DeVicon-visie op grondbewerking wint steeds meer 'veld' Studiedag 1974 Gewasbescherming en kwaliteit (Vervolg van pag. 13) Bij het poten wordt ongeveer 50 van de tijd besteed aan het vullen van de machine en draaien en keren. iDoor een gewijzigd vulsysteem is de vultijd tot een minimum te be perken en daarmee de pootcapaciteit aanmerkelijk op te voeren. De systemen hiervoor zijn o.a. poten d.m.v. een bun- kerpootmachine; losse verwerking van pootgoed, hierbij kan men vullen door een tussenbak aan een voorlader of kraan. De capaciteit, die op deze manier wordt verkregen, kan worden benut door loonwerkers of samenwerkingsvormen. Het aanaarden kan op lichtere gronden in meer dan één keer worden gedaan. Rijenfreezen komt als bewerking in aanmerking, als met een niet aangedreven aanaardraam niet voldoende losse grond ontstaat. Op de zware grond is een probleem, dat de grond onvoldoende indroogt. Door in de rijen voorzichtig de grond op te breken kan dit worden ver beterd. Er moet worden gestreefd naar een rug, waarin zich geen kluiten bevinden. Eventuele kluitjes buiten op de rug kunnen nog verweren. ROOIEN Bij de oogst treden de meeste risico's voor beschadiging op. De volgende punten dienen hierbij in acht te worden genomen. Bij loofklappen moet niet te kort worden geklapt Bij werken met een grotere werkbreedte wordt het aan tal sporen beperkt. Wat betreft het rooien moet worden gezorgd voor een grondbuffer op de zeef ketting. Dit wordt geregeld met: a. spijlenafstand b. snelheid zeefketting en bekleden. Dit bekleden is tot nu toe niet eenvoudig omdat de be kleding met wrijven over de ondergrond losraakt. Meer dere zeefkettingen zullen dan ook nodig zijn om een rooier aan de omstandigheden aan te passen. Een snel- heidsvariatiemogelijkheid door verschillende riemsohijven of een toerenvariator is een goed hulpmiddel. Een vlak oplopende zeefketting beperkt ook de besohadiging. Een aantal uit België afkomstige rooiers voldoet hierbij niet aan de tegenwoordig gestelde eisen. Na het spuiten moet uiteraard lang genoeg worden ge wacht om de aardappel te laten afharden en om de ver binding tussen loof en aardappel los te laten worden. Het is bekend, dat, om beschadiging te voorkomen, de valhoogte per keer niet groter mag zijn dan 30 cm. Bij de verdere inbrengapparatuur worden in veel geval len twee toerenmotoren toegepast. Het valt op dat in de praktijk vrijwel steeds de hoogste snelheid wordt ge bruikt. Bij het verlaten van een band wordt de hardheid van de val mede bepaald door de snelheid waarmee de knol de band verliet. „BEHEERSEN" SLEUTELWOORD Samenvattend stelde spreker, dat om een kwalitatief en kwantitatief hoogwaardig produkt te telen „beheersen" een sleutelwoord is: men moet zowel zichzelf als de teeltteoh- niek voldoende beheersen. Wat de beschadigingspercentages betreft moeten we door de duidelijke getallen van de heer Dolfing niet de moed verliezen, maar consequent streven naar een veel lager peil, bijv. 5 in plaats van 25 Dat hierbij zowel door de telers als door de afnemers bijdragen moeten worden geleverd, staat vast. In de discussie wordt naar aanleiding van de uiteenzetti ng over de verschillende vulmethoden bij het poten een en an der nader verklaard. Wat betreft de invloed op de opbrengst door verschillen in rijenafstand, is uit proeven gebleken dat t.o.v. de op brengst bij een rijenafstand van 75 cm, deze opbrengst bij 90 cm 3 4 lager en bij 105 cm 10 lager