Nieuws over rundvee- en schapenhouderij Handboekje voor de varkenshouderij Jaarvergadering Schapenstamboek en Wolfederatie Zeeland 8 Het onlangs verschenen jaarver- Jaar- s,a9 van ^et Proefstation voor de Rundveehouderij over 1973 beva* VerSiQ CT zestien beknopte artikelen over on- derzoek en ontwikkelingswerk op P.R. het gebied van graslandgebruik, rundvee- en schapenhouderij, 1973 bedrijfsgebouwen, studiebedrijven met melkvee in de praktijk, bedrijfs- begrotingen e.d. In velerlei opzicht worden interessante resultaten ver meld. Verder bevat het verslag een complete lijst van onderzoekprojec ten, uitgegeven publikaties en een opsomming van werkgroepen en commissies waarin het proefstation is vertegenwoordigd. Het rijkelijk met foto's geïlustreer- de verslag is verkrijgbaar door stor ting van 7,50 op gironr 2307421 van het Proefstation voor de Rund veehouderij te Wageningen, mei vermelding van: PR 1973. De ontwikkeling op het gebied van de rundvee- en schapenhouderij staat niet stil. Dit blijkt duidelijk uit de vele onderwerpen die in het jaarverslag 1973 van het Proefstation voor de Rundveehouderij worden aangesneden. Op de foto het kantoorgebouw van het P.R. te Wageningen. GRASLAND Uit onderzoek is gebleken dat stikstofgiften boven 80 kg N per ha per snede in het algemeen weinig zinvol zijn, met name na de eerste snede. Oogsten van te zware sneden is schadelijk, zowel door vertraging van de hergroei als door verlaging van de voederwaarde in het geoogste produkt. Omdat de voordelen van herinzaai vaak twijfelachtig zijn is het in de eerste plaats belangrijk dat men verslechtering van de grasmat tracht te voorkomen door de oorzaken daarvan weg te nemen zoals een slechte waterbeheersing, oogsten van te zware sneden, foutieve afstelling van de maaiappara- tuur en een slechte verdeling van organisohe mest. VOEDERPROEVEN MET MELKVEE Te Heino werden proeven genomen met beperkte weide- gang van melkkoeien waaraan op stal snijmais werd bijge voerd. De koeien namen gemiddeld 4,9 kg droge stof uit snijmais op. De melkproduktie per koe per dag was gem. 1,5 kg per dag lager dan van de koeien met volledige weide- gang. Hoewel bij beperkte weidegang met bijvoeding van snijmais de veebezetting per ha wel aanzienlijk kan worden verhoogd lijkt dit systeem todh niet voor algemene toepas sing aantrekkelijk. Op de proefboerderij „De Waag" werd een vergelijkende proef genomen met onbeperkt krachtvoer aan melkvee. Ge bleken is dat dit nogal wat bezwaren heeft omdat daarbij de gr zondheid van de dieren niet gewaarborgd is en omdat de extra melkproduktie te gering is. MAAGDARMWORMEN BIJ JONG RUNDVEE Op de proefboerderij „De Vlierd" te Bruchem is op dit terrein tien jaar onderzoek gedaan. De schade van maag darmwormen bij jongvee kan zeer groot zijn. Ter voorko ming daarvan worden een aantal maatregelen genoemd. Een strak systeem van weiden op graspercelen, waarvan de vorige snede is gemaaid, levert in het algemeen goede resul taten op. Wanneer dit uit de hand loopt dient tijdig inge grepen te worden met wormafdrijvende middelen! KLAUWEN NIET VERWAARLOZEN De veterinaire medewerker van het proefstation geeft in het verslag een overzicht van hetgeen in de praktijk kan worden gedaan aan klauwgebreken bij rundvee. Een pro bleem is dat het aantal deskundige veepedicures (klauwbe- kappers), landelijk gezien, nog veel te klein is. Daarom zal de boer in bepaalde gevallen zelf het klauwmes ter hand moeten nemen. Verschillende vormen van klauwaandoenin- gen worden beschreven en met foto's verduidelijkt. RUNDVLEESPRODUKTIE Uitvoerig onderzoek werd gedaan met kruisingen van Charolais