suikerbieten aldicarb duphar bietekever, springstaarten en bietemoeheid in bestrijdt u met Toepassing van de granules tijdens het zaaien. regelmatige opkomst met maximaal aantal planten als gevolg van bestrijding bodeminsecten vlotte ontwikkeling van het gewas met planten van regelmatige grootte tevens bescherming tegen bietevlieg en bladluizen in eerste groeiperiode gunstige opbrengst De keuring van koudbloedhengsten van de afdelingen Noord-Brabant, Zeeland, Zuid-Holland en Limburg Fruitteelt in de knel 19 OP 17 JANUARI '74 IN DE VEEMARKTHALLEN IN DEN BOSCH Uit Limburg was er geen enkele hengst en uit Zuid- Holland slechts één en dat was dan al enige jaren voor ons een kantnummer. Eigenlijk komt enkel Noord-Bra bant goed voor de dag, wat betreft de kwantiteit en mo gen de Zeeuwen zich nog gelukkig prijzen een gemid deld betere kwaliteit.te kunnen demonstreren. In de voormiddag worden de Haflingers gekeurd, maar 't gros der Koudbloedmannen is daar al heel vlug op uitgeke ken. Het treffen van oude vrienden en relaties wordt door hen heel veel meer gewaardeerd. Want gezellig is het er, dat is een feit. Nu de paarden. De 3-jarigen IA kleine maat. De reeds in Zuid-Laren goedgekeurde Gamin van Wooldink door Gamin v/d Hooi die door notaris Huisman werd verkocht aan J. M. Smits te Gerwen. Best soort met voeten en een goed voorbeen maar een lelijk hoofd en wat rond en nog smallig, geen directe aanwinst. (Vervolg van pag. 15) POSITIE PRODUKTSCHAPPEN De commissie sprak zich uit voor het met voortvarend heid ter hand nemen van de heropening van het onder zoek naar de positie van de produktschappen. Enige jaren geleden is in breed organisatorisch ver band een studie op dit gebied verricht. Een va nde con clusies van die studie was de situatie na enige jaren op nieuw onder de loupe te nemen. De afdeling Tuinbouw van het KNLC had reeds besloten deze aangelegenheid weer op de rol te zetten. De 3 C.L.O. Tuinbouw heeft deze suggestie overgenomen, zodat verwacht mag worden dat de zaak op hoger niveau aandacht zal krijgen. RENTESUBSIDIEREGELING OF ROOIPREMIEREGELING? De commissie was oorspronkelijk van oordeel dat ver lening van rentesubsidie bij herinplant van fruitperce- len gewenst is. Ook in de overige tuinbouwsektoren staat men stimulering van de vernieuwing van het pro- duktieapparaat door middel van de rentesubsidie voor. Op die manier komt men niet verder achterop bij de collega-producenten in de andere EEG-landen, waarvoor dikwijls nog heel wat meer wordt gedaan. Nu dit oogstjaar opnieuw het bewijs wordt geleverd van het structurele overaanbod van appelen, acht men het echter meer juist de volle aandacht te richten op de inkrimping van het produktieareaal. De commissie on derstreept daarom met klem de aandrang tot het her nieuwd instellen van de rooipremieregeling. Aan deze regeling dient geen herinplantverbod te worden gekop peld. UITGIFTEBELEID USSELMEERPOLDERS Tijdens de crisisperiode in de fruitteelt heeft de afde ling Fruitteelt van het Landbouwschap verzocht om een uitgifte van een bescheiden aantal nieuwe bedrijven in de IJsselmeerpolders. Men achtte het juist telers, die van hun bedrijven op het „oudeland" verdreven werden, de gelegenheid te bieden zich opnieuw te vestigen, in de polders. De vergadering acht het juist ook voor de komende jaren een voorzichtig uitgifte'beleid te blijven voeren. INTERVENTIEBELEID WERKT ONBEVREDIGEND Het feit dat het interventiebeleid van de EEG op het gebied van fruit onvoldoende blijkt te werken, acht de commissie zeer onbevredigend. De subsidies die met name in Frankrijk regio naal worden verstrekt doorkruisen het EEG markt- en prijsbeleid in ernstige mate. Dergelijke subsidies hoeven niet te worden aangemeld in Brussel en vallen derhalve niet onder de EEG-normen. Tegen een dergelijke con- concurrentievervalsing is het uiterst meoilijk vechten. Zolang bijv. de provinciale overheden in ons land zich ook niet op dit terrein gaan begeven, blijft er een grote, zeer onbillijke, ongelijkheid bestaan. Dat er ondanks de gevaren van een te hoog interventiëniveau onder de huidige benarde omstandigheden weer meer stemmen opgaan om de interventieprijzen op te trekken, is begrijpelijk. Het Nederlandse tuinbouwbedrijfsleven heeft zich steeds gekeerd tegen het tenderen van interventieprijzen naar het niveau van de