Pluimvee en eieren Gewestelijke Raad voor Zeeland vergaderde Spruitenteelt op het zuid-westeljjk landbouwbedrijf 17 VRIJ GUNSTIGE VOORUITZICHTEN EIERPRIJZEN GROTE UITVOER BRAADKUIKENS IN JANUARI ONGUNSTIG VERLOOP EXPORT VAN KALKOENEN r 1 Het ligt niet in de lijn van de verwachtingen dat, in ver band met de extra-bevoorrading voor Pasen, de eierprijzen zich de komende weken beneden de 14,zullen gaan be wegen. Dat is de opvatting van de heef J. T. Mellema, voor zitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, waar van het bestuur woensdag 20 februari in openbare vergade ring bijeen was. Per 18 februari was d)e exportprijs 14,50 voor eieren kl. 4 franko-Duitse grens. In januari was de export van braadkuikens met 19.390 ton ongeveer 4822 ton groter dan in december. Deze belang rijk grotere export houdt verband met contracten, die in november/december 1973 werden afgesloten voor levering begin 1974. De realisatie van deze contracten heeft er waarschijnlijk toe geleid dat verhoging van exportprijzen moeilijk te ver wezenlijken is, mede in verband met een groter aanbod uit Frankrijk en Denemarken. De markt is onzeker en onover zichtelijk, aldus de heer Mellema in zijn gebruikelijke mede delingen. VOERPRIJZEN Uitvoerige en blijkbaar rake kritiek heeft het LEI aan leiding gegeven de publikatie van verbruikersprijzen van pluimveevoeders in fust over november en december niet te publiceren. De publikatie is, aldus mededelingen van de heer Mellema, opnieuw in onderzoek genomen. Dat zal waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat de vergelijkingen van pluim- veevoerprijzen in fust niet meer mogelijk zullen zijn. Er moet gerekend worden in vertraging in de publikatie. Voor mlledig legbatterijmeel was de voorlopig gemiddelde ver- bruikersprijs in november ƒ53,00 per 100 kg (oktober 53,80). De definitieve landelijke gemiddelde prijs voor oktober was bij levering van 8000 kg per keer 50,90. Voor januari zal dit waarschijnlijk ca. 52,30 zijn. De gemiddelde verbruikersprijs van volledig slachtkuikenkorrel was voor november 66,90 (voorlopig), dat is 2,80 lager dan in okto ber. Voor oktober is het landelijk gemiddelde bij levering van 8000 kg per keer becijferd op 66,30. In januari zal dit waarschijnlijk 64,10 zijn geweest. Voor kalkoenkorrel was de gemiddelde prijs in oktober voor nr. 1 74,60, in novem ber 73,00 en december 73,30. GRONDSTOFFEN De prijzen van voergranen en andere grondstoffen op de wereldmarkt blijven in voortdurende beweging. Er is een zekere tendens waar te nemen van een daling van de prij zen van sojaschroot en vismeel en een voortgaande stijging van de voergraanprijzen. Afgezien van het feit dat de dol larkoers inmiddels is gezakt zullen de prijzen van de voer granen voorlopig blijven stijgen. De termijnmarkt in de Verenigde Staten blijft hoge note ringen aangeven. Waar het evenwicht zal komen te liggen tussen de prijzen voor voergranen en andere grondstoffen is moeilijk te beoordelen. EIERMARKT In de laatste tien dagen van januari heeft zich een niet voorziene niet onbelangrijke daling voorgedaan van de ex portprijzen voor eieren. Dt prijzen liepen terug van 17 tot 13,75 14,00. Begin februari trad een tijdelijk prijsherstel in tot 16,00 16,50, welk prijspeil niet houdbaar bleek. Mogelijk is één van de oorzaken de teleurstellende afzet naar Oostenrijk en Engeland, terwijl ook in Duitsland de belangstelling teleurstelde. De ontwikkeling van de producentenprijzen was, volgens het LEI als volgt: november 2,87 (1,99); december ƒ2,95 (1,86); januari ƒ2,48 (1,73); 28 jan.