De maand apri op het zuid-west< AKKERBOUW BEMESTING AP de wintertarwe is de kunstmest nu wel allemaal gestrooid. Voor de verdere gewassen heeft men vooral op de vroegere gronden eind februari/begin maart de goede omstandigheden benut om al flink wat kunst mest uit te strooien. Op de oudere gronden moet er ech ter nog heel wat gestrooid worden. Minstens 2 a 3 we ken voor het zaaien of poten is over vele jaren gezien, toch wel de beste methode gebleken. Risico's van zout- schade kunnen daardoor worden voorkomen. Goed in werken is noodzakelijk. De kunstmest moet via het bo dem vocht opgenomen worden; maak het de wortels niet te moeilijk om de kunstmest te bereiken door het boven op laten liggen van de meststof. De kunstmest moet dus nooit gestrooid worden tussen het zaaiklaar maken en het zaaien of poten. ZIEKTE. EN ONKRUIDBESTRUDING HET gebruik van bodemherbiciden neemt van jaar tot jaar nog toe. Het is wel gewenst deze zo snel mogelijk na het zaaien van de bieten of uien bijvoor beeld, toe te passen. Ook dit heeft vocht nodig voor een goede werking. Bij een slechte structuur valt de vocht- AARDAPPELEN DE maand april blijkt bij het schrijven van „het artikel van de maand" steeds een moeilijke maand te zijn. Overziet men de andere maanden van het jaar dan kan men opmerken dat er niet eens zo veel werkzaam heden zijn die zo radicaal door de weersomstandigheden naar een volgende maand kunnen worden ver zet. Zo leek het er tot 10 maart op, dat wij vroeg met de werkzaamheden zouden kunnen beginnen. In de weken daarop viel er weer veel regen en bleef het te nat, zodat zeer veel werkzaamheden, reeds voor de maand maart gepland, naar de maand april moeten worden verschoven. Bovendien zal DE STRUCTUUR VAN DE GROND ons noodzaken alles wat voorzichtig aan te doen om zeker niet te veel te bederven. Denk er aan dat de groeimogelijkheden van de planten dit later wel zullen laten zien. Voor laatgezaaide wintertarwe kan nog uit verschil lende middelen worden gekozen. Verwacht men geen grote problemen dan kan men 10 a 12 kg DNOC 50 eventueel 3 a 5 kg Herbogil Super (dinoterb) of als er al wat grotere muur voorkomt 6 a 8 1 DM 68 (dinoterb -f MCPP) toepassen. Deze 3 laatste dienen met niet te weinig water en een grove druppel te worden verspoten. Op wat grotere dust kan men nog gebruik maken van 2,5 a 3 kg Dicuran of 3 a 5 kg Dosanex, althans in de rassen Caribo, Clement, Cyrano, Cama Bongo en Felix. Op percelen waar nu vooral door het dichtslaan van de grond kamille een te gemakkelijke kans krijgt zijn de middelen als Faneron MCPP en Basagran P het meest op hun plaats. ZOMERGRANEN IN dit geval geldt nog steeds dat voor de bestrijding van de zaadonkruiden een vroege behandeling met DNOC verschillende voordelen heeft. In de eerste plaats het voordeel dat men dan ook tijdig binnen een week al klavers kan zaaien. En verder spaart men de ste kels die voor een effectieve bestrijding met groeistoffen veel beter nog even kunnen doorgroeien. Wacht dan met deze distels aan te pakken door een MCPA-behandeling tot ze flink ontwikkeld zijn. Bij toepassing van de combiatie ioxynil/MCPA of ioxy- nil/MCPP mist men de kans om klavers te zaaien en worden bovendien de stekels te vroeg de nek omge- Wanneer men een chemische onkruid best ^Jing wil toe passen, dient men direct na het poten aan te aarden. ALS gevolg van slecht weer verschuiven de werk- zaamheden als aardappelen poten zich nu duidelijk naar een later tijdstip. In april 1973 moesten nog ca. 10 van de oppervlakte aardappelen worden gepoot. Deze zijn dan ook door de vele regen tijdens de laatste dagen van maart veel later gepoot kunnen worden. In het algemeen is het wenselijk om dan pas met de grondbewerking te beginnen, wan neer de grond over een voldoend dikke laag ook vol- voorziening in de bovenste laag vaak tegen. Houdt er verder rekening mee dat bij laat zaaien de hoeveelheid middel bij de bodemherbiciden in bieten, erwten en vlas het beste iets opgevoerd kan worden. Verder: het spuitseizoen begint weer. H,oudt U aan de voorschriften. Werk nauwkeurig, zowel in Uw eigen be lang als dat van Uw buurman. Voorkóm overlappen en overwaaien. Laat bestrijdingsmiddelen niet open en bloot aan de weg staan en ruim geledigd verpakkingsmateriaal op. Besteed hierbij ook aandacht aan