In de grote schuur 33 stuks mestvee op een rij De mestopslag vraagt de nodige ruimte, want het gaat om behoorlijke hoeveelheden. de ruilverkavelingswerkzaamheden vroegen aandacht. Daar zowel verbouwingen als ruilverkaveling praktisch gereed zijn, komt de tijd, die daarvoor nodig was, nu be schikbaar om de arbeid van de derde arbeidskracht in belangrijke mate te vervangen. De stijgende loonkosten en sociale lasten spreken overigens ook een woordje mee om het met een man minder te doen! VEEL O0GSTWERK IN COMBINATIE MET ANDERE ■ytTAT het oogstwerk op het akkerbouwbedrijf betreft wordt veel in combinatie met anderen gedaan. Het spuiten geschiedt samen met de buren. De aard appel- en bietenoogst in samenwerking met een com binatie. Met zijn vlas heeft de heer Van den Berg deel genomen in de vlaskern. Overigens wordt daar, zo ver telt hij ons, mee doorgegaan, zij het nu in onderling ver band. Met zes collega's zijn de machines van de vlas kern overgenomen. Men rekent op een gezamenlijk areaal van 60 ha. Met de vlasfabriek Dinteloord zijn op basis van het vlaskontrakt 'de nodige afspraken gemaakt. De graszaadteelt is gekontrakteerd bij een graszaad firma. De oogst wordt verzorgd in samenwerking met de loonwerker. Lucerne gaat naar de groenvoederdrogerij Timmerman en de granen en erwten worden via Cebeco Zuid-West afgezet. In de bedrijfsschuur is voor aardappeiopslag beschikbaar een luchtgekoelde koelcel bewaarplaats voor 250 ton en een eveneens luchtgekoelde proviso rische opslag van nog eens 250 ton De gehele schuur is voorzien van een hooizolder. Het daarop opgeslagen hooi wordt door een loonbedrijf verzameld langs dijken en wegen en afgehaald achter de pers. De prijs per pak wordt overeen gekomen en die ligt daar er van andere zijde weinig vraag naar is, bijzonder gunstig. EIGEN RUWVOEDERPRODUKTIE BELANGRIJK T^E voeding van het mestvee op stal komt ongeveer neer op 34 kg krachtvoer per dier per dag. Daarbij komt 1/2 portie snijmais en y2 portie voeraard- appelen per dier per dag. De voeraardappelen worden betrokken van de aardappelsorteerbedrijven tegen voer- prijs. Tijdens de weekenden verzorgt Van den Berg met zijn zoons het vee zelf. Vakantie is er deze zomer niet bij geweest! Een medewerker is echter bereid, indien nodig, bij te springen. In feite zijn er verhoudingsgewijs bij een goede opzet en mechanisatie steeds minder ar beidsuren nodig om het werk rond gezet te krijgen. Dit geldt zowel voor de akkerbouw als de mestveesector. Het stro bijvoorbeeld wordt gewoon buiten opgetast, niet afgedekt zodat kosten en werk daaraan tot het mini male zijn teruggebracht. Hoogstens worden de toplagen vochtig, maar na regen komt zonneschijn en voor het ding een goed bruto-inkomen uit het reoreatïeaa-rxSeeltje wordt gehaald. VAKMANSCHAPI \7EEL is de laatste jaren geschreven en wordt er rvog geschreven over de noodzaak tot stimulering van de rundvleesproduktie. Voorlopig wordt in de EEG mei een aanzienlijk tekort aan rundvlees rekening gehouden. Dooi de te geringe gemiddelde bedrijfsgrootte zullen veehouders op een bedrijf van minder dan 30 ha zicti op de melkveehouderij blijven toeleggen. Oit biedt betere en zekerdere vooruitzichten wat het inkomen betreft dan de mestveehouderij. Een andere reden is de veelal ongunstige prijsverboi*- ding tussen rundvleesprijzen en voedergraanprijzen. Bij stijgende voederprijzen daalt de belangstelling voor de rundvleesproduktie. in