TUINBOUW KLANKEN Vroeg gezaaid en geplant betekent nog geen voorjaar! Hoedt u voor wat er weinig is! Einde vergaderseizoen DINGEN VAN DE WEEK 19 Het is vrijdag de 1ste maart als we deze bijdrage voor SCHOUWEN en DUIVEJLAND op papier zetten. We beleven vandaag een grote tegenstelling in het weerbeeld ten opzichte van de laatste dag van februari. Gisteren een stralende zon, die de vogels deden kwinke leren, vandaag een gure wind met natte sneeuw. Dat betekent inmiddels dat vele voornemens zijn teniet ge daan. Op zichzelf behoeft dat helemaal geen bezwaar te zijn. Mogelijk dat bij een laat voorjaar de prijzen nog wat in in beweging komen! Over 't algemeen bezorgt een vroeg voorjaar later alleen meer werk aan de ver pleging, terwijl de kans op mislukking wegens kou en neerslag ook veel groter is. Deze week zorgde de lichte vorst in de nacht voor struktuurverbetering in de bovenste laag. Dat gunstige effect dreigt thans reeds verloren te gaan. In onze omgeving is afgelopen week al een behoorlijk areaal plantuien geplant. We hebben de indruk dat de oppervlakte een forse uitbreiding zal ondergaan. Met name op de grotere bedrijven worden flinke percelen geplant. De tijd zal leren of een eventuele landelijke teeltuitbreiding van dit produkt een tijdige afzet zal vinden. Bij goede afzetmogelijkheden kan cte prijsont- trekt nog wel verder aan! Maar de bomen groeien niet tot in de wolken en bij extreme prijzen, we hebben het meer geschreven, ook bij andere artikelen, krijg je twee tegenfactoren. Ten eerste het publiek gaat al of niet noodgedwongen in een soort koperstaking en neemt andere artikelen en ten tweede, blijkt de wereld on danks zijn grootte, o zo klein te zijn, dat -uit de meest onbekende streken nog wel wat los komt! Enfin, de uientelers hebben schone kansen gehad. Wie gegokt heeft moet niet mopperen, want bij een specula tie ligt het hoogte- en dieptepunt naast elkaar. Geluk kig is er geen sprake van een waardeloze uienmarkt. Maar momenteel is de dikke room foetsie! Toen we dit postte was het maandag, na een prachtige zondag. Zo zien we, overal, in de natuur, in de prijzen, in de energie en vul maar verder in, wisselen ups en downs alkaar af. Dit zal, vermoedden we, wel nimmer drastisch veranderen! wikkeling nog vrij gunstig blijven en wordt het grotere aanbod wel opgenomen. In vele gevallen echter is een markt gauw verstoord als het aanbod groter is dan normaal. In de jonge polders en de hoger gelegen percelen is al het nodige kunstmest gestrooid. Bij de coöperatie stonden gisteren tientallen wagens in de rij, wat de nodige wachttijden tot gevolg had. De oorzaak ligt voor namelijk in het feit dat men graag van de wagen af verstrooid. Voor een vroegere opslag in de schuur schijnt men wat beducht te zijn. Uiteraard betekent dat meer werk, dat echter bij vroege afname wel wordt beloond! De prijs van de zaaiuien liet het deze week afweten. Vandaag de dag nog 25 ct per kg, met de conditie dat de uien behandeld moeten zijn. Het blijft een apart ar tikel, dat blijkt ook nu weer! Het tulpena-'eaal is blijkens de statistiek met onge veer 3 procent uitgebreid. Als men dan weet dat van d< vorige oogst nog enkele miljoenen tulpenbollen zijn ver malen, dan kan een leek raden hoe de handel zich tfc opstelt! Ze wacht rustig de oogst af. Al met al vv^.ni=; hoopvone situatie wat us p ijs aangaat. Ander zijds kan er nog van alles gebeuren, want het groeisei zoen is nauwelijks aangevangen. Persoonlijk betreuren we echter dat de vrijwillige plantgoedinlevering, zoals die vorig jaar werd voorgesteld niet is doorgegaan. Dat zou in ieder geval bij serieuze naleving een krimp van ongeveer 10 procent hebben betekent, met kans op een gezonde prijsbasis. Het vergaderseizoen loopt op z'n eind. Veel ledenver gaderingen worden maar matig meer bezocht. Goede opkomst gaat tot de uitzonderingen behoren. Toch ge loven we