- geluid 27 ?JZ SCHOUWEN DUIVELAND WEEKEND IN HOOGER HEIDE LEDEN— Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK PJZ Schouwen-Duiveland heeft het weekend van 15, 16 en 17 februari 1974 doorgebracht in de Brabantse bossen, met veel recreatie, sport en spel en discussies. De heer Harderwijk (vormingsleider P.J.Z.) heeft de vrijdagavond geleid en begon met een kennismakingsspel, waarbij men elkaar door dit spel beter ging leren kennen. Men weet nu wat de andere leden doen, hoe ze leven, hoe ze uitgaan enz. De heer A.Verhees, sportleider in vaste dienst op camping „Family land", had dit weekend reeds weken van te voren voorbereid, om met een zo goed mogelijk programma voor de dag te komen. Maar helaas sloeg het noodlot toe, de heer Verhees werd 4 dagen voor het weekend in het Iziekenhuis opgenomen voor een meniscus operatie! Dit was ook voor ons spijtig, vooral omdat het programma helemaal rond zat. Herman Harderwijk en Hans Geelhoed hebben toen een zo goed mogelijk „alternatief' programma samengesteld, 's Zaterdagsmorgens gingen we fris en vol moed trimmen, er is n.l. een officiële trimbaan van de Nederlandse Sportfederatie in Huybegen. Daarna werd begonnen met een pantonimespel, zodat de rest van de morgen daardoor ook goed verliep. Na de lunch maakte de heer Berrevoets, fotograaf van de Zierikzeesche Nieuwsbode, foto's voor een artikel in de krant waarin de geschiedenis van de PJZ afd. Schouwen-Duiveland vanaf de oprichting tot heden wordt beschreven. Het middagprogramma was in twee gedeelten opgezet, n.l. een quiz en het „zeeslag" spel. We begonnen met „zeeslag", maar omdat het spel zo uitliep hadden we zelfs geen tijd meer over om aan de quiz te beginnen! En om zes uur begon het zwemfestijn, er werd wedstrijd gezwommen, waterpolo gespeeld enz., Bij de meesten sloeg dit zo geweldig in dat men de andére morgen weer ging zwemmen! Zondagmorgens werd na het zwemmen begonnen met dia's over het thema „kleur bekennen in de Delta" met daarop volgend een discussie. Het weekend werd besloten met het gezamenlijk koffiedrinken en reakties over het weekend. Hans Geelhoed (wnd. voorzitter) dankte de heer AH.A.Harderwijk voor het leiden van het weekend, de voorzitter van de PJZ (Zeeland Brabant) voor zijn komst en ook de leden voor het spontaan medewerken om dit weekend te doen slagen. Iedereen ging daarna voldaan naar huis, om uit te kijken naar een volgend weekend in aezeitde sfeer en een gelijk programma. Wij hopen dat dit korte verslag bij iedereen die lid is van de Plattelands Jongeren Zuid, goed overkomt en begrijpt dat Je PJZ Schouwen-Duiveland niet stil zit. Jongere.i en ook ouderen die nog geen lid of donateur zijn, kunnen zich opgeven bij het secretariaat: Johan Doelman, Dreischor, tel. 01112378 U kunt ook via de PJZ inlichtingen krijgen over stages in het buitenland, cursussen, vorming enz. De PJZ Schouwen-Duiveland heeft een soort slagzin gemaakt: „Steunt onze vereniging, wordt heden nog lid of donateur"! PJZ, Schouwen-Duiveland. Foto A: Het bestuur PJZ Schouwen-Duiveland, staande v.l.n.r.: Johan Doeleman, Ad v. d. Linde, Krijn Jan van de Velde en Johan van de Slikke. Zittendv.l.n.r.: Jan Geluk, Corry Stols, Anny van Gastel en Hans Geelhoed. Corry van Oeveren was niet aanwezig. Foto: Berrevoets Zierikzeesche Nieuwsbode. Foto B: De groep die deelnam aan het ledenweekend te Hoogerheide op 15, 16 en 17 februari 1974. Foto: Berrevoets Zierikzeesche Nieuwsbode. Jongerenaktiviteiten 8 maart: Grote ontspanningsavond van de PJZ-Goes in het Dorpshuis te Wolfaartsdijk. Opgevoerd wordt de tragi-komedie „De kater komt later". Na afloop een groots bal. Aanvang: 20.00 uur. Sprang-Capelle komt vanavond in „De Micro-bar" te Sprang-Capelle bijeen voor een ledenavond. Naast bespreking van het aktiviteitenprogramma ondermeer ook bestuursver kiezingen en prijsuitreiking aktiefste lid. In de pauze snert met worstebroodjes. Aanvang: 20.00 uur. 9 maart: De PJZ-'s-Heer Abtskerke organiseert de kampioens- ritten voor de Ren- en Tourclub Theo Middelkamp. Er kan in de volgende categorie worden deelgenomen: Amateurs afstand 80 km start 15.00 uur, Juniores afstand 55 km start 13.30 uur, Nieuwelingen afstand 40 km start 13.32.uur. Dames afstand 40 km start 13.32 uur, trimleden afstand 35 km start 12.30 uur Inschrijving voor deelname vanaf 12. 