MECHANISATIE- NIEUWS 12 NIEUWE HYDRAULISCHE DIEPTEREGELING RAU-KOMBIMAT De Rau-Kombimat werktuigen voor grondbewerking in Nederland geïmporteerd door G. W. van Driel Van Dor sten B.V. te Hoofddorp worden dit jaar in standaarduit voering voor het eerst uitgerust met een extra hydraulische kraan, waardoor het mogelijk is om via de kipperaansluiting van de trekker de druk op de verkruimelaars te wijzigen. Hierdoor kan tijdens het rijden de diepte-instelling worden veranderd. Ook zijn ze uitgerust met een automatische vei ligheid, die het terugklappen van het werktuig tijdens trans portstand voorkomt. DODELIJKE LANDBOUWONGEVALLEN IN 1973 In 1973 kwamen 47 dodelijke ongevallen in de landbouw ter kennis van de Arbeidsinspectie. In 1972 bedroeg dit aan tal 34. Bij deze 47 ongevallen waren 37 volwassenen of jeug digen betrokken, die tijdens het verrichten van werkzaam heden dodelijk werden getroffen. De overige 10 betroffen kinderen die tijdens het meerijden op, spelen in de nabijheid van in werking zijnde machines of op andere wijze op het bedrijf verongelukten. De ongelukken kunnen als volgt wor den gespecificeerd: I. Dodelijke ongevallen overkomen aan vol wassenen en jeugdigen 1973 1972 A. Kantelen of achteroverslaan van trek kers (als bestuurder) 17 9 Andiere dodelijke ongevallen met trek kers (aftakas, vallen van trekker e.d.) 8 3 B. Ongevallen met diverse machines en werktuigen: aanhangwagens 2 mengmestverspreider 1 in hydraulische kraan 1 totaal maaiboot 1 5 cirkelzaag 1 C. Overige ongevallen, veroorzaakt bij werkzaamheden: bedolven onder stropakken 1 in melkvee 2 totaal overreden door aardappeloogst machine 1 5 afkoppelen van ploeg 1 Zoals uit deze cijfers blijkt, is de stijging bij de categorie „kantelen of achteroverslaan van trekkers" het grootst. Dit gegeven is niet te verklaren; wel is gebleken dat in alle ge vallen de betrokken trekkers niet waren voorzien van een veiligheidscabine, -frame of -beugel. De reeks ongevallen met verscheidene machines en werk tuigen geeft de Arbeidsinspectie aanleiding in het algemeen nog eens met nadruk te wijzen op de noodzaak de bestaan de veiligheidsvoorschriften stipt na te leven. Bovendoen wordt met klem geadviseerd uitsluitend te werken met be veiligde trekkers, werktuigen en machines. Men dient bij alle werkzaamheden voldoende veiligheid in acht te nemen. II. Dodelijke ongevallen overkomen aan kinderen met in werking zijnde machines en werktuigen of bij onveilige situaties op het bedrijf 1973 1972 trekkers 5 5 aanhangwagens 2 2 val van hooizolder 1 0 verdronken in gierput 2 0 overige machines 0 5 Geconstateerd kan worden dat het aantal ter kennis ge komen dodelijke ongevallen met kinderen enigszins is ge daald. Niettemin blijft ook hier waakzaamheid geboden. Een van de slachtoffers was een kind dat de vakantie op een boerderij doorbracht. Slechts één maatregel is afdoende om uw eigen of ander mans kinderen voor ongevallen te behoeden: houdt ze uit de buurt van plaatsen waar gewerkt wordt en laat ze niet mee rijden op trekkers of andere werktuigen. Aldus een persbe richt van het Ministerie van Sociale Zaken. De verschilpunten ten opzichte van het model „717" zijn o.a., dat de „Super-717" zowel met 540 als met 1000 toeren kan worden aangedreven. Hierbij behoeven alleen de tand wielen in de hoofdaandrijving te worden verwisseld. De tandwielkast van de hoofdaandrijving heeft een hoek van 98c tussen de in- en uitgaande as, welke constructie een trillingvrije aandrijving verzekert. De slipkoppeling is aan de uitgaande