TUINBOUW- KLANKEN Prijzenspiraal straks toch weer opnieuw in beweging? Zijn wij genoeg kostenbewust? Wat hogere prijzen voor beter fruit Uit de groene school geklapt DINGEft V.W DE WEEK 19 Met het vorderen van het wintergetij, hebben de meeste THOOLSE vollegrondstuinders weer de gelegen heid gehad om zelf persoonlijk, of in verenigingsver band de kostprijzen van verschillende teelten eens onder de loup te nemen. Het komt ons echter voor dat ieder daar niet zo de absolute noodzaak van inziet. Men staat er soms van te kijken hoe velen beslist onvoldoende in zicht hebben wat de werkelijke kostprijs van hun eigen teelten zijn! Men kijkt alleen maar hoe hoog het biuto- opbrengstbedrag is en wanneer dat huns inziens vol doende hoog lijkt, zijn ze wel tevreden. Misschien dat dit in vroeger jaren een mindere rol speelde, omdat de kostenfaktor op'een laag niveau lag. Vooral in de tegenwoordige tijd, waarin de nog {relatief véél werk uren vragende intensieve tuinbouwgewassen, de uurlo nen een zéér belangrijke rol spelen in het kostenpakket, ligt dit geheel anders. Algemeen heeft men wel een redelijk inzicht in de toegerekende kosten, als bemes ting, plantgoed, enz., maar nogmaals hoe hoog is het percentage glas- en vollegrondstuinders die werkelijk de benodigde werkuren per gewas kennen? Bij benade ring wordt er door velen wel eens een schatting naar gemaakt, maar tot een juist inzicht komt men niet dikwijls. Het gevaar is er dan, dat men ongemerkt teel ten blijft uitoefenen waarvoor meer kosten gemaakt worden dan verantwoord is. Nu is het wel een hele Op de fruitveilingen binnen ons gebied is vorige week het aanbod van appelen ondanks de zeer lage prijzen, toch wat toegenomen. We geloven dat dit verstandig is, zeker wanneer het gaat om rassen als Cox's Orange Pip pin en Winston, waarvan de goede kwaliteiten in elk geval nog een redelijke prijs opbrengen. Of het verstan dig is om te blijven wachten met de verkoop van Gol den Delicious en Goudreinetten weten we niet. De prij zen zijn laag, maar de verwachtingen omtrent de afzet zijn ook niet hoog gespannen, integendeel, voorlopig worden hiervoor nogal wat moeilijkheden voorzien. Langs alle kanten wordt geprobeerd om de lage prijzen te verklaren. Het zal allemaal wel waar zijn dat er weer een aantal samenwerkende nadelige invloeden zijn die tot dit bijzonder slechte resultaat voor de fruitteelt lei den, maar ondertussen zitten we er dan toch maar mee en de stemming onder de telers is ver beneden nul. Een gelukkige omstandigheid is, dat het weer elke dag op nieuw bijzonder goed is en hierdoor kan de snoei vlot voortgang vinden. Toch zijn we er van overtuigd dat de appels in het koelhuis goed in de gaten gehouden dienen te worden. Zè zijn opgegroeid om zeer fraaie weers omstandigheden en wanneer zé uit de cel komen ver loopt het verdere rijpingsproces bijzonder snel. We noemden de redelijke prijzen voor de grote en middelmaten Cox's Orange Pippin en Winston. Hiervan In de vorige bijdrage voor SCHOUWEN en DUIVE- LAND maakten we melding van dalende fruitprijzen die toen echter nog niet verontrustend waren. Nu, veer tien dagen later, is er spijtig genoeg alle reden aanwezig om van verontrustend lage prijzen te spreken, met name van de appels. Eén dezer dagen spraken we met een fruitkweker uit de buurt. Hij veilde een prima kwaliteit appel en mocht daarvoor een prijs ontvangen van 39 ct per kg. Een ontstellend lage prijs en dat voor bewaarfruit, met alle kosten vandien. De handel die voor rond de 40 ct per kg op het hout kocht krijgt mede harde klappen te verduren. En wat moeten we elkaar adviseren? Niet meer aanvoeren of wel aanvoeren? Het zal niet eenvoudig zijn om hierop een welgemikt antwoord te geven! Eén ding is zeker, dat de misère in de fruitteeltsektor nog levensgroot aan wezig is. De E.E.G. heeft voor deze sektor