Op bezoek bij Akkerbouw en mestvee op 25 ha ■F*- KORTE WENKEN 7 J L DE VLIEGER TE NIEUWDORP I-I El is op één van 'de sombere, miezerige dagen, met veel nattigheid en motregen, die we de laatste weken zo gewoon zijn, dat we het erf van de boerderij van de heer De Vlieger te Nieuwdorp oprijden. In 'de verte, maar hemelsbreed toch bepaald dichtbij, steken de contouren van de Zeeuwse industriële bedrij vigheid in het Sloe-gebied Hoechst en Péchiney en niet te vergeten de „koepel" van de kerncentrale Borssele zich tegen de grijze lucht af. Allemaal objek- ten waarover al veel te doen is geweest en waarover het voor en tegen nog steeds in het nieuws is. Het be drijf van De Vlieger in de Jacobpolder ligt „onder de rook" van dit industriële gebeuren en is dan ook direkt betrokken bij hetgeen zich daar in 'de toekomst verder gaat afspelen. Nu is het bedrijf nog 52 ha groot. Maar er loopt al een onteigeningsprocedure van 9 ha (6 ha bouwland en 3 ha dijk). En er bestaat nog kans dat extra 3 ha grond aan groengordels wordt kwijtgeraakt! Hoe alles zal lopen is nog een onzekere zaak en o.m. afhankelijk of en op welke termijn 'de geplande uitbrei ding van Péchiney gerealiseerd zal gaan worden. En ook of 'daarmede samenhangend aanvullende industriën zich in dit gebied zullen gaan vestigen. Momenteel is daar voor, zo zegt de heer De Vlieger, de belangstelling (ge lukkig) maar gering! Want raken we 9 ha e.v.t. op den duur kwijt dan wordt de bedrijfsgrootte toch wel aan 'de kleine kant. 0 ET bedrijf wordt door zoon J. L. de Vlieger (38 jaar) 1 sinds enige tijd voorzitter van de ZLM afdeling Nieuwdorp, van zijn vader W. J. de Vlieger gepacht. De nu 72-jarige heer De Vlieger, was voorheen voorzitter van deze afdeling en onder meer bijzonder aktief in C.V.V. Zeeland en de COVECO organisatie. De familie Van Nieuwenhuijzen, familie van moederszijde heeft zich des tijds in 1874 vanuit Noord-Brabant als pachters in de polder gevestigd. In 1911 heeft de toenmalige eigenaar de grond aan de pachters verkocht. De prijs: 225 ha voor ƒ300.000/-—In 1929, aan 'de vooravond van de land bouwcrisisjaren, heeft W. J. de Vlieger het bedrijf van zijn vader overgenomen en nu enkele jaren geleden de bedrijfsvoering aan zijn zoon overgedragen. Af en toe helpt hij zo nodig nog wel een handje, maar de jaren gaan een woordje mee spreken. Helemaal stil zitten en geheel buiten het be'drijfsge- beuren staan ligt hem echter ook niet. Hij woont, zo zegt hij zelf, nog graag in de polder en zou niet graag op een bejaardenflatje in de stad terecht komen. En zo af en toe de helpende hand uitsteken zorgt dat je er „bij" blijft. Het is een mooi bedrijf met beste grond, zo ver telt de heer De Vlieger, met een voor dit gebied bijzon der gevarieerd en vrij intensief bouwplan dat je niet veel meer tegenkomt. Voordeel daarvan is dat tegenval lers in bepaalde gewassen goedgemaakt kunnen worden door meevallers in andere. Een soort risicospreiding in het bouwpan, dat al sinds een lange reeks van jaren zowel door vader als nu ook door zoon De Vlieger is en wordt gehandhaafd. Van de 52 ha liggen 47 ha bijzonder gunstig geheel rond de be drijfsgebouwen. Eén blok bouwland van 5 ha, ligt ca. 2 km verder achter het dorp en is destijds bijgekocht ter vervanging van de te onteigenen grond, opdat in ieder geval het bouwlandareaal behouden blijft. PEN inzicht in het gemiddelde bouwplan geeft het volgende overzicht: 1 ha gebouwen en erf 12 ha wintertarwe 9 ha'suikerbieten 2,4 ha erwten 8 ha consumptieaardappelen 1,2 ha uien 2,4 ha lucerne klaver 5 ha brouwgerst 6 ha