x FH in vergelijking met Nederlandse zwartbonten en roodbonten. Het verslag bevat een beknopt overzicht van de in dit opzicht verkregen resultaten met kalfsvleesproduk- tie, vleesstieren, pinken en met vaarzen die na het afkalven slachtrijp werden gemaakt. Gesteld wordt dat de Ch x FH- gebruikskruising in alle categorieën slachtvee een belang rijke waardeverbetering ten opzichte van zuivere FH-dieren betekent. Uit drie jaren onderzoek met vleesstieren in verschillende staitypen (grupstal, roostervloerstal en ligboxenstal) kwam de roostervloerstal als de meest geschikte naar voren. RIJWEIDE VOOR SCHAPEN In 1973 is op de Waiboerhoeve een uitgebreid onderzoek met schapen op gang gekomen. Bij dit ondierzoek, waarvoor ca. 200 ooien beschikbaar zijn, gaat het er in hoofdzaak om te karnen tot een meer rendabele produktie van lamsvlees. Voeding, beweidingssystemen, huisvesting en afraSterings- systemen vormen de hoofdmoot van het onderzoekprogram ma. Een afrasteringssysteem, dat perspectief lijkt te bieden voor streken waar sloten ontbreken, is een op kleine zwenk- wielen geplaatste omheining van 5 x 5 m waarin ca. 20 schapen geplaatst kunnen worden. iDeze rijweide wordt door de weidende schapen zelf over het perceel verplaatst. Ron dom de percelen kan dan met een zeer eenvoudige afraste ring worden volstaan. STALTYPEN VOOR MELKVEE Een beknopt overzicht geeft een indruk van de investerin gen in verschillende staitypen zoals die op de Waiboerhoeve te Millingen aan de Rijn in beproeving zijn geweest. De voerligboxenstal komt daarbij nogal gunstig naar voren, zodat de vraag rijst waarom er in de praktijk naar verhou ding nog zo weinig stallen van dit type worden gebouwd, boerhoeve. De proefboerderij werd omstreeks 1 mei 1973 reed of in opbouw) n.l. te Selmien (Friesland, Groningen), NIEUWE MOGELIJKHEDEN OP WAIBOERHOEVE LELYSTAD Veel aandacht wordt in het verslag besteed aan de Wai boerhoeve. De proefborderij werd omstreeks 1 mei 1973 overgeplaatst van Millingen naar Lelystad. De nieuwe on- dierzoekaccomodatie bestaat uit ruim 200 ha grond (hoofd zakelijk grasland), ca. 400 melkkoeien, 200 stuks kalveren en pinken, 400 vleesstieren en 200 schapen. De proefboer derij werd op 13 november 1973 officieel geopend door Ir. E. F. Geessink, direkteur Agrarische Produktie, Verwerking en Afzet van het Ministerie van Landbouw. De bij de ope ning gehouden redevoeringen zijn in het verslag opgenomen evenals een beknopt onderzoekprogramma van de nieuwe proefboerderij. REGIONALE ONDERZOEKCENTRA Het PR ondeihoudt nauwe relaties met de regionale on derzoekcentra voor de rundveehouderij en doet daar ook veel onderzoek. Er zijn vijf regionale onderzoekcentra (ge reed o fin opbouw) n.l. te Selmien (Friesland, Groningen), Heino (Oostelijke zandgebieden), Zegveld (Centraal weide gebied), Bruchem (Rivierkleigebied) en Maarheeze (Zuide lijke zandgronden). De totale oppervlakte van deze proef- boerderijen gezamenlijk bedraagt thans ruim 230 ha. BEDRIJFSBEGROTINGEN EN BEDRIJFSRESULTATEN Het LEI-detachement bij het PR volgt die resultaten van een groot aantal moderne praktijkbedrijven met rundvee, die verspreid over ons land zijn gelegen. De bedrijfsecono mische resultaten van enkele groepen één- en tweemansbe- drijven met melkvee worden in 'het verslag vermeld. Het blijkt dat de resultaten van deze bedrijven aanmerkelijk beter zijn dan gemiddeld in de melkveehouderij zijn verkregen. De aanpassingsmogelijkhedlen zijn echter niet voor alle bedrijven gelijk. 