<~Door de <~Drouw Vorming en ontwikkeling 21 Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: Mej. Els Deudoo Markt 1 Tholen Tel. 01660—504 Voor Brabant: A. den Engelseden Bakker Noordschans 1 Klundert Tel. 01682—984 \70RMING is een belangrijke taak van de Bond van Plattelandsvrouwen. Vorming was altijd al een be langrijke taak van de Bond, alleen hadden we geen of ficiële Kommissie Vorming en Ontwikkeling. Niet landelijk en niet provinciaal. Maar dat vormende element was en is aanwezig in kadering, in kursussen, in dagen op volks hogescholen, in gespreksgroepen en in discussie groe pen. Veel vrouwen binnen onze Bond namen al aan der gelijke aktiviteiten deel en gaven er iets van door aan andere leden. Het doel van de Kommissie Vorming en Ontwikkeling is, te proberen in alle Bondsaktiviteiten naast de dienstverlening en de gezelligheid het vor mend element nog bewuster in te bouwen. Veel vrouwen zijn in hun jeugd niet aan verder onder wijs of aan beroepsonderwijs toegekomen. Dat geeft la ter vaak een gebrek aan zelfvertrouwen. Daarom is het belangrijk in het klein nieuwe mo gelijkheden te scheppen voor ontwikkeling. Hoe breder iemands horizon, hoe sterker zijn zelfbewustzijn. Als"we onze kennis van b.v. de maatschappij vergroten, kunnen we meer betekenen voor de komende generatie. Door scholings en vormingsmogelijkheden zullen we beter mee richting kunnen geven aan een beleid binnen onze Bond, onze provincie, onze afdeling. U weet alle maal dat ons Bondswerk er niet gemakkelijker op ge worden is. Het vraagt op ieder niveau een flinke inzet, een bewust mee willen denken, een eigen mening. KT IET alleen ons Bondswerk is veranderd, ook ons gezin. Het grote gezin dat de zorg en de aandacht van de moeder nodig heeft tot ze ver in de vijftig is, is voorbij. Er is meer ruimte gekomen voor een tweede leven en dat op vrij jeugdige leeftijd. Maar grijpen we dat tweede leven? Vullen we dat bewust? Er is een grote groep vrouwen die alleenstaand is, of die al vroeg het geringe kinderaantal de deur heeft zien uitgaan, of die al vroeg weduwe is geworden. Deze groep komt soms in een vacuum terecht. Hier kunnen wij iets aan doen. Als mens en als Bond. Het Vormings- en Ontwikkelingswerk zowel binnen als buiten de Bond zal ons daarbij kunnen helpen op alle mogelijke terreinen. Welk die terreinen zijn? De leden en medewerksters van onze Kommissie Vorming en Ontwikkeling gaan uit van ons tot dusver gewone kommissiewerk. Zij lopen verder met open oog en oor om nieuwe ideeën op te doen en zij staan klaar om te proberen gestalte te geven aan de wensen en voorstellen van alle leden. Een twee-richting verkeer staat voor ons open. "^ERDER verwachten we veel voordelen van het ge concentreerd werken in één kommissie. U kunt met alles wat betrekking heeft op het gebied van vorming en ontwikkeling (en dat is veel!) bij deze kommissie terecht. Eén ding wens ik ons allen toe, n.l. dit: dat we ons werk zó kunnen doen, dat het oud en jong boeit. Onze oudere leden zijn vaak de oprichtsters van de afdelingen van de Bond geweest. Die willen we onder geen beding verlie zen! Onze jongere leden storten zich landelijk gezien op onze kursussen. Zij hebben meer behoefte aan kur sussen dan aan vertrouwde, min of meer gezellige afde lingsavonden. Jonge leden zullen het Bondswerk voort zetten. Misschien anders dan oudere leden het Zich ge dacht hadden. is soms een moeilijke taak voor afdelingsbe stuursleden om jong en oud iets goeds te bieden. Maar wel een taak om je beste krachten aan te geven. De leden hebben U niet voor niets gekozen! Ze verwach ten iets van U. Dat vraagt verantwoordelijkheid van U! En als we die verantwoordelijkheid eenmaal voelen, mis schien eerst als een grote last of als iets waar we hui verig voor zijn (het was altijd zo rustig en vertrouwd vroe ger), dan moeten we er mee leren leven. Ons er bewust van zijn, er iets mee willen doen. Door ons open te stel len voor de vele mogelijkheden tot ontwikkeling op, al lerlei gebied wordt onze horizon breder. Het gaat om onze persoonlijke ontplooiing en in de tweede instantie of we iets van het ons verworvene weten door te geven aan anderen. Als ons dat lukt, helpen we daadwerkelijk mee aan het scheppen van een leefbaar klimaat voor mens en medemens! Niet een afzetten tegen onze samenleving, maar een persoonlijke positieve bijdrage aan onze samenleving zal ons leven zin geven! OPROEP De perscommissie voor deze pagina „Voor de vrouw" steli zich voor een aantal artikelen te