KNLC Afscheid voorzitter Kring Axel der 2£azlm W. Koster Produktschap Granen - Zaden en Peulvruchten Inflatie - Kwaad dat bestreden moet worden A. VAN HOEVE NIEUWE VOORZITTER FR is een tijd van komen, er is een tijd van gaan!" Voorzitter W. Koster van de kring Axel der ZLM achtte, na 29 jaar direkt bij het werk van de kring Axel betrokken te zijn geweest, de tijd gekomen om op te stap pen. Van hem werd maandagmiddag in de Algemene ver gadering van de kring afscheid genomen en vele woor den van waardering en dan-k werden tot hem gericht. He' bij acclamatie benoemen tot ere-voorzitter van de krinq Axel en het aanbieden namens de kring en P.J. Zuid van een fraaie zilveren sigaren/sigarettendoos waren daarbij hoogtepunten bij dit afscheid. Bij een aftreden van een voorzitter valt samen de ver kiezing van een nieuwe. Er waren door het bestuur in volgorde de heer A. van Hoeve, Oud Vogelschorpolder te Sas van Gent en de heer D. J. Dees bereid gevonden zich daarvoor beschikbaar te stellen. Met een meerder heid van 57 van de 81 stemmen werd de heer Van Hoeve tot de nieuwe voorzitter van de kring Axel gekozen. De heer Van Hoeve die zich met zijn bedrijf overwegend in de fruitteeltsector heeft gespecialiseerd dankte de ver gadering voor het in hem gestelde vertrouwen en zegde toe zich volledig voor deze nieuwe taak in te willen zet ten. Zodra er gelegenheid toe is komen wij nader op de persoon en het bedrijf van de heer Van Hoeve terug. T"}E scheidende voorzitter W. Koster kan op een lange ,,bestuurs"staat van dienst bij de Zeeuwse Land bouw Maatschappij en later ZLM terugzien. In 1945 werd hij in het bestuur van de kring Axel benoemd en werd toen al spoedig aangewezen in de landelijke K.N.L.C.- commissie werkgeversbelangen om daarin de ZLM- werkgeversbelangen te behartigen. Uit dien hoofde kreeg hij toen al zitting in het Dagelijks Bestuur van de toenmalige Zeeuwse Landbouw Maatschappij. In 1959 volgde zijn benoeming tot voorzitter van de kring Axel, Scheidende ien nieuwe voorzitter van de kring Axel, de heren W. Koster en A. van Hoeve. de funktie die hij nu gedurende 15 jaar heeft vervuld. In de loop der jaren nam.de heer M. C. J. Kosten te Tholen de werkzaamheden van de heer Koster in de Commissie werkgeversbelangen over en richtten de werkzaamhe den van de heer Koster zich meer op grond- en pacht zaken. Zo werd hij o.m. voorzitter van Gropatax, lid van 1 •.'ommiss"v. qrondgeoruik K.N.L.C., voorzitter commissie grondgebruik van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap en lid van de Prov. Planologische Cie in Zeeland. Overigens taken die hij, althans voorlo pig nog, blijft vervullen zodat de heer Koster namens de ZLM nog nauw betrokken blijft bij de planologische za ken en het grond- en pachtbeleid. LLE sprekers die het woord tot de scheidende voor L zitter richtten, de vice-voorzitter van de kring Axel de heer De RegtDekker, de secretaris van de kring de heer De Kubber, de voorzitter, alsmede de ere-voor zitter van de kring Hulst, de heren Scheele, de oud-secre taris der ZLM de heer Schlingemann en de vertegen woordiger van de P.J. Zuid de heer Dekker vertolkten •in hun toespraken de dank voor het vele dat de heer Koster in de afgelopen jaren in het belang van de land bouw in het algemeen en voor de ZLM en de kring Axel in het bijzonder, had verricht. Dank ook voor de goede samenwerking en kontakten zowel in het bestuurlijke als in het persoonlijke vlak. Woorden van waardering en lof voor de vele kwaliteiten van de heer Koster, waarvan hij in al deze jaren op zo'n overtuigende wijze blijk heeft gegeven. T^E heer Koster zei in zijn dankwoord terug te kun nen kijken op een bijzonder mooie en plezierige periode. Het belangrijkste achtte hij dat hij al deze jaren heeft kunnen rekenen op het volledige vertrouwen van zijn kring en het ZLM-bestuur. Zonder dit vertrouwen is het niet mogelijk het werk goed te kunnen verrichten. Geef Uw nieuwe voorzitter hetzelfde vertrouwen als U ■nij steeds