—2 febr. ƒ2,18 (1,66)- 4—9 febr. 2,34 (1,60). SLACHTPLUIMVEE Wat oude kippen betreft merkte de heer Mellema op dat de prijzen na een kleine inzinking zich weer hebben hersteld tot een peil van DM 2,453,40 per kg franko-bestemming Duitsland. Volgens het LEI ontvingen de pluimveehouders in de af gelopen maanden de volgende prijzen incl. BTW af-bedrijf-: nov. dec. jan. 28/1-2/2 4-9/2 1,32 1,23 1,25 1,27 1,28 ƒ1,48 ƒ1,41 ƒ1,44 ƒ1,47 ƒ1,50 ƒ1,69 ƒ1,64 ƒ1,66 ƒ1,68 ƒ1,70 lichte kippen middelzware zware kippen slachtkuiken- moedendieren ƒ1,99 ƒ1,92 ƒ1,99 2,09 ƒ2,14 Voor braadkuikens golden de volgende prijzen: contractkuikens tot 1400 g. dagprijzen: geel wit nov. dec. jan. 28/1-2/2 4-9/2 ƒ2,12 ƒ1,99 ƒ1,95 ƒ1,96 1,96 1,94 1,96 1,70 1,74 1,84 1,86 1,91 1,93 f 1,99 ƒ2,02 De export van eenden blijft moeilijkheden ondervinden door de toenemende concurrentie uit Polen, Hongarije en Tsjecho-Slowakije, ook al bieden deze landen aan boven de huidige vastgestelde sluitprijs. In januari was de export slechts matig. De export van geslachte kalkoenen was in januari niet bevredigend. In Duitsland zouden zich nog be langrijke voorraden onverkochte kalkoenen en ganzen be vinden. In delen van kalkoenen is het aanbod ruim, de prij zen zijn zwak. v. d. W. In de op 15 februari j.l. gehouden vergadering van de gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is onder meer de elektriciteitsvoorziening Agrarische bedrijven besproken. Met de PZEM werd met de gewes telijke Raad volledige overeenstemming bereikt over de definitieve, regeling voor de kosten verbonden aan het verstrekken van groter vermogen aan agrarische be drijven! Deze regeling werd reeds in ons blad van de vorige week opgenomen en zal nader in te houden voor lichtingsvergaderingen worden toegelicht. Bestemmingsplannen. Naar aanleiding van de bereik te resultaten in het vooroverleg voor de bestemmings plannen van de gemeenten Duiveland, Reimerswaal, Veere en Vlissingen constateerde de raad met voldoening dat vele gemeentebesturen rekening houden met reële wensen van de landbouw en dat het vooroverleg in het algemeen bijzonder nuttig is voor het afwegen van ver schillende belangen. De beslissing van de raad van de gemeente Borssele om het zgn. ganzengebied niet in het bestemmingsplan Natuurgebieden op te nemen, hetgeen ook door de Gewestelijke Raad was verzocht, heeft uiteraard de volledige instemming van de georganiseer de landbouw. Spaarbekken W.M.Z. De raad nam kennis van de plannen van de Watermaatschappij Zeeland tot het aan leggen van een spaarbekken in de gemeente Kapelle en besloot een bespreking aan te vragen over alternatieve mogelijkheden, daar het spaarbekken is gepland in een zojuist gereed gekomen gedeelte van een ruilverkave ling! Het 'betreft de plannen tot het inrichten van een spaarbekken van cg 2Vz miljoen m3, bedoeld als reser- vevoorraad, omdat voorlopig de aansluiting van de W.M.Z. op de spaarbekkens in de Brabantse Biesbosch, vanwege de hoge kosten, in een enkelvoudige leiding zal worden uitgevoerd. Dit betekent dat bij leidingbreuk (Vervolg van pag. 15) RASSEN Bij de spruitenteelt gaat het de laatste jaren sterk in de richting van de hybriderassen. Het voordeel van deze ras sen is hun uniforme groei, waardoor ze beter op bepaalde omstandigheden