(O bon De heesters in onze tuin Funktie en snoei TUINTIPS Kr. GOUDZWAARD, GOES. 4 m. hoog. Die gaat voor geen geld van de wereld iteg', ze is zeer zorgvuldig met de snoeischaar zuilvor- fnig geknipt tot 2,5 m. breed. In de andere hoek staat een Spar, die zeker 10 m. hoog zal worden en ik hoop ze nog verschillende jaren te zien groeien. Deze Spar is een smalgroeiende Picea omorika, afkomstig uit Ser vië. Daar tussen staat een zuilvormige, op korte stam, een Laburnum watereri „Vossii" (Goudenregen) als halfstam. Wat een contrast deze drie kleine bomen van zo een verschillend karakter en groeitype! Maar goed, u neemt heesters en die komen, in uw tuin te staan. U plant ze dus voor meer dan één doel. Het er van genieten gaat voor, van zowel karakter (vorm) sier lijke waarde en harmonie met de vaste planten, en zeker voor contrast in de winter dat die verschillende vormen Ik heb het reeds meerdere malen over uw tuin gehad, echter nog niet over het snoeien van uw heesters en bomen. Dit is toch een belangrijke factor die men niet moet vergeten of nalaten en die ik ook niet in één ar tikel zal kunnen bespreken. Laten we het eerst over de heesters hebben. Deze hebben een betekenis in onze tuin. Vele van u zijn naar de markt gegaan of naar een kweker en hebben daar wat heesters en boompjes ge kocht met als doel om afgeschermd te zitten voor de buren die naast u zitten. Maar daar koopt men ze toch niet alleen voor! We moeten ook doelbewust kopen voor de bloem, de vrucht of mooi blad en vorm van de plant. Dan kunt u de afschermende funktie op de laatste plaats houden en toch besloten zitten voor uw bu-ren. Ook dient de heesterrand als achtergrond voor uw bloemborder. Ze zijn dus bestemd voor decoratie om figuur en lijn aan uw tuin te geven. Het kan dus beide, vrij zitten in uw tuin en tevens een mooi passende collectie heesters. Ik plant ook heesters. Ten eerste om van te genieten van hun bloemen en vruchten, maar ook voor het mooie blad, hetzij groen-blijvend of bladverliezend, ze moe ten decoratief zijn. Dan pas komt aan de orde of ik vrijheid in mijn tuin verkrijg. Maar de schoonheid gaat voorop! Laat ik u een praktisch voorbeeld noemen uit mijn tuin. Ik heb in de ene hoek een zeer oude groen- blijvende en grootbladige Prunus laurocrasus staan van geven. Ik neem het dus zeer ruim. Hieruit vloeit voort, dat de buren u niet een geheel jaar zullen kunnen zien, omdat het een tuin is die variatie geeft. Ook ik geniet van sommige tuinen van mijn buren die rommelig zijn, en waar ik toch ook het mooie van kan zien, dat bij hen staat! Vanzelfsprekend speelt de grootte van de tuin een belangrijke rol. In een kleine tuin zet men laag-blij vende heesters; in een grote tuin, zoals bij een boerderij, grote testers, soms met bomen en boompjes. Als het maar niet zo dwaas is als ik enkele jaren geleden meemaakte. Er werd een tuin opgeruimd waar de vorige bewoner een treurwilg, zoals er aan de Oostwal te Goes staan, op 3 m. afstand van zijn tuindeuren had geplant. Er stond nog meer moois in, o.a. twee Populieren, die de fruitkwekers rond hun boomgaard planten. Het was een tuin van 6 x 12 m.! In een kleine tuin zet men laag-blijvende heesters; in een grote tuin, dus b.v. bij een boerderij, kan men grote met kleine met elkaar verwerken plus zelfs nog bomen en boompjes. Als u maar niet zo dwaas doet als boven beschreven! U heeft dus heesters in uw tuin geplant of reeds staan, en die moeten gesnoeid worden. Worden ze te groot, dan is men soms erg gemakkelijk en zet men er in de zomer de heggeschaar in. Of in de winter knipt men de struik zo maar midden door, zonder te letten op het ka rakter van de struik en de tuin zodoende bederft en de mooie bloemen die ze hadden kunnen geven er door heeft afgeknipt. Probeer aan de weet te komen hoe hoog zo'n struik wordt wanneer ze bloeit en ook of ze vruchten geeft. Seringen is wel één van de ongelukkigste struiken die er zijn. Indien ze in de tuin staan te bloeien, zie je de dames maar ook de heren der schepping met twee handen naar de struik lopen, de takken vastpakken en zo die takken van boven uit de struik breken en ze open bloot in de zon trots kijkend zonder er papier om te doen naar het betreffende adres dragen. Na 2 a 3 da gen liggen de mooie bloemen, waar men zo trots op was, reeds op de vuilnishoop. Wil men met alle geweld bin nen van de Seringen genieten, knip dan met een snoei schaar de bloemtakken af. Indien men ze ergens heen brengt, draait u ze dan in een papier. En voordat