GRASZAADTEELT p daar kunt u niet omheen VAN DER HAVE vraagt telers voor alle soorten graszaad \h Nieuwe dochter van de Van Tujjl-groep te Gameren Rectificatie rassennieuws IVRO I ét Si 11 De aankondiging ,,De Van Tuijl-groep heeft 'n nieuwe dochter" lijkt op een geboortekaartje waarmee het gezin Van Tuijl te Gameren kennis geeft van de geboorte van een dochter. Er is echter iets geheel anders het geval n.l. het opr schrift van de een folder die door Van Tuijl Vantufoods B.V. op de ROKA levensmiddelenbeurs te Utrecht aan belangstellenden werd uitgegeven, en die geïnteresseerd zijn in kant en klaar maaltijden, snacks, enz. VANTU-Foods is één van de nieuwe loten aan de zich steeds uitbreidende Van Tuijl-stam. Op een dinsdagmiddag te Gameren gehouden persconferentie werd door de heer Van Tuijl de groei en opzet van dit bedrijf uiteengezet en toegelicht. Daarnaast was het bestuur van de „Telersvereniging Nederland 1972 een telersvereniging, waarmee Van Tuijl belangrijke aardappel- en uienzaken doet, aanwezig om orga nisatie, werkwijze en financiële resultaten van deze producentengroepering toe te lichten. Daarbij kwamen o.m. de aardappelparticipatiecontracten tussen Van Tuijl en de Telersvereniging afgesloten en waarop destijds veel kritiek bestond, aan de orde. DE VAN TUIJL-GROEP Het zou ons te veel ruimte kosten om nu uitvoerig in te gaan op de velje aktivteiten die de Van Tuijl-groep in de loop der jaren is gaan ontwikkelen en nog bezig is verder uit te breiden. Door overnemingen en het verkrijgen van meerderheidsbelangen heeft de groep een bijzonder brede basis gekregen. Uit het schema blijkt echter dat er steeds een samenhang is van de verschillende aktiviteiten en ondernemingen. Aardappels bijvoorbeeld moeten getransporteerd, bewaard, gesorteerd, verpakt, geëxporteerd, kunnen verwerkt worden tot aardappelprodukten als patates frites, enz. Er moet gebouwd worden, gekoeld, ingevroren, enz. om de schakels produ centconsument zo kort mogelijk te houden, houdt Van Tuijl zelf graag zoveel als mogelijk is in eigen hand. Dus bijvoorbeeld zelf een transport N.V., een opslagbedrijf, een sorteercen- trale, een frites voorbakkerij enz. SNACKS ENZ. Van het een komt het ander. De consument vraagt naar snacks enz. In com binatie met aardappelprodukten samen best te verkopen. Gevolg betrokken raken bij de vleessector en in de produktie van frikandellen, kroketten, bitterballen, braadworst en saté's gaan. Aardappelverwerking geeft afval dat echter bepaal de voederwaarde heeft en gemengd met bierborstel een prima veevoeder geeft. Gevolg deelnemen in een rundveevoeder en fourage handel. Door de belangen in de vleesvoorzienings- en veevoedersector wordt het mesten van vee interes sant. Gevolg een mestbedrijf voor een 600 stieren waarmee de volgende week begonnen zal worden. Begonnen wordt met een koppel van 100 kalveren die elke de 21/2 maand met een nieuwe lichting van 100 stuks aangevuld worden, zodat op een leeftijd van ca. 2024 maanden afgeleverd zal kunnen worden. Huisvesting, een drijfmestloopstal. Van Tuijl heeft in Zaltbommel een bestaand complex omgebouwd tot een mo derne vleesfabriek en door het aantrekken van vakmensen ervoor gezorgd dat een assortiment in produkten wordt geboden dat o.m. interessant is voor de horecasector. Door de samenwerking op verschillende gebieden van de bedrijven in de Van Tuijl-groep en moderne produktie-methoden wordt er naar gestreefd de distri butie en verkoopkosten zo gering mogelijk te doen zijn. TELERSGROEPERING NEDERLAND 1972 Voor een aardappelverwerkend bedrijf als Van Tuijl is het zeker stellen van het kunnen beschikken, gedurende het gehele jaar over voldoende grondstof, in dit geval aardappelen een levensbelang. Maar ook voor de aardappelteler is de behoefte aan een verzekerde afzet op bepaalde prijsvoorwaarden van bij zonder groot belang. Het marktrisico is door de steeds stijgende exploitatie kosten door de boer niet meer alleen te dragen. En wenst men als aardappelteler voldoende continuïteit dan zal de aardappelverwerkende industrie ook de kans moeten hebben meerjarige leveringscontracten af te kunnen sluiten. In mei 1971 kwam tussen Van Tuijl en een Telersgroepering een 3-jarig con tract tegen vaste prijs tot stand. Het bezwaar dat de teler daarbij niet deelde in gevallen van gunstige marktnoteringen leidde in 1972 tot een nieuwe opzet, het participatiecontract. Daarbij werd als basis een minimumprijs van ƒ9,per 100 kg gegarandeerd; met bewaarvergoeding bij latere levering en als verdeel sleutel bij hogere marktprijzen 60 voor de teler en 40 voor Van Tuijl. Uit de gegevens van 'de „Telersvereniging Nederland 1972" over de resultaten van de