Rond de Schelde Nooit klaar met mechaniseren (en dus investeren) UIT DE PRAKTIJK N-advies afwachten Waar is de landbouw in 1974 aan toe? Vergaderingen aan de orde van de dag a I Ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN moeten we de laatste weken veel vergaderingen bijwonen, waar we echter veel kunnen leren. Op de voorlichtingsve.rgade- ringen van C.S.M. en S.U., die naar wij menen toch goed worden bezocht, werden veel teelttechnische- en afzet- problemen uit de doeken gedaan Jammer dat nog zo weinig kon worden gezegd over de uiteindelijk te be talen prijs! Wat wij er wel uit konden opmaken, is, dat deze niet hoger zal uitvallen dan vorig jaar, door o.a. hogere kosten bij de verwerking in de fabrieken en maatregelen welke door „Brussel" worden genomen. Dit is natuurlijk een onbillijke zaak! Die zal nog des te har der voor onze portemonai aankomen als bijv. lage kg- opbrengsten per ha en een laag suikergehalte van bijv. maar goed 15'' in de financiële resultaten tot uitdruk king komen. Mede door de huidige hoge prijzen van diverse andere gewassen, raken de suikerbieten een beetje in de probleemboek en hoort men zo hier en daar al over een nog verdere inkrimping praten. Dit is toch wel jammer, want ook al in 1973 was het areaal in ons gewest met 3 r/c teruggelopen, terwijl wij zeker in vergelijking met enkele andere akkerbouwgebieden toch maar betrekkelijk weinig bieten telen: n.l. rond de 20 9c yan het akkerbouwareaal. Het is immers niet tegen te spreken dat bieten voor de meeste akkerbedrijven één, zo niet de belangrijkste inkomstenpijler is van ons bouwplan. Bovendien is het De wintertarwe op ZUID-BEVELAND vrijwel alle maal laat gezaaid, heeft door het buitengewoon zachte weer wel de kans ekregen om zich goed te kunnen ont wikkelen. Wij hebben tot op dit moment al vrij wat re gen gehad, 't Is nu nog veel te vroeg om de juiste N-be- mesting vast te kunnen stellen. Straks duidelijk aan passen bij het komende advies zal dan ook het beste resultaat kunnen geven. De belangstelling is thans meer gericht op de prijs- verwachtingen. Tot nog toe zijn de berichten over de prijzen voor onze gewassen nog niet hoopvol. Dat is alle maal minder prettig. Zeker vooral nu we langzaam meer zeker gaan weten met welke verhogingen we bij onze kosten te maken zullen krijgen. We hopen maar dat het eerste, dus de prijzen, maar een beetje in overeen stemming gebracht worden met de veel te snel stijgende kosten. Verder wordt thans onze aandacht gevraagd voor velerlei vergaderingen, de één op het technische vlak, de andere weer meer over de prijzen, of over de toekomst verwachtingen voor onze landbouwbedrijven. Ook krij gen we te maken met de veranderingen die zich voor doen bij een andere opstelling van hoofdingelanden voor gebouwd, ongebouwd en vervuilers in de polderdistrik- ten. Na een week, waarin ons gevraagd werd om oude en niet meer te gebruiken bestrijdingsmiddelen in te leve ren, wat tot zover nu bekend is, goed heeft gelopen, wordt onze mening via een vraagpunt bij het ZLM- Bestuur gevraagd over „Milieu en Landbouw". Onder werpen die bepaald op elkaar aansluiten. We zullen er toch steeds meer rekening mee moeten houden dat ook anderen hierover mee willen praten, eigenlijk zelfs rechten op willen eisen over ons woon- en werkgebied. De tijd gaat snel. Wanneer u deze regels, vanuit WAL CHEREN geschreven, leest, is er alweer een maand van het pas begonnen nieuwe jaar voorbij! We gaan ons al afvragen of we alle voorgenomen karwijtjes nog wel klaar zullen krijgen vóór het veldwerk zich weer aan dient. Het hangt er alleen maar vanaf of we een vroeg of een laat voorjaar krijgen. Verder ook of de voorjaars werkzaamheden vlot verlopen. Zowel voor het bedrijf als voor privé trachten we zoveel