Resultaten varkensintegratiebedrijven Afscheid en dia-serie bij „C et C" U hoeft meeldauw alleen te bestrijden als het echt nodig is. U kunt dan gericht spuiten. Dus effectief. Calixin rekent radicaal af met meel dauw in gerst. Bestrijdt bovendien aanwezige gele roest. Redenen genoeg om met Calixin te werken. Daar kunt u van op aan. Vraag informatie: BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem,Tel.:085-71 71 71. 10 ZLM AFD. HAAMSTEDE Op de vrijdagmiddag in hotel Bom gehouden verga dering van de landbouwvereniging „C et C" te Burgh- Haamstede is door voorzitter M. P. de Vrieze afscheid genomen van het zich niet meer herkiesbare bestuurs lid. de heer W. J. Steur uit Burgh. De heer Steur, stam mende uit een oud boerengeslacht, bezocht bijna een halve eeuw lang de vergaderingen van „C et C" en kwam in 1954 in het bestuur. Als vice-voorzitter en als afgevaardigde voor de Coöp. Aankoopvereniging „Schou- wen-Duiveland" was hij een stuwende kracht, terwijl hij tevens uitermate op de hoogte was van Waterschaps zaken. Hij was het oudste actieve lid van de vereniging. Nadat de voorzitter hem voor al zijn werk had bedankt, kreeg hij een ha;telijk applaus van de aanwezigen. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer Th. Beije uit Haamstede. De heer Steur dankte de voorzitter voor de tot hem gerichte woorden en memoreerde dat vroeger de zonen der boeren mede ter vergadering mochten ko men. Het was dan meestal zó druk dat deze jongelui staan moesten. Hij wenste de vereniging het allerbeste toe. Vervolgens kwam de heer Joh. van de Slikke uit El- lemeet aan het woord, die als volontair een tijd op 's werelds grootste vetmesterij in de U.S.A. heeft ge werkt. Een mooie serie dia's over dit bedrijf gaf inzicht over de opzet, waar jaarlijks een 200.000 stuks vee wor den gemest. Al het vee van het ras Hereford en Angus, aangevuld met wat Holstein-Frisian dieren, vertoeft in de open lucht en wel in 400 boxen van elk IVz gemet groot. Zelfs bij 28 graden vorst blijven de dieren gezond omdat ze een vrij dikke vacht hebben. De milieu-kwes tie wordt opgelost door veel te beregenen en het in de lucht blazen van een soort parfum (dennengeur). Kosten BEZWARENPROCEDURE BIJ AFWIJKING RENTESUBSIDIEAANVRAGEN Indien iemand voor rentesubsidie bij investerin gen in zijn bedrijf in aanmerking wil komen, zal hij aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. Zijn aanvrage voor rentesubsidie wordt op een aantal voorwaarden en bepalingen beoordeeld waarna uiteindelijk goedkeuring of afwijzing volgt. Is de aanvrager het met de afwijzing van zijn aan vrage niet eens dan heeft hij de mogelijkheid om hiertegen in beroep te gaan. Op deze mogelijkheid van beroep wordt in het volgende nader ingegaan waarbij tevens, heel in het kort, aangegeven zal worden welke normen bij de beoordeling gehan teerd worden. De beoordeling van de rentesubsi dieaanvragen kan onderscheiden worden in twee fasen, namelijk: Fase 1: beoordeeld wordt of de aanvrager aan een aantal basisvoorwaarden voldoet, zoals: hoofd* beroep in de landbouw, voldoende agrarische vak bekwaamheid, enz. Voldoet de aanvrager niet aan deze voorwaarden dan ontvangt hij van de H.I.D. (hoofd-ingenieur-directeur voor de bedrijfsontwik keling in zijn provincie) bericht dat zijn aanvrage zal worden afgewezen. Is de aanvrager het met deze beslissing niet eens dan kan hij hiertegen binnen 30 dagen bij de H.I.D. bezwaar indienen. Blijft de H.I.D. bij zijn afwijzende beslissing dan wordt de beoordeling voorgelegd aan het bestuur van het O.- en S.-fonds (Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Landbouw, dat voor de uitvoe ring van de rentesubsidieregeling verantwoordelijk is). Wordt ook dan de afwijzende beslissing ge handhaafd dan staat nog beroep open bij de kroon. INDIEN de aanvrager aan de basisvoorwaarden (fase 1) voldoet wordt overgegaan op: Fase 2: De aanvrager moet nu een ontwikke lingsplan indienen dat aan de gestelde voorwaar den zal voldoen. Deze voorwaarden houden in dat hij voor zijn bedrijf een zodanig plan opstelt en de daarbij behorende investeringen zal doen dat hij na voltooiing van dat plan een arbeidsinkomen per volwaardige arbeidskracht zal behalen dat hoger is dan het vergelijkbaar inkomen buiten de landbouw (thans vastgesteld op 23.400,ter wijl vóór de uitvoering van het plan genoemd arbeidsinkomen lager moet zijn dan het vergelijk baar inkomen. De beoordeling van het ontwikke lingsplan vindt plaats door de H.I.D. en een daar toe per provincie ingestelde beoordelingscommis sie. Indien geoordeeld wordt dat het ontwikkelings plan niet aan de gestelde voorwaarden voldoet dan kan de aanvrager, nadat hij hiervan bericht heeft ontvangen, hiertegen binnen 30 dagen be zwaar indienen bij de H.I.D. Blijven de H.I.D. en de beoordelingscommissie bij hun beslissing, maar ook als zij het bezwaar van de aanvrager ontvan kelijk verklaren, dan wordt de beoordeling voor gelegd aan het bestuur van het O.