UIT DE FRAKTIJK Aardappelpootgoed iets kleiner Prijs- en bouwbeleid in de knel van maat dan anders Minder suikerbieten in de Westhoek verwacht Het voorjaar nadert snel - Wedstrijd wie het eerste klaar is? Gaan de gewasopbrengsten langzamerhand achteruit? Rond de Schelde i We schrijven voor WEST ZEEUWS-VLAANDEREN tijdens de carnavalsdagen. Er is hier weinig van te mer ken, behalve dan dat er hier en daar een gemaskerd bal wordt gehouden of er een kindercarnaval wordt georga niseerd. Dit valt natuurlijk in het niet bij wat er alle maal geschiedt in echte carnavalsplaatsen. Maar goed, wij zijn er kennelijk mee tevreden en tevreden zijn is al heel wat in het leven! Tevreden zijn over een aantal landbouwzaken kunnen we allerminst. Het lijkt er steeds meer op dat de aan passing van de prijzen van akkerbouwprodukten door Brussel slechts een gedeelde aanpassing zal worden. On ze kosten gaan in een steeds sneller tempo naar boven. Arbeid door machines vervangen is haast niet meer mogelijk. Oppervlaktevergroting is of te duur of de grond komt niet beschikbaar. Samenwerking heeft vele voordelen, maar komt onvoldoende op gang doordat men meent het zelf nog wel te kunnen! Als we echter de ontwikkeling in de trekker- en werktuigenindustrie Vorig jaar hebben we een keer in deze rubriek kun nen lezen dat NOORD-BEVELAND een uniek gebied was wat betreft de afwezigheid van naambordjes bij de wegen. Sinds kort is men nu bezig met het plaatsen van deze bordjes en kan men binnen afzienbare tijd ook bij ons de weg terug vinden. Door het achterwege blijven van de winter is de structuur van de grond verre van ideaal. Bij de voor jaarswerkzaamheden zal men op moeten passen om niet te vroeg te beginnen, omdat anders de ondergrond te vast gereden wordt. Nog al wat percelen wintertarwe zijn ernstig verslempt. Enkele zelfs zodanig dat deze geheel of gedeeltelijk zullen moeten worden overge- zaaid. Het tot nu toe praktisch uitblijven van (nacht-) vorst heeft vele nadelen. We hebben hierdoor de gun stige invloed op de strukt-uur, de gelegenheid gemist om een bewerking over de vorst uit te voeren evenals de vroegtijdige toediening van de kunstmest. Tot nu toe heeft men alleen nog maar kunstmest kunnen strooien Er worden zowel eens opmerkingen gehoord en ge maakt dat de opbrengsten van de gewassen op ZUID- BEVELAND achteruit zouden gaan. Dit was dan ook het onderwerp, met daarin centraal de bodemstruktuur van onze landbouwgronden, dat vorige week in 'sHee- renhoek door de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting West Zuid-Beveland behandeld werd. Achtereenvolgens kwa men daarbij een aantal problemen als doorlatendheid van de grond, slempigheid, wijze van drainage (nat of droog), nat-ploegen (zeker met een groenbemester), snel regen na bewerken, enz. naar voren. Het is alle maal niet samen te vatten in één recept, maar we zul len toch moeten trachten onze grondstructuur, door alle onderdelen daarbij te betrekken, zo goed mogelijk in stand te houden. Dit met alle ingrepen die noodzakelijk zijn, maar door de grond zo weinig mogelijk te mishan delen en zodoende de grondstruktuur zo gunstig moge lijk te beïnvloeden. Op een andere vergadering werd sterk geattendeerd op de sterke toename van de kosten, waar wij als boer mee te maken hebben. Voor vele takken van onze sa- Het vergaderseizoen raakt ook op THOLEN en St. PHILIPSLAND ten einde! Alle afdelingen hebben een of twee keer vergaderd. De stemming op veel bijeen komsten was aanzienlijk minder optimistisch dan vorig jaar. Op Tholen en St. Philipsland worden veel uien en aardappelen geteeld en als de prijs daarvan goed is, dan zijn financiële uitkomsten doorgaans goed. Nu de aardappelprijzen sterk zijn gedaald tot zelfs onder de kostprijs; nu ziet men zich geconfronteerd met gewoon te lage inkomsten om aan de sterk stijgende kosten voor bedrijfsvoering en levensonderhoud op ver antwoorde wijze het