participatiecontracten september 1972 t/m april 1973 blijkt dat: Geleverd is: netto ca. 16.000 ton. Uitbetalingsbodemprijs gem. 10.104 cent. De gemiddelde beursnotering was 28.4 cent. Aanvulling van 60% boven de gegarandeerde bodemprijs was 10.077 cent. Opgemerkt dient te worden dat de telersvereniging werkt in de gebieden N.O.P., Flevopolder en Wieringermeer en de bestuursleden van deze telersgroe pering uit Dronten, Emmeloord en Middenmeer afkomstig zijn. SUIKERBIETEN In ons vorig nummer namen wij o.m. suikerbietenrassen in Ibeproeving op. In het daarbij opgenomen staatje verhoudingsgetallen zijn echter bij de opmaak de kopjes verkeerd teredht gekomen. Hieronder volgen de juiste gegevens. Overzicht eigenschappen suikerbietenrassen Hoge cijfers betekenen vroe ge grondbedekking, grote resistentie tegen schieten, geringe vertakking, goede sapzuiverheid, dus geringe suikerverliezen. De waarde ringscijfers zijn in het alge meen gemiddelden van 1970 t/m 1973» Verhoudingsgetallen 1970 t/m 1973 SP 2f> o* o I"! AtlTD Y II fOODrt# HAW» OtfSIMOOM ».v. VMrto/OmbbtmorM DE NIEUWE PARTICIPATIEKONTRAKTEN De telers en ook Van Tuijl willen zonder elkaar te kort te doen, ieder voor zich het best haalbare uit de kontrakten proberen te verkrijgen. Van Tuijl had bezwaren tegen het hanteren van de gemiddelde beursnoteringen Rotterdam, omdat die naar zijn mening vooral in de grotere sortering doo een naar ver houding te gunstig beeld te zwaar in de middenprijs doorwerkten. Voor het nieuwe seizoen is nu overeen gekomen dat als prijs het gemiddelde van de beursnote ringen Dronten, Middenmeer en Emmeloord zal worden uitgegaan. Van telerszijde (het betreft hier een 122 telers) bestonden er wensen ten aan zien van de verdeelsleutel en deze is voor de komende twee jaar op 75 voor de telers en 25 voor Van Tuijl gebracht. Dit contract ligt bij de telers goed, zo vertelde de voorzitter de heer L. Burgers uit Middenmeer. Deze benadrukte ook dat het met de heer Van Tuijl prettig onderhandelen is over nieuwe contrac ten wanneer men met redelijke voorstellen komt. Als ze verdedigbaar zijn vindt men bij hem alle begrip en de besprekingen verlopen dan ook altijd in een prettige sfeer. De heer Burger benadrukte eveneens, dat de vereniging de markt „meegehad" heeft en dus op gunstige resultaten kon terugzien. Als de markt situatie anders was verlopen, was het wel anders uitgepakt en hadden diegenen die destijds kritiek op de participatie-afspraken hadden het gelijk aan hun zijde gehad! NAAR GROTER OMZET Van oogst 1972/73 heeft Van Tuijl ongeveer 15.000 ton aardappelen via parti cipatiecontracten geleverd gekregen en ca. 18.000 ton via vaste contracten. De mogelijkheid om op vast (prijs)contract aan Van Tuijl te leveren blijft eveneens open. De ondernemer kan zelf zijn keus maken. Wat die prefereert hangt van zijn instelling af; een gokje of zekerheid dan wel van allebei wat! Van Tuijl streeft in het kader van zijn bedrijfsgebeunen naar verder omzetver- groting en ziet daartoe bepaalt ook mogelijkheden in Zeeland en West Brabant. Vandaar wellicht dat tijdens ons bezoek aan Van Tuijl we een bus uit Tholen met belangstellende aardappeltelers de fabriekspoort zagen binnenrijden, die te Gameren het bedrijf kwamen bezichtigen en de nodige voorlichting kregen. KWALITEIT De heer Van Tuijl benadrukte in zijn uiteenzetting nogmaals het grote belang van de levering van een goede kwaliteitsaardappel. Het niet onder een bepaalde temperatuur bewaren is voor de aardappelverwerkingsindustrie belangrijk. Hij voorzag dat op den duur, evenals dit nu reeds in de suikerindustrie gebeurt op basis van het suikergehalte, aardappelen mede op basis van het droge stof ge halte zullen worden uitbetaald. Bij het bakken van frites bijvoorbeeld wordt dit voor het vetgebruik door de stijgende vetprijzen, van steeds groter belang. En hiermede moeten wij, alhoewel er bijvoorbeeld ook nog over de uienparticipatie- contracten een en ander te vertellen is in verband met de beschikbare plaats ruimte volstaan! BI. Met eenkiemig zaad Monoplus 7,5 6 4,5 6,5 6,5 89,8 97,7 101,5 99,2 Donor 7,5 8 6,5 5,5 7,5 92,9 104,5 101,5 106,0 Monika 7,5 8 7,5 5 8,5 99,5 97,5 106,2 103,5 Marimono 7,5 7 5 6,5 8 105,2 100,6 100,8 101,4 H 5607 7,5 7,5 6 7 6,5 101,4 103,3 99,5 102,7 Met meerldemig zaad Tribei 8 7,5 6 8 6,5 102,2 102,7 99,6 102,3 De vraag naar graszaad is groot; ook op langere termijn. Dit waarborgt hoge prijzen. Wij bieden u gunstige voorwaarden. Van deskundige teeltbegeleiding bent u verzekerd. Regionale droog- en ontvangst centra staan ter beschikking. een begrip in graszaad - 01102-1441 - Postbus 1 - Kapelle

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11