It's a long way to tipperary Breder inspraak bij ruilverkavelingen 15 Cahic, 15 januari 1974 Vóór Kerst hebben we wat geschreven over de voor bereidingen voor het feest en nu zijn we weer al zo ver dat de dagen merkbaar langer worden. Gisterochtend was er iets van de atmosfeer van de lente in de lucht. Men ruikt het, voelt het of wat dan ook, maar het is er vooir een ogenblik. Het is het voorrecht voor de buitenmens om dat het eerst waar te kunnen nemen! Zo nu en dan denken we wel eens dat het werken in de land- en tuinbouw ook lang niet alles is, vooral wanneer het veel grof hand werk betreft, maar, zo geloven we, een dergelijk gevoel wat zijn werk betreft, zullen velen ook wel eens heb ben. Gelukkig zijn er altijd wel omstandigheden of mensen die ons uit die droom nelpen. Geaurenae ae eerste jaren dat we hier waren, huurden we de oude boomgaard van de buurman. De bomen stonden dicht op elkaar en waren de zon tegemoet gegroeid! Voor de pluk gebruik ten we een zgn. schilderladder, u weet wel zo'n in- en uitschuifladder. Het was zwaar werk, met weinig uit zicht op ver dienst. Ook toen klaagden we reeds tegen de buurman en zeiden dat het op die mannier toch eigenlijk geen werk was voor een verstandig mens! Hij vertelde me: jawel William, het is geen plezierig werk, maar steld dat we nu niet in staat waren om dit soort werk te doen, dan waren we nog verder van huis. Wees blij dat we het nog kunnen! Dus blijven we maar rustig aan het werk. En er is genoeg. Elke week wat spruiten plukken; nog een op dracht voor levering van bomen die we verkocht heb ben, uitvoeren. Het zijn Golden Delicious, Cox en Grieve van drie jaar oud. En die zittep. al aardig vast in de grond als je ze uit moet spitten! Ze brengen echter aar dig geld op, 5 per boom. En dan hebben we bovendien een barre storm gehad. Aan één kant van ons bedrijfje hebben we een dijkje met veel bomen erop. Ze staan daar bijzonder ongunstig geplaatst, want ze staan aan de noordkant en hun scha duw valt op het weggetje wat er achter loopt. Met de zeer sterke storm was er een enorme ravage aangericht. Toen we 's-morgens uit bed kwamen was er geen elec- triciteit, dus concludeerden we dat er wel bomen over de electriciteitsdraden zouden zijn gevallen. De electri- citeitsvoorziening gaar hier nl. allemaal nog boven gronds met palen. Zodoende ging ik maar eens kijken of er bij ons ook bomen waren omgewaaid. En inder daad er lagen er 18 over het weggetje geveld. Voorlo pig hebben we brandhout genoeg! Familieleden of ken nissen uit Holland die hier eens komen kijken, vragen dikwijls of we geen karweitje voor ze hebben. We zul len de bijl gereed zetten om de dikke blokken te spijten! Gisteren (zondag) heb ik vrijwel de hele dag met de kettingzaag gewerkt om een beetje doorgang te maken ovar de weg en straks gaan we er weer naar toe. De storm en regen bracht bij mij de watersncodramp van 1953 in herinnering. Dat is toen wai geweest! 18uU men sen verdronken. En het gezicht van hele kudden dieren tegen de dijken opgespoeld. Het mag tot de sterke kant van de Nederlander gerekend worden, dat hij er niet bij neer gaat zitten. Zó,n veerkracht en energie tegen zulk een tegenslag als in de ramp, is, geloof ik, toch uniek! Steeds wanneer we een brief krijgen van vader Traas uit Kapelle, moeten we lezen hoe slecht het er naar zijn mening wel niet voorstaat in Nederland. In verhouding tot andere landen is het echter zeker niets bijzonders! De economie in Engeland is totaal ontwricht door sta kingen. Op het ogenblik werkt daar de hele industrie maar drie dagen per week wegens tekort aan energie, materiaal en werklust. De regering daar heeft geen gezag meer over de vakbonden en premier Heath zal wel algemene verkiezingen uitroepen, omdat thans het land onbestuurbaar is. En wat denkt u van Noa.d-Ier- land? Heeft dat nog iets met democratie té maken? Amerika doet ook nog aardig mee met corruptie schandalen en dat is beslist niet het eind van de lijst. „Weilanden op een afstand, lijken altijd groen", zeggen de Ieren dan! Wat de olieschaarste betreft moeten we vermelden dat het daarmede hier ook niet zo best gesteld is. De benzine is nog niet op de bon en er schijnt heel wat benzine te zijn. Er wordt echter veel gehamsterd cn er zijn voortdurend files bij de benzinepompen die open zijn. Zodra de nood dreigt, is de beschaving van de m:ns een eind verdwenen. Het is nu alleen nog maar e:n kwestie van benzine en nu reeds is alle sociaal gevos1 plotseling verdwenen. Ieder vocvr zichEn is het werkelijk onszelf beter te achten? Reeds nu zijn we al blij dat we in het boerenvak