KOSTEN DRUKKEN De maand maart op het zuid-westelijk landbouwbedrijf Moeilijke opgave vol goede moed op naar: Opbrengsten zo hoog mogelijk! AKKERBOUW 10 Evenals vorige winter heeft men ook nu weer praktisch geen gelegenheid gehad om een voorbewerking over de vorst uit te voeren. Alleen eind december en begin januari waren er enkele nachtvorstjes, die benut konden worden voor een grondbewerking met de cultivator om het land vlak te leggen en het onkruid te bestrijden. Des alniettemin zal men toch moeten proberen een zo goed mogelijk zaaibed te verkrijgen met een gering aantal bewer kingen. Enkele dagen met flinke nachtvorst zouden dus welkom zijn om dit te bereiken. Zoals uit de resultaten op de L.E.I.-bedrijven blijkt nemen de kosten sterk toe. Kon de stijging van de bewer- kingskosten aanvankelijk nog worden tegengehouden door inzet van rationeler werkmethoden, thans is deze moge lijkheid er op de meeste bedrijven nauwelijks meer. Mede als gevolg van de energieschaarste komen hierbij in ver sterkte mate verhoogde prijzen van zaaizaad, pootgoed, brandstoffen, kunstmest, bestrijdingsmiddelen en veevoer. Het is dus zaak meer dan ooit goed uit te kijken naar mogelijkheden, die de kosten kunnen drukken zonder dat dit tot opbrengstverlaging leidt. Een moeilijke opgave, maar men kan er gesteund door de goede resultaten van de beide voorgaande jaren ook dit jaar zeker vol goede moed aan beginnen! Ook het voorkomen van zaadontkiemln^ speelt een rol bij de wilde haverbestrijding. BEMESTING EEN van de eerste werkzaamheden op een groot aan- tal percelen is het toedienen van de bemesting. Op kalkrijke grond is uit onderzoek gebleken, dat de fos faat vroeg moet worden aangewend. Heeft men geen ge legenheid gehad dit vroeg te doen, dan doet het men er het beste aan de fosfaat te geven bij het zaaien, waar deling van de heer J. Kodde opgenomen. Ondanks deze berichten over de hoeveelheid stikstof in de bodem en de adviezen die elk jaar steunend hierop worden gegeven, blijkt de praktijk hiermee nog te weinig reke ning te houden! Daarom willen wij nogmaals benadruk ken hierop te letten. Vooral voor tarwe en vlas is dit belangrijk. Ook voor suikerbieten is een te grote hoe veelheid stikstof ongewenst i.v.m. het suikergehalte. Door een kleinere hoeveelheid stikstof voor bieten (160 kg N is ruim voldoende) verkrijgt men én lagere bemestings- kosten én een betere kwaliteit! Laat waar het kan het mes aan twee kanten snijden! grond maximaal 20 kg per ha. Deze behandeling is te vens afdoende tegen duist. Naast TCA ook nog IPC ge bruiken is echt teveel van het „goede". Voor kweekbestrijding in aardappelen is vóór het po ten nog een behandeling met Eptam mogelijk. Gezien ook de kosten is dit niet bedoeld voor percelen die hele maal onder de kweek zitten. Voor een pleksgewijze be handeling en met name van de strook langs een sloot of greppel, is dit middel bijzonder geschikt. Het granu laat is nogal wat duurder dan de vloeibare Eptam. Ge zien de vluchtigheid van het ploeibare produkt lijkt het granulaat echter bedrijfszekerder. J. M. J. VAN AERTS en Ing. K. F. MALCORPS C.A.R. - Goes bij deze meststof goed moet worden ingewerkt. De ver menging van de fosfaat in de grond is van essentieel belang daar deze meststof snel over voldoende vocht moet kunnen beschikken om snel te kunnen werken. Bij een oppervlakkige bewerking komt er teveel fos faat in de „droge" zóne terecht en kan de jonge plant er niet tijdig over beschikken. Bij het toedienen van N.P.K.