VEEHOUDERIJ 18 STAMSLABONEN KORRELMAIS EX AUW VERZORGEN G AP sommige bedrijven komen na de lange staltijd nog- al beengebreken voor bij het vee. Koeien met been gebreken zijn vlugger versleten en kunnen niet voldoen de produceren. Voordat het vee de wei ingaat is het noodzakelijk de klauwen door een deskundige na te laten zien en zo nodig bij te kappen. Ook dient extra aandacht geschon ken te worden aan tussen-klauwontstekingen; deze ont staan door het binnendringen van bacteriën. Dit kan meestal voorkomen worden door de koeien te laten lo pen door een voetbad waaraan formaline is toegevoegd. Van dit ontsmettingsmiddel is 3 %-ige oplossing nodig Dit is 3 liter van het handelsprodukt op 97 liter water. U dient er wel voor te zorgen dat de vloeistof niet boven de klauwen komt, daar anders de kroonrand aangetast kan worden. Formaline is gevaarlijk bij inwendig gebruik, zorg dat de koeien er niet van drinken en berg de formaline op buiten het bereik van kinderen. beneden de 14° C is zeer gevaarlijk voor hét optreden van kopziekte. Zodra de melkgift daalt en de koeien zich van de kop pel afzonderen, de oren achterover leggen en de ogen wat dicht knijpen dient onmiddellijk de dierenarts ge waarschuwd te worden. Om kopziekte te voorkomen die nen tijdig voorzorgsmaatregelen genomen te worden dooi minstens 14 dagen voordat de koeien naar buiten gaar elke dag antikopziektekoek bij te voeren en dit vol te houden totdat de gemiddelde etmaaltemperatuur niel meer beneden de 14° C daalt. Een bezwaar van deze koek is dat verschillende koeien weigeren deze op te ne men. Een veilige en goedkope manier is vlak voor het in- scharen over een dauwnat gewas een topdressing te gever met 30 kg gebrande magnesietpoeder per ha. Op perceler met zeer hoge kaligehalten kan ook 300400 kg kieze riet per ha gestrooid worden of de stikstof regelmatig geven in de vorm van magnesamon. Op klei en zavel gronden hebben magnesium en kiezeriet echter mindei effect. (Zie verder pagina 19.) Tracht, nu het inkuilseizoen weer gaat beginnen, zoveel mogelijk veiligheid in te bouwen. Vorig jaar zijn er in de landbouw weer ruim veertig ongevallen gebeurd met dodelijke afloop waarvan bijna de helft als gevolg van kantelen of achteroverslaan van trekkers. Afhankelijk van de voor vrucht en het vruchtbaar heidsniveau van de grond is ruim 100 kg N per ha ge wenst. Onder bepaalde omstandigheden kan soms een overbemesting noodzakelijk zijn. Vrijwel steeds wordt bij de chemische onkruidbestrij- ding gebruik gemaakt van Ivorin, de hoeveelheid van de zwaarte van de grond. Bovendien zijn er kleine rasver schillen wat de gevoeligheid voor Ivorin betreft. Naar verluidt wordt een zaaischema opgemaakt, waar bij al in april met het zaaien zal worden begonnen. Het is nog wel erg vroeg, maar om een goed verwerkings schema te verkrijgen is dit wel min of meer noodzake lijk. VERZORGING GRASLAND GROENBEMESTERS MOG steeds is het noodzakelijk om te bewijzen op het grote belang van een goede organische stofvoor- ziening van onze bouwlandpercelen. Door wortel- en stoppelresten, bietenkoppen en -blad wordt wel het een en ander aangevoerd. Toch zal het in vele gevallen no dig zijn om zoveel mogelijk kansen voor het telen via groenbemesters te benutten. Voor het slagen van een goed groenbemestingsgewas is het noodzakelijk om deze tijdig te zaaien. We kunnen kiezen uit de groep van de vlinderbloemigen, zowel als die van de grassen. De kosten zaaizaad of zaaizaad N-bemesting lopen niet zover uiteen. Als positief punt van de vlinderbloemigen kan genoemd worden de