Belastingaftrek maar in welk jaar De teelt van prei 11 Men is voor een deel overgeschakeld op (eigen) voorraad- kisten. Rechts de oudste firmant, de heer J. G. Eversdijk. VOLDOENDE BEDRIJFSOPVOLGERS D|E twee oudste broers hebben beiden twee zoons als firmant in het bedrijf. De jongste van de drie broers heeft twee zoons die nu nog studeren, waarvan- één op de Hogere Tuinbouwschool te Utrecht.. Wellicht komen die straks ook nog in het bedrijf. Er is dus geen gebrek aan opvolgers. En dat terwijl el ders de jeugd vaak weinig interesse toont voor de agra rische sector. Of beter gezegd: er niet voldoende brood in ziet. Hoe komt het dat er bij de jonge generatie van de gebroeders Eversdijk zoveel inzet en animo is? We waren er op zaterdagmorgen en men was gezamenlijk, jong en oud, bezig Golden Delicious in dozen over te leg- zouclen worden opgenomen. Dat is dan ook gebeurd. D SLOTOPMERKINGEN TOT slot nog enkele opmerkingen. Het gesprek ging ook nog over de toekomstverwachtingen. En 'aar- mee kwamen we terecht op de slechte gang van zaken in de fruitteelt. Dè firma Eversdijk heeft in het verleden dit bedrijf kunnen opbouwen, maar nu zou het niet moer mogelijk zijn. Het stichten van nieuwe bedrijven is een vrijwel onmogelijke opgave, dat kost zoveel dat de week te kort is om de rente en afschrijving te verdie nen, om van het verdienen van een belegde boterham maar niet te spreken! Op korte termijn heeft de firma Eversdijk dan ook geen plannen voor verdere uitbreiding. Dan zou er vreemd personeel aangetrokken moeten worden en daar- Er wordt voor een deel van het fruit nog gebruik gemaakt van kleine kisten, die op pallets opgeslagen worden en op deze manier van het koelhuis naar de sorteerruimte worden getransporteerd. niemand dat betalen. Bij oen geleidelijke toewijzing, uitgesmeerd over een aantal jaren, ligt dat minder on gunstig. Dan kan met de opbrengst van het ene perceel het andere jonge perceel min of meer worden gefinan cierd. Bij elk jaar of om de paar jaar een beperkte opper vlakte inplanten heeft men ook nog het grote voordeel dat men op wijzigingen in het sortiment kan inhaken, nieuwere inzichten op het gebied van plantafstanden, boomvormen, onderstammen kan toepassen, enz. Zo moest men b.v. enkele jaren geleden vooral winterappels planten, o.a. Golden Delicious. De zomerappels stonden toen slecht aangeschreven. Nu komen die echter juist weer naar voren. Bij regelmatig inplanten kan men op dat alles goed op tijd aansluiten. Als we het goed begrepen hebben zijn er verschillende reden voor de fruitteeltkeuze door de jeugd. Ten eerste werken ze met plezier in de fruittelt, ze houden van het vak. Dat mede omdat ze alle moderne machines en werktuigen ter Beschikking hebben en het zijn uiteraard vooral de jongeren die hiermee omgaan. Tegen hard en lang werken (als dat nodig is) ziet men niet op, dat zit in het Eversdijk-bloed. Ten tweede wordt dat werk beloond. Ze moeten het niet voor niets doen. Ten derde hebben ze al vroeg de zekerheid gekregen dat ze als deelgenoot in het bedrijf zoudn worden opgenomen. Dat is dan ook gebeurd. De ouderen willen zich straks tijdig terugtrekken en alles aan hun opvolgers overdragen. De wetenschap dat ze in de toekomst de bevoegdheid krijgen over zo'n flink, kerngezond bedrijf is toch wel een aantrekkelijk idee. mee is geen winst te behalen. Er is nu één vreemde ar beidskracht die er al van jongsaf gewerkt heeft