hoofd te bieden! Men is vooral ontevreden over de prijsvoorstellen van de Europese commissie voor tarwe, suikerbieten en melk, omdat daarin geen redelijke compensatie gevonden wordt voor de prijsstijgingen. En dat terwijl er een wereldtekort is aan suiker en tarwe! Ook vorig jaar waren de prijsverhogingen niet kostendekkend; toen echter keek men daar niet zo kritisch tegen aan omdat de vrije produktenprijzen het goed deden. Wij zijn hier ook geschrokken van de opmerking van onze algemeen voorzitter op de kringvergadering op Walcheren n.l. toen hij blijkens het verslag in de PZC zo eens bezien, zoals die ook weer aan ons in Brussel werd tentoongesteld, dan vraag je je toch wel af wie deze grote werktuigen in de toekomst zullen gaan aan schaffen. Want ook als particuliere loonwerker dien je dan toch wel de nodige zekerheid te hebben wat klan ten betreft! En hoe vaak is niet gebleken dat men na een goed'financieel jaar zijn loonwerker in de steek liet. Zo vinden wij het ook onverantwoord en niet fair van loonwerkers die klanten proberen te winnen door voor tarieven te werken ver onder de door de BOVAL op gestelde tarieven. Van dergelijke transacties hoor je de laatste tijd steeds meer! Een paar boeren hebben reeds hun zomergraan ge zaaid. De meesten zitten al weer klaar om aan de slag te gaan. Laten we niet vergeten dat zaaien in de 2de helft van maart doorheen genomen beter is dan in de eerste helft! Wat echter nog belangrijker is: zaai pas als de grond goed droog is. Het lijkt soms meer op een wedstrijd, van wie het eerste klaar is! Elkaar bekam pen is soms goed, maar niet op het landbouwveldü! over de graszaadpercelen. Deze waren redelijk berijd baar. Vooral voor gewassen die gevoelig zijn voor de zoutconcentratie is het gewenst om liefst enkele weken voor het zaaien de stikstof en wanneer er geen herfst- bemesting met kali heeft plaats gehad, de kali te strooien. Fosfaat is niet van invloed op de zoutconcentratie. Om streeks deze tijd kan het stikstofadvies voor de granen weer gegeven worden. In de praktijk hoort men wel eens het bezwaar dat het tijdstip waarop dit advies ter beschikking komt, wat aan de late kant is. Omwille van de nauwkeurigheid van het advies kan dit echter niet eerder. Dit is van 't jaar overduidelijk gebleken. Zou het advies eerder zijn opgesteld, dan zou de invloed van de vele neerslag van begin februari hierin niet zijn ver werkt. Bij tellingen van het „dure" pootgoed blijkt dat er ongeveer 10 a 15% meer knollen in een baal zitten dan normaal. Dit is een meevaller, vooral voor hen die ver wachtten dat ze wat te kort aan pootgoed zouden heb ben! menleving geldt dat ze de verhoogde kosten kunnen doorberekenen. De landbouw kan dit niet en moet maar afwachten hoe „zonder ons" in de EEG-ministerraad te Brussel „over ons" besloten wordt! We moeten als boer eenvoudig maar afwachten in hoeverre wij het gelag zullen moeten betalen! Vandaar dat hat vertrouwen in de toekomst vooral wat het prijsbeleid betreft ons steeds meer in de steek laat. Op de meeste percelen graszaad is de stikstof de vo rige week reeds gegeven. Ook is er reeds op een enkel perceel wintertarwe de N gestrooid. Misschien toch nog wel aan de vroege kant. De cijfers van de in de grond nog aanwezige hoeveelheden N zullen pas begin volgen de week bekend worden en we zullen dus nog even af moeten wachten welke hoeveelheden geadviseerd wor den om te geven, alhoewel de grond hier en daar aardig begint op te drogen, 't Is echter nog zo vroeg dat het beter lijkt nog maar even geduld te hebben totdat de grond droog en dan ook goed te bewerken is. De strük- tuur vaart daar wel bij! gezegd zou hebben, dat als de besluiten van Brussel uit eindelijk zouden tegenvallen alle boeren echt niet fail liet zullen gaan. Dat zullen we ook allemaal dit jaar beslist niet, maar als de uitgangspunten van de Brusselse beleid niet ver anderen, dan zullen de perspectieven