de plaats waar U tankt: mors niet bij het klaarmaken en beperk zoveel mogelijk het overlopen van de tank, zodat er géén mid del in de watergang of sloot waar U uit tankt, terecht komt. Als U een ander middel gaat spuiten rijd dan de spuitmachine zoveel mogelijk leeg op het perceel zelf. draaid, dat wil zeggen wél bovengronds bestreden maar ondergronds niet of weinig teruggezet. VLAS M|U er meer belangstelling is voor de teelt van vlas en daarnaast ook voor het graszaad en daar deze dan gelijk gezaaid worden, zal men de chemische onkruid- bestrijding daarnaar aan moeten passen. Bij gras als ondervrucht kan alleen na opkomst ioxy nil/MCPA of natrium DNOC gebruikt worden. De te ge bruiken bodemherbiciden Venzar, Eptapur en Linuron dienen zo spoedig mogelijk na het zaaien toegepast te worden. Bij onderzaai van gras geen bodemherbiciden doende droog is. Het is beter om dit af te wachten, daar de moelijkheden om een goed pootbed te verkrijgen dan aanmerkelijk beter zijn. Te vroeg onder natte om standigheden beginnen geeft kans op structuurbederf, dat het gehele groeiseizoen vanaf planten, via aanaar den tot en met het rooien zijn problemen blijft geven. Wanneer een chemische onkruidbestrijding zal worden toegepast, dient men direct na het poten aan te aarden. Bij klein en/of zwak pootgoed moet men hiermee echter voorzichtig zijn, vooral als nog een koude, vochtige pe riode volgt, dan de kieming sterk vertraagd worden met kans op meer schade door rhizoctonia aantasting enz. Zeker zal men in zo'n geval ook niet te diep mogen po ten. Wat de middelen voor de chemische onkruidbestrij- Met het oog op het aanstaande spuitseizoen: werk nauwkeurig. U behartigt er uw eigen belang mee en dat van uw buurman Mais is een gewas waarin men op zeer effectieve wijze het onkruid kan be strijden. Een zaak waar vroeg in het voorjaar vaak aan voor bijgegaan wordt is de bestrijding van klein hoefblad op bermen en slootkanten. Deze bloeien al vroeg, zelfs vóór ze nog blad vertonen. In het bloeistadium zijn ze echter zeer gevoelig en een behandeling met MCPA of 2,4-D is dan ook bijzonder effectief. Vaak ziet men deze bloemen over het hoofd of wat ook mogelijk is men ziet ze aan voor paardebloemen! WINTERTARWE iTAE stikstof, al of niet gemengd met het fosfaat, is op U de wintertarwe vrijwel overal reeds gedurende de maand maart gestrooid. Waar dit onverhoopt niet het geval is, dient dit ten spoedigste te gebeuren. Gedurende deze maand is ook de chemische onkruid- bestrijding van belang. Op percelen waar in het najaar reeds werd gespoten, zal mogelijk kleefkruid nog de aandacht vragen. Hier zal dan 4 1 MCPP of 5 1 MCPA/ MCPP gebruikt kunnen worden. gebruiken, luzerne heeft van Venzar weinig last. Wanneer karwij als öndervrucht gezaaid wordt lijkt linuron het meest geschikt te zijn. De ondervrucht inzaaien wanneer het vlas 5 cm groot is geeft uiteraard minder risico wat groeiremming door een bodemherbicide betreft. Meestal is het dan ech ter weinig aantrekkelyk meer, zowel uit het oogpunt van schade aan het vlas als met het oog op de dan veelal te late zaaidatum van de ondervrucht. ERWTEN DIJ de erwten worden veelal bodemherbiciden als che- mische onkruidbestrijding toegepast. Wanneer een ondervrucht wordt ingezaaid heeft men wat minder keu ze en zal men bij karwij als ondervrucht campagard moe ten nemen, ook Afasit en Ivorin zijn daarvoor te ge bruiken. Waar men gras wil telen lijken de kleurstoffen als DNOC vóór opkomst of Ivosit kort na de opkomst en dan later DNPB het meest op hun plaats. ding betreft kan men kiezen tussen: a. de langwerkende bodemherbiciden kort na het poten; b. kortwerkende middelen vlak vóór opkomst; of c. eveneens kort voor opkomst, middelen die reeds bo venstaand onkruid doden en ook nog nawerking te zien geven. SUIKERBIETEN DNKELE weken terug hebt U >oor de suikerbieten- teelt al uw rassenkeuze gemaakt en hebt U zaad besteld afhankelijk van de afstand die U in de rij wilt zaaien. Wil men zeker zijn van een goede opkomst, wat toch altijd noodzakelijk is, dan zal men bij het klaar leggen van de grond voorzichtig moeten zijn en er vol doende zorg aan moeten besteden. Droog en niet te diep bewerken en trachten het zaad op de juiste diepte te verzaaien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12