Hoofdbestuur vergaderde Jaarvergadering Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering 3 m LANDBOUWPRIJZEN m OOSTERSCHELDE FRUITCRISIS \700RZITTER J. B. Becu besteedde in zijn openings- woord van de besloten Hoofdbestuursvergadering van 4 maart te Bergen op Zoom uitvoerig aandacht aan de Brusselse landbouwprijsvoorstellen. Hij konstateerde dat ook dit jaar de besluitvorming weer vertraagd is, mede veroorzaakt door de verkiezingen in Engeland en België. Eerst 11 en 12 maart zal de ministerraad weer voor een hopelijk definitieve gespreksronde bijeenko men. Het ziet er inmiddels wel naar uit dat Lardinois zijn oorspronkelijke voorstellen niet zal weten te handhaven. Dat is dan maar goed ook, want die zouden voor de Nederlandse landbouw grote brokken kunnen opleveren. De vraag is nu hoeveel er gemiddeld meer uft de bus zal komen en met name voor welke produkten. Voor ons land is het daarbij van groot belang dat met name tarwe, suiker en melk een gemiddelde verhoging krijgen zoals door het COPA voorgesteld. Immers ook al deze produk ten worden met forse kostenstijgingen geconfronteerd. De heer Becu toonde zich overigens verheugd dat de Europese landbouworganisaties met één prijsvoorstel zijn gekomen, dat zeker ook voor ons land aansluit bij de realiteit. Mede door de activiteiten van het COPA heeft ook het Europese Parlement de voorstellen van Lardi nois afgewezen en een gemiddelde verhoging van om streeks 10% voorgesteld. De voorzitter zegde de ver gadering toe alle mogelijke relaties te zullen blijven in schakelen om zowel in Den Haag als Brussel druk te zullen blijven uitoefenen. WAAROM DUUR BROOD T)E vergadering achtte het ten aanzien van de tarwe gevoerde beleid onaanvaardbaar. Immers het be moeilijken van de exportmogelijkheden en het afschaf fen van de denaturatiepremie hebben er voor gezorgd dat de tarwe weer in de richting van het interventieprijs niveau wordt gedrukt. Slechts een korte opleving onder invloed van de hogere maisprijzen heeft tijdelijk voor wat hogere binnenlandse tarweprijzen kunnen zorgen. Nu evenwel is de tarweprijs zelfs lager dan vorig jaar door dat ook het interventieprijsniveau lager ligt als gevolg van de revaluatie van de gulden. En dat terwijl de wereld marktprijs zich tussen de 60 a 70 gulden per 100 kg be weegt! In dit kader zette de vergadering een aantal vraagte kens bij de recente verhoging van de broodprijs. Men heeft hiervoor toestemming verkregen op grond van de gestegen importprijzen voor de tarwe van buiten de E.E.G. Blijkbaar laat men dus de goedkope Nederlandse (en ook Franse) tarwe liggen omdat men de bijna 2 maal zo dure Amerikaanse tarwe toch in de prijs mag doorbe rekenen. Weliswaar is deze harde tarwe van een wat betere bakkwaliteit, maar het is de vraag of men door wat meer inlandse tarwe in het brood te verwecken een hogere broodprijs niet gemakkelijk had kunnen voorko men. Dat zou én de consument ten goede komen èn de boer wat meer afzetmogelijkheden en een betere prijs vorming voor zijn tarwe kunnen geven. OOSTERSCHELDE TJITERAARD besteedde de vergadering uitvoerig aan- dacht aan het rapport Klaassens betreffende de afsluiting van de Oosterschelde. Men beoordeelde het rapport duidelijk positief waar het tot de conclusie komt dat de veiligheid primair is en slechts via een afsluiting van de Oosterschelde en niet door dijkverhogingen ver wezenlijkt kan worden. Algemeen achtte men de voor gestelde handhaving van een niveau-verschil tussen eb en vloed via de aanleg van een blokkendam in principe aanvaardbaar mits uit de nu te voeren studies blijkt dat daarmee de veiligheid in 1978 optimaal geworden is. Overigens achtte men het juist eerst een definitief stand punt in te nemen, nadat in de komende 3 maanden de technische mogelijkheden van een blokkendam gevolgd door de bouw van een stormvloedkering aan een nadere studie zijn onderworpen. Wel was men van mening dat de aan deze oplossing verbonden meerdere kosten voor rekening van de gehele Nederlandse gemeenschap die nen te komen. Het Hoofdbestuur toonde zich teleurgesteld over het uitstel van de beslissing omtrent de vaste oeververbin ding over de Westerschelde. De hele zaak wordt nu im mers nog eens planologisch bekeken, waardoor de on zekerheid blijft voortbestaan. Een snelle beslissing is nu toch wel dringend gewenst, gezien ook de moeilijke situatie bij de veerdienst VlissingenBreskens door de slijtage van de andere veerboten. Eenzelfde besluitloosheid kan geconstateerd worden bij