mogelijk reparaties en verbeteringen zelf uit te voeren. De vakman mag dan wel een vakman zijn, maar hij wordt zo zachtjes aan onbetaalbaar. Zodoende kunnen we ook in de win ter nog een goed loon verdienen, tenminste wanneer we de moed en de handigheid hebben om de karwijtjes aan te pakken. Voor een te betalen uurloon van 1520 gld per uur echter wel, dit is wel een grote stimulans. Ondanks de vele karwijtjes proberen we toch ook nog diverse vergaderingen bij te wonen en gingen we ook nog naar de R.A.I. te Amsterdam, want we dienen op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen welke zich in de landbouw voordoen! Op de Landbouw-R.A.I. zagen we weer de toenemende omvang van de machines. Deze toenemende omvang betreft de machines zelf, maar ook de capaciteit en aanschaffingsprijs. Die zijn thans zodanig dat individuele aanschaf onmogelijk is, een weinig speculatief gewas. Laten we de zaak dus niet te veel overtrekken! Overigens willen we wat betreft de bieten nog ver melden dat de gunstige berichten over een zaaivoorbe- spuiting tegen bodeminsekten met lindaan door de praktijk goed in de oren is geknoopt, getuige het feit dat reeds verschillende precisiezaaimachines zijn of worden uitgerust met een rijenbespuitingsapparatuur. Deze bestrijdingsmethodiek brengt weinig kosten met zich mee. Lindaan zit in de bietenteelt flink in de lift, doch ook hier zitten weer twee kanten aan de medaille. Want zouden bij een steeds meer algemeen gebruik van Ook in de WESTHOEK is aan de stand van de win tergewassen het abnormaal zachte weer voor de tijd van het jaar duidelijk te zienAlles wat laat gezaaid is, begint behoorlijk te ontwikkelen Ook de karwij begint al goed zijn best te doen en de meeste percelen zijn dan ook al bespoten tegen onkruid. Toch is het nog niet zover, dat er geen kou meer kan komen. De maand februari weet soms best nog voor een verrassing te zorgen en de dansende muggen kunnen nog best het veld moeten ruimen. Intussen hebben we wel goed kans gehad om de werkzaamheden die we nog in open lucht moesten doen, te voltooien. T.o.v. de winter 1972/'73 is deze winter behoorlijk nat te noemen, want we hebben al heel wat neerslag te verwerken gekregen. De Landbouwshow in de R.A.I.'74 behoort ook weer tot het verleden. Geweldig wat een machines dat er WIE DOET ER IETS AAN Het beleid van de overheid en het bedrijfsleven is tot nu toe gericht geweest op een omschakeling van de tuin bouw op aardgas. Dit beleid wordt voortgezet om hier mee de tuinbouw nog minder afhankelijk te maken van het grillige verloop van prijzen en kwantum van aardolie- produkten. Zo'n omschakeling heeft evenwel alleen zin, indien de aardgasprijzen meer zekerheid geven. Uit de recente beleidsmaatregelen op dit punt mag verwacht worden, dat de overheid dit ook erkent. De specifieke situatie van de tuinbouw dient hierbij -evens in acht te worden genomen. Bij he realiseren van dit omschakelingsbeleid moet alle aandacht besteed worden aan de aanleg van leidingen. Dit is belangrijker dan het stimuleren van de omschake ling als de leiding er reeds ligt. Aldus het D.B. van de afd. Tuinbouw van het K.N.L.C. dat zich in de vergade ring van 21 januari onder meer met het energiebeleid bezig hield. Waarbij wij zouden willen aantekenen dat er, wat de aanleg van de gasleidingen betreft, in het bijzonder in Zeeland nog een ander, zeer groot probleem speelt. Bij omschakeling van olie op aardgas kan n.l. bij het O.