en zo danig met de familie vergroeid is dat men hem graag tot zijn pensionering wil houden, als dat kan. Maar aan trekken van meer vreemd personeel vindt men gezien de hoge arbeidskosten niet aantrekkelijk. De gang van zaken in de fruitteelt laat dit ook niet toe. Er wordt in feite nu al een aantal jaren geteerd op hetgeen in het verleden is gespaard. Ondanks het vele en harde werken is er geen rente van het eigen geld dat in het bedrijf is gestoken! Dat is een ongezonde situatie! Des te meer waardering kan men hebben voor de moed die word' getoond om onverdroten door te gaan, mede in het vei trouwen dat het in de toekomst ook weer wel eens beter zal worden! VAN OOSTEN Hoewel de belangrijkste vraag meestal is hoeveel kos ten men mag aftrekken, is daarnaast toch ook niet on- Vervolg van pagina 10) RENTABILITEIT UIT het voorgaande blijkt dat vooral de oogst veel arbeid vraagt. Dit is niet erg, als het maar betaald wordt. Hieronder willen we een begroting geven van de op brengst en de toegerekende kosten. De vaste kosten zijn voor ieder bedrijf verschillend, maar worden praktisch niet beïnvloed of men wel of geen prei in het bouwplan opneemt, omdat de meeste bewerkingen in handwerk plaatsvinden. Opbrengst: 25.000 kg/ha a 70 ct'kg 17.500,— veilingprovisie 6 1.050, vracht en kisthuur 6 ct/kg 1.500, Toegerekende kosten Zaad: 1,5 kg x 240,— Zaaibedbehandeling: granulaat e.d. Plantmachine (excl. personeel) Bemesting: 1000 kg kas 250, 500 kg super 100, 500 kg kali 60 100,— 2.550,— 14.950,— Onkruidbestrijding 1,5 kg Camparol Ziektebestrijding 2 x 1,5 1 parathion Sproeiloon 3 x Rente omlopend kapitaal ƒ360,- 25,- 200,- 450,- 55,- 15,- 60,- 35,- Saldo 1.200,— 13.750,— Als men ervan uitgaat dat men prei verbouwt in plaats van graan met een saldo van 1750,/ha, geeft prei dus een hoger saldo van 12.000,Hiervoor moet 1000 uur meer arbeid besteed worden, d.w.z. een beloning van 12,per uur. Dit zijn dan winteruren, waarvoor op akker bouwbedrijven nogal eens emplooi wordt gezocht. verschillig over welk jaar dat meet o fmag. Door de sterke progressie in het belastingtarief kan aftrek in het ene jaar soms wel twee maal zoveel besparing opleveren als in het andere. Dat geldt niet alleen bij ondernemers met sterk wisse lende inkomens, doch kan zich ook voordoen bij loon- trekkenden, vooral in jaren waarin ze hun loopbaan be ginnen of wijzigen, onderbreken wegens militaire dienst, uitzonderlijk veel overwerk verrichten, promotie maken oï met pensioen gaan. Ook kan het zijn dat een aftrek bare post het ene jaar binnen de 4 %-aftrek blijft die men toch krijgt, terwijl hij het andere jaar met andere kosten tezamen daarboven uitkomt. Dan wordt het dus niet slechts een kwestie van verschuiving, doch van meetel len of niet. BUITENGEWONE LASTEN Ook wijzigingen, in het persoonlijk vlak zijn vaak van belang: huwelijk, overlijden, enz. en ook buitengewone lasten wegens ziekte, studie of onderhoud van verwan ten. En soms ook wetswijzigingen, zoals toen m.i.v. 1971 de bijzondere regeling voor bewoners van eigen huizen werd ingevoerd. Kosten, gemaakt en betaald in 1970 wa ren nog aftrekbaar. Waren Ze in 1971 betaald dan kreeg men volgens de nieuwe regeling helemaal geen aftrek meer, ook al waren ze in 1970 ontstaan. Spreiding van buitengewone lasten over meerdere jaren kan vóór- en nadelen hebben. En omdat men dit vaak voor een deel in eigen hand heeft is het nuttig te weten