voor de bedrijven die met vreemd kapitaal werken er toch bepaald niet rooskleurig uitzien! Laten we vooral niet vergeten dat veel agrariërs veel meer dan 40 uur per week werken en dat niemand 9 a 10% rente van zijn geïnvesteerd be drijfskapitaal incalculeert. Ook de Thoolse en Philiplandse agrariërs dringen aan op een krachtig en eensgezinde stellingname tegen prijs voorstellen die niet kostendekkend zijn! En als Wim Kok en de zijnen menen dat zij recht hebben op een groter gedeelte van de Nederlandse koek dan ze nu krijgen (netto), welnu waarom wij dan niet? Op de algemene kringvergadering hebben we een en ander gehoord over bouwen en bouwverordeningen waarmee we te maken hebben als we ons bedrijf wil len verbouwen of wanneer we nieuwbouw willen ple gen. Het is vanzelfsprekend een goede zaak dat de over heid daarin een bepaalde lijn brengt. Het moet bepaald geen bouwchaos worden, daarover zal iedere boer en tuinder het eens zijn! Het platteland is steeds minder één van de rest van het maatschappelijk gebeuren af gezonderde eenheid. Wij als agrariërs zijn beheerders en stoffeerders van het landschap. Wij worden daar niet voor betaald, maar moeten wel rekening houden met allerlei verlangens en eisen van derden! Zolang deze eisen en verlangens binnen redelijke grenzen blijven en geen al te nadelige consequenties hebben, zijn wij wel bereid om daaraan te voldoen. Maar als men als overheid de economie van onze bedrijven gaat vergeten en ons voor aanzienlijke extra investerin gen stelt die we in ons bedrijf niet terug kunnen ver dienen, dan gaat ons dat bepaald te ver! Het was dan ook een goede zaak dat zoveel bedrijfsgenoten met ons op St. Annaland duidelijk hebben laten blijken dat van ons alle medewerking verwacht mag worden zolang dat bedrijfseconomisch verantwoord is. Als men meer wenst, dan zal door de totale gemeenschap gefinancierd moeten worden, en niet door de agrariërs alleen! Wij kunnen de taak van onze voormannen verlichten door alle present te zijn op bijeenkomsten als deze, om dat men dan ook als tegenspelers constateert dat de ZLM een levende en zo nodig strijdende organisatie is! Als moeder de vrouw de kriebels van de schoonmaak krijgt, dan is er met vaders bloed ook wat aan de hand, zeggen de kinderen. Wat het precies is, kunnen we in de WESTHOEK niet definiëren, maar dat het met het voorjaar wat uit te staan heeft, zult u wel willen begrij pen. Wanneer we dit schrijven zijn we inderdaad erg gelukkig met de nacht vorstjes die zo op het laatst ge lukkig dan toch nog willen komen. Die komen goed van pas want het is ideaal als de grond inderdaad nog eens wat uit elkaar kan vriezen. Op graszaad, karwij en ook op tarwe is er zo hier en daar al kunstmest ge strooid. 't Is zo prettig wanneer je de kunstmestzaai wat kunt verdelen. Het „opstarten" van jezelf komt dan ook wat beter tot zijn recht. De wintergewassen blijven het goed doen. We zagen een stuk wintertarwe dat drie weken geleden totaal was afgevreten door de wilde ganzen, 't Is altijd een raar gezicht als het pas is ge beurd en altijd ben je dan geneigd om te denken dat die ganzen toch maar een hoop schade zullen aanrichten. Nu is er echter van heel de kaalvreterij niets meer te zien en de tarwe staat er weer net zo bij als voor de ganzen kwamen grazen. De zaaiplannen zitten nu wel rond. In 't algemeen lijkt het er op dat er minder bieten gezaaid zullen worden en van die uitzaai zal er nogal wat meer op eindafstand worden gezaaid. De uitzaai van erwten zal zich zeker uitbreiden, ook uien zullen er meer ge zaaid worden. Op een bijeenkomst van de uienkring West-Brabant werd een enquête gehouden en hieruit bleek dat een uitbreiding van ca 16% te verwachten was. Met een flink areaal, zoals we dat in 1973 toch ui hadden, zit je wel eens te prakkizeren welke sloten er nog dichtgereden zouden kunnen worden, want er komt echt wel een overproduktie op deze