TUINBOUW- KLANKEN Niets veranderlijker dan Te rustig aan prijzenfront bloembollen nieuwe oogst Voor en nadelen van een zachte winter Toen we ons vorig stukje uit WALCHEREN schreven, eindigden we met een voorbeeld over de dure 'groenten- prijzen en de invloed van weer, aanvoer en vraag voor onze produkten. Al deze faktoren zijn ze«er wisselvallig en zelfs onvoorspelbaar. We dachten hieraan toen we de prijzen van de laatste veilingsdaig deze week vergeleken met enkele maanden en weken terug. Vele groentesoor ten hebben een lelijke rit naar omlaag ingeslagen. We willen niet zeggen dat het goedkoop was, maar de room was e>r toch o.i. af! Witlof moest al van goede huize zijn om over 1 te kernen en zo zouden we een hele rij kunnen noemen. Hopenlijk is het een incidentele inzin king: Ook in de grote L. zijn wat donkere wolkjes, want hoewel de uien duur zijn, de top is er toch zwaar af en ook de aardappelen zitten in de zakkende lift. Waar mee we maar willen constateren dat er in onze branche's weinigs stabiel is! Toen we dit zo constateerden, over dachten we dat we in „goed" gezelschap zitten, want is ook op de „vrije" markt de olie niet aan 't zakken?? Als men dat enkele maanden terug had durven schrij ven, dan had men beslist een slechte klankbodem ge had, daar niemand je geloofd zou hébben. We bedoelen niet dat men voorlopig op goedkope olie of energie hoeft te rekenen, maar het blijkt o.i. hieruit wel dat de Vanwege de nog steeds voortdurende open winter zijn de fruitkwekers op SCHOUWEN en DUIVELAND al goed gevorderd met de snoeiwer'kzaamheden. Enkele te lers moeten ook nog wat inplanten. Hoewel een investe ring op lange termijn, geloven we dat het toch. een igoe- de, maar ook een geboden zaak is hét bedrijf wat op stand betreft aan te passen aan de huidige produktie- methoden. Na een moedgevende start op het prijzenfront van het fruit, worden de fruithandelaren en telers van bewaar- fruit nu al weer igekonfronteerd met een prijsdaling, die hoewel nog niet verontrustend, verre van welkom is! In de groensektor is eveneens sprake van prijsda ling, vooral wat de wintergroenten betreft. We weten het niet, maar wat wintersweer zou hier wellicht goed aan doen. De uienprijs heeft de laatste dagen een ge voelige veer moeten laten. Geruime tijd ging de prijs in opwaartse richting en dan ineens is daar de inzin king. ■Op Schouwen en Duiveland zijn we bepaald goed be deeld met wilde duiven! Op de nog niet geploegde mais- percelen vertoeven ze vaak in duizentallen. Mocht het nog wat gaan winteren, vergezeld met sneeuw, dan die nen de telers van winterbloemkool en andere koolsoor ten op hun hoede te zijn. Ze kunnen in korte tijd veel schade aanrichten. Door het zachte weer komen de eerste tulpen al weer te voorschijn. We zullen hopen dat indien we nog wat vorst moeten krijgen, dat die niet meer te lang weg blijft. Strenge vorst op later tijdstip zou dan wel eens bladbesohadiging kunnen veroorzaken. Als het gewas 'boven staat dan kan het zich bij zacht weer vrij snel ontwikkelen. De tulpenstatistiek is nog niet gepubliceerd. Mogelijk dat mede daardoor de handel zich bijzonder voorzichtig opstelt om althans zaken te doen. Uit onze omgeving is nog bijzonder weinig verkocht in tegenstelling tot ande re jaren. Tulpen uit het zuidwestelijk teeltgebied zijn meestal toch. wel iets in trek voor de broei. De vóórverkoop van de in onze regio te telen bloem bollen verloopt over de hele linie bijzonder moeizaam. Tegen renderende prijzen is wat betreft tulpen, irissen en gladiolen beslist moeilijk vandaag aan de dag zaken te doen. De tulpenpercelen hebben tot heden vanaf de plant- tijd al heel wat neerslag te verwerken gehad, met het rgevolg dat de struktuur hier en daar te wensen overlaat. De telers die stro hebben aangewend om struktuu.rbederf tegen te gaan, zullen naar het zich laat aaanzien meer dan ooit profijt hebben van de gemaakte kosten en moeite! Op de grotere 'bollenbedrijven in onze omgeving is men nog steeds bezig met de