bin ding van N via de wortelknolletjes. In de tarwe worden over het algemeen goede resulta ten verkregen met 1215 kg Noordfranse klaver. Het is echter wel zaak deze nu zo spoedig mogelijk te zaaien, bij zaaien na begin april nemen de slagingskansen snel af. Velen zijn op grond van de chemische onkruidbestrij- ding gedeeltelijk overgeschakeld op grasgroenbemesting. Engels raaigras heeft in vergelijking met Italiaans raaigras minder bovengrondse delen bij een gelijkblij vende wortelproduktie. Engels raaigras kan gemengd uitgezaaid worden met zomergraan tegen 15 kg per ha. Daarentegen moet Italiaans raaigras in verband met kans op zaadstengelvorming tegen 2025 kg zaad per ha in de dekvrucht gezaaid worden. In wintertarwe is de 2e helft van april hiervoor de beste tijd. Suikerbieten blijken het na klaver beter te doen dan na een grasgroenbemesting. Daarom is het raadzaam om by keuze van de groenbemester zo mogelijk reeds reke ning te houden met het daaropvolgend gewas. A LS de afrastering nog niet in orde gemaakt is, dan wordt het nu wel hoog tijd dat dit gebeurt. Ook dient de elektrische weideinstallatie door een vakman nagezien te worden. Om moeiijkheden bij het maaien voor hooi en/of kuil- gras te voorkomen dienen de molshopen gespreid te wor den. H.et komt nog te vaak voor dat het zandgehalte in het ruwvoer te hoog is. In nieuw ingezaaid grasland kan veel -onkruid voor komen, zoals muur. Als de muur het jonge !gras dreigt te verstikken kan deze bestreden worden met .34 liter MCPP per ha. Een bezwaar hiervan .is=dat«de-'klaver «deze bespuiting slecht verdraagt. Ook komen -er veel ipercelen grasland voor die zwaar bezet zijn met paardébloemen. Hierdoor wordt de produktie van het grasland «belem merd. Paardebloemen kunnen het heste bestreden wor den bij het begin van de bloei te spuiten -met 2-43 liter 2,4-D amine per ha. Bij gunstig weer zullen op het eind van ?de maand «de koeien naar Duiten gaan. Daar de overgang van stal-naar de weide voor het vee zeer groot is .dient extra aandadht aan het vee geschonken te worden. Op veel bedrijven het mogelijk de koeien 's nachts op'te stallen en wdt zet- meelrijke produkten bij te voeren. Die'bedrijven die «niet op kunnen stallen dienen nog meer zorg te beeteden .aan het vee. Door dagelijks wat stro in het weiland bij te voeren kan de droge stof-voorziening wat gunstiger worden, .zo dat diarree tegengegaan wordt. Percelen met een hoog kaligehalte en een zware stikstofbemesting zijn zeer ge vaarlijk voor het optreden van kopziekte. Kopziekte ver schijnselen kunnen optreden bij een onjuiste verhouding van kali, natrium, calcium en magnesium en bij tempera tuurschommelingen. Een gemiddelde etmaaltemperatuur Nog steeds is Pyramin kort na het zaaien de basis voor een goede onkruidbestrijding. Op de meeste percelen kan men hiermee volstaan. Tegen duist, muur en varkensgras werkt Pyramin vol doende. Toevoeging van 3 a 4 kg IPC kan op grond bo ven 25 afsl., dit probleem oplossen. De bezwaren van IPC (dunnere stand, kiemremming) zijn echter van dien aard dat het overweging verdient om geheel van IPC af te stappen, de duist te bestrijden met Avadex of Ro Neet en muur en varkensgras eventueel tijdig aan te pakken met Betanal. Een nieuw middel Merpelan AZ (azolamid lenacil- Venzar) komt in werking vrij veel overeen met Pyra min, doet echter wel wat meer aan de duist. Op zwaar met duist bezette percelen wordt voorzichtigheidshalve dit jaar nog geadviseerd eerst Avadex of Ro Neet te ge bruiken als men op Merpelan AZ overgaat. In dit geval géén IPC gebruiken. Op