as gemonteerd, waardoor deze niet behoeft te worden versteld wanneer op 1000 toeren wordt aangedreven. De messen op de messencilinder zijn aan twee kanten ge scherpt. Ze kunnen dus, wanneer de snede aan één kant is afgesleten .worden omgedraaid. De New Holland veldhakselaar „Super-717" is in zijn ge heel zwaarder en stabieler uitgevoerd om aan de aandrij ving door zeer zware trekkers weerstand te kunnen bieden. Zo zijn bij voorbeeld ook de kruiskoppelingen veel zwaarder dan bij het vorige model „717". De nieuwe opraper van het model „770W" is 20 breder en 20 sneller dan in het verleden. Deze opraper is zó ge construeerd, dat ook slordig liggende zwaden gemakkelijk worden opgenomen. Enkele technische gegevens in standaarduitvoering: mes- sentrommel met 6 of 9 messen afmetingen van de trom mel 44 x»61 cm haksellengte van 5 tot 71 mm beveili ging door slip- en vrijloopkoppeling banden 8.50 x 12 (extra: 10 x 16) ingebouwde meSsen.'düp?-.- gewicht 837 kg verstelbare wielbevestiging capaciteit in mais tot 35 ton per uur en in gras tot 20 ton. NIEUWE VELDHAKSELAAR VAN NEW HOLLAND New Holland in Nederland vertegenwoordigd door G. W. van Driel Van Dorsten B.V. te Hoofddorp brengt een nieuwe getrokken veldhakselaar op de markt. De ma chine kreeg de modelaandaiding „Super-717" en is de op volger van het model „717". Brinkmann Niemeyer N.V. te Zutphen brengt een zelf- rijdende afvalzuiger, onder haar eigen merknaam Brinio op de Nederlandse markt Het is een machine, ontworpen om alle soorten afval op te zuigen, zoals papier, bladeren, plastic tassen, blikken, ge maaid gras, karton, sigarettenpakjes, steen en industrieel afval. De machine wordt aangedreven door een 4 pk benzine motor en heeft een robuust stalen schoepenblad, die het af val versnippert en verpulvert. Overal waar vuil opgeruimd moet worden kan de Brinio worden ingezet. UNIVERSELE SLEUTEL „SERVICE MASTER" Steenkist B.V. te Eindhoven, tel. 040514342, brengt een nieuwe unfversele Chrom-Vanadium verchroomde sleutel op de markt. Met de Service Master zijn drie complete sets sleutels in één gereedschap verenigd, n.l. alle maten 9 t/m 22 mm metrisch en alle maten t/m 13/ie" SAE en WW. De verstelling is eenvoudig en beschadiging aan moeren is uitgesloten omdat de moer op drie plaatsen wordt vastge klemd. Zelfs vervormde moeren kan men los en vast draaien zonder beschadiging. Door het rateleffect van de mee draaiende lip kan men moeren vast en los draaien zonder dat de sleutel steeds van de moer wordt gehaald. De sleutel heeft aan beide zijden een zwenkbare ring van verschillende afmetingen; aan de ene zijde voor moeren van 9 t/m 14 mm, aan de andere zijde van 15 t/m 22 mm. Ds prijs per stuk bedraagt ƒ24, WARWICK REINIGER Door Louis Nagel B.V. te Arnhem worden nu de zgn. Wrrwiek reinigers uit Engeland geïmporteerd. Deze reinigers hebben naast een grote kapaciteit een uiterst kompakte vormgeving. Zij zijn- daarbij tevens uitgerust met ruimbe meten water- en brandstoftanks, alsmede een groot reser voir voor reinigingsmiddelen. Een zeer lange levensduur wordt verzekerd dank zij een robuuste eenvoudige bouw, waarbij de direkte koppeling van de elektromotor op de 2-cilinder zuigerpomp opvalt. Deze krachtige reinigers kunnen in sommige gevallen de reinigingskosten met wel 75 verlagen! Zij zijn gemakke lijk verrijdbaar en door één man te bedienen. Van de vele toepassingsmogelijkheden vermelden wij, voor wat op loon bedrijven betreft een snellere reiniging van het machine park en in de landbouw :het reinigen van