dat het nuttig kan zijn in teamverband met elkaar van gedachten te wisselen. Op Schouwen en Duiveland zijn op enkele ledenver gaderingen de vraagpunten van onze organisatie reeds behandeld, terwijl uit andere afdelingen commissies zijn gevormd, die zich in die materie willen verdiepen en rapport zullen uitbrengen over hun zienswijze op de gestelde zaken. In ieder geval is het onderwerp voor onze regio ak- tueel genoeg om aandacht aan te besteden en we doe len dan met name op de vele recreatie die hier wordt bedreven. Op deze manier zal de ZLM kunnen nagaan wat ten aanzien van „landschap- en mileubeheer" leeft onder de eigen leden! Aan het oude gezegde „Maartse buien, die beduien dat de zomer aankomt kruien", dachten we in WAL CHEREN vrijdag 1 maart naar aanleiding van de kou de, de natte sneeuw, de regen, de nachtvorst en de smerige wegen etc. Zaterdag en zondag brachten ons echter wat meer de voorbode van de zomer en we zul len maar niet mopperen, wat overigens ook niet zou helpen! Wel is er. een flinke klap nattigheid bijgeko men en nu het voorjaar weer gaat kriebelen, mag het wat ons betreft best eens wat droger worden! Een moeilijkheid vinden we altijd op deze tijd, hoe men de kunstmest moet toedienen aan de winterbloem kool. Geeft men een grote gift en er komt dan erg veel neerslag, dan is 't gevaar van verspoelen en uitspoelen niet ondenkbaar en daar is de kunstmest vandaag de dag te duur voor geworden. Krijgen we echter, wat ook heel goed kan, schraal weer en er is nog niet of niet genoeg kunstmest gegeven dan is ook geen optimaal effect van te verwachten. Tegen elkaar afwegend gelo ven we toch dat het 't beste is, tijdig kunstmest te ge ven! Al zakt de kunstmest dan wel wat dieper, in de grond, de wortels zoeken het echter wel op! Voor hen die veel kunstmest gebruiken en wie kan een goede oogst verwachten zonder goede bemesting? is de prijs wel fors naar boven gegaan in vergelijking met het vorige jaar. In tegenstelling hiermede, vinden we dat bijvoorbeeld onze zaaizaden naar verhouding slechts matig in prijs gestegen zijn. Nu is de concurren tie in die branche ook bijna moordend. Toch moet ook hier de prijs gemaakt worden, want de risico's die zaai- firma's lopen zijn bijzonder groot. Zo weten we bijv. dat er veel contractuienzaad in Noord-Frankrijk wordt geteeld en dat vorig jaar daar door zware hagelstormen praktisch een misoogst plaats vond. Gevolg: contractan ten beurden weinig, de zaadfirma's konden niet ver kopen en dus ook niet eraan verdienen! En uien is in de tegenwoordige tijd een „groot" artikel! Momen teel is de prijs van onze uien lelijk naar beneden getui meld. Een goede handelsterm vinden we nog altijd: „Hoedt u voor wat er weinig is!" Toen de uienprijs van de herfst steil naar boven ging, hebben velen ge dacht: Nog even wachten! Er zijn er weinig, dus de prijs PAS OP UW KOOIWIELEN Het blijkt dat er de laatste tijd kooiwielen gestolen wor den. In dit verband adviseren wij de trekkerbezitters him kooiwielen niet zo maar op het erf of land te laten slinge ren! Een gewaarschuwd man telt voor twee! Met het begin van de maand maart, is voor de THOOL- SE agrarische ondernemers het einde gekomen aan een druk vergaderseizoen. AUerwege zijn er door de ver schillende organisaties weer gespreks- en studie-avonden gehouden en hebben op deze wijze gezamenlijk weer hun steentje bijgedragen om de bedrijfskennis van de leden wat op te vijzelen. Wij mogen dan ook de initia tiefnemers wel erkentelijk zijn dat ze er in geslaagd zijn de juiste inleiders bereid te vinden deze lezingen te willen verzorgen. Gemiddeld is de opkomst, gezien de geregelde afname van het aantal ondernemers, goed geweest. Velen zijn er gelukkig van overtuigd, dat het harde noodzaak is dat hun bedrijfskennis geregeld dient bijgehouden te worden. Bovendien is er door de ver eniging van bedrijfsvoorlichting met