00 uur in café „De Pundert" te 's-Heer Abtskerke. Prijs uitreiking eveneens in de Pundert. 15 maart: Grote pannekoekenavond van de PJZ. Schouwen Duiveland in hotel „Concordia" te Zierikzee. Tevens zal Johan v. d. Slokke dia's vertonen van zijn stage in Amerika. Aanvang: 20.00 uur. Kursus „gesprek voeren" De kursus „gesprek voeren" die in Terneuzen gepland is, is van start gegaan op 27 februari j.l. met 15 kursisten. "De heer P. van Wilderom leidt de kursus. Zijn manier van werken kennende, twijfelen we er niet aan of de kursus te Terneuzen wordt een sukses! Voor de kursus „gesprek voeren" die we in Zevenbergen (of elders in de regio West-Brabant!) gepland hebben, zijn op dit moment een 11-tal opgaven binnen. Het wachten is dus nog op een 4 a b kursisten en de kursus kan van start gaan. tiet moet mogelijk zijn, dat de afdelingen Tholen, Steenbergen, Fijnaart en Zevenbergen deze laatste 4 4 5 kursisten leveren. JONGEREN KUNNEN WERKEN IN CANADA Tot 15 april kun je je nog opgeven voor het Canada Jonge Boeren Programma. Dit wordt georganiseerd door de 3 plattelandsjongeren organisaties. Een eerste groep vertrekt reeds in april, een tweede in juli. De minimum duur van de stage is 6 maanden. Het is een geweldige kans om iets te zien en mee te maken van het boer zijn in Canada. Bel voor nadere inlichtingen 070-512541 (PJGN, Den Haag) en vraag naar Joke Kil. Bij haar kun je je ook opgeven. ZOMERCURSUSSEN Het aantal mensen dat drie k vier weken vakantie per jaar krijgt, neemt gelukkig toe. De belangstelling voor zomerkursussen op een volkshogeschool stijgt als gevolg daarvan ook. De volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen (Fr.) organiseert komende zomer weer verschillende achtdaagse kursussen voor ouders met kinderen t/m 18 jaar; voorts is er een kursus voor ouders met dove kinderen en een week voor jongeren die zich willen bezighouden met de romantiek en de realiteit van het platteland en de landbouw. Nadere inlichtingen over data, kosten, programma etc. bij Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen, tel. 05169241 UITWISSELING MET SCHOTLAND Van begin april tot begin juli komt George Gammie, lid van de Schotse plattelandsjongerenorganisatie, naar Nederland. Hij is 22 jaar oud en woont in de buurt van Aberdeen. Hij wil het liefst geplaatst worden op een gemengd bedrijf, doch dit is geen voorwaarde. De bedoeling van deze uitwisseling is in de eerste plaats Nederland en het plattelandsjongerenwerk hier te leren kennen. Daarnaast is hij bereid om in het gezin en op het bedrijf ;hand- en spandiensten te verrichten. Het liefst willen we hem plaatsen in drie gezinnen, enigszins verspreid over Nederland. Wil'je, als je een adres weet, zo snel mogelijk kontakt met ons opnemen? In het kader van dit uitwisselingsprogramma, kan deze zomer een PJGN-lid naar Schotland. De reiskosten naar Schotland (heen en terug) zijn voor eigen rekening. De deelnemer aan deze uitwisseling verblijft in gastgezinnen en wordt beschouwd als zoon of dochter. Aan het verblijf in de gastgezinnen zijn geen kosten verbonden. Nadere inlichtingen bij de PJGN. «r DE MIDDELBARE LAND— EN TUINBOUWSCHOOL TE GOES Oude namen blijven lang bestaan. Velen noemen de school nog landbouwwinterschool, omdat 75 jaar lang de leerlingen alleen 's winters naar school kwamen. Nu is dat al lang niet meer zo. Gelukkig, want 2 winters naar een landbouwschool, soms met alleenlagere school als vooropleiding, zou niet meer passen in de moderne land- en tuinbouw. Wat is er veel veranderd. Een landbouwbedrijf van 25 jaar terug kan men nauwelijks meer vergelijken met een landbouwbedrijf van nu. Zo kan men ook het programma van de landbouw winterschool nauwelijks meer vergelijken met het huidige programma vail de middelbare landbouwschool. Er zijn aan de school 3 afdelingen: een 3 jarige landbouw- afdeling, een 2 jarige landbouwafdeling en een 2 jarige tuin bouwafdeling. De belangstelling voor de landbouwschool neemt de laatste jaren