zoals grondsoort en pluktijd kunnen worden afgestemd. Bovendien is de opbrengst en de kwaliteit meest al beter. De rassen worden verdeeld in vroeg, middenvroeg en laat. De vroege rassen zijn rijp in september tot half november, de middenvroege in november en december en de late in januari en februari. Door verschil in omstandigheden loopt dit uiteraard dikwijls in elkaar over. De volgende rassen hebben de afgelopen jaren goed voldaan: Rassen Naam kweekbedrijf Stikstof behoefte vroeg Peer Gynt N.V. Sluis en Groot veel Topsoore Royal Sluis veel Lancelot N.V. Sluis en Groot veel Parsifal N.V. Sluis en Groot weinig Gastellum Royal Sluis matig middenvroeg Bastion Royal Sluis matig Perfect line N.V. Jos Huizer veel Leonore N.V. Sluis en Groot veel Rampart Rcyal Sluis weinig laat King Arthur N.V. Sluis en Groot weinig Prince Askold N.V. Sluis en Groot veel Fasolt N.V. Sluis en Groot veel In 1974 geen zaad verkrijgbaar. GRONDSOORT EN BEMESTING ^FRUITEN kunnen geteeld worden op alle grondsoorten, mits de ontwatering goed is. Ze kunnen n.l. heel slecht tegen „natte voeten". Vroeger konden er geen goede spruiten geteeld worden op „te goede" grond, zoals ge scheurd weiland. Met de komst van de hybriderassen is dit bij zijn die veel stikstof nodig hebben. In bovenstaande lijst echter geen bezwaar meer, omdiat er verschillende rassen is aangegeven, welke rassen dat zijn. Bij de teelt van spruiten moet er rekening mee worden gehouden, dat ze het bietecystenaaltje vermeerderen. In de vruohtwisseling moet het dus beschouwd worden als een gewas suikerbieten. Spruiten moeten voor het geven van een optimale op brengst vrij veel stikstof ontvangen. Dit mag echter maar geleidelijk voor de plant beschikbaar komen. In het begin mag dus daarom maar een matige stikstofhoeveelheid wor den gegeven. De gift vóór het planten varieert, afhankelijk van de grondsoort en het ras, van niets tot 300 kg kalkam- monsalpeter per ha. In de loop van het groeiseizoen, b.v. in augustus en oktober kan, afhankelijk van de stand van het gewas een overbemesting worden gegeven. De behoefte aan fosfaat kan gelijkgesteld worden met die van aardappelen, dus bij een goede fosfaattoestand 500 kg superfosfaat per ha. De kalibehoefte is matig, bij een goede kalitoestand is een gift van 300 kg kalizout 60 voldoende. ZAAIEN EN PLANTEN ^E meest gebruikte methode is tot nu toe om te zaaien op een plantenbed en daarna uit te planten. De laat ste jaren is gebleken dat ter plaatse zaaien en daarna uit dunnen ook zeer goede resultaten geeft. Bij het zaaien op het plantenbed wordt er rond 1 april gezaaid. Een goede vuistregel hierbij is: 1 gram zaad per m2. Voor het zaaien moet de grond behandeld worden tegen koolvlieg met per m2 4 gram granulaat van Birlane of Phy- tosol. Dit moet licht ingewerkt worden. Van 1 gram zaad kunnen onder normale omstandigheden 100 planten komen. Dus als men 25.000 planten per ha wil hebben, moet men voor 1 ha 250 gram zaad verzaaien op 250 m2. Het planten gebeurt meestal met een plantmachine. Het is echter nogal eens moeilijk om hiervoor voldoende personeel bij elkaar te krijgen. Daarom komt het ter plaatse zaaien meer in de belangstelling. Dit kan het beste uitgevoerd wor den met een precisiezaaimachine. Meestal wordt hiervoor het normale handelszaad gebruikt. De beste tijd voor ter plaatse zaaien is van begin tot half april. Het is aan te be velen om bij het zaaien een rijenbehandeling