geschonken heeft, zo riep hij de vergadering toe. Negen en twintig jaar in een bestuurlijke funktie is een hele tijd. Het is voor mij een „leerhuis" geweesl waarin ik veel heb opgestoken en waaraan ik met ge noegen zal terugdenken. Dank bracht de heer Koster aan de vergadering voor de grote eer hem tot ere-voor zitter van de kring te benoemen! Ik verlaat omwille var andere werkzaamheden het bestuur van de kring Axe! maar ik hoop indirekt bij het werk van de kring betrok ken te blijven! |^E prijzen waarvoor de granen op de wereldmarkt wor den aangeboden zijn nog steeds belangrijk hoger dan die in de gemeenschap geldende drempelprijzen. Onder deze omstandigheden, waarin derhalve bij invoer uit derde landen geen heffingen zijn verschuldigd, wordt het prijsniveau in de Gemeenschap direct beïnvloed door de ontwikkeling van de prijzen op de wereldmarkt, voor zover althans de voor ziening in de Gemeenschap mede afhankelijk is van invoei uit dierde landen. Met name is dit het geval voor de prijzer van de granen, die in hoofdzaak voor veevoederdoeleinder worden bestemd. Het prijsniveau van de voedergranen in de Gemeenschap is dan ook hoger dan de geldende drempel- prijzen. Uiteraard is ook het koersverloop van de valuta waarin op de wereldmarkt wordt gekocht, van invloed op het prijsniveau in de Gemeenschap. Aldus het overzicht van het Produktschap, waarvan we nog de volgende gegevens ontlenen. prijzen van zachte tarwe in de Gemeenschap hebber onder deze omstandigheden echter geen directe aan sluiting bij de ontwikkeling van de wereldmarktprijzen. Het prijsniveau van zachte tarwe, voor zover die in de veevoe dersector wordt afgezet, is uiteraard wel afhankelijk van (Zie verder pag. 17) IR. C. S. KNOTTNERUS K.N.L.C. TOEN de ministers van landbouw op 18 februari be sloten om geen marathonzitting te hou'den en de vaststelling van de prijzen uit te stellen tot na de Engel se en Belgische verkiezingen hebben zij de Europese zaak geen dienst bewezen. Natuurlijk was het moeilijk om van demissionaire mi nisters beslissingen te eisen, vooral als deze vlak voor verkiezingen staan, maar het blijkt nu dat er op dit ogen blik nog veel meer onzekerheden zijn dan in februari. Voor de beslissingen die op 18 februari zouden worden genomen had ik als Copa-voorzitter met zeven van de negen Europese landbouwministers het standpunt van het Copa doorgenomen. Het ziet er nu naar uit dat ik wel weer op nieuw kan beginnen. Ten minste vier van 'deze ministers zullen veranderen of lopen de kans. De Franse minister Chirac is al vervangen, in Engeland, Italië en België is de minister demissionair. Onder deze omstan digheden lijkt het haast onwaarschijnlijk dat men nu wel tot beslissingen zou durven komen vooral als minister Ertel dezelfde tactiek volhoudt en de heren van te voren vraagt of zij mandaat hebben om te beslissen. Natuurlijk op 18 februari was de spanning in de Euro pese gemeenschap bijzonder groot en een uitééngaan van de ministers van landbouw nadat men enige dagen had gepoogd tot overeenstemming te komen zou natuur lijk aangekomen zijn als het einde van de Euromarkt. De spanning van dat ogenblik is nu misschien wel iets ver minderd maar het feit blijft dat het niet slagen van 'de prijsvaststelling wel het laatste is wat de Europese rege ringen zich kunnen veroorloven! ^"ONDERTUSSEN draait de wereld natuurlijk door. Kostenstijgingen volgen de een na de ander ten gevolge van vermeende tekorten of door geldontwaar ding die tot vlucht in goederen leidt, l ie: is op dit ogen blik gebruikelijk om de olie-sheiks of de multi-nationale ondernemingen de schuld te geven maar volgens mij zit de oorzaak heel duidelijk in de monetaire sector. Allicht staan de grote ondernemingen daar ook niet buiten maar ik geloof niet dat zij de oorzaak zijn. In een wereld waar im- en export slechts een klein ge deelte van de nationale welvaart beïnvloedt kan een nationale regering met allerlei maatregelen de waarde van zijn eigen geld