verwerking en afvoer van de gladiolen oogst 1973. Hoewel voor sommige soorten weer een lichte prijsstijging valt waar te nemen, is de specu latie niet winstgevend geweest. machtige oliemaatschappijen nog beter de strijd aan kunnen met de ook al machtige olies jerks, dan de ver schillende regeringen, waarvan sommige politieke -par tijen menen dat de overheid het -goedkoper en beter kan. Immers de Arabische macht-hebbers hebben, met fraaie volzinnen, dat wel, eigenlijk enigszins bakzeil ge haald. Maar hoe het mogelijk is dat de z.g.n. vrije han del op de grootmarkten kan opereren, kennelijk zonder onder de druk der zéér groten, te bezwijken, zal voor ons wel een raadsel blijven. Enfin, voor vélen onzer opent dit, zij het op langer termijn, betere perspectieven. Ook blijkt o.i. van onze voorbeeldjes uit onz kleine tuinderswereldje hoe snel het veranderen -kan! Momen teel is er op vele terreinen sprake van en grondstoffen- tekort, die onze prijzen en economie en de legering voor zware opgaven stelt. Maar ook hier .groeien de bonen niet tot in de hemel. Immers kan in korte tijd een grondstof van een tekoitpositie in overvloedige toevoer veranderen. En ook is van belang dat als een prjjs te hoog wordt, er automatisch een kopersstaking optreedt Door de hoge olieprijs, om weer ko-rl bij huis te -blij ven, hebben vele tuinders plannen opgezet om minder of goedkoper energie te gebruiken. Dit is op de totali teit van 't gebruik niet zo veel, maar deze tuinderstsn- dens vindt men overal. In autogebruik, in huishouding, etc, etc. zodat we toch een 10 r/< minder gebruiken. "Foor onze branche geldt wel de waarschuwing van de voor lichting dat opgepast moet worden niet het gevaar ge- lopfen wordt van te weinig spreiding! Op de bedrijven loopt alles, mede door het goede weer, prima. De jonge spinazie ligt weer al gepunt en in de kassen komen de radijs, andijvie, sla, etc. weer al in prima omstandigheden uit grond, dan wel aan de groei of ook wel aan de oogstbaarheid toe. Ook in de Walcherse fnutbed-rijven gaat de snoei, voorzover er tijd voor is, in een prettig winterklimaat al redelijk van start. We kunnen nog best streng winterweer krijgen, maar het weer dat we tot nu toe hadden is lekker mee genomen. En de dagen worden weer al langer licht des avonds! 'Ook in 'het THOOLSE land, verloopt de tweede win termaand met een voor de tijd van het jaar wel zéér hooig temperatuurgemiddelde! Voor de glastuinder spreekt het wel vanzelf, dat dit een winstpunt betekent, voor wat betreft zijn oliestookrekening. De aflevering van de veilingprodukten, vindt zonder vorst óók ge makkelijker plaats, en het werk daaraan besteed ver loopt tevens aangenamer. Een minder aangename kant van de te hoge tempera turen is wel het stormachtige karakter dat deze maand het weer bepaald. Een, gelukkig hier weinig voorkomen de, windhoos heeft op de noordkant van het eiland T-ho- len bij enkele tuinders nogal wat schade berokkend. Het is een prijzenswaardig feit, dat bij een calamiteit van enige omvang, direkt alle glastuinders bereid zijn, om de scherven te helpen opruimen, bij een zwaar getrof fen bedrijfsgenoot. Het is nog altijd beter, een ander te helpen, dan om zelf geholpen te moeten worden! Bo vendien wordt hie: mee de getroffene moreel gesteund, zodat hij met nieuwe moed weer aan de slag gaat, om het bedrijf zo vlug mogelijk weer volledig te laten pro duceren. Overigens ziet het er wel naar uit, dat de te ■hoge temperaturen, de koeling in de bewaa.: ruimten voor uien en aardappelen ongunstig beïnvloedt Bij de afleveringen ziet men al, dat sommige uien een wortel krans gaan maken, zodat dit het kaal-worden van het produkt, bij afstaarten en sorteren, flink in de hand werkt. Er zal dan ook naar gestreefd moeten worden, om iedere periode met een lagere temperatuur, de uien te ventileren om de kwaliteit op peil te houden. Hond half januari zijn de glastuinders ook weer aan het ra- dijszaaien begonnen. Dit arbeidsintensieve gewas 'heeft de laatste jaren