manier! Vele facto ren kunnen hierin nog een rol spelen, soms positief, soms negatief. Het is de rol die de boer is toebedeeld en ook 1974 zal daar geen verandering in brengen! (Zie verder pag. 6) Het graszaad heeft de stikstof gekregen en aan de kleur is al duidelijk te zien dat de groei al op gang is. Met de karwij is het evenzo gesteld. Beide gewassen moeten in een korte periode snel groeien. Het jonge koolzaad is door de duiven en de ganzen erg kort ge houden en ook de trage beginontwikkeling van afgelo pen herfst is nog goed zichtbaar aan dit gewas. Op de wintertarwe staat zeer weinig onkruid en waar met de bodemherbiciden is gespoten, is dit duidelijk te zien. De vroeg op winterland geploegde percelen zijn thans al vrij sterk met klein zaadonkruid bezet en nog erger is dit op die percelen welke vorige herfst alleen maar met de cultivator zijn bewerkt. Dit alles is een gevolg van de zachte en natte winter waarin we geen kans hebben gehad om met de cultivator nog een voorbe werking uit te voeren. We kunnen wel plannen maken, maar we moeten onze berekening nog al eens overma ken! De natuur met al zijn grillen 'hebben we nu een maal niet in onze hand. Vroeger en vooral vlak na de 2e wereldoorlog hebben we zeer strenge winters gekend. Het kon dan maanden aan één stuk behoorlijk hard vriezen. Veel watervogels vonden toen jammer genoeg de dood en ook vele insekten leken opgeruimd te zijn. Percelen wintertarwe waren uitgevroren en steeds meer aandacht kregen daardoor de wintervaste rassen. Een D.N.O.C.-bespuiting op tarwe werd in de herfst slechts in incidentele gevallen toegepast daar de gevoeligheid van uitvriezen van het gewas hierdoor toenam. Zo blijkt dat de situatie kan veranderen en de ervaring van de boer een onmisbare schakel is in het hele gebeuren! Momenteel begint het er op te lijken dat er een ver andering van het klimaat in ons lage landje aan het plaatsvinden is. Reeds vroeg in de herfst, nog tijdens de bietenoogst, hadden we al met lichte vorst te ma ken en de gevolgen daarvan waren niet altijd even pret tig. Deze winter hebben we op „het dorre hout" zelfs onweersbuien gehad en deze week vonden we al het eerste pas geboren haasje rillend van de kou liggend in het leger! Al deze symptomen wijzen er op, dat de na tuur zich niets meer aantrekt van oude spreekwoorden. Ook dicht bij huis bespeuren we veranderingen. Zo trof fen we gedurende de winter af en toe nog een overja rige huisvlieg ergens binnenskamers aan. Zo'n vlieg heeft bewezen volkomen resistent te zijn geweest tegen DDT. en is in feite één van de sterkste van zijn familie. Zijn nakomlingen zijn op den duur dan ook haast niet meer chemisch te bestrijden! En met dit zelfde euvel kampen we al enkele jaren bij de bestrijding van de uien vlieg. Op een congres ver namen we laatst, dat in Amerika een onderzoek gaande is naar de mogelijkheid van de steriele-mannetjes-me thode. Mannelijke uienvliegen worden door bestraling steriel gemaakt en later uitgezet in een gebied. Daar paren de vrouwelijke uienvliegen met de nieuwbakken vreemdelingen dat het een lust is, maar van eitjes-leggen aan de voet van de uienplanten komt niets meer. In we zen wordt dus het kwaad bestreden. Buurman voorziet echter een groot gevaar op lange termijn. Als dit zo doorgaat zitten we op den duur met een emancipatie welke niet meer te stuiten is en een weg terug is er dan misschien niet meer. Het speelt zich allemaal nog wel in de insektenwereld af, maar toch moeten we zijn com mentaar niet onderschatten! Vroeger zou zijn vrouw het niet gewaagd hebben om voor het einde van het stook- seizoen met de schoonmaak te beginnen en nu is ze er al vier weken mee klaar. De natuur staat niet stil en laat zich niet dwingen. Met alle veranderingen zullen we terdege rekening moeten gaan houden en misschien past de boerin zich wel beter aan dan haar man!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 5