nog weinig soulaas geboden. Persoonlijk willen wij, die geen deel uitmaken van de fruitteeltsektor, onze collega's zelfstandigen, in de teelt en handel toewensen, dat de kansen maar weer gauw mogen keren! Van de witlofprijzen is de room af. De prijzen lagen opgaaf, om uit te maken, wanneer men een zekere teelt moet afstoten. Het kan voorkomen dat men een teelt, waarop zelfs nog enige netto-winst valt te becijferen, eerder af moet stoten dan een teelt met minder netto winst., Een teler is immers ook gehouden aan teelten die in zijn beschikbare arbeidsuren passen. Het kost al tijd geld wanneer men opeenhopingen van oogstarbeid heeft, en dit moet zoveel mogelijk vermeden worden. In heel deze materie zal door de ondernemer meer stu die gemaakt moeten worden en zeker, niet in een oude sleur doorgedraaid mogen worden. Ook in dezen geldt: waar men het tegenwoordig nogal veel over heeft, of men genoeg prijsbewust is! Met doordacht werken, zal men zeker verder komen dan het alleen slaafse afbeulen van zichzelf. Zeer zeker zal de ondernemer van de toekomst zich de dan voorkomende vragen, in welke richting er gestuurd moet worden, eigen dienen te ma ken. Tot op zekere hoogte zal men zich niet direkt door onheilsprofeten de moed laten ontnemen, want de pap wordt nooit zo warm gegeten als ze opgeschept wordt! Anderzijds zal men toch verplicht zijn te letten op de uitgezette bakens (en gestrande schepen), om het onder nemersschip in bevaarbaar water te houden. Wanneer dan ook het vertrouwen aanwezig blijft, dat er toch eenmaal de juiste oplossing gegeven zal worden, dan zal het des te meer voldoening geven wanneer men niet in zijn goede verwachtingen wordt beschaamd. En daar aan mee heeft mogen werken!! is in ons gebied een goede kwaliteit te koop op vrijwel elke veiling. Voor de beste partijen met een goede kleur van beide rassen werd vorige week voor wat de grote en middelmaat betreft tussen 65 een 85 cent per kg betaald. Daarbij was overwegend de Winston nog wat duurder dan de Cox's. Golden Delicious moest van bijzonder goede kwaliteit zijn om aan 40 cent per kg te komen voor de maat boven 70 mm. De klasse I 65-70 mm noteerde fond 30 cent. Goudreinetten met e en goede kleur deed in de grote mate tussen 35 en 45 ct per kg. Rode mutanten noteerden ongeveer 10 cent per kg duurder. Klasse I 65-70 mm van de Goudreinetten werd rond en iets beneden 30 ct per kg verkocht. De klasse II kwaliteit van verschillende appelrassen ging wanneer de kwaliteit wat tegen viel, naar de industrie op een prijs van ongeveer 20 cent per kg. Jonathan, gro te maat met een goede kleur, kwam tot even boven 30 cent. De kleine maten en klasse II kwaliteit bleef han gen rond 20 cent per kg. De vraag naar Conference werd wat groter en de prijs van de klasse I grote en middelmaat steeg tot even bo ven 90 cent per kg terwijl de klasse I 55-60 mm werd verkocht voor plm. 85 cent per kg. Klasse II was slechts enkele centen per kg goedkoper. Doyenné du Cornice kon zich goed handhaven op 1,25 tot 1,35 per kg. afgelopen week even boven de gulden. In een gesprek met een witloftrekker, die al enige jaren in het vak zit, vernamen we dat deze prijs niet verontrustend is. Om deze tijd van het jaar komen slechts zelden hoge prijzen voor. Wellicht omdat de produktie dan optimaal is. Dat blijkt ook wel uit de aanvoeren op de veilingen. De specifieke trekkers hebben uiteraard al geruime tijd geprofiteerd van goede prijzen. Uit onze omgeving zijn vorige week nog wat wijnpeen verhandeld tegen 15 ct. per kg. Getarreeid op grond en rot. Geen dikke prijs, maar bij een beste opbrengst toch nog wel renderend. Voor zaaiuien leveringhalf februari was de handel bereid 50 ct per kg te bieden. Dat houdt tevens in dat voor direkte levering onder die prijs een heel klein beetje verkocht wordt! De zaadhandelaren in kontraktgoed