ze in het water worden gezet, eerst de stengel met een scherp mes aan de onderkant splijten. Ze nemen dan gemakke lijker water op. Knip later met de snoeischaar vlak boven de eerste bladparen de uitgebloeide bloemresten van de gekraakte takken weg. De plant bloeit dan een volgend jaar weer rijkelijk. U moet er op gaan letten hoe al uw heesters bloeien. Bij Seringen is in de zomer de eindknop dood gegaan. De twee overstaande knoppen hebben de bloemen ge vormd soms 2 tot 3 paar knoppen en die zullen bloeien. U voelt wel dat u aan de Seringen geen eindknoppen moet insnoeien. Verwijder in het voorjaar de dunne takjes die er in voorkomen, daar is ze zeer dankbaar voor. Maar snoei niet, zoals de fruitkweker, op korte spoortjes. Die moet zo snoeien opdat hij veel jong hout krijgt aan zijn bomen, die op een zwakke onderstam staan. Maar zo moeten onze heesters niet gesnoeid wor den. De natuurlijke groeiwijze moet bekeken en in vorm gehouden worden. Dus we beplanten onze tuin maar gedeeltelijk met heesters en letten goed op hoe en waar ze bloeien! Een volgende keer bespreek ik ze in drie aparte groepen. 19 Kunstmest strooien over een effektieve breedte van 12-15 meter geeft een maximum aan capaciteit en een minimum aan sporen. Met het exclusieve "pendel" systeem heeft u bovendien het gemak dat, zonder dat er iets moet worden in gesteld, het strooibeeld altijd regel matig en symmetrisch blijft. Omdat de strooipijp de kunstmest altijd evenver naar links als naar rechts dwingt, kunt u met iedere pendel strooier van één kant strooien. Ook grote hoeveelheden per ha leveren geen probleem op. Eenvoud, precisie en levensduur maken de Vicon pendelstrooier tot een pracht werktuig. Volkomen gladde polyester of stalen trechter, doseermechanisme van roestvrij- staal, slechts één bedieninghandel binnen handbereik. Praktische accessoires zoals polyester opzet- randen, wielas met trekstel, mar- keur, zakopener, hulpstuk voor overbemesting enz. Vraag d.m.v. de bon de nieuwe 8 pagina kleurenfolder met alle bijzonderheden over de 7 nieuwe Vicon pendelstrooiers met 250,375, 600, 1000 (2x), 2000 en 3000 liter trechterinhoud. I-- Vicon Verkoop Nederland B.V. Nieuw Vennep, telefoon 02526-3041 Zendt u mij uitvoerige informatie over de Vicon pendelstrooier. Naam: Adres: 'n keiharde werker 2? Woonplaats;^ Waterschap De brede watering van Zuid-Beveland Griffie: Grote Markt 3, Goes Telefoon (01100)-6290 - Postrekening 167151 De ingelanden van bovengenoemd waterschap worden uitgenodigd tot het bijwonen van een voor hun district te houden Openbare Districtsvergadering op de hieronder vermelde datum en plaats. De districten omvatten het gebied in de omgeving van de daarbij aangegeven plaatsen. Districten XIII, XIV, XV en XVI (Yerseke, Waarde, Kruiningen, Hansweert-oost, Krabbendijke, Rilland en Bath) Woensdag, 6 februari 1974 om 14.00 uur, in hotel „De Korenbeurs" te Kruiningen. Districten X, XI en XII (Goes, Kloetinge, 's-Heer Hendrikskinderen, Wemeldinge, Kattendijke, Kapelle, Biezelinge, Schore en Hansweert-west) Vrijdag, 8 februari 1974 om 9.30 uur, in hotel „De Zwaan" te Kapelle. Districten II en VII (Wolphaartsdijk, „De Piet" en Wilhelminadorp) Vrijdag, 8 februari 1974 om 14.30 uur, in café J. F. Ossewaarde te Wolphaartsdijk. Districten I, III en IV (Lewedorp, Nieuwdorp, 's- Heerenhoek, Borssele en Ovezande) Maandag, 11 februari 1974 om 14.00 uur, in het ver enigingsgebouw „De Jeugdhoeve" te 's-Heerenhoek. Districten V, VI, VIII en IX (Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke, Driewegen, Ellewoutsdijk, Oudelande, Baarland, Nisse, 's-Heer Abtskerke, Kwadendamme, Hoedekenskerke en 's-Gravenpolder) Donderdag, 14 februari 1074 om 14.00 uur, in het Dorpshuis te Nisse. Ingeland is degene, die eigenaar of zakelijk gerech tigde is van in het waterschap gelegen ongebouwde en/of gebouwde eigendommen. De districtsvergaderingen worden gehouden om de ingelanden te informeren omtrent de werkzaamheden van het waterschap, waarbij o.m. besproken zullen worden de begroting voor het dienstjaar 1974 en het plan van de in de onderscheidene districten uit te voeren werkzaamheden. Een uittreksel uit de begroting is ter griffie van het waterschap (tel. 01100-6290) verkrijgbaar en wordt op schriftelijk of telefonisch verzoek toegezonden. Goes, januari 1974. Het dagelijks bestuur van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland, D. J. Dees, Dijkgraaf. J. C. M. Glerum, Griffier.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 19