toe, vooral voor de 3 jarige afdeling. Droevig is het echter gesteld met de tuinbouwafdeling. Blijkbaar zijn er geen jonge mensen meer die nog fruitteler of groenteteler willen worden. Als zich dit jaar niet voldoende leerlingen aanmelden, zal deze afdeling verdwijnen. Het is op dit moment de laatste school in heel Zuid-West-Nederland waar nog fruitteelt- onderwijs wordt gegeven. Tot dusver vond bijna 60% van de oud-leerlingen zijn bestemming als agrarisch ondernemer. Ruim 15% vervolgde de opleiding op een hoger niveau of in een gespecialiseerde richting. Bijna 25% is terecht gekomen in met land - of tuinbouw verwante functies, op het gebied van handel, onderzoek en voor lichting, deels in leidende, deels in begeleidende en uitvoerende taken. De verwachting is dat steeds meer oud-leerlingen een betrekking zullen zoeken in de periferie van de land- en tuinbouw. De perspectieven lijken gunstig, mits de school er in slaagt gediplomeerden af te leveren die naast een flinke land bouwkundige kennis een goede algemene ontwikkeling bezitten en zelfstandig nieuwe ontwikkelingen kunnen bestuderen. Vanzelfsprekend is dit ook voor toekomstige ondernemers bijzonder belangrijk. Het verschil tussen de 2 en 3 jarige landbouwrichting betreft vooral de algemene en economische vakken. De 2 jarige richting is enigszins te vergelijken met de vroegere landbouwschool. Ze is gericht op de directe praktijk van de landbouw. De 3 jarige richting biedt een meer fundamentele opleiding voor ondernemer, alsmede een algemene voorbereiding op het vervullen van allerlei funkties buiten de direkte landbouwproduktie. Hoe ziet het programma van de 3 jarige M.L.S. eruit? Ruim 1/3 van alle lessen wordt besteed aan de algemene vakken zoals Nederlands, spreken in het openbaar, vergadertechniek, Engelse taal, wiskunde, gymnastiek, maatschappelijke en culturele vorming. De basisvakken biologie, natuurkunde en scheikunde nemen ongeveer 13% van de tijd in beslag. De vakken rond de bodem, zoals bodemkunde, cultuurtechniek en bemestingsleer 6%. De economische vakken, bedrijfseconomie, rechts- en wetskennis 14%. De mechanisatievakken zoals materialenkennis, lezen van technische tekeningen, metaalbewerken, lassen, motorenkennis, kennis van de landbouwmachines en arbeidskunde 12%. De plantaardige produktie zoals plantenteelt en plantenziekten 8%. De dierlijke produktie zoals veehouderij, veevoeding en gezondheidsleer der dieren 9%. Naast de lessen in het schoolgebouw, gaan de leerlingen gezamelijk een aantal weken naar de praktijkscholen voor de landbouwmechanisatie te Schoondijke en Ede. De leerlingen die er belangstelling voor hebben gaan 1 of 2 weken naar de praktijkscholen voor de rundveehouderij en varkenshouderij, resp.te Oenkerk en Horst. In het programma zijn 2 praktijkstages opgenomen, meestal van half juni tot half september. Wij geven er de voorkeur aan dat deze stages doorgebracht worden op een vreemd bedrijf in een andere streek. Van deze stageperioden moeten de leerlingen een uitgebreid verslag maken. Gedurende de hele schoolperiode gaat het niet alleen om kennis verzamelen., maar vooral om zelfstandig kritisch leren denken, het leren open staan voor nieuwe ontwikkelingen, het positief benaderen van de medemens en de maatschappij. Toegelaten tot de 3 jarige richting kunnen worden jongens en meisjes met het diploma van de A richting van een lagere agrarische school, diploma 4 jaar Mavo en bijzondere gevallen met een diploma 4 jaar lagere technische school T stroom.Leerlingen met een Mavo diploma worden niet meer toegelaten tot het voorbereidend jaar van een hogere agrarische school. Willen ze toch naar een hogere agrarische school dan zullen ze eerst het HAVO diploma dienen te halen met scheikunde en natuurkunde in het keuzepakket. Een tweede maar meestal langere weg is via de middelbare landbouwschool naar de schakelklas van de hogere landbouwschool. Leerlingen met HAVO diploma die met naar een hogere landbouwschool willen, kunnen na een inhaalprogramma van enkele maanden geplaatst worden in de 2e klas van de middelbare land bouwschool.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 27