Witlof zonder dekgrond Appelcrisis komt hard aan D°?„ Appelmarkt bleef zwak DINGEN VAN DE WEEK 17 De prijs van de appels ligt op een bedroevend laag peil. Lang was er een redelijk hechte bodem in de markt, doordat voor de kroet 2223 ct per kg werd betaald, maar nu heeft die bodem het ook begeven. De Golden Delicious zakte daardoor nog dieper onderuit en sleepte de Goud- reinette in zijn val mee. Het is weer gewoon crisis. Na het optimisme van vorig seizoen is er nu een forse kater. PRODUKTIE HOGER DAN GERAAMD WAS ACHTERAF is het altijd mogelijk om verklaringen te geven voor een dergelijke sombere situatie als we nu meemaken. Maar vorig najaar werd de huidige prijs- delbacle door niemand voorzien. Wel werd een aanmer kelijk lager prijspeil verwacht dan het jaar tevoren, maar dat het zó fout zou gaan werd zelfs door pessimisten niet verwacht. De oorzaak ligt waarschijnlijk vooral in de meevallen de produktie. In alle EEG-landen werden de ramingen belangrijk overtroffen. Pas kort na de pluk werd het dui delijk dat de oogst ca 10 hoger was dan aanvankelijk werd geschat. Tien procent lijkt op het eerste gezicht niet bijzonder veel, maar het kan juist beslissend zijn. Vorig seizoen bedroeg de produktie in de „oude" EEG (Italië, West-Duitsland, Frankrijk, België en Nederland) afge rond 5V2 miljard kg appels en dat was duidelijk beneden normaal. Vooral in West-Duitsland was de oogst toen klein, doordat de „boereboomgaarden" een beurt jaar had den. Nu was de produktie ca 6V2 miljard kg en dat was globaal weer even hoog als in het dieptepunt van de cri sis. Alleen in 1969 was de produktie nog hoger, maar dat hebben we dan ook gemerkt! Ru wweg zou gesteld kunnen worden dat de appelpro- duktie in de oude EEG vorig seizoen ca 10 kleiner was dan „normaal" en het laatste seizoen ca. 10 hoger dan „normaal". De verschillen zijn dus betrekkelijk beperkt, maar wel buitengewoon belangrijk voor de prijs! GROTE PRIJSSCHOMMELINGEN ris altijd gezegd dat het fruitverlbruik elastisch is. Daarmee wordt bedoeld dat er meer fruit wordt ge kocht en gegeten naarmate de prijs daalt. Het lijkt er evenwel op dat de rek er nu grotendeels uit is. Veel huis vrouwen kopen fruit als ze dat nuttig, nodig of lekker vinden en daarbij speelt de prijs een ondergeschikte rol. Vroeger was er vaak geen geld voor, maar nu is de money meestal niet meer doorslaggevend. Vandaar ook dat de Granny Smith steeds grif wordt verkocht voor b.v. 2,50 per kg, hoewel goede Golden ernaast wordt aangeboden voor minder dan de helft van de prijs. Volledigheidshalve moet er bij worden opgemerkt dat tevens de distributiekosten een steeds groter percentage van de verkoopprijs gaan uitmaken, vooral door de stij gende onkosten. Elke kilo fruit brengt voor de handelaar- winkelier enkele dubbeltjes kosten met zich mee, onver schillig of voor 20 of voor 80 ct per kg is ingekocht. Als het fruit in kleinverpakking wordt verkocht komt dat nog sprekender tot uiting. Dan zal fruit waar de teler via de veiling b.v. 30 ct per kg voor krijgt, in de winkel nog vlug b.v. 7580 ct moeten kosten. Bij de consument zijn de verschillen tussen „duur" en „goedkoop" fruit dus al tijd veel kleiner dan voor de teler. Maar de kwestie is, dat naarmate het fruitverbruik minder elastisch is, de prijsschommelingen groter wor den. Bij een iets te groot aanbod keldert de prijs oneven redig diep naar beneden. Bij een krap aanlbod (b.v. van stoofperen) stijgt de prijs tot een opmerkelijk gunstig peil. CRISIS TOCH AAN HET WEGEBBEN R de oogstschommelingen is het moeilijk om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen. Bovendien is er na elk jaar met een relatief kleine oogst en goede prijzen direct zoveel optimisme dat er onmiddellijk op wordt ge reageerd met meer nieuwe aanplant. Nieuwe