TUINBOUW KLANKEN Afdeling fruitteeltRooiregeling kan best samengaan en rentesubsidie Voor structuurgrond ook wat vorst gewenst in groenteteelt sector Nog geen herstel op appelmarkt DINGEN VAN DE WEEK 15 De Nederlandse fruittelers hebben zorgen, grote zor gen. Het gunstige jaar 1972 valt in de schaduw van de problemen van vandaag. De appelprijzen zijn laag. Voor de Golden Delicious, ons omvangrijke appelras, zijn de prijzen relatief nog nooit zo laag geweest. „Wij zijn nu in een crisis terecht gekomen, zoals wij die nim mer gehad hebben. Vooral de geweldige kostenstijging breekt ons de nek", aldus een lid van de afdeling Fruit teelt van het Landbouwschap. De afdeling Fruitteelt vergaderde deze maand in Utrecht. Vergeleken bij de moeilijkheden van eep aantal ja ren geleden, is er eigenlijk niets veranderd, oordeelt de afdeling Fruitteelt. De produktie is te groot en iedere stimulans om de produktie te verminderen ontbreekt. Door een rooiregeling kan de produktie verminderd worden, maar dan moet deze regeling wel voor alle lan den van de Europese Gemeenschap gelden. Een nationale regeling zou de Nederlandse positie alleen maar ver zwakken. Door het goede jaar 1972, althans wat de prijsvorming betreft, heeft men met name in Frankrijk en Italië afgezien van rooien. Waren de resultaten dat jaar slecht geweest, dan zou er ongetwijfeld gerooid zijn in het kader van de toen geldende regelingen. Nu gokt men weer op zo'n goed jaar. In ons laatste artikeltje uit WALCHEREN stelden we niet erg te geloven in al de sombere geluiden die sche ring en inslag waren. Ook dat de grondstoffenpolitiek dermate ingewikkeld is, dat een verantwoorde prognose erg gevaarlijk was. Gelukkig vallen diverse faktoren wat gunstiger uit dan te voorzien was. Helaas hebben de appelprijzen in de geringe index stijging een grote bijdrage geleverd door de te lage prij zen. Nu we dit schrijven is de tendenz weer wat gun stiger voor de appelmarkt, maar toch nog ver onder de rode streep! Zo ergens dan zeker in onze fruitsector merkt men hoe afhankelijk we van de internationale markt zijn. Ook de aardappelmarkt is niet erg stevig. Het is wel jammer dat deze hoofdprodukten in de ver keerde hoek liggen. In tegenstelling met groenten, zijn de prijzen van onze grote stapelprodukten zelden zo snel weer in de lift. De groentemarkt is in wezen een immer flucturerende prijsmarkt waar hollen en stil staan soms in 1 week of zelfs wel per veilingdag elkaar afwisselen. Door de vele regen zal er o.i. vooral voor de vroeg- gezaaide spinazie wel eens een moeilijke periode kun nen aanbreken. Want natte voeten hebben de meeste groenten veel hinder van. Er zal nog heel wat moeten veranderen, bijv. door wat vorst of strenge nachtvorsten wil de struktuur tijdig op peil komen voor de vroege grote teelten van sla, bloemkool en andere voorjaarsge wassen. Enfin, over regeringsmaatregelen e.d. kan men mopperen en zelfs, theoretisch althans, een zekere in vloed uitoefenen. Op 't weer evenwel niet, dat heeft men maar te nemen zo 't komt! We willen eindigen met ons genoegen uit te spreken dat men de door de wet gestelde autosnelheden in zeer grote lijn opvolgt, wat als mede voordeel meebrengt dat er minder ongelukken gebeuren. Hierdoor kan mede voorkomen worden dat de premie's die de pan toch al uitgaan rijzen, mogelijk stabiel kunnen blijven. En ge zien het grote auto- en tractorpark bij boer en tuinder, is, dat ook voor onze ZLM-verzekering, een positieve kant! Ook de vorige week was het weer somber gesteld met de prijzen die op de veilingen voor appelen werden be taald. De belangrijkste rassen als Golden Delicious en Goudreinette werden verkocht tegen afbraakprijzen. Van enig herstel was geen sprake, integendeel het bleek op sommige dagen dat