<5* - geluid VLIEG ER EEflS UIT Onder redaktie van: H. A. HARDERWUK Start E.E.G. uitwisselingsprogramma 1974 met reiskostenvergoeding (18 maart tot 17 juni of 18 maart tot 7 oktober) Wat is nou die Europese Economische Gemeenschap, kortweg de E.E.G. precies? Waarom is het nodig, dat Nederland eraan deelneemt, wat schieten wer er nou mee op? Er zijn talloze publicaties te vinden, de ene in nog mooiere bewoordingen dan de ander, waarin je de voordelen kunt lezen. Speciaal de agrarische sektor ondervindt nadelen van het lidmaatschap, zegt men. Hoe zit dat dan in die andere landen? Waarom wilden Engeland, Ierland en Denemarken ook zo graag meedoen? En waarom de Noren niet? Hoe beschouwen de agrariërs in die landen het lidmaatschap? Het lijkt de moeite waard van dichterbij eens te zien, wat zij er zelf van vinden. Ga er eens kijken; er is nu een kans een tijdje op een veeteelt- akkerbouw- of tuinbouwbedrijf te werken en te wonen. Plattelandsjongerenorganisaties uit Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Luxemburg en Nederland zijn een aantal jaren geleden overeengekomen, dat het een goede gelegenheid is niet even, nee, 3 maanden of zelfs nog iets langer zou je er eigenlijk moeten ziin om een goed beeld te krijgen. De Europese Commissie te Brussel vond dit een goed idee en zegde medewerking toe. Die kwam in de vorm van het beschikbaar stellen van ruimten en mankracht om aan het begin van ieder programma de deelnemers naar Brussel uit te nodigen en hen te informeren over de opzet van een stage in het kader van de E.E.G Ook aan het einde van het verblijf worden zij weer naar Brussel genood om met elkaar van gedachten te wisselen, wat zo'n verblijf heeft betekend. Nog even voor alle duidelijkheid: de volgende landen doen mee: Frankrijk, België, Luxemburg, Italië, Duitsland, Engeland, Ierland en Denemarken. Wat wordt er van je verwacht? In de eerste plaats zul je moeten meewerken. Zo krijg je namelijk enig gevoel voor alles, wat er (net als thuis misschien) aan de hand is. Ook zal de boer of tuinder je laten zien, wat er verder in het gebied, waar hij woont, te zien en te leren is. Natuurlijk moet je ook zelf rondkijken en doen waar je zin in hebt. Ook kun je gerust de wens naar voren brengen, wanneer je ergens heen wilt of iets wilt weten. Je hebt het ook zeifin handen, watje ervan maakt! JONGERENAKTIVITEITEN 8 februari: de PJZ - Noord - Beveland gooit zich op de afronding van haar aktiviteitenprogramma voor 1974. Na afloop een grandiose bin&o. We beginnen om 20.00 uur in "De Stadswijnkelder" te Kortgene. Grote toneelavond van de PJZ - Sprang - Capelle in "Zidewinde" te Sprang-Capelle. Op de planken komt het prachtige toneelstuk "De Kerkstraat is een nette straat". Na afloop een sfeervol bal. Aanvang: 20.00 uur. 14 februari: De klucht "in het vrolijke weerhaantje" opgevoerd door de PJZ- 's-Heer Abtskerke in zaal „Irene" te 's-Heer Abtskerke. Na afloop een gezellig bal. Aanvang: 20.00 uur. 15 februari: De klucht "in het vrolijke weerhaantje" opgevoerd door de PJZ- 's-Heer Abtskerke in het dorpshuis te Nisse. Na afloop een fijn discobal. Aanvang: 19.30 uur. Grote ontspanningsavond van de PJZ-Noord-Beveland in het "Casembroothuis" te Kamperland. Aanvang: 20.00 uur. Opgevoerd wordt de tragi-komedie „De kater komt later" door de PJZ-Goes. Na afloop een grandioos bal. Grote toneelavond van de PJZ-Zevenbergen in hotel "Tholenaar" te Zevenbergen. Opgevoerd wordt het blijspel "Ping zei de klok". Na afloop een groots bal m.m.v. 'The Decoy's". Aanvang 20.00 uur. De PJZ-Schouwen-Duiveland houdt haar weekend op "Familyland" in Hoogerheide. Een weekend vol aktie met binnen- en buitenspelen, diskussies, een beetje karnaval proeven, enz. Dat alles in een prachtige bosrijke omgeving. Aanvang: 20.00 uur. Het PJZ-Bestuur komt in "De Draak", Grote Markt 37, Bergen op Zoom bijeen. De volgende punten staan op de agenda: nieuwe funktionaris, opzet grote Doe-dag, Agrar. Kommissie Noord-Brabant en P. J. Zuid-Geluid verzorgt door en voor de leden. De HB-bijeenkomst is openbaar en begint om 19.30 uur precies. 