kippehokken e.d., van voorraadschuren, gebouwen, zuivelapparatuur, trek kers, maaidorsers en werktuigen enz. De nieuwe modellen 20.000 en 2000E hebben een werk druk van 140 atm. en een opbrengst van 13,5 1/min. Zij wor den daarbij aangedreven door een elektromotor. Deze kom pakte, efficiënte machines vormen een aanvulling op de be staande serie Warwick reinigers, zodat de serie thans ma chines bevat met een pompopbrengst van 9 1/min. bij een werkrdruk van 35 atm. tot 13,5 1/min. bij een werkdruk van 140 atm. Dit laatste resulteert in een straalsnelheid yan 640 km/uur, waardoor men op doelmatige wijze zeer snel reinigt, zonder dat van tevoren alles kletsnat behoeft te worden gemaakt. De nieuwe Warwick warmwater reinigers hebben bovendien een variabele drukregeling, 'zodat de temperatuur kan worden opgevoerd tot verzadigde stoom, te gebruiken voor doelmatige ontsmetting en om nog sneller te reinigen. Die reinigers, liggen gunstig in prijs, zijn goed afgewerkt, en geven een solide en betrouwbare indruk. LIPS ALUMINIUM BETUININGSBAND In tal van gevallen worden voor de bescherming van taluds van open waterleidingen, zoals sloten, tochten en kanalen en ook van vijvers, betuiningen geplaatst. Enerzijds is men hiertoe genoodzaakt door de geringe stabiliteit van het talud van een nieuw gegraven leiding, anderzijds door de golfslag, die in bepaalde gevallen het talud kan aantasten en ondermijnen. Gedurende lange tijd werd voor deze talud- en oeverbescherming gebruik gemaakt van rijshout. Na de tweede wereldoorlog werd dit materiaal steeds meer ver vangen door gevlochten strippen hardhout. Taludbescher ming is een tamelijk kostbare zaak en er is dan ook lang gezocht naar goedkopere materialen. Lips te Drunen heeft na uitgebreide en langdurige proef nemingen aluminium betuiningsband ontwikkeld dat tot aanzienlijke kostenbesparing kan leiden. Dit betuiningsband Is 0,35 mm dik Wordt geleverd in breedten van 15 cm, 20 cm, 30 cm en 40 cm Op rollen van 100 meter Eén rol van 20 cm breedte weegt ca. 19 kg en is dus gemakkelijk hanteerbaar Door de grote soepelheid' laat het zich gemakkelijk af rollen langs het talud De uiteinden zijn gemakkelijk spijkerbaar aan de paaltjes Indien nodig met de blikschaar af te knippen Zuiver strak te plaatsen Extra stevigheid door geprofileerde perforatie Het betuiningsband is ruim van perforatie voorzien; water wordt in voldoende mate doorgelaten terwijl uitspoeling van gronddeeltjes wordt voorkomen. Doordat het materiaal dun en stevig is, laat het zich ge makkelijk aanbrengen, nadat de palen zijn geplaatst. De betuining wordt aan de achterzijde normaal afgewerkt met goed doorlatend materiaal (zode o.d.). Op deze wijze is een gave en fraaie betuining te verkrijgen. Indien de betuining als bescherming tegen golfafslag moet dienen komen speciaal de grotere afmetingen van 30 en 40 cm voor gebruik in aanmerking. Het aluminium betuiningsband is ongevoelig voor zouten en zuren in de concentraties zoals deze meestal in open waterlopen voorkomen. Ook de begroeiing tast het materiaal niet aan. Het is gemakkelijk te verwerken en heeft toch een grote oppervlaktesterkte, het roest niet en vraagt dus geen be scherming, het vervormt niet door temperatuurwisselingen en strenge vorst heeft geen invloed op de sterkte. Door bet geringe gewicht is het met mankracht gemakkelijk hanteer baar. Levering uit voorraad, inlichtingen en monsters bij Fa. J. C. Sneep, Postbus 10, Willemstad (N.-Br.), tel. 01687 500.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 12