het nog minder kon met de prijzen dan het al was. De gewone goudreinette deed in de grote maten hoogstens tot 40 cent per kg en de kleine maat klasse 1 kwaliteit bleef hangen iets beneden 30 cent per kg. Rode mutanten noteerden soms tot 55 cent of nog iets daarboven, maar het aanbod hiervan is van geen bete kenis meer. Ook voor Golden Delicious gold dat de beste partijen niet verder kwamen dan even boven 40 cent per kg voor de grote maten en rond 30 cent voor de maat 6570 mm. Veel klasse II kwaliteit bleef hangen op enkele centen boven de industrieprijs van 23 cent per kg en er moesten ook nog al wat partijen Golden Delicious uit de markt worden genomen ingevolge de interventie regeling en dat betekent een prijs van 23 cent voor de grote maten. Wanneer we bedenken dat het hier gaat om appelen uit het koelhuis of soms al uit de c.a.-cellen dan is het wel een droevige zaak en het is verklaarbaar dat de roep om ingrijpen van overheidswege steeds ster ker wordt. Opmerkelijk goed hield zich de Cox's Orange Pippin. Het aanbod hiervan blijft vrij groot, vooral bij de veilingen in Terneuzen en in Fijnaart. De kwaliteit van deze appels is soms geen 100 meer, maar de handel kan er toch nog redelijk mee werken, vooral met de grote maten. De prijzen die worden be taald liggen erg verschillend en hangen nauw samen met de kwaliteit maarUussen 70 cent en een gulden per kg werden de grote maten toch verkocht in de vorige week; de maat 6570 mm klasse I kwaliteit deed tussen 60 en 70 cent terwijl de maat 6065 werd verkocht voor ongeveer 45 cent per kg als gemiddelde prijs. Ook de Winston kon zich goed handhaven op een prijsniveau dat vrijwel gelijk ligt met dat van de Cox's Orange Pip pin. Jonathan klasse I die werd verkocht kwam niet ver der dan 2028 cent per kg en de klasse II van dit ras draaide meestal door. In de peren gaat het nu vrijwel nog alleen om de Conference. De prijs trok iets aan en bij vrij ruime aanvoeren werd midden vorige week voor de grote en middelmaten van dit ras rond en iets boven een gulden per kg betaald terwijl voor de klasse I 55 60 mm rond 90 cent per kg werd betaald. De lid maat doet het nog altijd bijzonder goed want hiervoor werd tot tegen 80 cent per kg betaald. Ook constateert de afdeling Fruitteelt een toenemende concurrentie vanaf het zuidelijk halfrond van onze aardbol. Australië bijvoorbeeld brengt met forse over heidssteun produkten naar onze markten. Daar hebben de fruittelers bezwaren tegen. Daar komt bij dat het prijsverschil tussen vers fruit en bewaar-fruit steeds kleiner wordt. De overheid stelde zich steeds op het standpunt dat het voor deze produkten gaat om geschei den markten. De fruittelers vinden dat zij steeds meer gelijk krijgen met hun stelling dat deze produkten el- kaars concurrent zijn. Geheel zonder zelf-kritiek zijn de fruittelers ook niet. Zij vinden dat nog meer zorg aan de bewaking van de kwaliteit van ons fruit gedaan moet worden. Die zorg moet zich uitstrekken tot aan de tafel van de consument, waarbij men zich dient te richten naar de wensen van de consument. Bovendien is aan de organisatie van de afzet nog wel het een en ander te verbeteren. Samenvattend kwam de afdeling Fruitteelt tot de uitspraak dat het Landbouwschap zal moeten pleiten voor het opnieuw instellen van een rooiregeling in de Europese Gemeenschap, aangevuld met een nationale re geling voor bedrijfbeëindiging. AAN DE ANDERE KANT: RENTESUBSIDIES Maar met het rooien van boomgaarden alleen is men er niet. Er zal ook iets gedaan moeten worden aan de bedrijven die door willên gaan. Op het eerste gezicht mag het tegenstrijdig lijken dat een pleidooi gehouden wordt voor herinvoering van een rooiregeling terwijl tegelijkertijd gevraagd wordt om steun voor aanpassing