het algemeen gesproken, zo kan de conclusie zijn, zal alleen voor bedrijven met een vol doende bedrijfsgrootte, die in belangrijke mate zelf de voedervoorziening kunnen dekken, mestveehouderij als alternatief overwogen worden. Daarnaast is er natuurkjk het vakmanschap dat nodig is om mestveehouderij tot een lonende zaak te kunnen maken Dit alles wordt, zo menen wij, door de gang van zaken op het bedrijf van de heer Van den Berg nog eens be vestigd! BLANKSMA. t.z.t. over het bouwland wordt verdeeld. Zelfs de mest van een naburig varkensfokbedrijf wordt opgehaald en daar erbij opgeslagen. Die zijn blij dat ze eraf zijn en met ca. driemaal per week een voer weghalen tegen alleen wat arbeids- en trekkerkosten is dit voor Van den Berg een lonende zaak. Verder maakt de heer Van den Berg nog gebruik van een soort „open" stal, waar ca. 55 stuks jongvee op een flinke laag stro, ook in de winterdag buiten verblyven; wel overdek": en droog, maar toch in feite buiten. Be valt uitstekend, geen last van ziekte enz., weinig werk ,en weinig investering! ARBEID T bedrijf bestaat overwegend uit lichte zavel. Door de ruilverkaveling, die voor zijn bedrijf praktisch gereed is, zijn de nu gunstig gelegen kavels ongeveer gelijk in grootte en variëren ussen de 21 en 23V2 ha. Arbeidstechnisch is deze goede kavelindeling bijzonder belangrijk. Te weinig wordt vaak nog gerealiseerd hoe veel tijd door uiteenliggende kavels verloren gaat! Van den Berg heeft nu nog 3 man in vaste dienst. In maart gaat op eigen verzoek één medewerker de 'dienst ver laten, zodat dan de heer Van den Berg met nog twee medewerkers het werk zullen moeten klaren. De laatste jaren heeft hij zeer veel geïnvesteerd, ook in verschil lende verbouwingen, hetgeen de nodige tijd vroeg. Ook doel waarvoor het stro gebruikt wordt is een dergelijke opslag voldoende! Door de grote hoeveelheden mest en gier die door het mestvee voor het akkerbouwbedrijf ter beschikking komt, gaat de structuur van de grond er beslist en merk baar op vooruit. Het bedrijf in zijn totaal ligt er, zo zegt do heer Van den Berg, goed bij. Nogmaals benadrukt hij dat de eigen ruwvoerproduktie niet te scheiden 'is van het mestveebedrijf. Als alles aangekocht zou moeten worden, waren de uitkomsten geheel anders. DE RECREATIE PN tenslotte de recreatie, waar Van den Berg -al in het begin van de ontwikkeling daarvan op Noord- Beveland bij betrokken is geweest. Jaren geleden, ïn 1959 heeft hij de drie bij het bedrijf staande knechtswo.ningen reeds verbouwd en voor de vakantieverhuur ingericht. Daarna in 1962 volgde in ,,De Banjaard" de bouw van een vakantiebungalow. Verzorgde vroeger Van den Berg zelf deze vakantieverhuur, nu valt dit voornamelijk aan mevrouw Van den Berg toe. Een prettige taak, zo vindt ze er zelf van, je hebt op die manier meer gelegenheid tot kontakt met andere mensen! Voor het komend seizoen is er vooral belangstelling van de kant van Limburg en Brabant, en weinig van Duit sers. Na destijds drie jaren het nodige geïnvesteerd te hebben, blijkt dat de revenuen zich aanpassen aan de geldontwaarding en kostenstijging, zodat naar verhou- 14 T Een silo bij de roostervloerstal vergemakkelijkt de krachtvoedergift De roostervloerstal met Zweeds voerhek biedt plaats aan 112 stuks nuestvee. De provisorische „open"stal waar jongvee op een flinke laag: stro liet buiten uitstekend doet! 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13