MECHANISATIE- NIEUWS Nieuws van Lely industries N.V. lelyterramet opbouw zaaimachine Uitvincers op de landbouw RAI '74 lely culterra aanaardset voor lelyterra 300 10 Op de Landbouw R.A.I. heeft Lely Industries N.V. te Maasland een aantal nieuwe werktuigen geïntroduceerd. De betreffende informatie bereikte ons eerst deze week en dus te laat om in het R.A.I.-nummer verwerkt te kun nen worden. Vandaar deze week nu nog enkele bijzonder heden over het getoonde. Traditiegetrouw wordt sinds 1968 ter gelegenheid van de landbouw R.A.I. een prijsvraag voor uitvinders gehou den. Inventieve bedrijfsgenoten kunnen hun ideeën naar Wageningen sturen, waar deskundigen e.e.a. op orginali- teit en doelmatigheid bekijken en beoordelen, welke in zendingen voor een prijs in aanmerking komen. Dit jaar waren er 34 inzendingen, waarvan een zestal voor een prijs in aanmerking kwamen en negen eervolle vermel dingen. Ook deze keer was er geen inzending, die zo bij zonder was dat de jury de hoofdprijs meende te kunnen toekennen. Wel twee eerste prijzen van 1500,twee tweede van 1000 en twee derde prijzen van 750,De eervolle vermeldinen werden met f 150,gehonoreerd. De jury bestond uit prof. ir G. J. Quast (voorzitter), ir J. Crucq, ir F. Coolman, ir J. A. Stender en ir L. H. Huis man. Ben eerste prijs viel toe aan inzender G. Baars uit Hien- Dodewaard, die een oplossing vond voor het gemakkelijk verplaatsen van regeninstallatie-apparatuur. (foto) Eveneens een eerste prijs voor een groepsinzending van jaarrond chrysantenkwekers, ingezonden door H. J. van Gaaien te Wateringen voor het in één oogstlijn samen brengen van optrekken, bossen, ontbladeren, binden, af snijden, inhoezen en wegzetten op water van chrysanten. Een handwerk-arbeidsbesparing van 25 kan hiermee worden bereikt, (foto) -De overige prijzen en eervolle vermeldingen waren: 2e prijs de heer Iserda, Wasperveen. Apparaat voor oprollen prikkeldraad. 2e prijs de heer P. v. d. VeldeHelmond. Vorentrekker van speciaal model voor de boomkwekerij, zodat in de getrokken sleuf ruimte is voor de wortelkluit. 3e prijs de heer KI. Bakker, Nieuwe Pekela. Aanhang- wagentje van waaruit hydraulisch de voorraadbak- ken van de pootmachine worden bijgevuld. 3e prijs de heer F. J. Driesüen, Asten, die een doseer- trein voor een visgraatdoorloopmelkstal ontwierp. En eervolle vermeldingen voor: C. AM. van Meer, Breda; machine voor het af ranken van aardbeiplanten niet alleen tussen de rijen maar ook de ranken in de rijen worden daarbij afgesneden. T. Th. Miedema en M. Smits, Lewedorp; eggedrager, waarbij de grote werkbreedte van de eggen intact kan blijven. J. C. de Rijke, Nagele (N.O.P.); verbetering aan de transportband voor aardappelen, zodat de valhoogte ge lijk blijft. G. Schoonvelde, Koekange (Dr.); voorlader met hy draulische bovenklem en afschuifbord; voorkoming van morsen van silovoer. H. B. W. Wilmink, Bornerbroek; stalmeststrooier te ge bruiken voor doseren van voer uit de snijmaiskuil; een verstelbare klembox voor roostervloerligboxen en een vastzetinrichting voor biggen met verschuifbare kern. J. E. Verstraelen, St Jansteen; vlasmatrijgmachine; ook toe te passen voor het drogen, schelven, repelen roten enz. A. E. Wunderink, Haarlem. Monsterboor silagemon- sters zonder grote lichamelijke krachtsinspanning. HAYLELY 420 HOOIER Met de grote werkbreedte van 4.20 m is deze nieuwe hooier met 3-punts ophanging uitermate geschikt voor die bedrijven, die naar een grote hooicapaciteit streven. De grote harkwielen zijn uitgevoerd met elk 10 tand armen voorzien van dubbele verenstalen tanden. De wiersinrichting bestaat uit 2 (in hoogte opklapbare) bor den. Voor het transport kunnen de tandarmen opgeklapt worden, waardoor de transportbreedte niet meer dan 2.90 m bedraagt. Het aantal harkwielen bedraagt 2, tegengesteld draeiend elk met 10 dubbele tanden. De tandver- stelling kan op 2 standen, rijsnelheid gaat tot 15 km per uur, de aftakas moet 540 omw. per min. hebben en het benodigd vermogen is vanaf 20 pk. De Lely Hydro-150 trekker met 152 pk Ford motor en bij uitstek geschikt voor aftakas-aangedreven werktui gen. Het aftakas-vermogen van de Hydro-150 bedraagt 140 pk. Het vermogen aan de wielen afgegeven 90 pk. Door het grote aftakasvarmogen biedt deze nieuwe Lely Hydro-150 bijv. met een aangebouwde maishakselaar de mogelijkheid om als zelfrijdende maishakselaar ingezet te werden! Een investering in een machine die slechts kor te tijd per jaar daarvoor per jaar gehruikt wordt is daar door