zijn de laatste tijd aktief bezig met het onderbrengen van de kontrak- ten bij de telers. Hoewel de telers niet over de hele linie tevreden zijn met de geboden prijzen, mag men over het algemeen toch wel spreken over een procen tuele verhoging. Het verhogingspercentage ten opzichte van vorig jaar loopt van gewas tot gewas nog wel uiteen. In ieder geval toch wat gunstiger dan in het grote verband voor de gegarandeerde landbouwproduk- ten! We hébben weinig kijk op de politiek en wat daar omheen zweeft. Toch zijn we van mening dat de prijzen politiek, ook vanuit Brussel, gericht is op de consument! Zie maar wat er is overgebleven van de gevraagde en zeker wel gefundeerde copa-prijzen! Het duurt toch wel heel lang, zowel nationaal als in E.E.G.-verband, voor men met alle ernst het oor te luisteren wil leggen bij de grote groepen zelfstandigen en aan hun gerechtvaar digde verlangens tegemoet wil komen. Als de voorteke nen ons niet bedriegen, dan zal het spoedig gedaan zijn met de betrekkelijke rust aan het loonfront. De spiraal kan opnieuw in beweging komen. Ga er maar aan staan! Nu in de natuur de eerste voorjaarsboden zich hebben aangemeld wórdt het ook voor ons tijd om aan het nieuwe seizoen te gaan denken. Dat hebben we overigens al sinds jaren gedaan. Reeds in februari zenden we aan alle hoofden van basisscholen in Zeeland een programmaboekje van onze school. Tevens verzoeken we dan of ze ons de namen en adressen door willen geven van leerlin gen die misschien belangstelling hebben voor het onderwijs op onze school. En als wij die adressen hebben nemen we met de betrokkenen kontakt op, om wat meer over ons onderwijs te vertellen. Meestal betekent dat dan dat we deze leerlingen in augustus schrijven voor de eerste klas. In het verleden is wel geopperd dat leerlingen uit de land- en tuinbouw net zo goed naar een tech nische school konden gaan. We hebben de laatste jaren nog al wat leerlingen van de l.t.s. ingeschre ven in de 2e of 3e klas. Onze ervaring is dat op onze scholen een ander klimaat heerst, waar leerlingen uit de agrarische sfeer-~zich beter thuis voelen. Om ieder in de gelegenheid te stellen de school te bezichtigen, te kijken hoe gunstig die gelegen is, inlichtingen in te winnen enz. gaan we op VRIJDAG 22 FEBRUARI ONZE SCHOOL OPEN STELLEN van 1318 en van 1722 uur. We willen U alles van ons onderwijs laten zien en U zoveel mogelijk informeren. Mogen we zeggen tot ziens? Overigens zijn we ook altijd op andere dagen te bereiken; U kent het adres: Groene School, Biezelingseweg 10, Kapelle Tel. 01102—1812 of 1603! TA7 ANNEER we dit schrijven is het februari geworden en de maand januari is voor wat het weer betreft voorbij gegaan op een zeldzame fraaie wijze. Tijdens het weekeinde was het compleet voorjaar en hier en daar gingen op de terrassen de stoelen naar buiten en kon men zich laten koesteren door de milde zonnestralen die reeds beweging brengen in de knoppen van bloemen, planten en struiken. Door het zeer fraaie weer kan op de fruitbedrijven zon der hinder of tegenslag de snoei voortgang vinden en we hebben de indruk dat er al veel kon worden afge werkt, al zal het op een aantal bedrijven uiteraard weer aankomen op de laatste weken, maar dat is altijd het geval. Het fraaie weer is in elk geval een pleister op de wonde van de zeer sombere situatie op het afzetfront van de fruitteelt. Overigens zijn daar zoveel zorgen over dat het heel goed mogelijk is dat speciale maatregelen nodig zullen zijn om de telers dit seizoen door te helpen! Wat de groenteteelt betreft maken we ons volop klaar voor het nieuwe seizoen. De vollegrondsgroenteteelt heeft het afgelopen jaar redelijke resultaten opgeleverd ien er is ook in ons gebied wat vernieuwde belangstel ling in deze richting. QP Zuid-Beveland hielden enkele veilingen voorlich- tingsvergaderingen voor