<5* geluid agrarische studiedag jongeren- aktiviteiten agrarisch jongerenwerk in zeeland vrijdag 22 februari 1974 te etten-leur in "de nobelaer" 10.00 uur ekonomische en sociale positie van de jonge agrariër Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK DAGINDELING 10.00 uur Opening door de voorzitter Agrarische Jongeren, de heer A. Vermeer. 10.15 uur Inleiding door Ir. A. H. Crijns, Hoofd-Ingenieur-Direkteur van de Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord- Brabant, met als onderwerp: technische en ekonomische positie van de jonge agrariër. 10.45 uur Inleiding door mej. L. Cox, Agrarisch Sociaal Voorlichtster van de N.C.B., met als onderwerp: de sociaal-maatschappelijke positie van de jonge agrariër. 11.15 uur Koffiepauze 11.30 uur Inleiding door Ir. M. J. M. Schretlen, Hoofd van de Sociaal- - Ekonomische Voorlichting van de N.C.B., met als onderwerp: toekomstvisie op samenwerkingsvormen in de landbouw. 12.00 uur Lunchpauze 13.30 uur Groeps- en forumdiskussie: als voorzitter van het forum zal optreden de heer A. Vermeer, voorzitter Agrarische Jongeren, gewest Tilburg. Forumleden zijn ir. A. H. Crijns, mej. L. Cox, Ir. M. J. M. Schretlen. 16.00 uur Sluiting. 15 februari: in het dorpshuis te Nisse opvoering van de klucht „in het vrolijke weerhaantje". Na afloop een groot discobal, aanvang 19.30 uur. in Kamperland in het „Casembroothuis" opvoering van de tragi-komedie „De kater komt later". Aanvang 20.00 uur. Na afloop een bal. in hotel „Tholenaar" te Zevenbergen wordt het blijspel „Ping zei de klok" opgevoerd. Na afloop een bal. Aanvang 20.00 uur. weekend voor de leden van de PJZ-Schouwen-Duiveland in .Familyland" te Hoogerheide. Aanvang 20.00 uur. 19 februari: PJZ-Hoofdbestuursvergadering in „De Draak" te Bergen op Zoom. De bijeenkomst is openbaar en begint om 19.30 uur. 22 februari: Karnavalsfeest in zaal „Irene" te 's-Heer Abtskerke. Dit knalfestijn begint om 20.00 uur. grote revue- en toneelshow in café W. Beukelszn. te Biervliet. Na afloop bal. Aanvang 19.30 uur. luisteren naar Mr. G. B. J. Hilterman in „Den Dullaert" te Hulst. Hij zal spreken over: „De wereld voedsel en energievoorraden en hun invloed op de verhoudingen in de wereld". Aanvang 15.30 uur. „Krokodilbar" te PJZ-Oost Zeeuwsch- 23 februari: Karnavalsbal in de Kloosterzande voor de leden van de Vlaanderen. Aanvang 22.00 uur. Studiedag van de 3 CJO-s Noord-Brabant in „De Nobelaer" te Etten-Leur over „Ekonomische en sociale benadering van de positie van de jonge agrariër". Aanvang 10.00 uur. 27 febrüari: Informatieavond in „De Prins van Oranje" te Goes over „Taak en struktuur van het agrarisch jongerenwerk in Zeeland". Aanvang 20.00 uur. In Zeeland funktioneren momenteel een drietal plattelands- jongerenorganisatiès n.l. één algemene, de PJZ en twee op konfessionele grondslag, de KPJ en CPJ. Alle drie de organisaties hebben in hun totaal servicepakket een gevarieerd aantal agrarische aktiviteiten, waaronder vaktechnische- en bedrijfsekonomische kursussen, technische wedstrijden, studiedagen, enz. Door interne en externe oorzaken o.a. vermindering van het aantal agrarische ondernemers en de wens naar meer samenwerking bij de jongeren - vinden al sinds enkele jaren agrarische aktiviteiten in een gezamenlijke opzet plaats. Het bekendst hiervan zijn o.a. ploegwedstrijden, studiedagen en vaktechnische kursussen. De wens tot intensievere samenwerking en uitbreiding van de samenwerking naar andere terreinen is de laatste jaren nog sterk toegenomen. Een wens, die niet van bovenaf wordt opgedrongen, maar die in meer of minder sterke mate op plaatselijk of regionaal niveau leeft en vaak ook daar in eerste instantie gestalte krijgt in de vorm van een 3 CJO-overleg of regionale agrarische kommissie. Om deze ontwikkelingen wat meer te struktureren, begon de provinciale agrarische kommissie te studeren op de opdracht: een eenvoudige, maar goede struktuur, waarbinnen het agrarische jongerenwerk in Zeeland optimaal tot ontplooiing kan komen We zijn momenteel zover, dat we op papier een vrij redelijke struktuur hebben, die - naar het zich laat aanzien - ook in de praktijk goed kan werken wanneer iedereen op zijn niveau er zich voor inzet. De struktuur biedt bovendien de garantie, dat ook minderheidsstandpunten volledig tot hun recht komen. Hieronder zullen we in het kort de plannen weergeven. Het agrarisch jongerenwerk moet haar zwaartepunt hebben in de regio. Op