ontsmet aardappelpootgoed tegen Rhizoctonia met duphar (MANCOZEB) PESCO 18-15 schering nederland b.v. boxtel specifiek middel voor de graszaadteelt BERICHT OVER BERAC-ZOMERGERST VAN „KWEEKBEDRIJF ZELDER" d'ithane*m'45 volgens de poedermethode op de volautomatische pootmachine tijdens het poten. regelmatige opkomst maximaal aantal stengels pér plant hogere opbrengst gunstige beïnvloeding van de maatsortering en minder kriel hoog percentage blanke knollen Dosering: 300 gram per 100 kg pootgoed. Vraag voor nadere informatie naar de uitvoerige technische mededeling. PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B.V. AMSTERDAM gepatenteerde complexe dithiocarbamaatverbinding geregistreerd handelsmerk Rohm and Haas Company Philadelphia afdoende tegen kamille, kleefkruid, muur, varkensgras, zwaluwtong en perzikkruid. spuit tijdig in het voorjaar. dosering 6 L/ha neem kontakt op met uw graszaadteeltfirma. Door een speling van de natuur zijn verschillende gersttelers het afgelopen seizoen gekonfronteerd met het verschijnsel dat algemeen bekend is geworden als voortijdige kieming. Over de oorzaak van dit verschijnsel kan zeer in het kort het volgende worden gezegd. Door de regenbuien die onmiddellijk volgden op de aanhoudend zeer hoge tem peraturen van begin juli 1973 gingen een aantal gerstkorrels al op stam tot kieming over. In deze korrels kwam toen in feite al een soort vermouting tot stand. De geschetste weersomstandigheden, die mogelijk maar eens in de 25 jaren voorkomen toonden aan, dat enkele rassen waaronder het ras Berac extra gevoelig daarvoor zijn. Omdat die weersomstandigheden zo zeldzaam voor komen werd dit verschijnsel van vermouting op stam nog niet eerder ontdekt en zal waarschijnlijk ook in de naaste toekomst niet meer voorkomen. Wanneer nu bij de schoning deze voortijdig gekiemde korrels niet voldoende worden uitgeschoond, geeft dit bij de vermouting een bepaald rendementsver- lies. Bovendien is de open korrel kwetsbaarder en kan aanleiding geven tot schimmelvorming. Dit is ook de reden waarom het C.B.K. ,dat ongeveer 25 procent van de totale Nederlandse brouwgerstproduktie kontraktueel afneemt, op verschillende partijen een „schotkorting" heeft toegepast. Een aanwijzing dat het bovenge noemde verschijnsel slechts plaatselijk opgetreden is, ligt daarin dat de grote hoeveelheid in 1973 in Frankrijk geteelde Berac-brouwgerst hiervan totaal geen last had. En, evenals voorgaande jaren, heeft het C.B.K. ook voor het komende seizoen weer honderden tonnen Berac zaaizaad via de handel besteld voor eigen ver meerdering van brouwgerst in Frankrijk. Het is te hopen, en redelijkerwijze ook wel te verwachten, dat een herhaling van de weersomstandigheden van begin van begin juli 1973 zich in de toekomst niet meer zal voordoen. De uitstekende opbrengstresultaten van Berac in het zuidwestelijk zeekleigebied zowel als voergerst en als brouwgerst tonen aan dat de cijfers die al jaren achtereen volgen uit de officiële interprovinciale proefvelden ook in de praktijk bewaarheid worden. Wat de opbrengst betreft is en blijft Berac een zeer be trouwbaar ras. Er kan daarom ook niet anders geadviseerd worden dan om voorjaar 1974 wederom Berac uit tegaanzaaien. U hebt dan in ieder geval een ras dat een hoge obrengst geeft. Mocht door omstandigheden die u niet in de hand hebt en ook niet kunt voorzien onverhoopt een partij minder geschikt zijn voor brouwgerst dan kan die partij zeker als voergerst worden verkocht. afdeling agro-telefoon 04116 4925

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 22