overbodig. Immers, na het afkoppelen van de mais- hakseaar blijft een trekker over, die het gehele jaar door voor de normale landbouwwerkzaamheden gebruikt kan worden. Door de hydrostatische aandrijving wordt een continu regelbare snelheid bereikt van 033 km/uur in de hoge overbrenging en van 012 km/uur in de lage overbren ging. Deze regelbare snelheden gelden voor beide rij richtingen. Bijzonder veel aandacht is geschonken aan de ruime comfortabele cabine, waardoor het voor de be stuurder zelfs onder de meest gure weersomstandigheden prettig werken is. Het grote voordeel van deze cabine is bovendien dat de complete stuurinrichting (inclusief stoel, stuur, bediening en instrumentenpaneel) 180° ver draaid kan worden, zodat men steeds een uitstekend over zicht op het werk heeft. De hydraulische hefinriohting is 3-punts, Cat. n met instelmogelijkheden op positierege ling met vrije zweef-stand; trekkrachtregeling via derde punt en trekkrachtregeling via de aangedreven wielen. Daarbij opbouwmogelijkheid voor 2 schuiven voor dub- belwerkende cylinders (bijvoorbeeld oppik-haak om hakselwagens aan motorzijde automatisch aan te koppe len). Een nieuw Lely grondbewerkingswerktuig speciaal ontwikkeld om gebruikt te worden in combinatie met een Lelyterra type 350, 400 of 450. De combinatie met de Lelyterra maakt het mogelijk om in 1 werkgang harde grond open te breken en tegelijk zaaiklaar te maken. Bij het stoppelen kan deze combinatie gebruikt worden voor het beter inwerken in de grond van gehakseld stro, zodat een p'erfekt zaaibed het resultaat is. De werkbreedte is 4.00 m; het aantal tanden: voorste rij: 8 en achterste rij: 7 met 3-punts ophanging in: Cat. II en koppelingsas in: uitvoering met steunpunt voor de koppelingsas van het tweede aangekoppelde werktuig. Ten behoeve van Lelyterra gebruikers is een speciale aanaardset onwikkeld voor de aardappelteelt. De aan- aardset bestaat uit 4 kappen waarin de rotors draaien. Op deze wijze wordt alleen de grond binnen de kappen inten sief bewerkt, terwijl de achterzijde van de kappen de grond egaliseren. Aanaarders kunnen aan een framebalk bevestigd wor den, die op eenvoudige wijze met dwarssteunen aan de Lelyterra bevestigd wordt. Op deze manier wordt in 1 werkgang de grond perfekt verkruimeld en door de aan aarders de aardappelruggen opgebouwd. De diepte-instel ling wordt geregeld door middel van loopwielen Voor het aanaarden-dient het rotortoerental 480 omw./min. te be dragen; hiervoor is een speciale set tandwielen (23 en 12 tands) leverbaar voor gebruik bij 540 omw./min. van de aftakas Bij een aftakas die 1000 omw./min. draait kun nen 18 en 17 tands tandwielen gebruikt worden. DE LELYRONDO 270 HOOIER Bij deze speciaal voor het wiersen ontwikkelde hooier is uitgegaan van een geheel nieuwe constructie van het harkwiel. De tanden zijn hierbij niet aan tandarmen be vestigd, maar aan de onderzijde van een zogenaamde „rok". Deze flexibele ophanging geeft een perfekte aan passing aan de oneffenheden van de grond. Door de 32 dubbele tanden wordt een absoluut schone en luchtige opname van het gewas verkregen. Met een werkbreedte van 2.70 m is de transportbreedte met opgeklapt zwad bord 2.00 m. LELY PNEUMATISCHE KUNSTMESTSTROOIER Een kunstmeststrooier met perfekt strooibeeld en een werkbreedte van 12 m. Door middel van lucht wordt de kunstmest toegevoerd uit de 950 liter tank naar de 8 strooipijpen. Door de lage vulhoogte van 1.20 m is de tank bijzonder makkelijk te vullen. De nieuwe Lelycombi is samengesteld uit een Lelyterra 300 en een Nodet opbouw-zaaimachine. Deze Lelycombi is voorzien van een parallelogram-constructie, waardoor de Lelyterra onafhankelijk van de zaaimachine de on effenheden van de grond kan volgen. Een combinatie voor het in een werkgang zaaiklaar maken van de grond en het gelijktijdig zaaien. De compacte bouw (zwaartepunt dicht achter trekker) geeft het voordeel, dat met elke voor de Lelyterra geschikte trekker zonder speciale voorzienin gen (zoals verzwaringsgewichten) gewerkt kan worden. De Lelyterra werkt: onafhankelijk van zaaimachine door parallelogramconstructie. De werkbreede is 3.00 m, het toerentalvariatie geschiedt: door uitwisselbare tand wielsets, het aantal rotors is 12 en de diepte-instelling geschiedt door middel van een kooirol. De Nodet zaai machine werkt onafhankelijk van de Lelyterra door de steunwielen. De werkbreedte is 3.00 m en het zaaime- chanisme werkt volgens het nokkenrad systeem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 10