ZLM HOOFDBESTUUR VERGADERDE (Vervolg van pag. 3.) P VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE ZLM VEEHOUDERIJ pjE heer Van Heijst deelde mede dat het met de vee- prijzen nog steeds niet naar wens gaat. De vraag naar gebruiksvee is beperkt en de prijzen zijn in verge lijking met vorig jaar laag. Voor melk- en kalfkoeien kan hetzelfde worden opgemerkt. De oorzaak moet vooral worden gezocht in de krappe ruwvoederpositie, alsook in da hoge prijzen voor ruwvoer en krachtvoer. Een licht puntje is dat als het zachte weer aanhoudt de weiders weilicht weer spoedig zuil-en gaan inkopen. Dat zou een ondersteuning voor de markt kunnen betekenen. Wel wordt verwacht dat er tegen lagere prijzen zal worden ingekocht als vorig jaar. De vleesprijzen zijn hoger vastgesteld, maar het gaat er nu om dat die prijzen ook gehaald worden. Om dit te bereiken acht de heer Van Heijst een heffingsstelsel nodig met een zodanige flexibiliteit dat permanente in terventie mogelijk is. En dan niet alleen voor de beste dieren, maar vooral ook voor het vee van mindere kwaliteit, want juist in die laatste klasse worden de grootste verliezen geleden. Als van overheidswege de produktie van rundvlees in de E.E.G. wordt gestimuleerd, moet men er ook voor zor gen dat er geen verliezen worden geleden als vorig jaar. Ook de varkensprijzen staan onder druk. Dit is vooral een gevolg van monetaire problemen, zoals het zweven van de Franse franc en de devaluatie van de Italiaanse lire. Gelukkig staat er echter een levendige export van hammen naar Amerika tegenover. Betreffende de zuivelsector wees de heer Van Heijst erop dat de melkaanvoeren toenemen. De overschotten zijn echter praktisch geruimd, zodat er weer op een ge zondere basis kan worden geproduceerd. De 4 prijs verhoging die door de E.E.G.-commissie werd voorge steld is uiteraard zeer teleurstellend. Hiermee kan alleen de stijging van de verwerkingskosten worden opgevan gen. Als de revaluatietoeslag ook nog zou komen te ver vallen, zou dit betekenen dat er in plaats van een ho gere, zelfs een lagere basisprijs uit de bus zou komen dan vorig jaar. Daarbij komt dan nog dat de nuchtere kalveren 100,a 150,minder op brengen dan een jaar geleden. De prijsvoorstellen houden ook in dat het melkgeld meer zal moeten komen uit het eiwit dan uit het melk vet. Hierdoor zal de boterprijs ongeveer 60 cent kunnen dalen, waardoor de konkurrentiepositie tegenover de sterk in prijs gestegen margarine gunstiger wordt. Daar entegen zal de prijs voor de melkpoeder omhoog moe ten gaan van f 2,29 tot 2,61. De vraag is of er tegen deze verhoogde prijs voldoende afzet zal zijn. Het voorstel van de E.E.G.-commissie dat de melkvee houders moeten participeren in de verliezen als gevolg van te grote voorraden, acht de heer van Heijst moeilijk te verteren. Als men de zekerheid wil hebben steeds over voldoende boter te beschikken ten gerieve van de con sument, dan zal er in feite steeds een zeker overschot moeten zijn. Het is dan onjuist om een deel van de kos ten daarvan op de veehouders te verhalen. Tenslotte deelde de heer Van Heijst nog mede dat in de veehouderijcommissie de wens naar voren is gekomen om voor de grotere stallen betreffende de dierziektebe- strijding een aflopend tarief vast te stellen. Niet ieder is het hiermee eens, maar toch wordt een dergelijke aan passing nodig geacht. De tarieven zijn nog niet bekend gemaakt maar als er dit jaar met het voornoemde geen rekening is gehouden, zal getracht worden dit een vol gend jaar te bereiken. BENOEMINGEN Besloten werd de heer C. P. L. de Jager te benoemen als bestuurslid van de Onderlinge Zuidelijke Hagelverze- kering, zulks als opvolger van de heer A. B. Snoek. Tot lid van de Commissie van Toezicht van de Huis houdschool te Kruiningen werd besloten mevrouw v. d. Molen te benoemen, zulks als opvolgster van mevrouw De Koeijer. Kennis werd genomen van het feit dat de heren v. d. Zande en Van Langeraad voor een nieuwe zittingsperiode zijn herbenoemd als leden van de Grondkamer. Bi1 VERZEKERINGSPLICHT VAN DE MEEWERKENDE KINDEREN? |"N het Land- en Tuinbouwblad van 1 februari 1974 is de nieuwe A.S.F.