Het ILR uit Wageningen meldt 11 VOUWSILO'S VOOR BULKOPSLAG yOOR buikopslag van verschillende produkten (kunst mest, veevoeders enz.) wordt ook in die landbouw en speciaal in de veehouderij- en veredelingssektor gebruik gemaakt van silo's. Afhankelijk van de aard hetgeen opge slagen moet worden valt de keus op silouitvoeringen van polyester, aluminium enz. In de levensmiddelenindustrie bijv., waarbij de opslag van bepaalde hoogwaardige grond stoffen speciale problemen kan geven, worden zelfs roest vrijstalen silo's toegepast. In het bijzonder deze laatste uit voering vergt een zeer hoge investering. Ten opzichte van andere opslagmethoden in b.v. zakken of kleine containers wordt met een silo een belangrijke besparing bereikt aan verpakkingsmateriaal, transport- en opslagkosten en tijd voor vullen en ledigen. Veredeldle papieren zakken, kunst stof zakken e.a, vormen bovendien veelal een milieubelasting waar het éénmalig gebruik betreft. Voor het opslaan van poeder- of korrelvormige stoffen is echter niet veel meer GIETWATERONTZOUTINGSINSTALLATIE Werkspoor Water B.V. te Amsterdam, een ingenieursbu reau voor waterbehandeling heeft een nieuwe waterontzou- tingsinstallatie ontwikkeld. De installatie werkt volgens het principe van de „omgekeerde osmose", waarmee het aanwe zige zoutgehalte van water met ongeveer 90 95 procent kan worden verlaagd. Dit kan van groot belang zijn voor tuinbouwgewassen ter bestrijding van de gevolgen van de toenemende verzilting van oppervlakte- en leidingwater. Vele gewassen ondervinden schade en vertraagde groei van een te hoog zoutgehalte van het gietwater vooral veroor zaakt door chloriden. Door toepassing van het proces van de omgekeerde osmose is het mogelijk op economische wijze zoutarm gietwater te verkrijgen met als resultaat een aan zienlijk grotere opbrengst en een hogere kwaliteit van het produkt. De kern van de installatie wordt gevormd door „patronen" met holle vezels die dunner zijn dan een mensenhaar. De patronen die door Du Pont de Nemour zijn ontwikkeld, heb ben een doorsnee van 10 cm, een lengte van 60 of 120 cm en bevatten ongeveer een miljoen holle vezels. Het zout houdende water wordt nu onder een druk van 28 atmosfeer rondom de holle vezels gebracht en door de wand daarvan geperst. Het ontzoute water uit de, holle buisjes wordt via een leiding afgevoerd, terwijl een andiere leiding zorgt voor de afvoer van het water waarin de zouten zijn achtergeble ven. De capaciteit van een enkele patroon is 8 a 10 kubieke meter ontzout water per dag. Om een installatie van een bepaalde capaciteit op te bouwen, is het dus alleen nood zakelijk een bepaald aantal patronen parallel te schakelen. Ook uitbreiding van een installatie is eenvoudig door patro nen bij te plaatsen. De gegarandeerde levensduur van de patronen is drie jaar, maar in de meeste gevallen gaan ze een jaar of vijf mee. Daarna kan men de patronen op een voudige wijze vervangen. NIEUW POOTSYSTEEM VOOR VOORGEKIEMD POOTGOED Prlnclp» schema pootiuchine ruimte nodig dan het volume van die stoffen zelf. Sinds kort is in ons land een zgn. „vouwsilo" leverbaar, waarvan de investeringskosten relatief gering zijn. Een der gelijke vouwsilo bestaat uit een stalen opvouwbaar buis vormig geraamte, waarin een silozak wordt opgehangen. Afhankelijk van het type kan een keuze gemaakt worden uit verschillende m3 inhoud. De opstelling is betrekkelijk eenvoudig, de silo kan tijdelijk worden afgebroken en opge slagen. Ook eventuele verplaatsing zal minder problemen geven dan die van een „vaste" silo, al zal de fundering op nieuw moeten worden gelegd. Een opgestelde gietwaterontzoutingsinstallatie met een capaciteit van 30 m3 per dag. QE patronen, die pomp voor het opwekken van de hoge druk en de benodigde meet- en