tegen koolvlieg uit te voeren met 1 2 gram Birlane of Phytosol granulaat per meter, zoals dit ook bij het zaaien van uien gebeurt. Bet aantal planten per ha heeft een grote invloed op de groei van het gewas. Door een groter plantaantal wordt het gewas later rijp, de sortering van de spruiten wordt fijner en dikwijls is de kwaliteit van het produkt beter Voor meer- malige pluk met de hand wordt een plantaantal van 25.000 28.000 planten per ha aanbevolen. Voor machinale pluk moet het plantaantal hoger zijn, n.l. 35.00040.000 planten per ha. De meest gebruikte rijafstand is 75 cm. geput zal moeten worden uit bedoelde reservevoorraad. Aan de hand van verkennend bodemonderzoek zou het meest daarvoor in aanmerking komend gebied tussen 's-Gravenpolder en Biezelinge gelegen zijn. Alleen daar zou een kleilaag van voldoende dikte aanwezig zijn om als afsluitende bodem voor een voorraadbekken dienst te doen. 380 kV Hoogspanningslijn BorsseleGeertruidenberg. De raad besloot te blijven ijveren voor een zo gunstig mogelijk tracé voor de te bouwen 380 kV hoogspannings lijn, daar de landbouw hiervan de grootste last onder vindt. Schaderegeling luchtverontreiniging Zuid-Sloe. Met be trekking tot de schaderegeling voor gladiolen zullen aan de betrokken industrieën nadere voorstellen worden gedaan, teneinde tot een bevredigende oplossing te kun nen komen. Beheersovereenkomsten. Na overleg met de landbouw organisaties werd een kleine commissie ingesteld, die in samenwerking met de H.I.D.'s voor de Landinrichting en de Bedrijfsontwikkeling zal nagaan of het aangaan van beheersovereenkomsten in het ruilverkavelingsge- bied De Poel-Heinkenszand al. dan niet moet worden bevorderd. PLUKTIJD EN PRIJSVORMING QE pluktijd en daarmee in verband de aanvoer van spruiten loopt van eind augustus tot april. Zoals uit bijgaande grafieken blijkt is de aanvoer het grootst in no vember, december en begin januari, afgezien van de periode rond de kerstdagen en nieuwjaar. Van meer belang voor de teler is de prijs. Deze was in het seizoen 1972-'73 laag tot half februari. In het nu nog lopende seizoen is de prijs heel wat beter geweest, als gevolg van de kleinere aanvoeren voor nieuwjaar. RENTABILITEIT gIJ het afwegen van de voor- en nadelen moet een ge was spruiten op een akkerbouwbedrijf vergeleken worden met suikerbieten. Gemiddeld is het saldo hiervan in Zeeland 2500,tot 3000,— per ha. Het saldo van sprui ten is als volgt te begroten: Opbrengst 15.000 kg 65 ct/kg 9.750, Toegerekende kosten: Zaad 400 gram a 357,/250 gram 570, Precisiezaaien granulaatstrooien 120, Granulaat 21 kg k 5,25 110, Onkruidbestrijding: 7 kg Ramrod 175, 1,5 kg Semeron 80, sproeiloon 2 x 40, Bemesting 500, Insectenbestrijding 6 x 360, sproeiloon 6 x 120, Plukmachine 300, Veilingkosten en vracht 12 1.170, Hagelverzekering 45, Rente omlopend kapitaal 60, 3.650, Saldo 6?100, Als we er van uit gaan, dat het voorjaarswerk voor sui kerbieten en spruiten gelijk is en dat het suikerbieten- rooien in loonwerk gebeurt, meet er dus aan een ha sprui ten 250 a 300 uur meer besteed worden bij de oogst. Als vergoeding hiervoor komt het hogere saldo, n.l. 6100, min f 2700,— ƒ3400,— of 11,— a ƒ14,— per uur. Dit zijn dan uren, die in de late herfst of in de winter gemaakt 'kunr,en worden. Dit maakt het al'^szins aantrek keijk om te overwegen spruiten in het bouwplan op te nemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 17