hun leden ten aanzien van de mogelijkheden van de vollegrondsgroenteteelt. Het ziet er meer naar uit dat de knolselderij moet worden afgeschreven voor het kleinere Zeeuwse tuinbouwbedrijf. Op Zuid-Beveland heeft het selderijmozaïkvirus dermate toegeslagen dat een normale teelt niet meer mogelijk is. De tijd van 100 tot 150 ha knolselderij op Zuid-Beveland lijkt definitief voorbij en dat niet alleen door het selderij mozaïkvirus maar ook omdat de knolselderij een produkt is geworden voor het grotere landbouwbedrijf waar men alles rond deze teelt heeft gemechaniseerd. Het is een te betreuren ontwikkeling, maar er valt niet aan te ont komen. Toen zo'n tien jaar geleden de knolselderij voor industrie en export in Zeeland wat naar voren kwam, lag de prijs rond 22 cent per kg en tijdelijk werd tot 30 cent betaald. Op het ogenblik mag men blij zijn wanneer men 20 cent per kg kan maken. De industrie sluit contracten af met de landbouwers voor 1618 cent per kg en men zegt het produkt dat van deze grote bedrijven komt, even goed te kunnen gebruiken als het produkt dat op de klei nere bedrijven groeit en met de hand wordt gerooid. Het is onnodig te zeggen dat op die manier de teelt in het klein niet langer mogelijk is. TTR dient dus gezocht te worden naar vervangende teelten. Nu is dat lang geen eenvoudige zaak. Op de Zuidhollandse eilanden is de spruitenteelt van grote betekenis. Ook in Brabant heeft deze teelt een flinke opgang gemaakt. Hoe het komt weten we niet, maar in Zeeland is ze nooit van de grond gekomen. Men moet wel ervaring hebben in deze teelt om er wat goeds van te maken. Witlofteelt kan ook perspectief bieden, maar ook hier voor geldt dat ervaring van groot belang is. Er is op het ogenblik wat animo voor de teelt van rode kool op contract voor de industrie. Het afgelopen jaar heeft deze teelt gunstige financiële resultaten opgeleverd. We mogen echter niet vergeten dat de gehele volle grondsgroenteteelt goed zat in het afgelopen jaar en dat is geen onbekend verschijnsel in een jaar met veel zon en droogte. De kilo-opbrengst heeft daar meestal onder te lijden maar de prijs maakt veel goed. Het is nuttig om dat in gedachten te houden bij het bepalen van het teeltplan voor het komende jaar. We weten dat een grote groep van kleine zelfstandi gen meestal over wat ,,open" grond beschikt en daar heeft men een teelt voor nodig. Het sortiment wordt ech ter steeds kleiner. TOCH zijn we nog altijd van mening dat voor de kleine zelfstandigen met een niet te grote opper vlakte grond de teelt van kleinfruit van grote betekenis kan zijn. De laatste jaren zit deze groep van onderne mers in de tuinbouw voortdurend beter dan hun collega's die groot fruit telen. Men behoeft niet zo gauw bang te zijn voor overvoerde markten in deze sektor want de oogst van kleinfruit is bijzonder arbeidsintensief en remt een te sterke uitbreiding. Over ongeveer 14 dagen, op 21 februari, wordt in Ka pelle een ontwikkelingsdag voor de kleinfruitteelt gehou den. Een ieder die belangstelling heeft in deze richting zouden we willen aanraden om daar heen te gaan en te luisteren naar wat de mogelijkheden en moeilijkheden zijn rond deze teelten. We dachten dat er wat ruimte is voor uitbreiding en dat de mogelijkheid aanwezig is om op een kleine opper vlakte grond te komen tot een volledige benutting van de eigen en mogelijk gezinsarbeid en daaraan een boter ham met beleg over te houden. Heel wat telers zijn in de afgelopen jaren afgevallen in deze sektor. We dachten dat daartoe beslist veel min der aanleiding is geweest dan in de overige sektoren van de tuinbouw. Het leek ons nuttig bij het begin van een nieuw teelt seizoen nog eens te wijzen op de kansen die er liggen in deze hoek. Het is misschien verstandig daar nader bij stil te staan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19