stabiel houden maar in de wereld waarin wij nu leven, en vooral die van de, Europese ge meenschap, vormen im- en export of eigenlijk de onder linge handel een zodanige macht in het economische le ven 'dat voor eenzijdige maatregelen van de nationale re geringen gewoon geen plaats meer overblijft. De arm van nationale monetaire autoriteiten is te kort geworden. Mijn indruk is dat de meesten dit ook wel inzien, want men probeert wel steeds tot samenwerking te komen. Het blijkt uit vele redevoeringen van ministers. HE ruzie gaat echter over het hoe van deze samen werking en wie er de baas zal zijn. Heel lange tijd was er geen twijfel aan dat de dollar de baas was. Het handhaven van de waarde van het geld van de kleinere landen kwam er eigenlijk op neer, dat men de waarde ten opzichte van de dollar handhaafde. Nu die dollar een paar jaar geleden zelf in grote moeilijkheden kwam is het vooral Frankrijk dat de kans wil waarnemen de super macht van de Verenigde Staten wat in te perken. Mis-, schien begrijpt men ook daar wel, dat men niet zonder goede overeenkomsten met de Verenigde Staten kan, maar men gaat daar van de veronderstelling uit dat deze overeenkomsten gemakkelijker tot stand komen en voor Europa gunstiger kunnen zijn als de negen het eerst on der elkaar eens zijn en dat kon nog wel eens waar we zen ook. Maar die negen kunnen het allemaal niet eens worden en dan zit er kennelijk niets anders op dan maar weer rond 'de grootmacht Amerika te draaien en ieder voor zich te proberen er het beste van te maken. Maar ook dan wordt men het kennelijk niet eens. FR zullen velen zijn die denken dat is mij allemaal veel te ingewikkeld en wat heb ik er mee te ma ken? Wij hebben er eigenlijk alle dag mee te maken, omdat wat ieder land, de Verenigde Staten incluis, op dit ogenblik aan het doen is niet anders is dan meer be loven dan zij kunnen waarmaken. Men belooft iemand een salaris te betalen in een bepaalde geldeenheid en die man rekent erop dat hij daar een bepaalde hoeveel heid goederen voor kan kopen. Naar men belooft dit aan zoveel mensen dat er te weinig goederen zijn om alle beloften na te komen! De goederen zijn dan zogenaamd schaars en de prijzen lopen op. Dan gaat men dat repa reren door ieder nog maar een beetje bij te geven maar daardoor worden natuurlijk niet meer goederen geprodu ceerd. Dat kan alleen als men ook de producent de ge legenheid geeft om de produktie uit te breiden maar daar voor is er ook weer geld nodig dat ook al weggegeven is aan anderen. Dit noemen wij dan inflatie, ledereen is er van overtuigd dat inflatie een kwaad is en dat het bestreden moet worden. Dat betekent natuurlijk dat men niet meer geld uit moet geven dan men ter beschikking heeft maar dat is niet zo eenvoudig. Want wat is geld? Als ik van iemand geleen'd heb dan denkt die man dat hij dat terug krijgt! Maar als ik ook mee doe aan meer beloven 'dan ik kan verantwoor den dan sleep ik deze schuldeiser ook mee in hetzelfde straatje. Alleen kun je dus niet eruitkomen. Alleen een autori teit op monetair gebied waaraan de z.g. souvereine sta ten zich vrijwillig onderwerpen kan hier uitkomst geven en zolang men dat niet wil zal de inflatie door blijven gaan en tot steeds moeilijker situaties aanleiding geven. TATAT zijn die dan wel? Naar mijn mening dat er steeds meer naar de primitieve ruilhandel overgegaan zal worden. De tekenen zijn er al. Verschillende Westeuropese landen menen goed te doen olie te kopen in ruil voor vliegtuigen, voor elektri sche centrales enz. enz. Het is aan de orde van de dag. De rol 'die het geld in de wereld speelt verminderd daar door en we zullen dan weer terecht komen in een distri butie maatschappij zoals wij b.v. achter het ijzeren gor dijn kennen. Alleen als onze regeringen tot samenwerking willen overgaan, kan onze economie een vrije economie blijven waar de consument vrij kan beslissen wat hij met zijn verdiende geld wil doen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5