schrij ven over de ervaringen van emigranten. Een eerste bijdrage zult U elders op deze pagina aantreffen. Mevrouw Breunis stapte n.l. naar de familie Boot, die wel niet geëmigreerd zijn maar toch de provin cie enige tijd hebben verlaten. Wij verzoeken U adressen op te geven van kennissen, vrienden en familieleden, wij nemen dan contact met Ken op! Bij voorkeur zouden wij graag zien dat het om emi granten gaat die naar Nederland overgekomen zijn, zodat wij een persoonlijke gesprekje zouden kun nen voeren. U kunt de adressen sturen naar E. Deurloo, Markt 1, Tholen. Vast bedankt! t BELANGSTELLING VOOR CURSUS „SAMEN - LEVEN" IN DE WESTHOEK? Terugdenkend over wat de bond ons het afgelopen jaar allemaal gebracht heeft, was er toch wel één cur sus die er voor mij bovenuit stak. Voorjaar 1973 kwa men wij drie avonden bij elkaar in Willemstad om sa men te praten over „Samen - Leven". „Wij", waren le den van verschillende afdelingen uit de West-hoek. Zou het niet leuk zijn om dit voorjaar weer zo'n ge spreksronde te -houden en dan misschien wel van 5 of 6 avonden. Voelt u er iets voor? Laat u het mij dan zo snel mogelijk weten, zodat ik bij voldoende deelname de heer Mol kan benaderen om samen met hem de eventuele data's vast te stellen. Inlichtingen en opga ven bij: mevr. M. W. E. de RidderMol, Pootweg 3 te Zevenbergen (tel. 016803804). „TERUG VAN WEGGEWEEST!" TN een riante bungalow aan de Hogezoom te Re- nesse woont de familie BootDalebout met hun jongste dochter, de andere drie kinderen zijn inmiddels getrouwd. „Terug van weggeweest" kan men wel zeggen. Toen er na de ramp in 1953 in de krant een adverten tie stond, waarin de kans werd geboden om voor een boerderij in de Noord-Oostpolder in aanmerking te ko men, besloten de heer en mevrouw Boot hierop in te ha ken en zo vertrokken zij naar Creil in de omgeving van Emmeloord. De toekomst van de kinderen speelde hierin ook een rol. Aanpassingsmoeilijkheden, waarmee veel vrouwen te kampen hebben als zij in een nieuwe omgeving komen, heeft mevrouw BootDalebout niet gehad. Naast haar werk in de huishouding, hielp deze flinke en vlotte vrouw ook nog haar man op de boerderij, een gemengd bedrijf van 10 ha met veel akkerbouw, wat erg veel werk met zich meebrengt. Toen er dan nog een nakomertje kwam, was haar hele dag gevuld. Daarnaast was zij lid van de plattelandsvrouwen afd. Creil, en had zij zitting in de ouder-commissie van de openbare lagere school van Creil. In het begin waren er wel problemen met het school gaan. De school was nog in aanbouw en dus werd er school gehouden in een landbouwschuur. Het contact met de buren was goed maar niet over dreven. Mevrouw Boot kon het goed in haar huis vin den, zodat er van aanpassingsmoeilijkheden geen sprake was. CURSUS „MEEDOEN OOK wel cursus Burgerschap genoemd In samenwerking met de Chr. Vrouwenbond organi seerde de Ned. Bond van Plattelandsvrouw en ajd. Bies- bosch-Werkendam de cursus Burgerschapskunde. Deze cursus bestond uit vier lessen en maakte de leden weg wijs in het Nederlandse Staatsbestel. Met belangstelling ziet elkeen uit naar de cursus Poli tieke scholing. De gedrukte lessen kan rtien aanvragen bij het landelijk secretariaat van onze Bond en worden uitgegeven door de Verenigde Ned. Vrouwenbonden. G. B. DE JAGER (*"Y° dé vraag hoe het was, te leven in een land, waar alles nieuw en zonder enige traditie is zei mevrouw Boot: „Daar heb ik eigenlijk nooit bij stilgestaan. Ik was altijd druk in de weer. Alleen als ik b.v. op de T.V. zee en strand zag, dan kreeg ik een brok in mijn keel en voelde het gemis van een heerlijke wandeling langs het strand. Verder worden in Creil ook dorpsfeesten ge houden, zodat men toch probeert een beetje traditie op te bouwen". Een dochter van de heer en mevrouw Boot is met een boer getrouwd en woont op een veeteeltbedrijf in de N.O.