dijk voor het mestvee 5 ha vlas 52 ha De opbrengsten zijn gemiddeld goed tot zeer goed en vanzelfsprekend wordt gestreefd naar optimale resul taten. Zo wordt b.v. de lucerne nog geruiterd en op de ruiter verkocht. Kost extra arbeid maar dit wordt weer goed gemaak door de hogere prijs die ervoor gemaakt kan worden. Om een indruk over de opbrengsten van de verschil lende gewassen te geven noemt de heer De Vlieger als gemiddelden: lucerne ca. 1414y2 ton per ha vlas ca. 10.000 kg per ha bieten ca. 50 ton per ha gerst ca. 5000 kg per ha uien ca. 40 ton per ha aardappelen ca. 46 ton per ha wintertarwe ca. 50006500 kg per ha erwten ca. 3000 kg per ha i Wat de afzet betreft gaan de bieten naar de Suiker Unie en de aardappelen naar de handel, dit jaar de aard- appelverwerkende industrie Huzo te Lewedorp. De gra nen worden in overwegende mate via de C.Z.A.V. te Wemeldinge afgezet. Voor het vlas, dat van prima kwa liteit is, hebben Belgische kopers altijd belangstelling. Ook de uien vinden via de koopman de weg naar de handel, evenals het stro dat niet voor eigen gebruik no dig is. De arbeidsbezetting van dit bedrijf, waarnaast akker bouw ook mestvee wordt gehouden, bestaat uit De Vlie ger jr. en één medewerker. Zo nu en dan wordt zono dig enige hulp ingeschakeld bijv. bij de vlasoogst. De suikerbieten worden door de loonwerker gezaaid maar daar staat tegenover dat het dunnen nog volledig met mankracht, met de hak gebeurt! Wel wordt bij de aard appeloogst de hulp ven een collega ingeroepen. Daar entegen worden de suikerbieten geheel zelf gerooid. Geen gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid tot vóórlevering. Arbeidstechnisch moeilijk te realiseren en later leveren brengen nogal eens wat extra kilo's op. De werktuigeninventaris wijkt, zouden we kunnen zeg gen, niet af hetgeen op een dergelijk bedrijf gebruikelijk is. Twee zware en 1 lichtere trekker, een bietenrooier éénrijig, een combine, een stropers, een zaaimachine, verschillende eggen en ploegen en 4 transportwagens. Voor de aardappelopslag is een boxenvuller en transpor teur aanwezig. Er is voldoende opslagruimte. Naast de in 1911 solide gebouwde bedrijfsschuur van 40 x 121/2 meter wordt be schikt over een werktuigen-materialen loods die 2 jaar geleden nieuw gebouwd is met daarnaast nog een over dekte opslagruimte voor bijv. vlas, stro, enz. In de winter is er in de grote schuur ook plaats voor de 2830 stuks jongvee voor de mesterij. Deze worden als kalfje aangekocht, deels via Coveco, deels bij de particuliere handel, ca. 2 jaar aangehouden en voor de dachten niet te veel in bijzonderheden te moeten treden. Onder de rook van Het is nu eenmaal zo dat in de landbouw goede en slecste jaren elkaar afwisselen. Zoals de zaken nu staan ziet het-er naar uit dat in de komende jaren in opzet geen grote veranderingen in de bedrijfsvoering zullen worden aangebracht. De grote spreiding in de gewassen- keuze met daarbij de mogelijkheden die de mesterij bie den maken dat de financiële uitkomsten niet tegenval len. Veranderen de omstandigheden dan zal naar een oplossing gezocht moeten worden. Hoe en waar die dan zal liggen moet afgewacht worden. x. - "'v .1 p v" - d.