aanplant die vaak dringend nodig is om de bedrijven op peil te hou den of te verbeteren, maar die tevens zo vlug kan leiden tot aanhouden van de overproduktie. De heer Kemmers gaf op de Fruitteeltdag te Kapellc als zijn mening dat de fruitteeltcrisis aan het wegebben is. Wie de huidige fruitprijzen bekijkt en leest dat over al in de EEG de appelvoorraden groter zijn dan vorige jaren om dezelfde tijd, zal dat wellicht betwijfelen. Toch kan de heer Kemmers wel degelijk gelijk hebben. Vooral in West-Duitsland was de appeloogst het laatste seizoen groter dan normaal, terwijl ook Frankrijk boven het ge middelde uitkwam. Speciaal West-Duitsland neemt een sleutelpositie in. Als de oogst daar in het komende sei zoen b.v. 400500 miljoen kg lager zou zijn dan vorig jaar omdat de boereboomgaarden weer hun traditionele beurtjaar hebben, komt er direct ruimte op de markt. Frankrijk kan dan zijn overschot weer vlotter kwijt, daardoor vermindert de druk op de markten in de andere landen, inclusief Nederland en alles ziet er dan direct weer zonniger uit. KANS OP (TIJDELIJK) EVENWICHT IYE laatste jaren is er in de EEG weinig geplant. Vooral daarom hopen we nog steeds dat er een evenwicht zal ontstaan tussen vraag en aanbod. Met betere prijzen dan nu gegeven worden. De vraag is wel of een eventuele opleving lang zal duren. Op de achtergrond doemt weer al de dreiging op van de Granny Smith in Frankrijk. De Granny gedijt vooral in de Loire-vallei veel beter dan door vele deskundigen werd verwacht of misschien werd gehoopt. Het ras wordt dan ook vrij veel geplant en er worden ook veel bomen mee omgeënt, zodat het aan bod in snel tempo zal toenemen. D«eze winter waren de Franse Grannies al in tamelijk grote hoeveelheden te koop in ons land en ze vonden grif aftrek. Frankrijk blijft dus een zware konkurrent en met elke devaluatie of zwevend maken van de Franse franc wordt de konkurrenitiepositie van de telers in dat land verste vigd. Overigens is het nu ook in Frankrijk crisis, want ook daar kan men voor de huidige prijzen beslist niet te len. In hun eigen belang is het gewenst dat de produktie binnen de perken blijft. Dat is dan misschien nog een zekere geruststelling, al vertrouwen we de boel ook op dit punt niet helemaal. A. v. O. Van het Instituut voor Tuinbouwtechniek is een bro chure verschenen onlder de titel „Economische aspecten van het forceren van witlof zonder dekgrond" (Publica tie nummer 85). De schrijvers zijn ing. J. P. G. Huijs en ir B. J Heipia. De prijs bedraagt 2,50. Zoals de titel aangeeft wordt vooral ingegaan op de economische kanten van de witlofteelt, o.a. wat betreft de kosten. De uitgewerkte voorbeelden hebben echter betrekking op een grootscheepse aanpak met niet min der dan 5400 m2 (ruim een halve hectare) trekopper- vlakte. Het gaat daarbij om investeringen variërend van ƒ660.000 tot bijna ƒ1 miljoen. Daarmee wordt wel erg hoog gemikt. Bij (dergelijke cijfers zal het de gewone" teler van witlof in Zeeland en Noord-Brabant ongetwij feld duizelen! We verwachten dan ook niet dat er veel van zulke „witloffabrieken" in dit gewest zullen verrij zen en men kan zich afvragen of dergelijke rapporten wel voldjoende op de praktijk zijn afgestemd! Toch staat er ook nog heel wat in het boekje waarmee een witlof trekker zijn nut kan doen, o.a. omdat ook wordt inge gaan op bijzonderheden betreffende teelt en opslag van wortels, de wijze van forceren, de keuze van het for- ceersysteem (laden of kisten), enz. Op de fruitveilingen was vorige week het aanbod van appelen niet bijzonder groot, echter was ook de vraag maar klein, waardoor er voor het grootste deel van de aanvoer geen verbetering in het prijspeil optrad, dat sedert begin januari drastisch is ingezakt. Er kwam bij dat ook de markt voor industriefruit