-polder. Toen de enige zoon voor de voortzetting var het bedrijf van zijn vader niet veel voelde, besloot de familie Boot naar Renesse terug te gaan. „Wij hebben 20 jaar hard moeten werken en met ple zier, maar nu op onze leeftijd (53 en 54 jaar) zouden wij toch niet meer terug willen. Dit mooie huis hebben wij samen verdiend en genieten er nu met ons dochtertje dubbel van", aldus mevrouw BootDalebout. De heer Boo: werk veel in zijn mooie tuin, want stilzitten is er noc niei bij na zc'n werkzaam leven! Mevr. j. BREUNIS—REBEL. We hebben hiar de tiende verjaardag van 's lands on- af-hanlij'kheid ook weer achter de rug. Men had er drie volle dagen feest voor uitgetrokken. En waarlijk het was ook wel de moeite waard om te feesten. Tien jaar lang heeft Kenia een periode van stabiliteit achter de rug zoals men maar zelden in een ontwikkelingsland ziet. En dat niet met een militaire regering, maar met een democratisch gekozen parlement. Welliswaar ken nen we hier maar één partij, maar gezien de politieke onervarenheid van de massa, is dat helemaal geen ramp. De Kenianen kunnen iedere vier jaar hun eigen volks vertegenwoordigers kiezen. En voor iedere zetel zijn tijdens de verkiezingen wel enkele gegadigden. Het is dan vaak ook een felle strijd. Nog enkele maanden en we kunnen weer een verkiezing verwachten. Maar goed, zoals gezegd, we hebben de feestelijkhe den weer achter de rug. We 'hebben er ook intensief aan deelgenomen, want na een verblijf van zes en een half jaar in dit land, ben je niet meer zo maar een vreemde ling. De dag vóór de werkelijke onafhankelijksfees- ten hadden we een grote herdenkingsbijeenkomst bij het oude Mau Mau-kamp hier in Hola. Nu was dit niet zomaar een herdenkingsfeest. Wat door de Engelsen, terroristen worden genoemd, heten nu uiteraard vrij heidsstrijders. Daar werd in die dagen niet altijd even zachtzinnig mee omgesprongen, vooral niet door de Afrikaanse bewakers van andere stammen. In Hola werden er op één dag elf door zulke bewakers doodge knuppeld. De gevangenen hadden geweigerd om sloten te graven, omdat ze het eten niet goed genoeg vonden. De Engelse commandant had opdracht gegeven om ze eens goed af te ranselen. Nu na tien jaren van onafhan kelijkheid werden de namen van die elf ongelukkigen even aan de vergetelheid ontrukt. Met zijn allen ver trokken we 's morgens, na een vertraging van bijna een uur, te voet naar het voormalige kamp. Het was bloed heet. Maar de schoolkinderen die voorop liepen, zongen luid het partijlied „Kanu ya dzjenga dzu". Op de plaats van het kamp was het prikkeldraad, wat er nog steeds lag, vrijgemaakt van 'het overwoekerende onkruid. Er was ook een afdak gemaakt, waaronder we konden zit- ten.En de namen van de elf waren op een groot bord geschilderd, zichtbaar voor iedereen. De distrikts-com- missioner hield een toespraak en schilderde nog eens de barre tijden van toen, maar weerhield zich volledig van een haatcampagne tegen de vroegere overheersers. Wat voorbij is, is voorbij, gedachtig de woorden van Mzee Kenyatta: „Let us forget the past, and build a strong Kenya". Een twintigtal Kikuyu-boeren, die ook hier als Mau Mau-leden gevangen hadden gezeten, ver telden hoe het allemaal was geweest. Daarna richtten we onze aandacht op de geroosterde schapen en de flesjes bier. Die nacht om twalf uur werd er op het voetbalveld een groot vreugdevuur ontstoken. Pokomo- dansers drumden de stukken er af. Wat later gingen we naar de dans op een echte band in de Social Hall. Het was er bloedheet en het bie was op. Pas later konden we nog om een kist of tien rijden in een bar in het dorp en toen kon het feest pas weer echt goed doorgaan. Het was vier uur in de nacht teen we de pijp aan Maar ten gaven. Die dag daarop was er 's avonds in de Tana River-Club een grote bijeenkomst, waar maar liefst acht schapen werden geroosterd. Tevens waren er voor de gelegenheid twintig kisten bier, gratis verstrekt door het gouve: nement. Maar die mare van al dat vlees en al dat bier was werkelijk goed rond gegaan want het was stampvol in de club. En zoals overal: ..Maken vele var kens de spoeling dun". We kregen nog net een stuk rib te pakken, maar het moest van een zeer oud schaap zijn geweest. We hadden evenzogoed een stuk van een onze schoenen op kunnen eten. Niettemin zagen we een aantal oude baasjes de bijna afgekloven botten onder hun lendedoeken verstoppen. En zij bleven zitten tot ze er helemaal zeke van waren dat er niets meer te halen viel. Onafhankelijk zijn betekende voor deze oude mannen niet veel anders dan lekker eten en drinken en zorgen dat je er zoveel mogelijk van mee kon nemen. En gelijk hadden ze, want het gebeurt niet iedere dag dat er gratis vlees, rijst en bier wordt verstrekt. Tien jaar onafhankelijkheid, Kenia staat er goed voor. Welliswaar zijn er problemen genoeg, maar waar ter we eld zijn die er niet? Onder het wijze staatsmanschap van Kenyatta heeft Kenia een gewaardeerde plaats in de wereld verworven. En het zou ons niets verwonde ren indien Kenia in de toekomst een leidende plaats in zwart-Afrika zal gaan innemen! SCHRIJFKOUTER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 21