-regeling gepubliceerd voor de meewerkende kinderen. Het nieuwe is dan, dat de maxi mum loongrens is opgetrokken van 30,naar 35, per week voor inwonende kinderen die minderjarig zijn en van 60,naar ƒ70,per week voor inwonende meerderjarige kinderen. In ons commentaar van 2 februari 1973 merkten wij reeds op, dat het aannemen van verzekeringsplicht voor meewerkende inwonende kinderen principieel onjuist is en dat bovendien de toen aangegeven minimum-lonen geleidelijk aan opgetrokken zouden moeten worden. In gaande 1 januari 1974 zijn dan deze minimum lonen op getrokken en wij moeten erkennen met een zeer luttel bedrag. De A.S.F. wil nog steeds gaarne de meewerken de inwonende zoons onder haar verplicht verzekerden tellen en t.z.t. zelfs de verzekering vrijwillig voortzetten, nadat de jongeman zelfstandig is geworden. Bij oppervlakkig lezen van de A.S.F.-regeling, en dat komt nogal eens voor, zullen ongetwijfeld een aantal on dernemers de conclusie getrokken hebben, dat hun mede werkende inwonende zoons verplicht verzekerd moeten zijn. Deze conclusie is dan onjuist! Het komt er kort en goed op neer, dat wanneer men de zoon onder de ver plichte verzekering wil laten vallen zulks kan. Omge keerd kan de meewerkende zoon ook buiten de verplich te verzekering blijven! Leest u het artikel van 1 februari j.l. nog maar eens goed! IS VERZEKERINGSPLICHT VOORDELIG? ITRAAGT u ons wat u doen moet, de A.S.F.-regeling kiezen of uw zoon vrijwillig verzekeren, dan is ons antwoord, los van principiële stellingen, dat de A.S.F.- regeling uiteraad voordelen biedt. Dat u nl. met een mi nimaal loon toch kunt profiteren van de W.A.O.-dagloon- regeling, welke bovendien nog welvaartsvast is, kan geen enkele particuliere verzekeraar u bieden. Deze W.A.O.-dagloonregeling geldt overigens voo.p arbeids ongeschiktheid na 1 jaar. Het eerste jaar arbeidsonge schiktheid zit u in 't schip. Voor het eerste jaar moet u dan wel aanvullende voorzieningen treffen via vrij willige basis. Voor de wijkers in het bedrijf d.w.z. zoons, die t.z.t. toch in een andere sektor verdwijnen, is de keus dan ook niet moeilijk nl. verzekeringsverplicht. TOEKOMSTIGE ONDERNEMERS VOOR de blijvers, d.w.z. zoons, die het bedrijf gaan overnemen, is de .keuze veel moeilijker. Op dit moment kan hij onder de A.S.F.-regeling vallen. Zodra hij echtér ondernemer wordt moet hij gaan kiezen, nl. of A.O.V. vrijwillig voortzetten bij de A.S.F. of zich particulier verzekeren. Dan treden ook geheel andere maatstaven bij de A.S.F. in werking; dan geldt ook geen W.A.O.-dagloonregeling meer; dan moet wel over een normaal inkomen de volle d.w.z. de dan geldende W.AO.-premie betaald worden! Men is dan vrijwillig verzekerd met een vrije keuze in de hoogte van het te verzekeren inkomen, maar valt dan qua uitvoering weer onder de W.A.O.-premie en 80 uitkeringsregeling etc. Dan ontstaat er het meng sel van vrijwillig en verplicht. Dan is het wel een levensgrote vraag of de A.S.F.-re- geling nog voordelen biedt! Daarbij doet zich het probleem voor, dat de weg terug naar een particuliere verzekering dan afgesneden kan zijn omdat u medisch gezien niet meer in aanmer king komt zich particulier te verzekeren. Wat ons be treft blijft daarom het advies, dat de blijvers onder de medewerkende kinderen zich particulier verzekeren. Zij horen niet thuis onder de verplichte verzekering! Komt er t.z.t. nog eens een verplichte W.A.O. voor iedere ondernemer, dan zien we wel weer. WIJ MOETEN ZUINIG ZIJN ;J\E maximum snelheden van 100 km op autowegen en 80 km op andere wegen met daar tussendoor een keur van borden 50 en 70 km zijn van kracht in Neder land. We schreven al eerder, dat nu de benzine weer rijkelijk kan vloeien we ons netjes moeten gaan gedra gen t.a.v. de aangegeven maximum snelheden Deze zelf- dicipline zal voor velen toch wel moeilijk zijn. Als er veel controle komt met fikse boetes zal het aantal zon daars uiteraard afnemen. Er is echter één faktor, in dit geheel, dat de eigen portemonnaie metéén raakt: nl. het benzineverbruik bij bepaalde snelheden. Nu de bertzine binnenkort wel 1 per' liter zal gaan kosten wordt het hoogst interessant hoeveel guldens u dagelijks of wekelijks kunt besparen. Kijk, dan staan die borden er toevallig ook nog om u er aan te herinneren, dat u alweer met guldens morst! Benzineverbruik in kilometers per liter. Merk Bij 80 km. Bij 100 km. Hogere snelheden C'itroën Ami 8 18,5 15,6 12-15 Datsun 1200 18,2 14,7 9-13 Simca 1100 15,9 13,0 10-13 Ford 1600 13,7 11,8 8-11 Wij hebben slechts enkele types van een aantal mer ken in bovengenoemd staatje overgenomen uit de Auto kampioen. In het grootste aantal gevallen is het verbruik bij een snelheid van 80 km per