- en S.-fonds. Wordt ook hier afwijzend beslist dan staat nog beroep open bij de kroon. Het is denkbaar dat in een aantal gevallen het ingediende ontwikkelingsplan niet aan de gestelde voorwaarden voldoet maar dat de aanvrager in staat is een gewijzigd plan in te dienen, dat wel aan de voorwaarden voldoet. Van de zijde van de H.I.D. zal dan met de aanvrager kontakt opgeno men worden of een dergelijk gewijzigd plan moge lijk is, zonder dat meteen de procedure van afwij zing in werking treedt. Het voordeel hiervan is dat de aanvrager, die met een gewijzigd plan voor de rentesubsidie in aanmerking kan komen, niet helemaal „van voor af aan" met zijn aanvraag, dus ook béoordeling op fase 1, behoeft te beginnen. Ir. H. M. SMETS. 10 miljoen dollar per jaar. Het voer bestaat hoofdzake lijk uit korrelmais, waarvoor 15.000 gemet in de omge ving op contract wordt geteeld. De mais wordt in de openlucht opgeslagen en gekookt en dan gloeiend heet in de langs de boxen aangebrachte voerbakken gestort. Warm eten zou betere resultaten in de mesterij opleve ren. Verder voert men daar lucerne (5000 gemet op con tract) en nog een mengsel (meal) van vlees aangevuld met vitaminen en mineralen en gedroogde pulp. Per jaar wordt 657.000 ton korrelmais vervoederd. Per dag kost dat per beest 66 dollarcent. Eén man kan 1000 stuks vee behartigen waarbij inbegrepen het werk in de eigen slagerij. De computer regelt de voedersamenstelling en de voederhoeveelheid, terwijl alles nog eens gecontro leerd wordt via een gesloten TV-circuit. Er werken drie vaste dierenartsen op dit in Colorado gevestigde bedrijf. Het geleverde vlees is veel vetter dan hier en de biefstuk vertoont een lekker vet randje. Het vee levert jaarlijks ook nog 200.000 ton mest. Het vervoer van ingekochte dieren geschiedt met veewagens met een -verdieping. Echt voor ons een dia-serie om eens bij na te denken. Een ander werkstudent, de heer M. J. Landegent Bz. uit Haamstede, was op een landbouwbedrijf in Idano werkzaam geweest. Het bedrijf is 5000 ha groot. Dit was gezamenlijk door een aantal deelgenoten opgezet en nu 11 jaar in bedrijf. Heel het bedrijf wordt bevloeid en beregend uit een 500 voet lager gelegen rivier. Daar voor is een pompstation met 12 motoren van elk 600 pk gebouwd. Bieten, aardappelen en gerst vormen de hoofd- produkten, terwijl tevens zilveruitjes worden geteeld. Het is een door en door gemechaniseerd bedrijf met vier grote combines (8cilinder-motoren). Typisch is dat alle machines met benzine-motoren zijn uitrust, o.a. een trek ker van 320 pk, die 39.000 dollar kost. Geploegd wordt er met gas-injectie-apparatuur er achter ter ontsmetting van de grond. De landstreek is zó droog dat het gras er maar twee weken groen is om dan reeds te verdorren. Opvallend is tevens dat de aardappelen enorm groot zijn en vooral lang en gebruikt worden voor chips enz. Ze worden opgeslagen in enorme loodsen van 200 x 40 m. groot met een hoogte van 8 m. Eveneens een 'boeiende uiteenzetting! Beide jongelui kregen een boekenbon aangeboden. C3. - Burgh. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant heeft in samenwerking met integraties (fokkers en mes ters met een totaal van 048 per 1-2-73) een verslag over 1972 samengesteld. Via de integratie-administratie worden ieder kwartaal van de integratiebedrijven een aantal kengetallen ver zameld, die een indruk geven van de resultaten op deze bedrijven. Deze kengetallen worden gebruikt voor de diergeneeskundige en foktechnische begeleiding. Voor de diergeneeskundige begeleiding worden vooral die kengetallen gehanteerd, die een indruk geven van de gezondheidstoestand op de bedrijven namelijk het aantal grootgebrachte biggen per toom en de groei per dag op de fokbedrijven en de groei per dag tijdens de mestperiode op de mestbedrijven. Na ieder kwartaal wordt er vooral aandacht besteed aan de bedreven met slechte of achteruitgaande resultaten. (Zie verder pag. 14). Gerstverbouwers: gebruik pas medicin als meeldauw optreedt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10