was. Met het oog op de landbouwwerktuigententoonstelling op de RAI wordt t.a.v. de eventuele aanschaf van een stortbak het volgende advies gegeven: met minder kans op beschadiging verdient een stortbak met meenemers voorzien van een gespannen zeildoek de voorkeur. Als goede raad geeft de heer Remijn zijn toehoorders voor het komende voorjaar mee: wacht tot de grond ge schikt is en pas voor het klaarleggen van aardappelland een weinig intensieve bewerking toe. door ir. M. HEUVER, consulent voor plantenziekten en onkruidbestrijding In de landbouw Bij de teelt van landbouwgewassen is steeds het doel: de teelt van een gezond gewas dat ons n'aast een hoge op brengst een produkt levert van hoge kwaliteit en goede houdbaarheid. In samenhang met teelttechniek en methoden van bewaring vragen hierbij ook een aantal ziekten de aan- daoht. iDaarbij dient ook de kans op het achterblijven van residuen van bestrijdingsmiddelen in de overwegingen be trokken te worden. Bij Phoma is er sprake van een bewaarziekte die gelukkig in ons land nog weinig voorkomt. Besmetting vindt plaats via het pootgoed maar op een bepaald perceel zal zij zich via opslagplanten van jaar tot jaar kunnen handhaven. Op centrale sorteerplaatsen kunnen via de apparatuur aange taste consumptiepartijen gezonde pootgoedpartijen besmet ten. Vooral bij de huidige grote vraag naar pootgoed wor den importpartijen zeer streng gecontroleerd. Om geen enkel risico te lopen voor onze export, wordt echter van de poot goed- zowel éls van de consumptieteler, in beider belang, met name wat het poten van Fhoma-vrij pootgoed betreft, de grootst mogelijke aandacht gevraagd. In tweeërlei opzicht gaat ook de rhizoctonia van de con sumptieteler de aandacht vragen. In de eerste plaats worden er steeds meer consumptie aardappelen gewassen afgeleverd waarbij de sclerotiën (lak- schurft) duidelijker zichtbaar worden. In de tweede plaats wordt door het direkt op hoogte rijden van de ruggen bij het poten, de kans op schade door rhizoctonia aanmerkelijk groter. Er is dan ook alle reden om het pootgoed alleen ont smet met kwik of (tijdens het poten) gepoederd met man- cozeb, aan de grond toe te vertrouwen. Goed ontsmetten geeft een betere opkomst, vaak een hogere opbrengst, een betere sortering en minder lakschurft op de knollen. Tegen schurft is in feite alléén beregening, en dan op het juiste tijdstip, een afdoende maatregel. Het gebruik van PNCB dient in de pootgoedteelt tot het uiterste beperkt te worden en bij de teelt van consumptie, of voeraardappelen, met het oog op verontreiniging met HCB, geheel achter wege te blijven. Bij de luisbestrijding dient men zich wel de nodige zelf beperking op te leggen. Éénmaal, rond de langste dag, zal meestal voldoende zijn, zowel wat de toprol als wat de zuig- schade betreft. Het is zo verleidelijk om bij elke maneb-tin- behandeling er een litertje parathion bij te doen. Deze werk wijze had echter in 1973 resistentie van de toen aanwezige luizenpopulatie tot gevolg. Vermeldenswaard zijn zeker nog enkele opmerkingen bij de discussie naar voren gebracht: Bij cultivateren is de kans op schade aan na aardappelen gezaaide wintertarwe door het doodspuiten van die aard appelen met natriumarseniet, waarschijnlijk groter dan bij ploegen. Met het oog op smaakbeïnvloeding kan men op een met DD-behandeld perceel, het jaar na de behandeling beter geen aardappelen poten. Gebruik van de kleine maten uit met