regelapparatuur zijn op een frame gemonteerd, waardoor een compact en een voudig te bedienen geheel is verkregen. Daaromheen is een kast in moderne vormgeving gemaakt. De hele installatie neemt weinig plaats in en kan in een hoek worden wegge zet. De apparatuur is via twee uitneembare panelen bereik baar zodat de bediening en het onderhoud bijzonder gemak kelijk is. De installatie werkt geheel automatisch met een Het poten van voorgekiemde aardappelen vindt vooral plaats waar gewassen worden geteeld met een korte groei periode, zoals pootgoed, vroege consumptie en voormalers voor de aardappelmeelindustrie. De korte veldperiode wordt door gebruik te maken van voorgekiemd pootmateriaal kunstmatig verlengd. Veelal werden deze gewassen met halfautomatische pootmachines en pootlorries gepoot. De capaciteit van deze machines ligt zeer laag en bovendien is een bemanning zelden beschikbaar. In het verleden is op allerlei manieren getracht het poten met volautomatische machines zo aan te passen, dat een minimum aan kiernbe- schadiging optrad. Deze ontwikkelingen zijn slechts op zeer bescheiden schaal door de praktijk in gebruik genomen. Door het ILR werd een idee van enige medewerkers van het GRA te Leeuwarden uitgewerkt. Dit leidde in 1072 tot een eerste tweerijig prototype. Het principe komt op het volgende neer (zie schema). Een be dieningsman leegt de poterbakjes op een toevoerband (T). Door deze toevoerband, waarop het produkt in een dunne laag ligt, worden de poters op een taludvormig snarenbed gedoseerd. De middelste vier snaren CP) van het snarenbed gaan tegengesteld aan de overige (ca. 20) snaren (A). Op deze middelste snaren formeert zich een aaneengesloten rij aardappelen die één voor één gepoot worden. Doordat tel kens minimale hoeveelheden aardappelen op het snarenbed aanwezig zijn, is de kans op kiembeschadiging uiterst gering. De hoeveelheid poters op het snarenbed wordt automatisch m stand gehouden. In proeven werden kiembeschadigingscijfers van 1015 vastgesteld, terwijl een automatische machine ca. 40 be schadiging veroorzaakte. Door de geringe kiembesohadiging ontstaat een snelle beginontwikkeling van het gewas in ver gelijking met gewassen die met automatische, zelfs met halfautomatische machines worden gepoot. Uitgaande van eenzelfde partij pootgoed werd dit aangetoond door het pro totype te vergelijken met een bestaande half- en volauto- maat. In bijgaande grafiek zijn de opkomstresultaten van dit onderzoek weergegeven. Vooral in gewassen dde slechts een korte groeitijd ter beschikking staan is een groeiwinst van een week zeer belangrijk voor de uiteindelijke opbrengst. Naast duidelijke voordelen ten aanzien van de kiembescha diging is de machine ook in staat extra grote potermaten te poten! De silozak is vervaardigd van polyesterweefsel, (Trevira), dat aan weerskanten is voorzien van een PVC deklaag en ook met een extra inwendige laag op basis van polyurethaan kan worden uitgerust. De silo wordt toegeleverd met zak, trechter en stalen buisframe en kan zonder problemen in een kort tijdsbestek ter plaatse worden gemonteerd. De eerste foto geeft de benodigde onderdelen weer, de andere de silo in opgebouwde toestand. Enkele technische gegevens voor silo-inhouden van 30125 m3 zijn: Bouwtype Bouwtype Bouwtype i n in Inhoud m3 30 40 50 60 70 85 100 125 hoogte mm 9345 10920 12420 10325 12040 13400 12611 14110 Doorsnede silo mm 2700 2700 2700 3500 3500 3500 4100 4100 Gewicht leeg kg 2100 2300 2500 3400 3700 4050 4500 4950 Plaats ruimte 3160 3160 3160 3950 3950 3950 4550 4550 De transportkosten van de toebehoren voor silo's met in houd van 1000 m3 en meer zijn relatief gering. In uiterste gevallen bij zeer grote silo's is een verrijdbare montagekraan nodig. In de regel kan worden volstaan