tot zeer bevredigende resultaten geleid. Voor degene die deze teelt past in zijn beschikbare ar beidsuren, is dit een welkome aanvulling in de ontvang sten. Het is nu ook weer de tijd om het benodigde zaai zaad voor 1974 te bestellen, na eerst een goed overzicht te hebben genomen welke variteiten hem -het meest in zijn bed. ijf passen. Het voorkiemen van he.t aardappël- pootgoed heeft nu ook onze volle aandacht. Juist met de te hoge temperatuur in deze maand is het oppassen geblazen, dat de kiemen niet te hard van stapel lopen. Men moet beslist een niet te lange, goed afgeharde spruit op het pootgoed hebben, voor een -gel ijk matige vroege opkomst. Deze teelt is gelukkig nog één van de vaste peilers van het kleine bedrijf, waar een goed ren dement in zit. De grotere aardappeltelers komen ge middeld toch een maand later met hun produkt aan de veiling of afzetstation. Met het aanschaffen van het benodigde zaai- en pootgoed is men ook weer gecon fronteerd met het feit dat door de hoge aanschaffings prijs, de kostenfaktor flink is opgelopen. Mede door de, ook te hoge neerslagcijfers van de laatste maanden, ziet men op de wat slemperige gronden veel struktuurverval van de bouwvoor. Misschien dat er door het meerdere gebruik van schuimaarde of bekalking in de toekomst, wel iets aan gedaan kan worden. DINGEN VAN DE WEEK NJOG steeds houdt de energiecrisis de gemoederen bezig, niet in het minst ook in onze kringen. In de Nederlandse tuinbouw immers speelt de energie een grote rol en we moeten helaas aannemen dat de langdu rige periode waarin energie overvloedig en goedkoop be schikbaar was, tot het verleden behoort. Het lijkt er alles zins op dat een tijdperk-werd afgesloten in 1973 en nu is het de vraag hoe het nieuwe tijdperk, dat van de schaarse en vooral dure energie er uit zal gaan zien. Het Produktschap voor Groenten en Fruit wees in een marktoverzicht dat dezer dagen verscheen op het feit dat praktisch de helft van de produktiewaarde van de voe- dingstuinbouw ad. 1,8 miljard gulden afkomstig is van de glasteelt en bijna 70 van het glasareaal verwarmd is. Het jaar 1973 was voor de West-Europese tuinbouw een bijzonder goed jaar. Het meest opmerkelijke was dat de geldontwaarding werd bijgehouden. De produktie- waarde van de Europese tuinbouw is namelijk sterker ge stegen dan het prijspeil. De marktvoorziening was wat minder overvloedig dan we de laatste jaren gewoon wa ren. Het waren de weersomstandigheden die veelal klei nere beschotten bewerkstelligden. Het niet overvoerd zijn van de markt bracht in grote delen van de tuinbouwsektor prijsherstel en wel in een mate die voor de tuinder ruim voldoende was om zowel de oogstreductie als de infiatie te compenseren. Het totale beeld van de Westeuropese tuinbouw was beslist niet ongunstig in het jaar dat voorbij ging. Het is alleen jammer dat er de laatste tijd vooral met betrek king tot de fruitteelt zoveel donkere wolken zijn geko men zodat er op het ogenblik sprake is van een zeer som bere situatie, zodanig zelfs dat velen zich afvragen waar het heen moet en wat er van terecht moet komen. Een volgende keer willen we daar nog wel enkele opmerkin gen over maken. T^EZE week willen we ons bepalen bij datgene wat het Produktschap voor Groenten en Fruit ons ver telde over de Europese tuinbouw. De algemene trend is, dat de beteelde oppervlakten van groenten en fruit wor den ingekrompen. Er blijft nog steeds bedrijfsbeëindiging in alle Westeuropese landen. We noémden reeds de in vloed van het weer op de produktie en hierdoor de min der grote oogsten dan we in voorgaande jaren gewoon waren. Op de belangrijkste groothandelsmarkten van West-Europa lagen in 1973 de prijzen van groenten en fruit gemiddeld 20% hoger dan in 1972 en zelfs 30% hoger dan in 1971. Nu moeten we er bij zeggen dat dit gemiddelden zijn en daarom niet alles zeggen over de er aan ten grondslag liggende gegevens. Nu zeggen hoge of hogere prijzen op zichzelf niets. Men kan de prijzen van nu wel vergelijken