de in 't begin van de zestiger jaren ^opgezette studieclubs een goede greep gedaan om belangstelling te wekken naar gespeciali seerde bedrijfskennis. Dat de overheid óók de bedrijfs voorlichting stimuleert en een goed hart toedraagt, is een verheugend feit. Hierdoor juist kan door goedkopere produktie van het levensmiddelenpakket én een stevi ger, zich concurerende exportpositie, het landsbelang in zijn totaliteit worden gediend. Nogthans zit er aan dit alles voor de zich steeds aanpassende agrarische produ cent toch een zekere wansmaak aan het geheel. In 't kort is het wel dit: dat in de welvaartstijd die wij in de afgelopen tien jaar hebben gekend, de voedselpro ducent (als grondstoffenleverancier) zo weinig deelt in de meerdere welvaart die het overgrote deel van de landgenoten genieten. Slechts de besten onder ons kunnen met veel extra uren (geen vrije zaterdag en geen zomervakantie) zich de weelde permiteren, die ver gelijkbaar is met wat velen de gewoonste zaak van de wereld vinden! Noodgedwongen zijn er nog te veel kleine zelfstan digen die zo min mogelijk verzekeringen afsluiten tegen ziekte en arbeidsongeschiktheid. Meestal is dit geen onwil om hiertoe over te gaan, maar de bedrijfsinveste ringen eisen ieder jaar opnieuw, dat rente en aflossing allereerst voldaan worden, eer dat men geld uit mag geven voor het risico van ziekte en ongeval. Gelukkig dat het nog veel vrije ondernemers gegeven is zich door zelfstudie trachten een betere positie op te bouwen. Juist door dit streven kan het al een onderdeel van het levensgeluk zijn wat de vrije ondernemer in zijn beroep vindt. Met de intrede van maart is ook het buitenwerk weer toegenomen en neemt men weer zijn maatregelen om het zaaiplan ten uitvoer te brengen. Het overgrote deel van de uientelers en witloftrekkers is weer door zijn produkt heen en zij kunnen gelukkig terugzien op een bevredigend resultaat. Eind februari kon met het sterk drogende weertype de plantuien weer aan de grond worden toevertrouwd. In diezelfde week kon ook veel kunstmest worden gestrooid, want dit moet ook zijn tijd hebben om op te lossen om niet een gevaar te zijn voor het straks kiemende zaadje. Zo zal er in af zienbare tijd weer worden gezaaid en geplant om, naar wij hopen, zelf in ons levensonderhoud te kunnen voor zien! "XATANNEER we de verschillende persberichten mogen geloven is minister Van der Stee van Landbouw overtuigd van de ernst van de appelcrisis waarin we te recht zijn gekomen. We hebben echter ook begrepen dat het treffen van maatregelen om daadwerkelijke steun te verlenen een andere zaak is, die niet zo eenvoudig op te lossen zal zijn. Een winstpunt is dat de minister heeft toegezegd dat hij bereid is een subsidie te verlenen op de appelexport naar de D.D.R. indien ook andere E.E.G.- landen een dergelijke subsidie verlenen. Ook heeft de minister gezegd dat hij voorstander is van het weer in werking doen treden van de Europese rooiregeling voor fruitboomgaarden. Het is dringend no dig dat deze regeling er daadwerkelijk komt want duide lijk is dat er nog steeds een structureel overschot aan appelen bestaat binnen de E.E.G. Alleen door het ver minderen van de produktie kan hieraan een eind komen en kan er weer evenwicht ontstaan tussen vraag en aan bod. De prijsvorming wordt geheel door vraag en aan bod bepaald en daarom zal eerst het aanbod gere geld moeten worden alvorens de fruittelers binnen de E.E.G. weer een redelijk inkomen zullen hebben. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen wees er in een overzicht op dat wanneer er een nieuwe E.E.G.- rooiregeling wordt vastgesteld twee punten daarbij van groot belang zijn. Dat is in de eerste plaats dat die rege ling dan in alle E.E.G.