- en behalve voor zeer grote bedrijven, voor samenwer kingsvormen en loonwerkers. Ook op veehouderij gebied staat de ontwikkeling nog niet stil. Verschillende metho den machinaal melken in de vorm van doorloopmelk- stal en carrousel werden er getoond. Van vele zijden hoc de men dan ook de klacht dat men mechaniseren nooit klaar is. Steeds weer verschijnen er apparaten met nieuwe en betere systemen. Het vormen van een finan ciële reserve is vrijwel onmogelijk. De steeds verder gaande mechanisatie is de grote slokop. We hébben tot op heden nog zeer weinig kans gehad voor het toepassen van een grondbewerking over de vorst. Bij voldoende gelijkmatigheid van de ploegsne- den is dit ook niet nodig. Wél, indien het land zeer ruw geploegd ligt. Voor een goed zaaibed vooral van fijne zaden is een gelijkmatige ligging van groot belang. Doet zich nog een mogelijkheid voor om een grondbe werking over de vorst toe te passen, dan dient men dit wel zo oppervlakkig mogelijk te doen. Bij een diepe be werking krijgt men een veel te diepe losse laag. Voor een onkruidbestrijding in karwij van bijv. muur en tuingras worden middelen gebruikt waarbij de karwij nog vrijwel niet mag zijn uitgelopen. Bij het huidige weertype zal dit al kunnen voorkomen. Geboden kansen moeten dan ook nog worden benut! lindaan resistentie en mogelijk residuproblemen geen rol kunnen gaan spelen? Het is tot nu toe een erg zachte winter geweest. Waar zijn nu al die weersvoorspellers met hun strenge win ter? Karwij bijv., begon reeds half januari weer uit te lopen tot ergenis van hen die nog een chemische on kruidbestrijding moesten uitvoeren! Daarmee wordt het nu wel oppassen. Ook met het koolzaad loopt het tegen. Het areaal hiervan is sterk ingekrompen, naar schatting tot 20 a 25 van vorig jaar. De bosduivenschade valt dan ook meer op dan in voorgaande jaren. Het gezegde van: veel varkens maken de spoeling dun, zou ook hier van toe passing kunnen zijn, zij het dan in omgekeerde richting! stonden! Geweldig ook, hoe duur alles begint te wor den! Het gaat wel heel snel aan het prijzenfront en de genen die anders zoveel babbels hadden over de kos tenstijgingen, moeten nu ondervinden dat oppositievoeren gemakkelijker is dan regeren. Het lijkt ons echter ge wenst dat er voor de landbouw nu eens duidelijk af spraken komen met de regering, die wanneer men front maakt, weinig terugdoet, moet dit niet zo moeilijk zijn! Maar we moeten het echt nu wel doen, want we willen echt eens weten waar we voor 1974 aan toe zijn. Nu kunnen we er wel weer achter zetten: 't zal toch wel weer niet lukken en de agrariërs zullen weer als sluit stuk fungeren", dat zeggen we in eerste instantie niet. We willen positief zijn en niet van te voren negatief reageren. Wij hopen dat er begrip voor deze zienswijze opgebracht kan worden en ook dat de realiteit ons straks niet zal teleurstellen! i S.-fordo (via de D.B.H.) een subsidie van f 3.000,-— per bedrijf worden aangevraagd. Voor het verkrijgien van deze subsidie worden echter enkele voorwaarden gesteld waarvan één der belangrijkste wel is, dat het gasdistri- butiebedrij. voor de aanleg van de leiding tot aan het be- driji niets in rekening mag brengen! Voor de behuizing van de meet en regelapparatuur op het bedrijf mag ten hoogste f 1.50C,gerekend worden. Het probleem is nu dat de meeste tuinbouwbedrijven d"e op aardgas zouden willen overschakelen vrij ver van de gasaanvoerbuis liggen en de P.E.Z.E.M. (ons inziens logisch!) niet bereid is de aansluiting tot aan het bedrijf gratis te verzorgen. In het Westland waar de bedrijven overwegend in grote complexen bij elkaar zijn gelegen kan da; wel, maar in Zeeland met de verspreid liggende bedrijven niet. De vreemde situatie doet zich nu voor dat de tuinder, die toch al de pech heeft door de ligging van zijn bedrijf voor extra hoge kosten te staan, bovendien de f 3.000, omschakeüngspremie door de neus wordt geboord! Op dit punt is het omschakelingsbeleid een wanbeleid! Wie doet daar eens iets aan! ENERGIEBELEID, TUINBOUW EN AARDGASOMSCHAKELINGSSUBSIDIE-VOORWAARDEN De op 