T)IT snel verwerken van het vlas is vooral mogelijk geworden door een ver doorgevoerde mechani satie bij het verwerken van de balen. Zowel bij het los sen van het vlas- als strobalen van de wagens en het verder transporteren en opstapelen in de schuur, is de vorkheftruck een onmisbaar werktuig op 's Gravenhoek geworden. Door een speciaal daarvoor geconstrueerde 15 drijfsgebeuren, ook bedrijfseconomisch, goed in de boe ken wordt vastgelegd. Ook hier geldt „Wie schrijft, die blijft"! Tot en met 1973 konden alle werkzaamheden, geza menlijk met het personeel, dus op eigen kracht geheel rond gezet worden. De arbeidsverhouding is bijzonder goed en de medewerkers zijn in de top van de oogsttijd zonodig altijd bereid enkele uurtjes over te werken. Het werk wordt van te voren besproken en ieder staat dan voor zijn eigen taak om e.e.a. in te passen in het werk schema. Dit jaar (1974) zal voor het eerst een loonwerker in geschakeld worden en wel voor het bietenrooien. Een 16-tal akkerbouwers, samen met een areaal van ca. 150 ha bieten, hebben met een loonwerker afspraken ge maakt om deze oppervlakte in combinatie te rooien. De loonwerker heeft een zelfrijdende 6-rijige bietenrooier aangeschaft en zal op basis van een door hem ontwor pen opzet een systeem realiseren, dat de combinatie bij zonder aantrekkelijk vindt. INVENTARIS EN OPSLAG ■p\E werktuigeninventaris is, omdat tot nu toe alle werkzaamheden zelf verricht werden, op een vrij ruime basis opgezet. Er staan 4 M.F. trekkers en wel van 35 pk, 55 pk, 75 pk en 95 pk, een maaidorser Arbos 1220, een Amac-aardappelróoier, een stortbak, verschil lende transportbanden en 6 platte- en 3 kipwagens waar van twee van 8 ton. Daarnaast vanzelfsprekend de ver schillende ploegen, eggen en ander basismateriaal. Wat betreft de vlasoogst daarmee werd van 1970 t/m 1973 gedeeltelijk deelgenomen in het vlaskernprojekt. Zoals reeds in de reportage van de heer Van den Berg besproken, zijn door een zestal deelnemers, waaronder ook 's Gravenhoek B.V., de machines van die kern over genomen en zullen deze nu voor gezamenlijke rekening worden ingezet. Voor de aardappelopslag is een opslag capaciteit van 700 ton beschikbaar. Al het stro wordt binnengehaald en opgeslagen. Het vlas wordt volgens de vlaskernmethode geoogst, d.w.z. getrokken, op zwad vorm van 2 m lang kan in éénmaal y2 voer stro of vlas met een gewicht van ca. 1 ton van de wagens gelost worden en ter plekke neergezet of opgestapeld worden. De vorkheftruck tweedehands aangeschaft, met als voor waarde dat als hij niet beviel deze teruggenomen zou worden blijkt, nadat er de nodige ervaring mee is opge daan, voor duizend en één klusjes bruikbaar te zijn. Hij staat nu praktisch geen dag meer stil. Het personeel is al zo aan het gebruik ervan gewend geraakt dat, als de vorkheftruck door storing onverhoopt uitvalt, dit als een zware handicap wordt ervaren. Kunstmest bijv. waar van zo'n 50 a 60 ton in het najaar worden ingekocht kan vroeg worden afgeroepen, dus tegen de laagst mogelijke prijs. Bij de aanvoer geeft het lossen met de heftruck van op pallets gestapelde kunstmest geen enkel probleem en kost zeer weinig tijd. Voorlopig worden de zakken, zo vroeg in het seizoen, onder een hangar opgeslagen. Zodra in de schuur ruimte vrij komt, worden de pallets met kunstmest daarin opgeslagen. VLAS BELANGRIJKE ROL \7LAS, en alles wat er mee te maken heeft, speelt een belangrijke rol op 's Gravenhoek. Door het vlas en de werkzaamheden die daarmee verband houden kan de arbeidsbezetting van dit 105 ha groot bedrijf iets royaler zijn dan normaliter het geval zou zijn. H$t repelen van het vlas bijv. geeft in de minder druk ke wintermaanden extra .werk. Op die manier kunnen een aantal arbeidsuren produktief gemaakt worden. Was vroeger het vlasrepelen een vuile, onaangename en bij zonder stoffige bezigheid, nu is door een kaf- en stof- zuigsysteem een goed werkklimaat mogelijk geworden. Vroeg voorheen de bediening van de repelmachine 6 man gedurende 4 weken voor het verwerken van 8 ha vlas, nu kan door zelfgebouwde afzuigsystemen en door het inzetten van de heftruck een zelfde hoeveelheid vlas met 4 man in drie weken verwerkt worden. In de toe komst hoopt men door nog verdere aanpassing de repel capaciteit nog verder op te kunnen voeren. Er zijn vele soorten heftrucks voor verschillende werkzaam heden. B.V.-VORM I-IET bedrijf is in B.V.-vorm georganiseerd. Een vorm die men in de agrarische sector nog niet zo veel tegenkomt. Op onze vraag waarom voor deze vorm ge kozen is, zegt Bom jr.: „Wij hebben bewust deze vorrr gekozen omdat hierin voor ons een aantal zeer duide lijke voordelen aanwezig waren. Zonder er uitgebreid op in te willen gaan het is een stokpaardje van mij en de reportage gaat over het bedrijf zou ik willen vol staan met te zeggen dat er voor ons naast fiscale ook sprake is van sociale voordelen"! Kaf- en ruw repelafval met op de achtergrond het opgetaste gerepelde vlas. Vele zakken zaallljnzaad op pallets gestapeld. NMHHH De- vorkheftruck met stapelkist. De speciaal geconstrueerde 2 m lange vork voor het transport van het vlas. gelegd, in balen geperst en op de wagen geladen. Dit jaar kon op die manier door het inzetten van 2 persen de gehele vlasoogst van 8 ha in twee dagen binnen ge haald worden. DE HEFTRUCK SAMENWERKEN DOM jr. is in principe voor samenwerking. Tot nu toe is de noodzaak daartoe, zo zegt hij, nog niet zo dringend geweest. Met de samenwerking in de vlaskern en nu in de bietenrooicombinatie zijn samenwerkings- „stappen" gedaan. Afhankelijk van de mogelijkheden daartoe zal hij zeker verdere „stappen" serieus overwe gen. De grote kwetsbaarheid van het bedrijf met driemans bezetting (of 2-mans bezetting) waarbij, als er bijv. één man ziek wordt. 30 van de arbeid door anderen moet opgevangen worden, blijft een moeilijk punt. De man extra, om dit op te kunnen vangen is echter een luxe die niet meer te betalen is. Daar moet bijvoorbeeld om- zetverhoging, in dit geval in het vlas, tegenover staan! VERBETEREN - AANPASSEN A LS wij tenslotte met Bom jr. over het bedrijf rond lopen dan vertelt hij hoe hij diverse onderdelen van het bedrijf beter aangepast aan het totaal zou wil len zien. Al pratend wordt ons duidelijk dat wij hier ze ker niet op bezoek waren op een bedrijf dat in zijn tota liteit een uitgebalanceerd akkerbouwbedrijf is, maar dat er zoals op ieder ander bedrijf nog vele zaken voor ver betering of aanpassing vatbaar zijn. En hoe kan het ook eigenlijk anders; een bedrijf moei net als een mens in beweging blijven, wil het gezond blijven! BLANKSMA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15