met een eenvoudig hefwerktuig. De toepassingsmogelijkheden van een derge lijke flexibele silo zijn zeer uitgebreid. Voor produkten, die zeer moeilijk uitstromen is een spe ciale inrichting ontwikkeld, die bestaat uit een opblaasbare balg, welke in de nabijheid van de uitlooptrechter inwendig wordt gemonteerd en door elektrische impulsen een pom pende beweging maakt en het opslaggoed daardoor loshoudt. aantal visuele alarmsignalen die aangeven waarom hij on verhoopt niet werkt. Daarbij is er rekening gehouden met een automatische koppeling op een buffertank. De installa tie slaat automatisch af wanneer de tank vol is en gaat weer werken wanneer deze leeg is. De hogedrukpomp is betrouw baar en bestemd voor continu gebruik. Belangrijk is voorts dat geen gevaarlijke zuur- of loog- oplossingen aan het water behoeven te worden toegevoegd. Wanneer enige toevoeging toch noodzakelijk is ter bescher ming van het patroon behoeft alleen een volkomen onge vaarlijke niet corrosieve vloeistof te worden gebruikt, die het oppervlaktewater niet verontreinigt. Een tank voor deze vloeistof is aangebouwd en eventuele dosering heeft auto matisch plaats. PRAKTISCHE ervaring bij kwekers is al opgedaan met enkele installaties in het Westland en rond Aalsmeer. Als voorbeeld kan een. kweekbedrijf in Den Hoorn dienen, waar naast tomaten op een oppervlakte van 6.000 vierkante meter potchrysanten worden gekweekt. Die zijn vrij zout- gevoelig. Nadat deze planten gedurende ongeveer drie maanden waren begoten met leidingwater waaruit ruim 90 procent van het zout in een omgekeerde osmose-installatie was verwijderd, konden door de desbetreffende kweker al de volgende conclusies worden getrokken: a. de produktie nam met ongeveer 15 procent toe. b. de hoeveelheid benodigd! gietwater blijkt ongeveer 20 procent lager te kunnen zijn dan bij gebruik van opper vlaktewater. c. de kwaliteit van de planten is duidelijk beter geworden. d. besparing op het verbruik van meststoffen. e. spoelen van de grond in de kas is niet of veel minder vaak nodig door de sterke vermindering van de zout- toevoer aan de bodem. Op basis van deze osmose-installatie met een capaciteit van 10.000 kubieke meter per jaar is berekend, dat de kos ten rond 1,50 per kubieke meter ontzout water bedragen. De ervarnig heeft geleerd dat wanneer men deze kosten tegenover de meeropbrengst en besparingen plaatst, de in stallatie zich vrij snel kan „terugverdienen". Interessant zijn ook de ontwikkelingen om de installatie te gebruiken voor ontzouting van b.v. oppervlaktewater uit vaarten en sloten. Bepaalde voorzieningen moeten worden getroffen en/of voorbehandelingen toegepast, afhankelijk van de omstandigheden bij het bedrijf. Wat dit betreft kun nen belangstellende kwekers bij Werkspoor Water advies krijgen. Adres De Boelelaan 14 - Amsterdam Buitenveldert, tel. 020441966. Een boormachine is langzamerhand een gebruiksvoor werp geworden, dat op praktisch ieder bedrijf aanwezig zal zijn. Vele zijn de toebehoren en hulpstukken die daar bij voor specifieke karweitjes gebruikt kunnen worden. Boren, zagen, schuren, frezen, slijpen, polijsten, poetsen enz. kunnen met de juiste boormachine, de nodige hulp stukken en vanzelfsprekend de nodige vaardigheiid er mee geklaard worden. Voor frezen is nu naast de z.g. raspfree^boor voor hout ook een staalfreesboor aan de markt. Deze boor van HSS staal is 90 mm lang met een freeslengte van 60 mm en past in iedere boormachine met een boorkop van tenminste 6 mm. Boordiameter 6.35 mm (1/4"). Bruikbaar voor alle metalen, kunststoffen, hard hout voor het boren, vergroten van boorgaten en model leren ervan in elke gewenste vorm. Verkrijbaar bij ijzer winkels en „Doe het zelf" zaken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 11