18 januari j.l. te Goes gehouden studiedag over het onderwerp: „De aardappel en zijn kwaliteit" was een zeer leerzame dag. De discussie met het forum liep door de talrijke schriftelijke vragen ver uit en dat was het bewijs, dat er door de bezoekers goed was geluisterd heel de moderne aardappelteelt zweefden. In wezen is en nagedacht en dat er toch nog genoeg vragen rond de aardappel voor de boer een duur gewas vanwege de bemesting, de gewasbescherming, de benodigde machi nes en het thans wel erg dure pootgoed. Verder vraagt het gewas veel vakkennis bij de teelt, de bewaring en de afzet. Bovendien is aardappel ons wel zeer lief, daar we er zelf nog handel mee kunnen bedrijven. En dat maakt juist het spel interessant, want een paar centen prijsverschil scheelt heel wat op het uiteindelijke resul taat! Voor de toekomst was deze aardappelstudiedag dan ook van uitmuntende kwaliteit. We hebben er verno men, dat de positie van de Nederlandse telers lang niet slecht is, maar dat we moeten oppassen voor de kwali teit zowel wat speciaal betreft bij de export als bij de industrieële verwerking. Bij monsterneming is de laat ste jaren gebleken, dat het steeds dezelfde bedrijven zijn die bij aflevering een goede kwaliteit te bieden heb ben, terwijl andere bedrijven nog steeds in de verkeer de hoek zitten. Deelname aan blauwgevoeligheidsonder- zoek blijft daarom geboden, daar het ons een inzicht geeft in onze eventueel gemaakte fouten bij de teelt, de oogst, het transport, de bewaring en de afzet. Ook de afzet organisaties moeten aan dit onderzoek meewer ken, want het tijdstip, dat er een premie op de kwali teit uitbetaald zal worden, ligt ongetwijfeld niét ver meer weg. Het aardappelgebruik per hoofd van de bevolking wijzigt zich de laatste jaren in ons land en ook in de andere Westeuropese landen zeer sterk. We dienen dus waakzaam te zijn en gezamenlijk te zoeken naar een nog betere kwaliteitsbeheersing. De gebruikers stellen kwaliteits- en smaakeisen welke ook bij onze concur renten bekend zijn en juist daarom moet ons streven op een super-kwaliteit gericht zijn. Op de grote tentoonstelling van de land- en tuinbouw- mechanisatie in het R.A.I.-gebouw was iedere dag zeer veel belangstelling. Enkele jaren geleden was een trek ker van 5060 pk voor onze bedrijven en onze begrip pen een zware trekker. Nu begint het er steeds meer op te lijken, dat trekkers van rond de 100 pk daarvoor in de plaats zullen komen. De oorzaken van deze toename in vermogen, zijn onder meer de snel gestegen arbeids kosten en de gewijzigde werksysternen. Grotere land bouwmachines vragen ook meer pk's voor de aandrij ving en zo is het één het gevolg van het ander. Bij na vraag onder de standhouders bleek er toch heel wat verkocht te zijn op de R.A.I.danwel goede contacten gelegd te zijn voor latere datum. De meeste kopers wa ren thans groepen van boeren welke gezamenlijk over gaan op nieuwe oogstsystemen en daarvoor de nodige grote werktuigen aanschaffen. Dat bij zulke transakties heel wat ingeruild en gerekend moet worden valt niet buiten kijf. Ongemerkt is er toch een ontwikkeling gaande welke niet direkt te voorzien was. Ergens moet iemand de kat de bel aanbinden om met enkele goed geïnteresseerde collega's het nodige areaal dat bij de nieuwe aanschaf past bij elkaar te krijgen. Is het een maal zover, dan is het voor alle deelnemers ook nog zaak om goed te weten wat men koopt, want een weg terug is er later eigenlijk niet meer! Kosten besparen is het hoofddoel en daar kan toch eigenlijk niemand op tegen zijn. En verder blijkt tegenwoordig voor de ondernemer het beste recept te zijn: veel bezittingen die in waarde kunnen stijgen veel schulden die in waar de zakken!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 6