zitten, want daarin ben je toch minder afhankelijk van vele noodzakelijke zaken dan wanneer je ergens in een grote stad woont en afhankelijk bent van de olieleve rancier, de melkboer, de bakker. Graag schrijven we een andere keer iets over de boerderij, we bedoelen het „boeren" zelf. ENORME BELANGSTELLING VOOR NIEUW UIT TE GEVEN BEDRIJVEN OOSTELIJK FLEVOLAND Duizend landbouwers uit vrijwel alle delen van het land willen in aanmerking komen voor de 25 nieuwe landbouwbedrijven in Oostelijk Flevoland, die de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders per 1 november van dit jaar in eigendom, erfpacht of pacht zal uitgeven. H,et gaat om akkerbouw- of weidebedrijven variërend van 45 tot ca. 90 hectare. De gegadigden komen in tien groepen naar Oostelijk Flevoland om de kavels te bezichtigen. Zij krijgen dan voorlichting over de voorwaarden van uitgifte en over het invullen van een sollicitatieformulier. De eerste kijk dag is op 29 januari, de laatste op 12 februari. GROTE KOOPLUST OP LANDBOUWRAI De Landbouw RAI 1974, die van maandag 21 tot en met zaterdag 26 januari is gehouden, heeft een record aantal bezoekers getrokken. Ook is op deze tentoonstel ling, die vlak na een voor de boeren niet ongunstig jaar viel, kennelijk flink zaken gedaan. Het aantal bezoekers was 87.910. Het vorige recordjaar voor deze tweejaar lijkse tentoonstelling was 1970; toen kwamen er 85.435. Op de vorige tentoonstelling, in 1972, waren het er 75.657. De voorzitter van de tentoonstellingscommissie, jIVE Centrale Cultuurtechnische Commissie wil bevor- deren dat zowel de agrarische als de niet-agrarische bevolking tijdig worden ingeschakeld bij de voorberei ding van ruilverkavelingen. Zij heeft daarom een nota over inspraak en publieke discussje bij ruilverkavelingen voorlopig vastgesteld en voor commentaar gezonden aan de provinciale besturen. Aldus ir J. M. Koopman, direc teur van C.D. in de vergadering van de Geldersche Maat schappij van Landbouw in Arnhem. De nota gaat er van uit dat het in ieder geval noodzake lijk is dat het voorontwerp van een ruilverkavelingsplan door de voorbereidingscommissie wordt gepubliceerd en voor iedereen verkrijgbaar wordt gesteld, voordat het plan wordt afgerond en ter goedkeuring aan de Centrale Cultuurtechnische Commissie wordt voorgelegd. Aan de hand van dit voorontwerp met eventuele alternatieven kan dan blijken hoe zowel de direct betrokken agrarische bevolking als andere belangstellenden reageren. Aanpas sing van het plan of de keuze van het alternatief is dan in overleg tussen de voorbereidingscommissie en de ver schillende ambtelijke instanties nog mogelijk, voordat het plan zijn definitieve vorm krijgt in het rapport dat de Centrale Cultuurtechnische Commissie aan GS moet uit brengen. Voor ruilverkaveling die nog in een vroegtijdig stadium van voorbereiding verkeren stelt de nota het instellen van een inspraakcommissie naast de voorbereidingscom missie voor. Daarbij behoudt de voorbereidingscommis sie haar centrale plaats als beleidvormend orgaan bij de voorbereiding. Met de inspraakcommissie wordt beoogd de verlangens, zowel die van de agrarische als die van de TEGEMOETKOMINGSREGELING AFKOOP POTENTIËLE TOTTOEDELINGSRECHTEN RUILVERKAVELING UITGEBREID TOT O.A. PACHTERS De minister van Landbouw heeït de Beschikking af koop potentiële toedelingsrechten gewijzigd. Deze be schikking heeft betrekking op gebruikers van landbouw gronden in een ruilverkaveling in voorbereiding, die deze grond aan de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) verkopen. De regeling is nu verruimd, zodat deze tege moetkoming ook kan worden verleend aan: gebruikers van gronden die gelegen zijn in een ge bied, waarvoor een andere vorm van landinrichting dan ruilverkaveling wordt voorbereid en dat de S.B.L. tot aankoop gebied heeft verklaard; gebruikers/niet-eigenaar van grond, die de eigenaar aan de S.QB.L. verpacht. G. W. van Drie, verklaarde na afloop van de tentoon stelling: „Er is nog nooit zo goed verkocht. Dit geldt voor alle sectoren van de expositie. De enige verklaring die ik heb voor het grote aantal bezoekers is een buiten gewone kooplust in de agrarische wereld. Zeer velen hebben de tentoonstelling verschillende keren bezocht, duidelijk teneinde na vergelijking van de aanbiedingen tot aankopen over te gaan. Dat zij dit ook gedaan heb ben, blijkt duidelijk uit de reacties van de exposanten. Misschien zijn er wel die niet zo goed gedraaid hebben, maar ik moet het eerste negatieve geluid nog horen". niet-agrarische bevolking, een duidelijke gesprekmoge- lijkheid onderling en met