uur al rond of ruim 2 lt minder dan bij snelheden van 10 km. Komt men daar boven, dan treden zelfs verschillen op van 5 tot 7 1 per uur. Nu kunt u vanzelfsprekend mooi redeneren, dat tijd nog veel meer kost dan die liter benzine. Toch meenden wij u dit overzicht niet te moeten onthouden. Er valt niet mee te morsen; ook als u voor de zaak rijdt! DEL. AGENDA ALGEMENE LEDENVERGADERING KRING ZUID WEST N.K.T.V. Algemene vergadering van de kring Zuid-West van de Nederlandse Kontrakt Telers Vereniging op: woensdag 13 februari 1974 om 14.00 uur in hotel Goderie (tegenover station) te Roosendaal. Ook niet-leden die belangstelling hebben voor het werk van de Nederlandse Kontrakttelersvereniging, zijn van harte welkom! DE BIJDRAGEREGELING AANLEG DRAINAGE EN ERFVERHARDING Nu de Europese Commissie haar advies terzake heeft uit gebracht, heeft de minister van landbouw de bijdragerege ling voor particuliere cultuurtechnische werken thans vast gesteld. Zoals bekend was in het kader van de uitvoering van een nieuw werkgelegenheidsprogramma een regeling ontworpen die de mogelijkheid opende een bijdrage toe te kennen in de kosten van goedgekeurde investeringen in: de aanleg van drainage, en de aanleg of verbetering van erfverharding, bedrijfs- en toegangswegen. De bijdrage is overeenkomstig het ontwerp-be- sluit bepaald op 0,40 per strekkende meter aange- 25 van de kosten van goedgekeurde investeringen legde buizendrainage tot maximaal 5.000,resp. in de aanleg of verbetering van erfverharding, be drijfs- en toegangswegen tot een maximum van 10.000,—. Door het grote aantal aanvragen voor een bijdrage voor genoemde werken, werd met de mogelijkheid tot aanmelding reeds op 18 januari j.l. gestopt. VERPLICHTE DAGEN BOEREN- EN TUINDERSHULP ZEEUWSCH-VLAANDEREN Oost Zeeuws-Vlaanderen: 11 febr.: J. de Deckere, Nieuw- Namen; 12 febr.: Mevr. A. van Duysse, Nieuw-Namen; 13 febr.: A. Mangnus, Graauw; 14 febr.: H. Mangnus, Graauw; 15 febr.: H. de Mayer, Nieuw-Namen. Bedrijfsverzorger; S. J. Steyaert, Hulsterseweg 149, Terhole, tel. 011402181. West Zeeuws-Vlaanderen: 11 en 12 febr.: M. Manneke, Breskens; 13 en 14 febr.: A. van Waes, Schoondijke; 15 en 18 febr.: U. van Waes, Schoondijke. Bedrijfsverzorger: P. P. de Visser, Oranjepolder 24, Biervliet, tel. 01152293. Nadere inlichtingen: J. J. M. Kips, tel. 01143—278 of 330. BESTEMMINGSPLANNEN Oss. Vanaf 30 januari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de 3e wijziging van 'het bestemmingsplan „Vlashoek". Gedurende dieze termijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend 'bij de gemeenteraad. Eersel. Vanaf 31 januari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van een herziening van de voorschriften van het bestemmingsplan „Industrieterrein Nieuwkuijk-I". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. Berker-Enschot. Vanaf 4 februari ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Kommen Berkel en Enschot". Zij, die zich VOORLICHTINGSAVOND SNIJ M AI STEELT ZUID-BEVELAND Voor de telers van snijmais wordt op dinsdag 12 februari, aanvang 19.30 uur in hotel „Oesterbeurs", Wijngaardstraat 2 te Yerseke een voorlichtingsavond over de snijmaisteelt worden gehouden. C.A.R. Goes bedrijfsvoorlichter M. A. de Hond zal de teelt en de rassenkeuze en de voederkwaliteit van snijmais bespreken. Tevens zal in verband met plannen om een snijmaiskern op te richten de voordelen van geza menlijke aankoop van zaaizaad en plastic besproken worden. tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kun nen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Borsele. Vanaf 4 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Natuurgebieden". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad heb ben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Vanaf 4 februari ligt ge durende een maand ter inzage het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan „Driewegen". Zij, die zich tijdig met be zwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben ge wend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Halsteren. Vanaf 4 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „De Melanen 1974". Gedurende deze termijn kunnen schriftelijke bezwaren wor den ingediend bij de gemeenteraad. Zierikzee. Vanaf 4 februari ligt gedurende een maand ter inzage de vastgestelde wijziging van het bestemmingsplan „Zierikzee-West I". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 4