met voorgaande jaren, maar het is ook bekend dat de inflatie de waarde van het geld voortdurend uitholt. In een tabel wordt aangegeven hoeveel de waarde van de munten van de verschillende landen in de periode 1964 tot en met 1973 is achteruitgegaan door de infla tie. Daaruit blijkt dat in deze tien jaar de waarde van de Nederlandse gulden in totaal met 46 is terugge lopen! Daarmee zitten we in de hoogste regionen wat de in flatie betreft want alleen in Spanje was de waardedaling met 49 nog groter. Eveneens nog bonter dan in Ne derland werd het gemaakt in Denemarken met een infla tiepercentage van 47 België deed het met 37 waar devermindering in tien jaar heel wat beter evenals West- Duitsland met 35 en Frankrijk met 38 Van de Euro pese landen, verbonden in de Organisatie voor Econo misch samenwerking en ontwikkeling gaf Griekenland met 30 inflatie het geringste totaal percentage te zien. Engeland zat precies op het gemiddeld van deze lan den met 40 Uiteraard is de situatie voortdurend aan veranderin gen onderhevig en zal de crisis die nu in Engeland heerst en het gebeuren met de Franse franc daarop weer van invloed zijn! TA7"ANNEER we prijzen van de produkten gaan verge lijken moet het inflatiepercentage mede in deze beschouwing worden betrokken. En wanneer we dat doen ziet het er voor grote delen van onze .bedrijfstak maar beroerd uit. We hebben over de onzekerheden in onze bedrijfstak reeds verschillende keren opmerkingen ge maakt. We begonnen met vast te stellen dat we te ma ken zullen krijgen met hogere energieprijzen, niet alleen in ons land maar over de hele wereld. Het is te verwach ten dat er een neerwaartse knik in de welvaartsontwikke ling komt. Vooral in de ontwikkelingslanden zahdat, :naar verwacht moet worden, hard aankomen. Er zijn verwaöh- tingen dat deze landen het vooral zullen zoeken ïn Ben drang om hun grondstoffenprijzen te verhogen en nieuwe exportmogelijkheden te zoeken voor hun tuinbouwpro- dukten. Van beide verschijnselen zijn op dit moment de voortekenen reeds merkbaar. Door de stijging van de energieprijzen zal jo.-m. het ver voer van 'de produkten naar Europa duurder worden, zo- als dat ook omgekeerd het geval is. Op zich gezien zou dat voor de tuinbouw een gunstig effect kunnen hebben want er zijn lange en dus -dure aanvoerlijnen van b.v. appels van het zuidelijk halfrond en van Australië en Nieuw Zeeland. Dezer dagen hebben we echter kunnen vernemen 'dat Australië zijn fruitkwekers een garantieprijs voor hun pro dukten heeft gegarandeerd wat in de praktijk -wil zeggen dat de regering de duurdere vrachtkosten voor haar re kening gaat nemen. Dat zou een zeer ongewenste .ont wikkeling zijn en het is te hopen dat de -Europese .-com missie hiertegen de nodige maatregelen zal -nemen. 'Het zou een niet geoorloofd concurrentievervalsing zijn met name op de Engelse markt. Overigens ziet het er voor de Australische appelproducenten, ondanks deze rege ringssteun, toch niet zo best uit als we tenminste een bericht in het vakblad voor de Groothandel mogen gelo ven. Daarin lazen we namelijk dat men volgens de voor uitzichten mag verwachten dat Frankrijk in het jaar 1978 de gehele Westeuropese fruitmarkt zal beheersen met zijn Granny Smith. Het is bekend dat Frankrijk al sedert geruime tijd massaal is overgegaan tot de aanplant van Granny Smith in alle appelstreken van Frankrijk. Naar in handelskringen verluidt wil Frankrijk daarmee de Duit se markt beheersen en zelfs in Engeland de strijd aan gaan tegen de import, met appelen die goed bewaard zijn. In de afgelopen vijf jaar steeg de Franse appelex port naar Nederland van 1800 ton naar 33.000 ton. Naar België van 12.000 ton naar 53.000 ton. Naar de Duitse Bondsrepubliek van 146.000 ton naar 287.000 ton. Naar Italië van 4.000 ton naar 22.000 ton en naar .Engeland van 45.000 ton naar 104.000 ton. Het zijn cijfers die heel wat laten zien van de produktiemacht van dit Europese ap- pelland! 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 13