van bediijven. In de huidige ren tesubsidieregeling wordt geemsteun verleend voor fruit- aanplant, ondanks het feit dat voor de bedrijfsontwik keling in de fruitteelt de vervanging een uitermate be langrijke zaak is. Nu kan eigenlijk alleen maar van de regeling gebruik worden gemaakt bij investeringen in bedrijfsgebouwen (koelcellen). Investeringen ten behoe ven van rationalisatie, automatisering en mechanisatie krijgen daardoor te weinig aandacht. Ook investeringen in stapelkisten en stapelpallets op het bedrijf en in de schuur zouden onder de renteregeling moeten vallen, evenals de aanleg van vaste regenleidingen. Tenslotte zou de duur van de ientesubsidie voor investering en aanplant van bomen en struiken voor de teelt van an dere eetbare vruchten dan appelen, peren en perzikken van 6 jaar op 15 jaar gebracht moeten worden. Uiter aard steunt de fruitteelt de voorstellen die op het ogen blik via de Landbouwschapscommissie Bedrijfsontwik keling en Agrarische Voorlichting worden opgesteld ter verbetering van de algemene bepalingen in het struk tuur beleid. FRUITTEELT L\ DE NIEUWE IJSSELMEERPOLDERS Het vorige najaar heeft het Landbouwschap de Minis ter van Landbouw aangeraden in 1974 weer fruitbedrij- ven in het nieuwe land van Oostelijk Flevoland uit te geven. Het is, gezien de tijd, onwaarschijnlijk dat de uitgifte dit jaar nog verwezenlijkt kan worden. De nog beschikbaar 180 ha zal daarom in 1975 in één keer uit gegeven moeten worden, vindt de afdeling Fruitteelt. Op langere termijn zullen ook in Zuidelijk Flevoland en eventueel de Markerwaard fruitteeltbedrijven uitgege ven moeten worden. Het stichten van moderne bedrijven van enige om vang buiten de polders is praktisch onmogelijk, bij ge brek aan goede fruitteeltgronden en door de moeilijk heden bij de financiering. Het handhaven van onze con currentiepositie vereist een voortdurende aanpassing van het fruitbestand op zeer monderne bedrijven. Daarom vindt de afdeling het wenselijk de regelmatige en gelei delijke uitgifte van fruitbedrijven in de IJsselmeerpol- ders voort te zetten. Deze uitgifte zal van beperkte om vang moeten zijn. Bij alle problemen van de Nederlandse fruittelers houdt de afdeling Fruitteelt van het Landbouwschap toch de blik op de toekomst, zoals uit dit verslag mag blijken. B. A. BOKMA. Afd. Voorlichting. "QE afgelopen week is er binnen de fruitwereld de nodige deining ontstaan over een besluit van de E.E.G.-commissie in Brussel om accoord te gaan met het verlenen van een exportsubsidie van 10,30 per 100 kg bij de export van appelen naar Oost-Duitsland. Deze ex portsubsidie moet echter door de nationale regering'en worden betaald. Nederland heeft vóór deze regeling ge stemd, ja stond zelfs achter het initiatief hiertoe, maar onze regering wil tot op het moment dat we dit schrij ven niet de consequenties trekken uit dit voorstemmen en uit de nationale pot de subsidie verstrekken. Op alle mogelijke manieren zijn onze organisaties bezig de rege ring te overtuigen van het ongerijmde van dit standpunt en met belangstelling mag worden afgewacht waartoe dit zal leiden. Er zouden van regeringswege initiatieven te verwach ten zijn om de andere E.E.G.-landen te bewegen deze subsidie niet te verstrekken maar in kringen die iets kennen van de mentaliteit bij andere lidstaten wordt er aan getwijfeld of dit gelukken zal. Vast staat dat we onze export van appelen naar de D.D.R. in de toekomst wel kunnen vergeten indien andere landen een subsidie zouden verstrekken en Nederland zou achterblijven. Het zou een niet te aanvaarden dis criminatie binnen de E.E.G. zijn! We kunnen ons dan ook nauwelijks voorstellen dat onze regering in dezen het been stijf zal houden indien andere landen wel tot deze maatregel over