inzakte door het grote aanbod in ons land en vanuit Frankrijk. De witte industrie-appelen die maanden achtereen tussen 22 en 24 cent per kg deden, zakten in tot 16 a 17 cent en de rode industrie-appelen kwamen op 1314 cent. Hierdoor kon het vorige week gebeuren dat er partij en appelen uit de markt genomen moesten worden op het interventieprijsniveau, dat is tussen 18 en 21 cent per kg, al naar gelang de maat en het ras. Voor de allerbeste kwaliteit waren soms nog wel re delijke prijzen te maken. Het aanbod hiervan was ech ter klein. Zo werd er vorige week woensdag in Fijnaart zeer goede Cox's Orange Pippin verkocht tegen prijzen van 0,80 tot 1,per kg, maar dat waren kleine hoe veelheden. De maat 6570 mm kwam daar ook nog tot 64 cent per kg maar gemiddeld zal de prijs weinig bo ven 45 cent per kg hebben gelegen. De maat 6065 mm klasse I deed in Fijnaart 3239 cent en hiermede lag deze veiling woensdag wel aan de top wat de Nederlandse fruitprijzen betreft. Waarschijn lijk echter ook wel aan de top wat de kwaliteit betreft Winston met een mooie kleur is ook goed te verkopen. In Goes-Krabbendijke werd hiervoor vorige week tot 80 cent per kg betaald en goudireinette met een mooie rode kleur deed tot 60 cent per kg. Het merendeel van de aanvoer is echter Golden Delicious en dan dikwijls klasse II kwaliteit en daarvoor lag de prijs van de grote maten meestal niet boven 25 cent per kg en de maat 6570 mm bracht 20-22 cent op. Wat groenere partijen Golden Delicious deden in de grote maten tot rond en iets boven 40 cent per kg. De gewone partijen goudrei- nette deden in de grote maten meestal rond 35 cent per kg en de maat 6575 mm noteerde tussen 25 en 30 cent. Beter ging het met de peren. Het aanbod was niet te groot en de waag nam wat toe, vooral naar de grote maten Conference waarvoor donderdag in Goes tot rond 1 gulden per kg werd betaald, nadat woensdag in Kapelle de prijs van de maat 6065 mm tot 90 cent per kg was opgelopen. Klasse I 5560 mm werd voor 77-80 cent per kg verkocht. De maat 5055 mm werd iets goedkoper op plm. 60 cent. Doyenné dus Cornice kon zich herstel len tot rond 1,20 per kg voor de gemiddelde kwaliteit grote en middelmaat. Saint Remy stoofperen deden on veranderd rond 1,30 per kg. TATE willen deze week wat dieper ingaan op de zeer sombere situatie rond de afzet van onze appelen. De markt is volkomen in de war, niet alleen voor wat het consumptiefruit betreft, maar ook wat betreft het fruit voor de industrie. Het prijspeil is gezakt tot een niveau dat we niet voor mogelijk hadden gehouden. En dat in een tijd waarin we dagelijks worden bepaald bij stijgen de kosten op alle terrein! Blijkens een mededeling van het Produktéchap voor Groenten en Fruit waren per begin januari de totale Ne derlandse appelvoorraden ongeveer 15% grotér dan het vorig jaar op hetzelfde tijdstip en waren de voorraden peren ongeveer de helft kleiner. Van de totale handels- produktie van appelen was begin januari ongeveer 49 geruimd. Het vorig jaar was dat 50% en twee jaar ge leden 52 Bij de peren was per begin januari 78 van de handelsproduktie geruimd tegen 76 het vorig jaar en 79 twee jaar geleden. De export van appelen was tot begin januari ongeveer even groot als het voor gaande seizoen namelijk ongeveer 25 miljoen kg. De ge middelde prijs van de appelen van dit seizoen tot begin januari was 41 cent per kg tegen het vorig jaar 53 cent en twee jaar geleden 25 cent. Bij de peren was de middenprijs dit jaar 66 cent tegen 45 cent het vorig jaar en 37 cent twee jaar geleden. On danks de hogere gemiddelde prijs van de peren kwam de geldelijke opbrengst toch 12% lager uit. Wat de situatie in het buitenland betreft ontlenen we uit het bericht van het Produktschap dat in Engeland de appelvoorraden per begin januari anderhalf