22 februari: 's Heer Abtskaarke vliegt weerus uut de'n baand! Neet mèt, maor in Ireene doot ze dat! Komie ok! De El wiltus uut Sinte Willebrord bunt 'er ok. Zorg agge d'er bunt um acht uure. D'en gekst verkleejden krieg n'en mooien pries. De PJZ West Zeeuws-Vlaandeien brengt haar revue- en toneelshow op de planken in café Willem Beukelsz te Biervliet. Na afloop een sfeervol bal. Aanvang: 19.30 uur precies. De PJZ-Oost Zeeuws-VIaanderen hebben samen met de ZLM Hulst mr G.B.J. Hilterman uitgenodigd. Ze gaan luisteren en praten over: de wereldvoedsel en energievoorraden en hun invloed op de verhoudingen in de wereld. Aanvang: 15.30 uur in "Den Dullaert" te Hulst. De PJZ - Oost Zeeuws-VIaanderen wil graag de kas spekken d.m.v. verzamelen van oud-papier. Leden en andere enthousiasten kunnen hun oud-papier bij één van de bestuursleden bezorgen. 23 februari: De PJZ-Oost Zeeuws-VIaanderen houdt haar karnavalsbal in de Krokodilbar te Kloosterzande. De muziek wordt vezorgd dooi 'The Williams". Aanvang: 22.00 uur. Entree: 4, Studiedag 3 CJO-Noord-Brabant in de "Nobelaer" te Etten Leur over het onderwerp" de sociale en maatschappelijke positie van de jonge boer". Een drietal inleiders zal de onderdelen toelichten. Een interessante en belangrijke studiedag voor de jonge praktiserende boer en de aspirant jonge boer. Aanvang: 10.00 uur. 27 februari: Grote informatieavond wan de Agrarische Kommissie van de 3 CJO- Zeeland in "De Prins van Oranje" te Goes. Thema deze avond: Struktuur Agrarisch Jongerenwerk in Zeeland. Aanvang: 20.00 uur. Nieuwe stagemogelijkheden in Polen! De laatste jaren wordt door de Stichting Uitwisseling te Bergen getracht de kontakten met Oost-Europa te Intensiveren. Zo hebben reeds uitwisselingen plaatsgevonden met Tsjecho- Slowakije en Joegoslavië. Voor 1974 is er een nieuwe stagemogelijkheid bijgekomen. Een Nederlandse delegatie van 5 personen afkomstig van de plattelandsjongerenorganisaties heeft eind 1973 een bezoek gebracht van 8 dagen aan Polen. Tijdens dit bezoek, waarbij ook verschillende agrarische bedrijven werden bezocht, zijn voorstellen gedaan om Nederlandse en Poolse jongeren de gelegenheid te geven een stage van 3 tot 6 maanden te doen. Tijdens een tegnbezoek van een Poolse delegatie aan ons land werden voor Nederland de volgende afspraken gemaakt. a. 15 Nederlandse jongeren kunnen gedurende de periode maart tot oktober een stage doen van 3 tot 6 maanden op een (staats) bedrijf in Polen. Als zakgeld zal een vergoeding van 80 US in Poolse Zloty's worden betaald. De reiskosten moeten zelf betaald worden. De bemiddelingskosten bedragen 50, b. Waarschijnlijk zal in de maand augustus een agrarische studiereis naar Polen worden georganiseerd. Naast verschillende interessante agrarische bedrijven en gebieden zullen ook toeristische attracties bezocht worden. Nadere gegevens over de kosten en het programma zullen nog volgen. Voor opgave of verdere informatie over deze mogelijkheden kan men zich wenden tot Stichting Uitwisseling Postbus 97 Bergen N.H. tel. 02208 - 3101/3756 of P.J.Z. Grote Markt 28 Goes (01100 - 5010) 5 of 7 daagse excursie naar Engeland De heer W. Carson uit Felixtowe (Engeland) heeft de mogelijkheid gerealiseerd om groepen Nederlandse plattelandsjongeren een 5 of 7 daagsereis naar Engeland te laten maken. Aan de plattelandsjongerenorganisaties heeft hij hierover informatie toegezonden. Hij verzorgt een geheel programma, inklusief vervoer vanaf Harwich (bus), overnachting, verblijf, entrées, etc. Als programma onderwerpen stelt hij o.a. voor: bezoek aan Norfolk, Cambridge, Norwich en Londen aan verschillende agrarische bedrijven, bezoek aan agrarische instututen en proefbedrijven en een gezamenlijke avond met Engelse plattelandsjongeren Deze ekskursies kunnen gehouden worden in de periode van half mei tot half september (behalve de maand augustus). De kosten bedragen voor een 7 daagse reis £29 (momenteel 190.en voor een 5 daagse reis £24,157,De koers van het Engelse Pond is nogal in beweging vandaar dat dit bedrag nog wat kan wijzigen. De heer Carson zelf noemde bedragen van resp. 174,— en 144,—. Daar komen dan nog bij de vervoerskosten vanaf Hoek van Holland naar Harwich, deze bedragen: voor groepen groter dan 10 personen retour 79.20 voor groepen groter dan 10 personen jonger dan 20 j. 57.60 voor groepen groter dan 10 personen studenten 57.60 De kosten van verzekering zijn 6,per persoon. Totale kosten voor een 7 daagse reis zijn afhankelijk van aard en leeftijd van de groep, inklusief verzekering 260,en voor een 5 daagse reis 230, Een groepsgrootte van 30 personen is wenselijk, doch ook voor kleinere groepen zijn er mogelijkheden (eventueel via kombinatie). Doe het eens in