gaan! "^A^TE willen deze week ook enkele opmerkingen maken over het produkt uien die opnieuw in het middel punt van de belangstelling staan, op dit moment voor namelijk omdat de prijs nog al wat is teruggelopen. Tij delijk is deze winter tot 60 cent per kg betaald gewor den maar op het ogenblik mag men blij zijn wanneer 45 cent gemaakt kan worden. Het Produktschap voor Groenten en Fruit zegt in een marktoverzicht voor uien dat een prijsdaling in de maand februari een normaal verschijnsel is. Op het ogenblik komen namelijk de minder doelmatig bewaar partijen aan de markt. De voorraadpositie van uien vertoond ondanks de zeer zachte winter, waarvan wordt gezegd dat deze niet te best is voor de afzet, geen abnormaal beeld, integendeel in ons land is deze ongeveer 10% kleiner dan het vorig jaar. Omdat het voor het tweede achtereenvolgende jaar is dat de uien zulke hoge prijzen opbrengen moet worden verwacht dat er opnieuw een sterke uitbreiding van de teelt zal komen. Het afgelopen seizoen waren er ook reeds aanzi'enlijk meer uitgezaaid dan het jaar daarvoor, maar het beschot bleef toen beneden de maat. De oogst van dit jaar wordt geschat op 360 miljoen kg dat is 10% meer dan het vorig jaar en slefehts 7 minder dan twee jaar geleden. Er is inmiddels een record hoeveelheid uien geëxpor teerd, nameiijk tot begin februari 210 miljoen kg. De be- waarverliezen worden op dit moment geraamd op 15 mil joen kg, dat is evenveel als het vorig jaar. De bruto voor raad uien per begin februari kan hierdoor worden bere kend op 115 miljoen kg tegen 130 miljoen kg het vorig jaar. Uit dien hoofde is het Produktschgp voor Groenten en Fruit van mening dat het verdere verloop van de af zet met een gerust hart tegemoet gezien kan worden. Er kan op dit moment wel worden verdedigd dat het misschien beter zou zijn als de prijzen van de uien verder maar niet teveel meer zouden oplopen. Zou dat wel ge beuren, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat de uit breiding al te sterk wordt. Toch is het verstandig dat een ieder zich realiseert dat de reden van de goede afzet van dit jaar ligt in het lage beschot waardoor er in 1973 ge middeld slechts 36,5 ton per ha werd geoogst tegen 41,5 ton in de twee voorgaande jaren als gemiddelde. Zou men het komende jaar een zelfde areaal uitzaaien en het beschot zou normaal zijn, dan komt men enkel hierdoor al tot een produktie die 13 hoger ligt. 'TEN aanzien van de zilveruien is het Produktschap voor Groenten en Fruit van mening dat deze in 1974 wel eens knap schaars kunnen worden. Er heerst namelijk een schreeuwend tekort aan zaad. De Neder landse behoefte pleegt namelijk in hoofdzaak gedekt te worden in Italië en daar is de oogst in 1973 goeddeels mislukt. De zaadteelt vindt daar plaats op kleine bedrijfjes in het zuiden van het land. Men begon deze tweejarige teelt al met kleinere voorraden en toen door het weer de oogst tegen viel, is er sprake van een drastisch tekort aan zaad gekomen. Er gaan reeds berichten rond als zou het vaststaan dat ook in 1975 er te weinig zaad voor zilveruien be schikbaar zal zijn. Voorlopig lijkt dat voorbarig. Wat de afzet van onze Nederlandse uien betreft blijft West- Duitsland ver bovenaan staan als afnemer. Vanaf het be gin van het seizoen tot en met januari werden bijna 104 miljoen kg Nederlandse uien naar dit land verladen dat is ongeveer de helft van onze totale export. Naar vele andere landen van de wereld worden ze overigens verladen. Vooral de Afrikaanse landen zijn de laatste jaren afnemers van betekenis geworden. Ruim 17 miljoen- kg gingen er dit seizoen reeds heen. Oost- Duitsland is dit jaar goed aan de markt geweest. 12 mil joen kg werd naar dit land verladen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15