE 10 TELEFOON 01899-12644 TE KOOP Landbouwtraktoren Ford 3000 Ford Dextra Ford Super Dexta MF 35 MF 165 Mc. Cormick 614 Mc. Cormick 434 Mc. Cormick D 430 Fiat 312 R Fiat 315 Fiat 612 cabine; 3500 uur Renault fruitteelttraktor Super D 7 Holder B 25 met ploeg (als nieuw) David Brown 850 Giildner 28 pk. Landbouwmachines Moreau bietenrooier 6-rijig Moreau lader Herriau lader Stoll C 45 (1970) SMC rooier/lader 6-rijig Cramer aardappelplanter 6- rijig Hassia bietenzaaimachine 6- njig BAV 12 tons wagen tande- mas (als nieuw) Stimeg schudegge 3 mtr. Pladdet wiedraam v. Fergu son diverse pick-up persen hydraulische balenklem tel. 01100-6606 na 19.00 uur 01180-3856 Voor bonen, uien, mals, witlof en overige tuinbouwzaden Met aandrijving per element, 6 rijen 3500,- Inclusief BTW. Met centrale wielaandrijving, 6 rijen 4785.- Inclusief BTW. Ebra granulaat rijenstrooiers met direct instelbare precisieregeling voor de hoeveelheid per ha. Per element voor 2 rijen/ 494.- Inclusief BTW. Informeer bij Uw handelaar of "Hoefweg 225, Bleiswijk. Tel. 01793-1140.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 14