welk systeem de wetgever heeft gekozen. Voor ondernemingen is de wettelijke regeling zo, dat de baten en de lasten via vorderingen en schulden op de balans, in beginsel terecht moeten komen in het jaar waarin ze zijn ontstaan. Hiervoor zorgen als regel de boekhouders en de belastingadviseurs en hierop gaan wij nu verder niet-in. BUITENGEWONE INKOMSTEN Bij alle inkomsten buiten de ondernemingssfeer, voor lonen, dividenden, bijverdiensten, studiebeurzen, echt- scheidngsuitkeringcn en wat al niet, geldt voor de daarop aftrekbare kosten dat ze moeten worden afgetrokken in het jaar waarin ze betaald of verrekend zijn, ter be schikking gesteld zijn of rentedragend zijn geworden. Be taalt men een aftrekbare post dus op 2 januari in plaats van op 31 december daarvóór, dan valt de belastingaf trek een jaar later. Vertikt X het dus b.v. om de rekening van de schilder voor het door hem verhuurde huis te voldoen, dan mag hij die kosten zolang ook niet aftrekken. Gaat de schil- e- d- betaling in rechte vorderen, dan zal hij daarbij ook rente wegöns achterstalligheid vorderen en dan wordt de schuld dus rentedragend. Ook kan men natuur lijk uitstel van betaling met rentevergoeding overeen komen. In beide gevallen moet de aftrek plaatsvinden in het jaar waarin de rente begint te lopen. Wil X wél betalen, doch wil de schilder het geld eerst in een volgend jaar ontvangen, dan kan X de post toch nog dit jaar aftrekken, als hij dit jaar nog de schilder duidelijk heeft laten blijken, dat het geld te zijner be schikking is. ERFBOEDEL Het door de wetgever gekozen systeem is dus eenvou dig en overzichtelijk. Niettemin is er voor iedere oplos sing een probleem (dit ter geruststelling!) Kosten welke door erfgenamen worden voldaan ter zake van door een overledene aangegane verplichtingen zijn voor hen, ieder voor zijn deel, aftrekbaar als het voor de erflater óók aftrekbaar zou zijn geweest. Die uitga ven moeten niet pas worden afgetrokken na de, soms pas na jaren gemaakte, scheiding en afrekening, maar in net jaar waarin ze voor de nog onverdeelde boedel worden voldaan (of rentedragend worden, of verrekend of ter beschikking gesteld natuurlijk). ZIEKTEVERZEKERING Wie een jaarpremie betaalt, za] die als regel per 1 n van ieder jaar per vooruitbetaling verschuldigd zijn. Heeft hij daarbij ieder jaar slechts weinig andere ziektekosten, dan blijft hij met het totaal ieder jaar be neden de grens waarboven de aftrek begint. Betaalt hij nu b.v. de premie over 1974, welke hij dus bij vooruit betaling ofwel nog in 1973 moet voldoen, eerst op 2 januari 1974 (dus eigenlijk te laat) en de premie over 1975 op 31 december 1974. dan heeft hij in 1974 twee jaar premies verschuldigd betaald en zal hij allicht in dat. jaar wél tot een buitengewone-lasten-aftrek komen. Er bestaan ook 5-jaarspolissen, waarbij men met een rentereduktie 5 jaar ineens betaalt. Zie echter hieronder bij: vooruitbetaalde kosten: men moet het goed doen. Zonder rentereduktie geen aftrek! VERGOEDE KOSTEN Aftrekbaar zijn alleen de kosten welke op de inkom sten drukken. Zullen ze vergoed worden, ook al is dat' later, in een ander jaar, dan zijn ze niet aftrekbaar. De vergoeding is dan later natuurlijk ook niet belast. Ver goedingen welke de (werkelijke) kosten te boven gaan vormen inkomen voor zover ze die werkelijke kosten te boven gaan. (Zie verder pagina 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11