de afdelingsverband! Frankrijk 3 - 9 maart Rondom de Salon Agricole Nederlandstalige kursus rond de franse landbouwexpositie in Parijs, over de franse landbouw en het platteland. Afwisselend programma met o.m. gesprekken met Franse specialisten, veel informatie over de tekomst van de franse landbouw, de regeringspolitiek, landbouw en milieu, enkele bezoeken aan bedrijven en enkele exkursies o.a. naar de Salon Agricole in Parijs kosten 250,alles inbegrepen (reis per trein voor eigen rekening) opgave en inlichtingen: Volkshogeschool Chateau de Méridon 78460 - Chevreuse, Frankrijk of Ver. voor Volkshogeschoolwerk Guardini Nes 8, Bergen N.H. tel. 02208 - 2840. VAN ERF EN AKKER.... HOLA 18 januari, 1974 Zo, we zitten weer al een paar weken in het nieuwe jaar. Het zal een jaar worden van grote veranderingen. Want zoals het er nu uitziet, zullen we hier in Hola nog enkele maanden zijn, en dan is het na zoveel lange jaren gebeurd. Bijna zeven jaren hebben we gewoond geleefd en gewerkt in een onherbergzaam oord langs de Tana Rivier. Met een zekere trots zullen we kunnen terugzien op die tijd. In de eerste plaats om al datgene wat hier bereikt is. Van een schema dat bijna op het punt stond om te sluiten, zijn we aangeland bij een projekt dat redelijk goed loopt, en waarbij de mensen het nu op hun eigenhoutje zullen moeten gaan doen. Natuurlijk het zou allemaal beter kunnen. Maar een ding moet je nooit uit het oog verliezen in een vreemd land. Het heeft geeh zin om een zaak die het beste loopt in zijn derde versnelling te forceren in zijn vierde. Dan zal de zaak vroeg of laat stuk gaan. Als men komt waar men wil in de derde versnelling dan is dat een reden om blij mee te zijn. Als Europeaan bekijk je de zaak misschien te veel uit Europesche ogen, en dan wil je wel eens wat te hard gaan. Dat kan ook, maar alleen maar zolang jij er bij bent. Verdwijn je een poosje dan is men toch weer terug naar die lagere versnelling. En het heeft geen enkele zin om dingen op te zetten waarvan je welhaast van te voren kunt weten dat het straks wanneer je weg bent toch niet meer gaat. En dat is het kernpunt van de buiten landse hulp volgens onze bescheiden mening. Je moet zó werken dat na een aantal jaren, de buitenlander overbodig wordt. Dat was ook een reden waarom we destijds Rodgers naar Nederland lieten gaan. Laat hem maar eens rondkijken hoe het in een Europees land reilt en zeilt. Dat hij door krijgt dat in een periode van drukte, er soms geen tijd is om te eten! De tijd komt nader dat hij het helemaal alleen zal moeten gaan doen. Maar hij zal het wel rooien, echter toch ook weer min of meer in zijn eigen versnelling! Zolang we er nog zijn, begeleiden we hem nog steeds. Maar de meeste initiatieven moeten van hem uitgaan. En zit hij er wel eens naast, dan kan een voorstel, of een advies van onze kant hem weer in de juiste richting brengen. Maar het grote voordeel dat hij nu heeft ontwikkeld is dat hij zelfstandig denkt, en ook zijn werk overdenkt. En het belangrijkste van al dat hij vóóruitdenkt! Nu we op het punt staan om Johnson Ade naar Nederland te sturen, doen we dat het het zelfde doel. Hij is de trekkermonteur. Van hem hangt heel veel af hier op zo'n scheme, midden in de wildernis. Wat Rodgers in het veld nodig heeft, dat moet via Johnson komen. Dit tweespan Rodgers. Johnson vormt gedurende de grondbewerkingsperiode de motor waarop alles draait. Ik hoop dan ook van harte dat hij, wanneer hij in Nederland komt omstreeks half maart, zonder al te veel moeite gelegenheid krijgt om te leren en vooral om te werken. De financiering was deze keer een gemakkelijke zaak dankzij de royale gift van een zakenman, die zonder blikken of blozen een retourkaartje aanbood. Terugziende op dergelijke feiten kunnen we dankbaar en voldaan zijn. Het heeft weinig zin, jaren van je leven op te offeren, om straks wanneer je weggaat tot de konklusie te koemen dat het allemaal voor niets was. Wij zelf zullen Nederland veranderd terugvinden. Want we weten wel dat er in deze 7 jaren het een en ander in ons landje veranderd is, verandereingen die ook een andere mentaliteit tot gevolg hebben. Het is allemaal min of meer aan ons voorbijge gaan. Straks zullen we even op moeten stappen, en meerijden in die wagen van de Nederlandse samenleving. We hopen dat het een gezellige rit mag worden...! SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 23