het gebied van de insectenbestrijding bij bieten rond zaaien en opkomst, is momenteel de zaak erg in beweging. In een afzonderlijk artikel is hier reeds nader op ingegaan. Vast staat wel dat met een normale zaad behandeling al veel bereikt kan worden mits men het middel dan ook goed over het zaad verdeelt. Dat wil zeg gen: voor het in de (precisie) zaaimachine gaat het mid del en het zaad door flink schudden in een blikken bus bijvoorbeeld goed mengen. Wie het middel maar wat over het zaad kwispelt in het zaadbakje, vraagt om moeilijkheden. UIEN |AOK wanneer na het zaaien van de uien Ramrod is gespoten verdient het aanbeveling om kort voor de opkomst nog te spuiten met Reglone en bij aanwezig heid van grasjes met Gramoxone. Anders is de kans groot dat men na opkomst het onkruid te vroeg te lijf moet, d.w.z. op een moment dat de uien dit nog niet verdra gen. 7EER zeker zal de oppervlakte met korrelmais zich in 1974 niet uitbeiden. Toch blijkt het op verschil lende bedrijven nog wel een aantrekkelijk gewas te zijn. Voor het uitzaaien van de mais is het noodzakelijk de grond voldoende los te maken. De mais moet 5 a 7 cm diep gezaaid worden. Het is een gewas dat als ondiep wortelend gewas snel over gemakkelijk opneembaar fosfaat moet kunnen be schikken. De beste wijze van toediening van het fosfaat is dan ook als rij en bemesting gelyk met het zaaien. Korrelmais heeft een behoefte aan N die 40 a 70 kg boven die van wintetarwe ligt. Deze vroeg strooien is wel gewenst. Waar vooraf grote hoeveelheden drijfmest van rundvee, varkens of kippen werden gegeven dient de N-gift wat lager gesteld te worden. Het is gewenst dat het zaad met een vogelafweermid del in dit geval Mesurol behandeld wordt. Dit mid- Tot de voorzorgsmaatregelen bij het in de wei gaan van de koeien behoort ook de controle op de klauwen en het eventuele bijkappen hiervan. del heeft ook nog enige werking tegen de made van de fritvlieg. Om een tijdige kolf zetting en bloei te verkrijgen is het gewenst om tijdig te zaaien. Als bezwaar hiertegen kan aangevoerd worden dat de bodemtemperatuur dan veel al nog niet hoog genoeg is. Daardoor kan de kieming ver traagd worden. Als meest geschikte periode moet toch steeds nog 20 april tot 1 mei worden aangehouden. Atra- zin, toegepast kort na het zaaien, is onder de Zeeuwse omstandigheden nog steeds een bedrijfszeker middel. Overigens doet het veel minder persistente middel Bla- dex in werking weinig of niet onder voor atrazin. UOOR dit vlakwortelende gewas, dat tevens in een zeer korte periode een flink gewas moet leveren is, evenals dit bij de korrelmais het geval is, een rijen- bemesting met fosfaat gewenst. Vrijwel steeds wordt 160 200 kg triplesuper per ha gegeven. T}E maand april is voor de ondernemers van de ge- mengde bedrijven een zeer drukke maand. Naast het zaaiklaar maken van de grond, poten en bemesten van de diverse gewassen eisen ook het vee en het gras land hun verzorging. Zodra de temperatuur hoger begint te worden zal de voedselopname meestal vermindenen. Op verschillende bedrijven is de melkproduktie laag. De reden hiervan is dat de koeien weinig zetmeelwaarde en v.r.e. uit het voer kunnen opnemen. Die bedrijven die niet aangesloten zijn bij een melk- controlevereniging en melken door een melkleidingsys- teem in e)en koeltank, melken volkomen blind. Deze be drijven hebben nu geen enkele controle meer op de pro duktie van hun koeien. De electrische wei de af rastering dient gecontroleerd te worden door een goed vakman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13