Op bezoek bij Het varkensfokbedrijf Assuerus Hoeve Induva, de werkwijze van deze integratie nader toelicht te. Verderop in deze reportage wordt daar wat nader op ingegaan Tijdens het op deze toelichtingen volgende vragenuur tje bleek dat de belangstelling van het gehoor bijzonder groot was, al was vanzelfsprekend de vraagstelling meer gericht op de varkensmesterij en minder op het fokbe drijf. Dat ligt voor de hand, daar een varkensfokbedrijf een zodanige specialisatie vraagt en arbeidsintensief is dat een dergelijk bedrijf niet naast een akkerbouwbe drijf gevoerd kan worden. Dat ligt anders bij de mesterij. Mits goed opgezet, vraagt die stukken minder arbeid. Ook de investeringen voor de mesterij zijn lager dan bij de fokkerij. AUTOMATISERING "LIET varkensfokbedrijf op de Assuerus Hoeve werd ca. 5 jaar geleden opgezet. Meteen is er toen van uitgegaan dat het een fokbedrijf van behoorlijke omvang diende te zijn. Alleen op die basis was automatisering van de verschillende werkzaamheden mogelijk. Automa tisering nodig, om de dure faktor arbeid zoveel mogelijk te beperken; maar evenzeer om de kwetsbaarheid van een dergelijk bedrijf bij ziekte, ongeval of anderszins van de ondernemer, zo veel mogelijk te ondervangen. Bij de kleinere fckbedrijven die veelal als gezinsbedrijven zijn opgezet, waarin zowel man als vrouw de arbeid inbren gen, kan Leiden in last komen", indien één van beiden uit zou vallen en er geen invaller beschikbaar is om bij te springen! 85 uur in een dergelijk bedrijf niets bijzonders. Overigens blijkt duidelijk uit de LE.I.-cijfers hoe de kostprijs per big zakt indien in grotere eenheden wordt geproduceerd, bijv.: kostprijs bij 15 zeugen - f 107,per big 35 zeugen - f 94,60 per big 75 zeugen - f 89,90 per big HUISVESTING T}E huisvesting voor de fokzeugen, enz. is groten- deels door Filius met zijn personeel zelf ge- en verbouwd. Twee systemen zijn daarbij in grote lijnen ge volgd: volledig in ligboxen en niet naar buiten; in ligboxen met uitloopmogelijkheid naar buiten. Daarnaast zijn er de afdelingen voor de zeugen met biggen, waarbij er naar gestreefd wordt dat zeugen die ongeveer op gelijke data zullen werpen zoveel mogelijk in dezelfde stal worden gehuisvest. Het systeem van aan gebonden zeugen wordt toegepast, waarbij het achterste gedeelte van de stal uitgevoerd is met roosterbalken en op het dichte vloergedeelte enig kort stro strooisel wordt gebruikt. Dit kort gehakselde stro is wel duurder dan gewoon stro maar, door het zuinig gebruik dat ervan ge maakt kan worden en gemakkelijke opslag door de ver pakking in plastic, verhoudingsgewijs niet zoveel duur der. Bij normale kraam-opfokhokken blijft de zeug van enkele dagen tot maximaal twee weken opgesloten tus sen twee hekken. Aangebonden zeugen blijven er de ge hele zoogperiode tussen liggen, hetgeen speciale voor zieningen vraagt opdat de biggen ook wanneer ze ouder worden bij de spenen kunnen komen. Door de zijhekken in-uit schuifbaar te maken, komt de zeug voor het groot ste gedeelte achter de zijhekken te liggen. MEST- EN GIEROPSLAG fNNDER de stallen met roostervloer is voor de op- slag van de gier en het korte stro-strooisel een gierkelder. Voor de gier- en het spoelwaterafvoer van de andere stallen is een gierbasin van 500 m3 beschik baar voor tijdelijke opslag. Vrij dicht bij de bebouwde kom liggend, heeft de heer Filius in het begin nog wel wat moeilijkheden en klach ten van buren en omwonenden te verwerken gekregen. Na het nemen van verschillende maatregelen om even tuele overlast te voorkomen zijn er de laatste anderhalf jaar echter geen klachten meer vernomen. De afzet van mest en gier geeft geen enkel probleem. Alles wordt door enkele akkerbouwers opgehaald. Ten einde de transportkosten te drukken wordt voor het op halen van de mest bijv. met wisselwagens gereden. De foto geeft het eenvoudige systeem weer om zonder veel werk de mest met een transporteur in kipwagens te krij gen. Als die vol zijn is een telefoontje voldoende opdat een lege kipper wordt gebracht en de volle weggehaald. Naast de heer Filius en zijn vrouw, die zich groten deels met de veel tijd vragende administratie van het bedrijf bezighoudt, is er één volledige arbeidskracht op het fokbedrijf werkzaam en daarbij nog een kracht voor JAC. FILIUS KORTGENE DELANGSTELLING voor de veredelingssector, in ver- band met de niet aan grond gebonden produktie- mogelijkheden, bleek tijdens de excursie die het bestuur van de Afd. Wissenkerke der ZLM op 6 februari j.l. voor de leden naar het varkensfokbedrijf van de heer Jac. Filius had georganiseerd. De heer Filius .wonend te Wis senkerke, exploiteert deze varkenshouderij te Kortgene op de Assuerushoeve aan de Ooststraat. Na bezichtiging van het bedrijf, werd in de „Koren beurs" te Kortgene door de heer Filius een korte uiteen zetting over de opzet van zijn bedrijf gegeven, terwijl de heer Herwijnen namens de Varkensintegratie Stichting Zeug met biggen. Vaste hokopstelling, asbest-cement-plaat-afscheiding. GOEDE PRODUKTIE T^E opzet van het varkensfokbedrijf van de heer Fi- lius is 275300 fokzeugen. Niét al zijn materiaal is echter op de Assuerus Hoeve, hij heeft ook elders wat uitstaan. Op basis van de hem verstrekte hinderwetver gunning mag op zijn bedrijf met 250 zeugen gefokt wor den. De produktie van deze 250 fokzeugen, uitgaande van gemiddeld 2,2 worpen per zeug en 8,7 biggen per worp, ligt op ca. 5000 biggen per jaar. De biggen blijven gemiddeld 32 dagen bij de zeug (hoogstens 35 dagen, langer kan niet, daar anders de cy clus in het gedrang komt), gaan daarna 3 dagen in zgn. kraamkooien en vandaar A5 weken op een flat-deck batterij. Daar heerst gemiddeld een temperatuur van 22° C. Afgeleverd wordt aan de mesters op ca. 22 kg. De biggen zijn dan 9 10 weken oud. Bij de mester is de afmestperiode ca. 3 4 maanden. De biggenprijs schommelt, afhankelijk van vraag en aanbod, en ligt momenteel op ca. ƒ120,per big van 22 kg. Uitgaande van een kostprijs liggende tussen de 85,90,per big, zijn het afgelopen jaar de be drijfsresultaten bevredigend geweest. Lopen de biggen- prijzen terug en de voer- en andere kosten op, dan ko men deze zaken natuurlijk anders te liggen. Ook moet rekening gehouden worden met het enorme risico dat in een dergelijk intensief bedrijf wordt gelopen. Eén mis stap of bij tegenslag is een strop van 5.000,geen uit zonderlijk groot bedrag. Daarbij is een werkweek van Voorzitter S. J. de Regt van de ZLM afdeling Wissen kerke in gesprek met de heer Filius, Aangebonden zeugen met inschuifbare zijhekken; door de lage hokaf scheidingen is er een goed staloverzicht en de aanschaf is goedkoper.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12