de aanleg van het Mark-Vlietkanaal, waar het be sluit tot aanleg al was genomen, maar nu door de 2e kamer weer is teruggedraaid doordat men niet akkoord ging met het terbeschikkingstellen van de benodigde gel den. VEEHOUDERIJ TN zijn veehouderij-overzicht konstateerde de heer J. M. van Heijst, voorzitter van de veehouderijcom missie ,dat de prijzen van het gebruiksvee slecht zijn. Het aanbod is groot maar de vraag is zeer beperkt on danks het feit dat het aankoopseizoen van de weiders al is begonnen. Bij de nuchtere kalveren hebben we eveneens te ma ken met een grote aanvoer en een beperkte vraag. De prijzen van het slachtvee zijn nog meer gedaald; de stal- mesterij kent veel lagere prijzen dan vorig jaar. Het ren dement is dan ook slecht te noemen. Het L.E.I. heeft een calculatie gemaakt waaruit blijkl dat het inkomen van de veehouder ongeveer 4.000 gul den lager ligt dan vorig jaar. Om de vleesprijzen weer ir een gunstig daglicht te stellen zullen dus de nodige maat regelen getroffen moeten worden, hetzij interventie, het zij een invoerstop. Het Hoofdbestuur wijst erop dat ook Nederland, evenals andere E.E.G.-landen, dient mee te gaan doen aan permanente interventie voor rundvlees. Ook de varkensprijzen staan onder druk, wat zijn oor zaak vindt in het grote aanbod en de valutakwestie in Frankrijk en Italië. De biggenprijzen zijn op het ogen blik nog goed maar zullen ook gaan dalen. De heer Van Heijst kon voorts meedelen dat de melkaanvoer toe neemt en de vraag naar industriemelk goed is. De af zet van boter is eveneens goed te noemen, doch er is in het begin van 1974 1500 ton minder geproduceerd dan over dezelfde periode in 1973. Daar komt nog bij dat de concurrentie die de boter van de margarine ondervindt steeds kleiner wordt door de gestegen prijzen van de margarine grondstoffen. De melkprijs stelt evenwel te leur; deze ligt onder de prijs van vorig jaar over eenzelf de periode. TUINBOUW JN de perensector is de Conference favoriet; de vraag naar dit ras blijft levendig. De prijzen zijn vast en leven zelfs nog wat op, aldus de heer M. J. Goud, voorzitter van de tuinbouwcommissie, in zijn tuin- bouwoverzicht. De afzetmoeilijkheden in de appelsector hebben zich onverminderd voortgezet. Dit geldt in het bij zonder voor het ras Golden Delicious. De voorraden zijn nog groot zodat in West-Europa de markt constant onder druk staat. Tevens kunnen we binnen enkele weken de eerste aanvoer van overzee verwachten. In deze derde landen zoals Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland en ook Argentinië schijnt er sprake te zijn van een grote appel- oogst. Desbetreffende regeringen geven exportgarantie prijzen en vervoersfaciliteiten om zo het surplus op de E.E.G.-markt kwijt te raken. Een totale appeloorlog .zou wel eens voor de deur kunnen staan. Gezien de ernst van de situatie heeft er 26 februari j.l. een gesprek plaatsgevonden met de minister van land bouw, waaraan behalve een delegatie van het Landbouw schap en de N.F.O. ook het Centraal Buro van Tuinbouw veilingen heeft deelgenomen. In dit gesprek werd o.a. aan de orde gesteld de mogelijkheid van exportrestitutie voor appels naar de D.D.R.; de voorraadpositie in de E.E.G. en de te verwachten importen van appels uit het zuidelijk halfrond; het opnieuw invoeren van een rooipremierege- ling binnen de E.E.G.; verbetering van de bedrijfsbeëin digingsregeling. BENOEMINGEN LS opvolgers van de heren J. Kakebeeke en J. Klompe in de Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland werden benoemd de heren Ir. D. Luteijn en Ph. v. d. Hoek. De heer J. Nieuwenhuyse werd herbe noemd. De O.Z.H. hield op 27 februari j.l. in hotel Van der Put te Roosendaal zijn algemene ledenvergadering die, wegens ziekte van de voorzitter de heer E. L. de Koeyer, onder lei ding stond van de heer A. J. Wijtvliet. De onderlinge, met als werkgebied Zeeland en Noord- Brabant, heeft zich ook in het afgelopen jaar gunstig ont wikkeld. Dit blijkt o.a. uit het verzekerd kapitaal, dat in het afgelopen jaar 46.654.955,bedroeg, tegen 39.542.776, in het voorafgaande jaaT. De ontwikkeling van de prijzen van edele metalen is zeer spectaculair geweest. Om een voorbeeld te geven. De prijs van een ounce goud (31 gram) was op 1 januari 1973 ongeveer 65 dollar, op 1 januari 1974 ongeveer 130 dollar, terwijl de prijs thans is opgelopen tot ongeveer 180 dollar per 31 gram. De handelaren in edele metalen hebben een verklaring voor dit spektakelstuk. Het komt voort uit de energie- Het