'Dit blijkt mede uit de ervaringen van de regionale voorlichters, die de veehouders in de praktijk bij het zoeken naar betere mogelijkheden willen helpen. Daar toe worden per jaar in ons land duizenden bedrijfsbegrotin- gen gemaakt, waarbij zowel de rentabiliteit als de financie ring aan de orde komt. De voorlichters worden in dit werk gesteund en begeleid) door de Afdeling Bedrijfssynthese van het PR. Een dezer dagen verscheen het „Handhoekje voor de Varkenshouderij". In 250 pagina's is daarin een schat van gegevens op het gebied van de varkenshouderij bij eengebracht. Aan zo'n naslagwerk bestaat grote behoef te, bijvoorbeeld bij voorlichter, maar ook bij het on derwijs en bij de dierenartsen kan' het boekje als een gewaardeerd naslagwerk worden gezien. Veel mensen moeten steeds meer weten of op veel vragen een ant woord geven en dan is het een groot gemak de gegevens bij de hand te hebben. Ook voor individuele varkens houders die wat meer achtergrondinformatie willen heb ben kan het boekje als een belangrijke informatiebron fungeren. Het formaat van het boekje is zodanig geko zen dat het gemakkelijk mee te nemen is. Het boekje bevat een groot aantal gegevens over de varkenshouderij, die systematisch in zes hoofdstukken zijn gerangschikt. Feiten en cijfers worden in kort be stek weergegeven. De zes hoofdstukken zijn: Algemeen, Economie. Fokkerij, Huisvesting en Arbeid, Voeding en Gezondheidszorg. Tevens zijn een aantal adressen met telefoonnummers opgenomen van instellingen op het gebied van de varkenshouderij. Tussen de hoofdstukken is een gekleurd schutblad aangebracht waarop de inde ling van het desbetreffende hoofdstuk is aangegeven. Hierdoor kan men snel en efficiënt het gezochte hoofd stuk en een onderdeel daarvan opzoeken. Het zou te ver voeren een volledige beschrijving van elk hoofdstuk te geven. Daarom in het kort enkele belangrijke onderwer pen. In het hoofdstuk Algemeen wordt onder andere aan dacht besteed aan de rechtsvormen van de onderneming en de wettelijke aspecten van de varkenshouderij. Het landbouwveiligheidsbesluit mag uiteraard in zo'n hand boekje niet ontbreken, terwyl ook „verzekeringen" niet vergeten zijn. In het hoofdstuk Economie worden feiten en cijfers vermeld over de produktiestruktuur van varkenshoude rij. Kosten en opbrengsten en alles wat daar bij te pas komt werden uitvoerig uit de doeken gedaan. In het hoofdstuk Fokkerij komen vele aspecten naar voren van de varkensfokkerija Een greep daaruit: orga nisatie, werkwijze van de seiectiemesterijen, kruising systemen en kunstmatige inseminatie. In Huisvesting en Arbeid vele gegevens over gebou wen en inrichting voor zowel mest- als fokvarkens, mestafvoer en -opslag, mestbanken enz. Technische in formatie over standaardmaten, bouwmaterialen en het toepassen van beton bij het bouwen van stallen. Met de taaktijden in varkenshouderij wordt dit hoofdstuk af gesloten. In het hoofdstuk Voeding wordt de samenstelling van de mengvoeders weergegeven, waarbij mineralen, vita mines en antibiotica een belangrijke rol spelen. Groei en voederschema's ontbreken evenmin. In het hoofdstuk Gezondheidszorg worden de belang rijkste ziekten en de bestrijding daarvan beschreven. Hygiënische maatregelen zijn daarbij zeer belangrijk. De wettelijke aspecten van de gezondheidszorg (vee wet) ontbreken evenmin in dit hoofdstuk. Het „Handboekje voor de Varkenshouderij" is te ver krijgen door storting van 12,50 op postrekening 2307221 van het Consulentschap i.a.d. voor de Varkenshouderij, Willemsplantsoen 6 te Utrecht met vermelding van „Handboekje Varkenshouderij". Op hetzelfde adres is informatie te krijgen over een kortingregeling voor kwantum-afname. Algemene ledenvergadering van Schapenstamboek voor Zeeland-en Afdeling