kiemremmingsmid- delen behandelde consumptiepartijen, voor pootgoed, moet beslist worden ontraden. Er wordt letterlijk en figuurlijk geen enkel middel onbeproefd gelaten om de opslag van aardappelen te be strijden. Een nieuw middel in bieten bleek in dit opzicht evenmin bedrijfszeker en bovendien zeer persistent. Spui ten met een kiemremmingsmiddel over het land is ook bepaald geen oplossing. Voor het produceren van een goede kwaliteitsaardappel is een juiste toepassing van gewasbeschermingsmiddelen en -methoden vandaag de dag onmisbaar. Ondeskundig en on juist gebruik daarentegen kan een gevaar vormen voor onze aardappelteelt! BEMESTINGSVRAAGSTUKKEN De hoeveelheid stikstof voor aardappelen bedroe» enige jaren geleden nog 170 180 kg N per ha. Hoewel late consumptieaardappelen een langere groeiperiode nebben dan vroeger en er uit dien hoofde alleen al meer stikstof opgenomen kan worden, is het niet aan te bevelen veel hoger dan 200 a 250 kg N/ha te gaan. Bij extreem hoge N-giften neemt ook de kans op het optreden van mis vormingen van de knol en van doorwas weer toe. Kippemest, de meest geconcentreerde van alle dierlijke mestsoorten, zou, zoals uit proeven is gebleken, een op brengstverhoging van aardappelen kunnen veroorzaken van gemiddeld 6 ton/ha met een variatie van 3 tot 9 ton/ha; gehakseld stro dat trager verteert geeft gemid deld bij aardappelen 5 9% opbrengstverhoging, i.v.m. alleen anorganische mest. Dus minder dan met kippe mest, aldus de heer Kodde. Vicon schudeg: prachtige universele machine. Maakt grond zaai- en pootklaar, schudt stoppels, forceert niet. Werkbreedte tot 6 m. Vergelijk de prijs: de 4.30 m. uitvoering is b.v. tot 40% goedkoper dan een roterende eg... Vicon Jumbo beitelploeg: voor stoppelbewerking en ploeg vervangend werken. Gepatenteerde tandkonstruktie. Maakt de grond gezond, vermindert kans op opslag. SI, Vicon Cultor i. vastetandcultivator: ideaal voor stoppelbewerking - (demonstratie in Werkendam heeft 't bewezen). Grote doorlaathoogte, 3 extra robuuste balken, tanden op 27 of 35cm afstand. Vicon Cultor S stijftandcultivator: i v v tanden met grote V V diameter en dubbele krul. T Grote doorlaathoogte, robuust frame, 4 uitvoeringen, 5 werkbreedte». Vollopen uitgesloten. m Vicon snelspitter: snelle betrouwbare machine die een stevige massage geeft. 2 werkbreedtes. Zendt u mij vrijblijvend dokumentatie over de Vicon □schudeg □cultivatoren □Jumbo beitelploeg snelspitter (hokje van keuze zwart maken s.v.p.) Naam Adres Maats Vicon Verkoop Nederland H.V Nieuw Vennep, telefoon 0252S - 3041 Vicon triltandcultivator met verkruimelrollen: voor klaarmaken zaaibed, onkruidbestrijding, scheuren van weiden. 11 werkbreedtes en vele accessoires. Doelmatige machine voor gunstige prijs. Voor elk seizoen, voor elke bewerking, staat er een kompleet Vicon-systeem voor u klaar. Daarin bevindt zich altijd de machine die precies past bij üw omstandigheden. Als het tijd is voor grondbewerken bijvoorbeeld, kunt u bij Vicon kiezen uit zes robuuste machines "gedegen trimmers".die ieder op zich al naar gelang de eisen die gesteld worden, de grond optimaal in konditie brengen. Elke machine is er weer in een aantal uitvoeringen, waarbij vaak vele mogelijkheden tot uitbreiding met accessoires aanwezig zijn. Vicon grondbewerkers: uit de kluiten gewassen machines, gebouwd op grond van een ijzer- sterk idee! Vraag nadere dokumentatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15