dit niveau is het aantal jonge agrariërs nog voldoende om een gevarieerd aktiviteitenprogramma te bieden. Bovendien sluit een regionale indeling beter aan bij de struktuur van andere organisaties en instellingen, werkzaam in of voor de agrarische sektor, zoals waterschappen, landbouwschap, voorlichting, enz. Daarnaast spelen veel landbouwproblemen zich regionaal af. We denken b;v. aan Sloehaven, aanleg Baalhoekkanaal, enz. Men komt tot de onderstaande regionale indeling: Oost Zeeuws- Vlaanderen, West Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, Schouwen- Duiveland, Tholen en Zuid- en Noord-Beveland. In ieder van deze regio's wordt een Regionale Agrarische Kommissie gevormd, samengesteld uit afgevaardigen van de in die regio aanwezige 3 CJO-afdelingen. DOELSTELLINGEN REGIONAAL AGRARISCHE KOMMISSIE a. het scheppen en opsporen van mogelijkheden om de agrarische vorming uit te voeren; b. het geven van informatie/voorlichting aan de jonge agrariër; c. het stimuleren van de meningsvorming bij de jonge agrariër m.b.t. landbouwvraagstukken op allerlei gebied; d. via inspraak in allerlei organen en instellingen de belangen van de jonge agrariër behartigen; e. trachten de niet aangesloten agrarische jongeren te bereiken. Volgens de statistieken is slechts 1/3 van de agrarische jongeren aangesloten bij een plattelandsjongerenorganisatie. We zullen dus ons uiterste best moeten doen om ook dat andere 2/3 deel te bereiken met onze aktiviteiten. Dat moet mogelijk zijn, wanneer we ons werk nauwer aansluiten op de wensen en verlangens van die groep. Daarnaast zal een beter gebruik moeten worden gemaakt van de bestaande publiciteitsmedia. Gelet op het bovenstaande zouden we de taken van de Regionale Agrarische Kommissie als volgt kunnen samenvatten: - organisatie van vaktechnische- en/of bedrijfsekonomische kursussen al naar gelang de behoefte bij de jonge agrariërs/groepen van jonge agrariërs in de betreffende regio; - planning en opzet van gespreksgroepen, lezingenavonden. studiedagen over onderwerpen/vraagstukken, die in de regio leven bij de jonge agrariër;- - het organiseren van ekskursies naar bedrijven, tentoonstellingen en andere agrarische of semi-agrarische objekten; - belangenbehartiging voor de leden via de bestaande regionale kanalen als gemeentelijke/regionale overheid, landbouwschap, standsorganisatie, veiling, coöperatie, enz.; - meningsvorming en standpuntbepaling inzake aktuële streekproblematiek als Baalhoekkanaal, Sloehaven, elektriciteitsvoorziening, enz. - koordinatie van alle agrarische aktiviteiten in de regio. Dat betekent dus intensieve kontakten met onderwijs en andere instellingen, die kursussen, etc. organiseren; - afvaardiging naar de Provinciale Agrarische Kommissie. De regionale agrarische kommissie inventariseert voor het nieuwe seizoen de wensen en verlangens van de jonge agrariërs, zowel van de aangeslotenen als de niet-aangeslotenen op het gebied van kursussen, informatie, technische vaardigheden. Ze probeert al die wensen en verlangens om te zetten in een gevarieerd en boeiend agrarisch programma. Dit aktiviteitenprogramma zou rond augustus in concept klaar moeten zijn. Tevens moet dan bekeken worden op welke manier men zijn „waar" zo best mogelijk aan de man c.q. aan de vrouw kan brengen. Wanneer iedere regio hierin slaagt, dan kan de Provinciale Agrarische Kommissie - meer dan ooit tot voorheen het geval is geweest - beter en gerichter stimuleren, informeren en begeleiden. Het aktiviteitenprogramma van de Provinciale Agrarische Kommissie zal dan een logisch geheel vormen met de aktiviteiten in de regio. Resultaat kan, moet dan zijn een goed stuk agrarisch jongerenwerk in Zeeland, waarvan zowel de individuële jonge boer als de groep jonge agrariërs zijn profijt zal hebben. Op woensdagavond 27 februari a.s. worden de bovenstaande plannen nogeens uitvoerig toegelicht en besproken met afgevaardigden van alle 3 CJO-afdelingen in Zeeland. We hopen, dat alle afdelingen aanwezig zijn en dat er die avond konstruktief gewerkt kan worden. 27 februari kan een historische dag worden in de geschiedenis van het agrarisch jongerenwerk in Zeeland, wanneer iedereen kiest voor en mee w il werken aan de realisering van de plannen, zoals ze nu op tafel liggen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in „De Prins van Oranje", te Goes. We hopen er jou ook te zien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 23