Zeeland van de Nederlandse Wolfedera tie G.A. te houden op maandag 11 februari 1974 om 13.30 uur in het Landbouwcentrum Zeeland, Westsingel 58 te Goes (zaal 123). De agenda vermeldt ojn.: Overzicht wolinname 1973. Financieel overzicht omzet boekjaar van de Wolfederatie 1972/1973. Financieel overzicht van het Sohapenstamboek, balans per 31 december 1973 en de begroting 1974. Verslag en benoeming financiële commissie Schapenstam. boek. Vaststelling contributie en inschrijfgelden van het Scha penstamboek. Het bestuur stelt voor het inschrijfgeld van ooien te verhogen tot 6,per stuk en van defini tief ingeschreven rammen tot 6, Jaaroverzicht van het Schapenstamboek. Verkiezingen. a. Afdeling Zeeland van de Nederlandse Wolfederatie G.A. Periodiek aftredend zijn de heren J. Nieuwen- huyse, Lewedorp (herkiesbaar) en A. v. d. Voorde, IJzendijke (niet herkiesbaar). b. Schapenstamboek voor Zeeland. Periodiek aftredend zijn de bestuurs- en plaatsvervangende bestuursleden voor Tholen en St. Philipsland, Schouwen-Duiveland en Noordi-Beveland. Tholen: M. A. Geuze; plaatsver vanger: C. Burgers. Schouwen-Duiveland: C. J. Zoe- GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN NOORD-BRABANT TE BOXTEL ENTING RUNDVEEBESLAGEN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER Zoals bekend moeten in de periode van 1 februari t/m 15 april wederom alle rundveebeslagen, die op het moment van enting 4 maanden of ouder zijn, tegen mond- en klauwzeer worden ingeënt. Enten van runderen die nog geen 4 maanden oud zijn heeft geen enkele zin, daar deze toch geacht wor- dien niet geënt te zijn! In de afgelopen jaren is het vrij veel voorgekomen dat een veehouder, nadat hij zijn rundveebeslag had laten enten, een rund aankocht van een bedrijf waar de enting nog niet had plaatsgevonden. Dit bracht dan met zich dat het aange kochte rund op het nieuwe bedrijf bijgeënt moest worden omdat anders een dergelijk bedrijf na 15 april niet meer als een geënt bedrijf kon wordlen aangemerkt. Bovenvermelde kwam vrij veel voor, omdat toen ook nog tot en met 14 april verklaringen mochten worden afgegeven voor runderen welke dat jaar na 1 februari nog niet geënt waren. Teneinde nu tijdens de entperiode het toevoegen van nog niet geënte runderen aan reeds geënte rundveebeslagen tot een minimum te beperken is thans een regeling van kracht geworden, op grond waarvan na 15 maart 1974 geen ver klaringen mogen worden afgegeven voor runderen welke na 1 februari 1974 nog niet tegen mond- en klauwzeer geënt zijn. Na 15 april geldt dan weer de normale regeling en mogen er alleen verklaringen worden afgegeven indöen het rund afkomstig is uit een rundveebeslag hetwelk in de periode van 1 februari tot en met 15 april 1974 tegen mond- en klauwzeer geënt is. Bij de enting van uw runderen wordt U door de dieren arts een entbriefje verstrekt. Neem dit entbriefje, indien U vrij kort na de enting een verklaring voor een of meerdere runderen bij de ibedrijfsvoorlichter moet halen, mee naar de zitdag, opdlat op de verklaring zoveel mogelijk de laatste mond- en klauwzeeremtdatum vermeld kan worden. ter; plaatsvervanger: J. J. A. v. d. Velde en Noord- Beveland: J. C. J. v.vd Velde; plaatsvervanger: A. P. Steendijk. „Actualiteiten op het gebied van de schapen gezondheids zorg" door Drs. J. J. Pekelder, dierenarts bij de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren. Hierbij wordt tevens een film getoond. „Schapenfokkerij en de rammencirkel" en de uitreöking van de bekroningen van de Provinciale Fokschapendag 1973 door Ir. M. C. Verboon, C.A.R. - Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 8