tot twee maal zo groot waren als het vorig jaar. Bij de Cox's is er ook in Engeland veel uitval door stip. Over de zeer grote voorraad appelen in Frankrijk hebt u twee weken geleden nog in dit blad kunnen lezen. Overal in Europa zijn de voorraden trouwens groot en daarom zijn de verwachtingen voor de afzet in de ko- ntende tijd helaas niet hoog gespannen ^AT er veel fruit gereed staat om te ruimen, ook op een laag prijspeil, blijkt ook uit de opgaven die er bij de veilingen binnen kwamen voor de D.D.R. Toen de prijzen voor deze leveringen bekend gemaakt wer den, was de algemene opmerking van de teler dat deze bijzonder laag waren en niet interessant om mee te doen. Toen de opgaven voor februari moesten worden gedaan, ging het om bijzonder grote kwanta zodat degenen die ze onder moesten brengen voor bijna onoplosbare pro blemen stonden om dat enigszins redelijk te verwezen lijken. In Frankrijk is ook het interventieprijspeil voor ap pelen bereikt, zodat men daar hoop heeft dat er veel uit de markt genomen zal kunnen worden om hierdoor de afzetkansen voor het betere fruit te vergroten. We vernamen dat dit land zelfs al zijn hoop op de in terventieregeling heeft gevestigd om hierdoor het fruit dat niet van de beste kwaliteit is, direkt uit de markt te nemen. Op zich is dat nog niet zo gek. We dachten dat het ook voor ons gebied van belang zou kunnen zijn indien de Nederlandse fruittelers gezamenlijk het besluit zou den durven nemen om de minste kwaliteiten niet aan te bieden voor consumptie. Misschien had hiermede zelfs vroeger in het jaar begonnen moeten worden ien had b.v. reeds in de winter op een zeker moment de verkoop van schuurappels voor verse consumptie niet meer toege staan moeten worden. Nu bereiken we met de overvloed van soms versleten fruit dat ook de prijs van het betere produkt in de goot ligt. Van nature zijn we niet zo dirigistisch ingesteld en willen we graag een zo groot mogelijke vrijheid van han delen voor de ondernemer, maar wanneer we door be paalde maatregelen om fruit uit de markt te houden het algehele prijspeil wat naar boven zouden kunnen bren gen, zou dat een zeer welkome zaak zijn. Er komt namelijk bij, dat de ervaring leert dat de con sument niet zo bar veel merkt van de zeer lage appel- prijzen want de prijzen in de winkels gaan niet overeen komstig naar beneden. We konden enige tijd geleden zelfs in de kranten lezen dat de kosten van het levens^ onderhoud waren gestegen o.m. door hogere prijzen voor groenten en fruit! Voor groenten kunnen we dat aannemen maar dat het fruit daar ook bij genoemd wordt is een ondenkbare zaak. LJ ET seizoen zal weer al te ver zijn gevorderd om nog wat te gaan doen aan het verplicht uit de markt nemen van de mindere kwaliteiten appelen en peren. Toch zullen we daar in de toekomst meer bij stil moeten staan. Het zal het behoud zijn van het betere bedrijf. Via onze veilingen, die we kunnen zien als producen tenorganisaties zoals ook Frankrijk deze kent, moet in deze richting gewerkt kunnen worden. Zoals het nu gaat is het wel duidelijk dat we op de verkeerde weg zijn en dat de crisis in de fruitteelt nog in volle hevigheid woedt De stemming onder de telers is op dit moment nog niet zo beneden nul als in verband met de situatie verwacht zou worden. Dat vindt haar reden in het feit dat 1973 over het algemeen redelijk is verlopen. De appels van de oude oogst hebben een behoorlijke prijs opgebracht en de start van de nieuwe oogst viel ook niet tegen. Eerst in januari is het bijzonder slecht geworden. De re serve, of beter gezegd de winst, die men dacht te heb ben opgeslagen in het koelhuis, blijkt op dit moment ech ter in verlies om te slaan en dat is een betreurenswaar dige ontwikkeling!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 17