jaar 1973 werd afgesloten met een klein verlies van 1.726,85, dat echter uit het reservefonds wordt opgevan gen. Na goedkeuring van rekening en balans benoemde de vergadering tot lid van de financiële commissie de heer K. A. van Langeraad te Kerkwerve, zulks in de vacature C. W. Romeyn. Als bestuursleden waren periodiek aftredend' de heren A. P. Timmers te Klundert, A. H. Timmers te Breda en A. B. Snoek te Almkerk. De beide laatstgenoemden waren statu tair niet herkiesbaar. De heer A. P. Timmers werd als be stuurslid herkozen, terwijl voor de vacature A. H. Timmers werd gekozen de heer J. J. Timmers te Fijnaart. In de vaca ture A. B. Snoek, waarin door het Hoofdbestuur van de ZLM moest worden voorzien, werd de heer C. P. L. de Jager te Rillandi-Bath benoemd. De lijst van schatters voor het jaar 1974 werd als volgt vastgesteld: R. den Engelse, Oude Stoof 2, Fijnaart (coördinerend schatter) crisis, vooral door de grote stijging van de olieprijzen. Door deze prijsstijgingen dreigen de betalingsbalansen van alle industriële landen te worden ontwricht, met Europa en Japan als de meest gedupeerden. Amerika is niet zo sterk afhankelijk van de olie-invoer en daarom minder kwetsbaar, waardoor de stijging van de dollar-koersen, vergeleken met ongeveer een half jaar geleden, wordt verklaard. Het vertrouwen in de valuta is door de steeds voort hollende inflatie geschokt en de verwachtingen zijn dat de olie-sheiks betaling in goud zullen eisen dan wel hun beleggingen in goud zullen verrichten. Daar komt nog bij dat de valuta-koersen onder geweldige druk staan, omdat naar wordt aangenomen de Arabieren bezig zijn hun enorme tegoeden bij Westerse banken op te vragen. ET feit dat de Westerse landen over ongeveer de 11 helft van de wereldgoudvoorraden beschikken, met een waarde van ongeveer 200 miljard gulden is niet voldoende tegenwicht om de inflatie en de daarmede ver band houdende epeculaties de kop in te drukken. Ook bij het zilver is de ontwikkeling van de prijs ongeveer als bij het goud. Een echte ouderwetse zilveren gulden heeft een metaalwaarde gekregen van ongeveer 2 gulden. De niet-edele metalen, ijzer, zink, tin, koper, enz. heb ben vergeleken met enkele jaren terug ook geweldige prijsstijgingen ondergaan. Het totaal-beeld wijkt niet zo veel af tussen het edele en onedele metaal. De geconstateerde ontwikkelingen zijn behalve aan K .Dees, Langeweg 1, Biezelinge M. van Dongen, Pr. Mauritshoeve 33, Werkendam B. C. den Engelse, Kinderlaan 1, Esbeek P. Lampert, Valkenisseweg 54, Biggekerke K. A. van Langeraad, Weelweg 5, Kerkwerve J. K. Munters, Drogendijk 53, Fijnaart C. Nelemans, Haz. Zandweg 1, Zevenbergen C. W. Romeyn, Middenweg 9, Ouwerkerk A. P. Timmers, Zevenbergseweg 23, Klundert R. J. Visser, Velddamseweg 1, Nieuwerkerk A. J. Wijtvliet, Wisentweg 20, Dronten A.. Bal, Burg. v. du Havestraat 53, Oosterland Nieuwe deelnemers kunnen zich melden bij het kantoor te Zevenbergen, Stationslaan 4 (tel. 016803730), het Land- bouwhuis, Grote Markt 28 te Goes (tel. 011005010), dan wel bij de districtsvertegenwoordigers van de ZLM-verzeke- ringen. K. politieke factoren mede te wijten aan het gebrek van ver trouwen. Vonden onder meer stabiele valuta-verhoudingen be leggingen veelal plaats in aandelen en speelden ook de speculatieve transacties zich in deze sfeer af, dat beeld is totaal gewijzigd. De effectenbeurzen liggen er over het algemeen ver laten bij. Er is praktisch geen affaire, zo vermelden de beurskranten. Dit komt in de koersen ook volledig tot uitdrukking. Deze moeten als zeer laag worden aangemerkt, uitgezon derd die van goud en zilvermijnen. Zij die op dit moment verplicht zijn tot verkoop over te gaan zitten naar wij menen zeer slecht, daar de tijd waarschijnlijk in het voor deel zal werken. Ontwikkelingen zijn echter moeilijk te voorspellen, omdat niet de economische maar politieke factoren van doorslaggevende betekenis zijn. i N onze eigen omgeving bemerken wij ook wel iets van de verontrusting die er allerwege heerst op financieel gebied. De prijzen van onroerende goederen zijn ook sterk gestegen en dat is ook in de gehele wereld het geval. Zelfs in Canada een land met een oppervlakte van 3'A miljoen vierkante mijlen en een bevolking van slechts 22 miljoen schijnt dat het geval te zijn. Het is wel duidelijk, wij beleven een keerpunt in de financiële wereld en er zijn vele herwaarderingen nodig op het terrein van geld en goed. PAAUWE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 3