de voorbereidingscommissie te geven. HELEN, vooral ook leden van voorbereidingscommis- sies, ontvangen volgens ir Koopman de gedachte aan inspraakcommissies met argwaan. Gevaren van ver traging en van polarisatie tussen de beide commissies of binnen de inspraakcommissie zullen ook zeker dreigen, maar vertragingen komen evengoed of wellicht sterker voor als tijdige discussies worden ontlopen en in een laat stadium grote conflicten ontstaan. Op verscheidene plaat sen in het land wordt dat ervaren. Het belangrijkste van alles lijkt hem tijdig meer onderling begrip en respect te kweken om een beter totaal plan te verkrijgen. Toch blijft de voorgestelde werkwijze vooralsnog een experiment. In de komende jaren zal moeten blijken of uiteindelijk langs deze weg moet worden doorgewerkt. Het is de bedo_an0 pas nadat de nodige ervaringen zijn opgedaan en nadat de provinciale .besturen zijn gehoord de richtlijnen voor in spraak en publieke discussie definitief vast te steden. Zoals bekend wil de regering voortaan behalve aan de grondeigenaren ook aan pachters stemrecht geven >oij run- verkavelingen. Het bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde wetsontwerp tot wijziging van de stemprocedure zal met deze bepaling aangevuld worden. Deze wijziging van de stemmingsprocedure houdt in dat thuisblijvers niet meer als voorstemmers worden beschouwd. De dis cussie over die stemmingsprocedure heeft al tot resultaat gehad dat de actieve deelneming aan de stemmingsver gaderingen sterk is toegenomen. HET percentage actieve stemmers is toegenomen van 27 in 1971 via 39 in 1972 tot 45 in 1973. Vooral de werkelijk belanghebbenden zij die meer hebben dan en kele hectares, komen actief stemmen. Die actieve stem- piers vertegenwoordigden in 1971 nog sechts 44 procent van de grond, maar in 1972 al 64 en in 1973 zelfs 73 pro cent. Bij de laatste acht ruilverkavelingen waarover werd gestemd vertegenwoordigden zonder uitzondering de ac tieve voorstemmers meer grond dan de tegenstemmers. De thuisblijvers vertegenwoordigden in vrijwel alle ruil verkavelingen slechts 1,5 tot 2,5 hectare per stemge rechtigde, de tegenstemmers 3 tot 7 hectare, de actieve voorstemmers 6 tot 20 hectare. Uit deze gegevens valt af te leiden dat de landbouwers met hoofdberoep landbouw 9Czlrn EXCURSIEREIZEN 1974 IERLAND De ZLM organiseert van 23 tot en met 30 mei 1974 een 8-daagse vliegreis naar Ierland. Het ver trek is bepaald op vrijdag 24 mei van Schiphol. Het programma is, behoudens kleine wijzigingen als volgt: Zaterdag 25 mei: via Kinsale en Skibbereen naar Bantry met bezoek aan een representatief land bouwbedrijf; zondag rustdag te Kenmare waar ge legenheid is voor het maken van prachtige wande lingen.; maandag van Kenmare via Killarney naar Tralee, waar een ontmoeting met de plaatselijke afdelingen van de Irish Farmers Association zal plaatsvinden en landbouwbedrijven zullen worden bezocht. Voorts van Listowd naar Kilrush met over- overwegend actief voorstemmen en vooral de kleine grondeigenaren met ongeveer vijf hectare tegenstem men. Deze groep ziet gezien de rijksbijdrage in de regel ten onrechte op tegen de te verwachten lasten, en trekt toch wel per hectare beiekend een kleiner bedrijfs economisch profijt van de ruilverkaveling dan de grotere bedrijven. Bestudeerd wordt of er aanleiding is met dit verschil meer rekening te gaan houden. steek van de Mouth of Shannon naar Ennis. Dins dag vanuit Ennis naar de Cliffs of Moher (prach tige en zeldzame bloemen) en Paddy Burks (oes ters). Na de lunch via Oranmore terug naar Ennis, waar des avonds een middeleeuws eet- en drink feest plaatsvindt. Woensdag vertrek vanuit Ennis via Limerick en Tipperary naar Michels Town met bezoek aan melkfabriek annex kaasmakerij. Don derdag van Clommel naar de kustplaats Dungaryan en vandaar naar Cappoquin voor een bezoek aan een vleesfabriek en daarna via Lismore naar Fer- moy, waar men in de gelegenheid is een research- station te bezoeken. De kosten van deze reis zullen ongeveer f 660, per persoon bedragen (voor éénpersoons kamers een toeslag van f 35, Men kan zich voor deze reis opgeven tot uiter lijk 13 februari 1974 bij het ZLM-secretariaat, Land- bouwhuis te Goes (t.a.v. de heer W. Sinke, tele foon 0,11005010). MALLORCA Voor de eerder in ons blad aangekondigde vlieg reis naar Mallorca van 3 tot 10 april a.s. zijn reeds voldoende aanmeldingen ontvangen. Mocht men hiervoor nog belangstelling hebben, dan dient men DIREKT telefonisch kontakt met de ZLM op te ne men o. er nog plaatsen beschikbaar zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 15