AARDAPPEL-TEELT DE FEIJTER BRESKENS 1. LANDHUUR. 2. CONTRACT TEELT: 3. CONTRACT TEELT OP GROEPERINGS-BASIS: TEL: 01172 1874 13 gere bewaartemperatuur hebben (frites 58° C en chips 712° C). Bij deze „warme" bewaring produceren de aard appelen aanzienlijk meer warmte en vocht. Een deel van de warmte en vochtproductie wordt door ventilatie met kou dere buitenlucht weggewerkt. Maar bij lagere buitentempe raturen kan ook een deel van het vocht condenseren op of in de wanden, plafonds en dakvlakken. Deze worden daar door meer of minder vochtig en dalen sterk in isolerende waarde. Ook worden houtachtige materialen door schimmels aangetast. Dit kan zowel aan de oppervlakte als binnen in de wandconstructie plaatsvinden. Als de aardappelen zijn opgeruimd is het noodzakelijk de bewaarplaats langdurig te drogen. Bij nieuwbouw is het zaak direct rekening te houden met de warme bewaring en alle daarvoor in aanmerking komende bouwmaterialen voor af te laten conserveren. Tijdens het bewaren moet geregeld worden geventileerd om de aardappelen en de bewaarplaats zo droog mogelijk te houden. De warmteproduktie van aard appelen bedraagt bij een bewaartemperatuur van 2, 4, 6 en 8° C respectievelijk 65, 115, 142 en 168 kcal. per ton per etmaal. THERMOSTATEN yOOR de regeling van de ventilator heeft men de vol gende mogelijkheden: J Een thermostaat voor vorstbeveiliging. Deze thermostaat bevindt zich buiten in een weertouisje en is afgesteld op 1° C. Zodra de buitentemperatuur beneden 1° C daalt, slaat de ingeschakelde ventilator af. Hij begint pas weer te draaien wanneer de buitentemperatuur boven 1° C komt. Dit systeem geeft dus alleen beveiliging tegen vorstschade. 2 Eén thermostaat voor vorstbeveiliging en één als regel- thermostaat (halfautomatisch systeem). Zowel de vorst- als de regelthermostaat bevinden zidh in het weerhuisje. Beide thermostaten zijn met een knop in te stellen. De regelthermostaat staat meestal 2° C lager afgesteld dan de temperatuur van de aardappelen. Zodra de buiten temperatuur beneden de ingestelde temperatuur daalt, start de ventilator. iDeze stopt weer, zodra de buitentem peratuur boven de ingestelde waadre komt. aauw-zig heid van een regelthermostaat houdt niet in dat de vorst- thermostaat kan worden gemist. De laatste is immers nodig voor het uitschakelen bij vorst. Voorbeeld: Stel dat de temperatuur in de aardappelen 12° C is. De thermostaat wordt bijvoorbeeld tegen de avond 2° C lager ingesteld, dus op 10° C. Zodra de bui tenlucht deze temperatuur bereikt, begint de ventilator te draaien. Hoe lager men de thermostaat t.o.v. de aard- appeltemperatuur instelt, des te langer duurt het eer de buitenlucht deze temperatuur bereikt en des te korter is de ventilatieperiode. Vooral langs de kust is het denk baar, dat men in het begin de thermostaat liever 1° C dan 2° C beneden de aardappeltemperatuur instelt. Via de weerberichten kan men vernemen, welke tempera turen er worden verwacht. 2 Een thermostaat voor vorstbeveiliging en een differen tiaal-thermostaat (volautomatisch). De differentiaalthermostaat heeft een voeler in het weer huisje en één in de aardappelhoop. Hij behoeft slechts eenmaal te worden ingesteld en werkt zodanig, dat de ventilator wordt ingeschakeld, zodra de temperatuur bui ten lager wordt dan de temperatuur in de aardappelen. Het is gewenst op enkele graden verschil tussen binnen- en buitenvoeler in te stellen om voortdurend in- en uit schakelen van de ventilator te voorkomen. De vorstther- mostaat zorgt weer voor uitschakeling van de ventilator bij temperaturen lager dan 1° C. Alles is dus geautomati seerd, behalve het openen en sluiten van de luiken. HET OPWARMEN VAN AARDAPPELEN HET is bekend, dat koude aardappelen na transport of na sorteren gemakkelijk „blauw" worden. Het is dan ook noodzakelijk om aardappelen vóór het verwerken op te wannen. Hiervoor komen electrische-, olie- of gaskachels in aanmerking. Electrische kachels gebruiken geen zuurstof, maar electrische energie is duur en bovendien is op veel be drijven de aansluitwaarde beperkt. Electrische luchtverhit- ters worden in de interne ventilatiekoker of boven op de aardappelen geplaatst. Tijdens het opwarmen wordt de be- waarruimte afgesloten en intern geventileerd. Om in enkele dagen een partij aardappelen 10° C op te warmen is per 5 ton aardappelen een capaciteit van 1 kwh nodig 860 Kcal) De olie- en gaskachels kunnen worden verdeeld in twee typen: indirecte verwarming (met schoorsteenafvoer) en directe verwarming (verbrandingsgassen komen met de war me lucht mee). Bij interne ventilatie alleen indirect gestookte kachels toe passen, omdat anders teveel zuurstof zou worden verbruikt en de aardappelen zwarte harten kunnen vertonen. Bij direct gestookte kachels deze alleen gebruiken voor het opwarmen van de buitenlucht, die na door de aardappe len te zijn geblazen, via de uitlaatluiken moet verdwijnen (dus niet intern ventileren). Het heeft geen zin om de lucht veel meer op te warm dan de temperatuur, die men wil bereiken. De onderste aardappelen mogen niet warmer worden dan circa 22° C. Om een partij aardappelen in enkele dagen 10° C op te warmen moet een indirect gestookte kachel een capaciteit hebben van circa 500 Kcal/ton/uur en een direct gestookte kachel circa 650 Kcal/ton/uur. Weinig blauwgevoelige partijen opwarmen tot min. 12° C Matig blauwgevoelige partijen opwarmen tot min. 15° C Erg blauwgevoelige partijen opwarmen tot min. re° C WAT KOST EEN BEWAARPLAATS? yiTGEVOERD door een aannemer bedragen <de ikosten voor een bewaarplaats in een bestaand gebouw inca 15 cent per kg aardappelen en bij volledig nieuwbouw circa 25 cent per kg aardappelen. Prijzen januari 1974 «en inclusief electriciteit en B.T.W. Gemetselde wand tussen stalen balken (betonstenen). Prefabpanelen op bedrijf van de heer J. van Driel te Kats (1973). Het vullen via brede buitendeuren. In verband met de steeds groter wordende mogelijkheden is er bij ons bedrijf nog ruimte voor diverse contracten voor de oogst 197^ Rijksweg 14a Fbsrbus 7 ('s avonds: FP de Feyter 01173 421) A. te velde of franke bedrijf B. in do herfst uit de schuur Cin het voor,jaar uit de koelcel A. te velde of franko bedrijf B. in de herfst uit de schuur C. in het voorjaar uit de koelcel (Beperkt tot 1 april as (Geldt enkel voor Wos t.-Zeeuws-Vlaanderen en do Braakman)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13