-meststoffen is het van het grootste belang dit niet vlak voor het zaaien te doen in verband met zout- schadebeschadiging. Vooral bieten zijn erg gevoelig. Indien grote hoeveelheden gegeven moeten worden, kan men dit beter in twee keer doen. Hierbij kan men GRONDBEWERKING WILDE HAVER CTREEF naar zo weinig mogelijk bewerkingen. Com- bineer de bewerkingen zoveel mogelijk. Vooral na een goede voorbewerking kan men de structuur van de grond door zo weinig mogelijk berijden in een betere conditie brengen. Speciaal voor fijnzalige gewassen mag het zaaibed niet te diep los zijn gemaakt. Anders te sterke, uitdroging. Zaai de fijnzalige gewassen op een wat vastere vochthoudende grond. Zelfs aardappelen ge plant in de ploegsneden tonen in proeven op praktijk- IIET is zeker niet overbodig om nog eens te wijzen op de mogelijkheid om op wilde haverpercelen waar men bieten, vlas en erwten gaat zaaien, Avadex toe te passen. In zomergerst en zomertarwe kan Avadex BW gebruikt worden. Deze toepassing is niet zonder risico's voor het gewas, terwijl er goede middelen beschikbaar zijn voor toepassing na opkomst in de vorm van Caryne, Bidisin of Suffix, de laatste alleen in tarwe. Met Avadex en Avadex BW wordt ook de duist bestreden. Grote hoeveelheden meststoffen vlak voor het zaaien kunnen bij weinig neerslag tijdens de periode van opkomst zoutschade veroorzaken. Tracht zo mogelijk in dergelijke gevallen de gift in twee keer te geven Bij de grondbewerking dient men er voor te zorgen dat het aantal bewerkingen beperkt blijft en dit zo oppervlakkig mogelijk gebeurt onder droge omstandig heden. de strooigangen laten verspringen om eventuele strooi- banen te voorkomen c.q. te verminderen. Als de weersomstandigheden een vroege bemesting verhinderen, bemest dan eerst uw bietenland en daar na de wintertarwe. Voor wintertarwe is een gedeelte gift te prefereren boven alles ineens. Uit recent onderzoek is gebeken dat men hierdoor verschillende risico's kan verkleinen. Vooral de voorraad stikstof in de bodem is belangrijk. Afgelopen jaar werden twintig percelen onderzocht op de in de grond aanwezige voorraad stikstof. Uit dit onder zoek bleek dat er in februari na voorvrucht suikerbieten nog gemiddeld 69 kg N (hoogste voorraad 83 kg N en laagste 52 kg N) en na voorvrucht aardappelen nog 109 kg N (hoogste voorraad 143 kg N en laagste 65 kg N) in de grond aanwezig zijn. Deze winter is echter de neerslag hoeveelheid aan merkelijk groter geweest dan de voorgaande. Dienten gevolge zal de voorraad stikstof in de bodem ook kleiner zijn. Over de te verwachten N-behoefte voor dit groei seizoen is vorige week in dit blad reeds een aparte mede- schaal aan, dat ze gunstige resultaten kunnen geven. Het ploegwerk moet dan wel wat egaal en gesloten liggen na de winter, wat op niet te zware grond wel te ver wezenlijken is. Het aardappelgewas moet met zijn wor tels regelmatig kunnen vertakken tot ongeveer 60 cm diepte om in een droge periode zo lang mogelijk van het bodemvocht te kunnen profiteren. Voor bepaalde gron den en dan voor fijnzadige gewassen kan het nuttig zijn voor het zaaien te rollen. Meestal begint men over rol len te denken, als de toplaag al is uitgedroogd! Zaai Uw erwten diep, deze kunnen er tegen, mogelijk blijven de houtduiven dan langer weg. KWEEKBESTRIJDING DIJ kweekbestrijding op percelen waar men suiker- bieten denkt te zaaien dient men er rekening mee te houden dat, om moeilijkheden bij kieming, opkomst en eerste ontwikkeling te voorkomen, er minstens veer tien dagen moet verlopen tussen de toepassing van TCA en het zaaien. Op lichte grond hoogstens 15 kg, op zware WINTERTARWE AP percelen waar in het najaar Igran of Tribunil werd toegepast dient men nu na te gaan of er geen kleef kruid voorko'mt. Waar dïFïhderdaad het geval is kan bij een gewaslengte van 1520 cm MCPP of MCPA/MCPP worden aangewend. Het kleefkruid is dan meestal ook zover ontwikkeld dat een behoorlijk effect verwacht mag worden, op te klein kleefkruid toegepast valt de wer king tegen. Waar laat werd gezaaid en nog geep chemische on- kruidbestrijding werd uitgevoerdd kan bij aanwezigheid van duist nog Tribunil gebruikt worden, 2.5—3.5 kg op een dróóg gewas waarbij de tarweplantjes minstens 2 a 3 blaadjes moeten hebben. Op wat grotere duist valt de werking vaak tegen. Daarom kan men in de rassen Bongo, Cama, Caribo, Clement, Cyrano en Felix, vooral bij wat grotere duist, beter gebruik maken van Dosanex of Dicuran. Bij aanwezigheid van kleefkruid verdient Dosanex de voorkeur. De drie genoemde middelen ne-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10