£' -■ r*\ afe* m De in 1911 gebouwde bedrijfsschuur waarin ook voor het mestvee een plaatsje is gevonden, slacht verkocht. Op stal worden, voorzover niet groen vervoederd, ingekuild bietenkoppen/blad bijgevoerd naast 2 kg veekoek per stuks jongvee en brokjes die Péchiney verstrekt tegen fluorgebreken. Op winterdag verzorgt door de week de medewerker het vee, het uit mesten enz., dat op de traditionele wijze nog aan de ketting zit, en maakt zodoende in de niet drukke winter maanden een deel van zijn arbeidsuren produktief. Za terdags en zondags valt deze taak toe aan J. L. de Vlie ger, al wil vader De Vlieger zo nodig graag een handje helpen. In de zomer loopt het jongvee op de dijk en vraagt betrekkelijk weinig extra zorg. Heel wat minder dan het houden van melkvee! "CR valt natuurlijk veel meer te vertellen over hoe dit bedrijf met een intensief bouwplan en daarnaast nog mestvee reilt en zeilt. De bedoeling van onze repor tage is echter meer een algemeen beeld te geven en wij Eén of andere vorm van samenwerking zou bijv. tot de mogelijkheden behoren. Maar zo gemakkelijk als het hier neergeschreven is ligt het natuurlijk niet. Komt tijd, komt raad, zo zegt de heer De Vlieger. Kijk maar hoe raar kan lopen. Zo is er sprake van bijzonder grote over schotten die enige tijd later omslaan in levensgrote te korten. Kunstmestprijzen stijgen plotseling tot voor kort onverwachte hoogte, zaai- en pootgoed wordt schaars en duur. Sociale lasten en belastingen blijven maar stij gen, zonder dat het eind ervan te zien is. Het agrarisch bedrijf zal hoe dan ook blijven doorgaan. Niet achter om zien maar vooruit! Je moet zo af en toe wat durven wagen. Soms zal 't minder goed lukken maar naast tegenvallers zullen er ook zeker meevallers zijn. Die te zoeken en te vinden is het aantrekkelijke van het zelfstandige ondernemer schap en het „boer zijn". BLANKSMA. C.A.R. Zevenbergen AKKERBOUW ELK JAAR komen er weer een aantal nieuwe rassen bij in ons rassensortiment van landbouwgewassen en worden weer anderen afgevoerd. Ga de nieuwe rassen eens na lees niet alleen de opbrengsten maar ook de an dere eigenschappen en kijk eens of u moet overgaan op een nieuw ras. U zult tot de konklusie komen dat dat lang niet altijd het geval behoeft te zijn. Van belang is te weten waarom u een bepaald ras uitzaait. NOG EVEN VOLHOUDEN en u zit weer in de voor jaarswerkzaamheden, waarbij in een korte periode veel werk verzet moet worden. Daarom is het belangrijk dat de werkzaamheden zonder storingen kunnen verlopen. Gebruik de komende tijd voor het bedrijfsklaarmaken van de benodigde werkuigen voor grondbewerking, kunstmeststrooien, zaaien en poten. HET IS BEST MOGELIJK dat uw zaaimachine de hoe veelheid zaaizaad tot op de kilo nauwkeurig verzaait, doch dat de verdeling per rij toch te wensen overlaat. Voor een regelmatige verdeling over alle pijpen is het goed funk- tioneren van de bodemkleppen zeer belangrijk. Kontro- leer de bodemklep van elk zaaihuisjedoor met de vin ger op de klep te drukken. Vastzittende of moeilijk be weegbare kleppen veroorzaken ook gemakkelijk breuk en zaadbeschadiging. DE SPUITMACHINE moet in goede staat zijn om de middelen regelmatig over de grond of het gewas te ver delen, zodat een kontrole voor het nieuwe spuitseizoen noodzakelijk is. De spuitkegel van elke dop moet gelijk zijn en de druppels uniform van grootte. Door de ma chine met water te vullen kunt u dat kontroleren. Afwij kende spuitplaatjes moeten worden vervangen en de kontrole nogmaals worden uitgevoerd. ONDANKS JARENLANGE VOORLICHTING op het gebied van de kalkvoorziening valt er op dit terrein nog veel te verbeteren. Een slechte kalktoestand van een grond leidt tot lagere opbrengsten van uw gewassen. Wilt u met sukses bieten en conservengewassen verbou wen, denk dan om de kalk. Zorg er voor om tijdig te be- kalken zodra het weer en de bewerkbaarheid van de grond zulks toelaten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 7