kostprijzen. Een blijvende ver storing van vraag en aanbod kan slechts het gevolg zijn van een dergelijk beleid. Als men echter ervaart, dat de Nederlandse overheid in de huidige crisis geen enkel di rect financieel soulaas kan bieden aan de in moeilijkhe den verkerende fruittelers, dan grijpt men naar de eerste de beste strohalm: een hoger interventieniveau. Op die wijze komt er dan nog enig geld in het laatje. Dat telt, wat later daarvan mogelijk de kwade gevolgen kunnen zijn, daarover bekommert men zich, zeer begrijpelijk, thans niet. Tweede prijs: Alexander uit de Linde door Alexander van Cromstrijen van N. C. Wouters te Gilze, wel soortig maar te incorrecht vóór om goed te keuren. Middenmaat IA: Brimo v/d Vonder door Nico v. d. Verwe uit prima moeder van Van Bommel en Roodzant te Gemert en Dirksland; ook niet precies, maar zeer vlot en nog met toekomst. IB. Alexander v/d Breedevoort door Alex van Cromstrijen van Wouters v.n. wel typisch maar te gerekt voor een h.engst. Grote maat eerste prijs. Baron van Trix door Baron van 't Hoekske van E. E. van Olmen te Bladel, weer eens wat anders. Vos met veel macht, vlot voor de baan, maar van een type dat niet meer van deze tijd is. Qua kwali teit dus een slechts matige bedoening, zonder echte toe komstige vaders. 4—5 JARIGE HENGSTEN Middenmaat eerste prijs, Rex door Bart uit Bianca v/d Eik van Wouters en Pilkmans. We vonden het een matig geval en de inschrijving voorbarig. Rest was de grote maat. IA Due, volle broer van Rex en Cesar die elders werd goedgekeurd en daar een beste indruk maakte. Due stond er puik voor en is een hengst met overschot en werd hij later dan ook kampioen van het Zuiden, eigenaar Iz. de Buck Wzn te Serooskerke. IB. Sander v/d Hoek door Bart van M. A. Geluk te Nieuw-Vennep en Brooijmans. Best gedaan, gestopt, met vooral vóór beste benen en voeten als vader gebouwd, best van type en vlot, iets dieper en breder, maar de hengst is ook nog niet uitgegroeid. Positieve aanwinst. 6—8 JAAR, KLEINE MAAT IA weer een Zeeuw. Martien v. h. Lieseind door Wil- fried van Kruisschot van Gebr. De Buck te Grijpskerke, buitengewoon diep en gestopt, lekkere dikkerd maar wat weinig hengst. Mddenmaat IA. Frik v/d Kantstraat door Frik de Lef- finge van fam. Kuijpers te St. Oedenrode en Nuenen, best kwaliteitspaard, praktisch geen gebreken. Paard dat nog lang mee kan maar ook nooit in extra conditie is, voor gebracht, en mede daardoor ook geen sleet vertoont! Rook al vele malen aan een kampioenschap. Vader Frik de Leffinge zagen we niet, maar deze is voor meerdere jaren goedgekeurd, (v. Bommel v.n.) IB. Nico van de Maasvallei door Nico v. d. Verwe, even eens van Van Bommel, knap paard en veel grof. IC. Peter v. d. Slothoeve door Nico v/d Verwe van Wouters en Pilkmans v.n. Stond wel eens veel beter. Grote maat. Ie prijs: Gamin van Schoonbeek. Vorige jaren kampioen van het zuiden door Gamin van de Hooi van Wouters en Pelkmans v.n. niet in conditie en kwa men nu ook de tekortkomingen meer in zicht. DE OUDSTE CATEGORIE In de kleine maat le prijs Costaud v. d. Ranohoeve door Costaud van Soesterhof van Van Bommel v.n. Staat als vaderpaard goed aangeschreven bij de Brabanders. Laat van Bommel en Zn. maar schuiven. Grote maat. IA Baron van 't Hoekske door Baron de 1' Hostée van H. v. d. «H.eijden te Zijtaart Veghel. Grof en als vader gebouwd met te korte ribben. Daarachter weer een Zeeuw n.l. Flic v. d. Meerkoet- weg door Flic de Rosalies v. Izak de Buck Wzn., heel nut tig klantenpaard, wat op retour. Werd nog getoond in goede conditie de Nationale Kam pioen Bart van Wijngaarden van Brooijmans v.n. Dus eveneens een Zeeuw die voor de Zeeuwse fokkers is te bereiken. Bart is bekend als uiterlijk fokpaard, zowel in de vrouwelijke als mannelijke lijn. Dan werd nog getoond buiten mededinging de Bel gische import Jim v. d. Ouden Bos van Van der Heijden v.n. in enorme conditie. Ja, dan was er toch eigenlijk maar één Belg in Den Bosch. Grof en gespierd, prima in elkaar, pracht hoofd en een excellent type. Al met al gezien de omstandigheden een nog steeds interessante keuring. PAERDENVRIEND. PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B V. AMSTERDAM POSTBUS 7133 TELEFOON 440911 (f) geregistreerd handelsmerk van Union Carbide Corporation

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19