-landen zonder enige beperking wordt toegepast. In de tweede plaats dat die rooipremie dan ook voldoende hoog moet zijn om werkelijk een sti mulans voor het rooien te bieden. Minister Van der Stee heeft gezegd dat ook bij de Europese commissie in Brussel de wens aanwezig schijnt te zijn om tot een nieuwe rooiregeling te komen. Ir. Lar- dinois heeft dienovereenkomstig reeds een verzoek ge richt tot de Europese commissie (het dagelijks bestuur van de E.E.G.). We moeten uiteraard afwachten wat er verder gaat gebeuren op dit terrein. In elk geval wordt het als positief ervaren dat onze minister van landbouw begrip heeft getoond voor de moeilijke positie waarin de fruittelers terecht zijn gekomen. Alhoewel we voor dit seizoen geen wonderen meer hoeven te verwachten van eventueel nog te nemen besluiten, het is wel van belang dat onze verantwoordelijke bewindsman begrip topnt voor de zeer moeilijke situatie! TE betreuren valt het dat de situatie op de appel markt nog geen enkele verbetering vertoont, in tegendeel het lijkt eerder nog bergafwaarts te gaan met de Golden Delicious, ons belangrijkste ras in de komen de maanden. Een bericht in een provinciale krant in Zeeland ver telde eind vorige week over de hoge prijzen die in Ter- neuzen voor de Cox's Orange Pippin werden betaald. Daar zouden nog appels voor 1,20 per kg verkocht zijn geworden. De meeste kwaliteiten en grote maten van de Cox's Orange Pippin doen het op het ogenblik inder daad erg goed. Het is alleen jammer dat het aanbod hiervan zo bijzonder klein is geworden dat het slechts incidenteel een kleine tot zeer kleine bijdrage levert tot een iets beter resultaat op dit moment. Alleen bij de vei ling in Terneuzen is nog een aanbod van Cox's Orange Pippin van enige betekenis, elders zijn ze nu vrijwel alle geruimd en ook in Zeeuws-Vlaanderen overheerst het percentage kleine maten. Het is bijzonder teleurstellend dat het gaat zoals nu het geval is op de Nederlandse en Europese appelmarkt maar de werkelijkheid is helaas niet anders! ("\NDERTUSSEN is in Zeeland de discussie rond het al of niet afsluiten van do Oosterschelde in een nieuw stadium gekomen nu de commissie Klaassez haar rapport heeft uitgebracht waarin wordt voorgesteld met behulp van een bedrag in geld van ongeveer 1,6 miljard gulden het milieu in de Oosterschelde te handhaven en tegelijk de veiligheid te bieden die Zuid-West Neder land nodig heeft. We mogen aannemen dat in de komen de weken dit rapport onderwerp van vele gesprekken zal zijn. Met belangstelling wachten we af wat er nu zal gaan gebeuren. De milieuproblematiek gaat op steeds grotere schaal steeds meer mensen bezig houden. Het is goed dat er aandacht wordt besteed aan alle facetten die het leven in dit deel van de wereld leefbaar kunnen houden maar aan de andere kant moet toch ook worden voorkomen dat de belangen van de gevestigde ondernemers in onze land- en tuinbouwsektor er eenzij dig door bedreigd zouden worden. Wanneer er maatrege len genomen moeten worden om natuurgebieden te be houden of te verstrekken dan zal ook nodig zijn dat de genen die daarvan de dupe worden, voldoende schade loos worden gesteld. We hebben begrepen dat ook in de ruilverkavelingsgebieden de problemen rond natuur en milieu een steeds belangrijker plaats gaan innemen, ook bij de voorbereiding van de plannen. Op zich is dat niet zo erg, maar er zal wel gezocht moeten worden naar een gezond en verantwoord evenwicht tussen alle belan gen die op het spel staan. Wanneer we dit alles zo neerschrijven beseffen we opnieuw en weer duidelijker dat onze samenleving steeds ingewikkelder wordt en dat er veel stuurmanskunst no dig is om alles in de gewenste banen te leiden. Natio naal gezien zijn er grote vraagstukken en problemen die om krachtige oplossingen van onze regering vragen. In ternationaal gezien ligt het niet anders en de gang van zaken in Engeland eind vorige week toont aan dat het vinden van die oplossing soms verre van eenvoudig is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19