Algemene Handelsvoorwaarden Landbouwwerktuigen Algemene Handelsvoorwaarden Landbouwwerktuigen QE Landbouw R.A.l. 1974 is een unieke gelegenheid om de tot stand gekomen Algemene Handelsvoor waarden Landbouwwerktuigen te presenteren, samen met de beide partijen: het Landbouwschap en een aan tal organisaties van importeurs en handelaren. Deze Al gemene Handelsvoorwaarden zijn tot stand gekomen als gevolg van een van de activiteiten, die zijn en worden ontwikkeld in de Stichting Mechanisatie-Centrum, een overlegorgaan tussen alle betrokkenen rond de land bouwmechanisatie, namelijk het Ministerie van Land bouw, de gebruikers, de importeurs, de fabrikanten en de handelaren in landbouwwerktuigen. Deze Sichting, 25 jaar geleden opgericht, heeft tot doel het bevorderen van de doelmatige mechanisatie in de landbouw in de meest uitgebreide zin van het woord. In de eerste 10 a 15 jaar na de tweede wereldoorlog is duidelijk gebleken, dat een technische begeleiding van de handel in landbouwtrekkers niet overbodig was. Het Mechanisatie Centrum te Wageningen een gesprek- centrum, waarin alle bij 'de mechanisatie betrokken sec toren rond de tafel zitten met het streven een doelmatige mechanisatie te bevorderen heeft daartoe in 1957 het zgn. Trekker Service Reglement opgesteld en aan de handel en de landbouw aangeboden. Dit reglement leg de de rechten en verplichtingen t.a.v. de levering en na zorg van landbouwtrekkers vast. Naast een waarborg voor een bonafide handel, regelde het ook de garantie en de gratis en betaalde nazorg. Verder werden voorwaarden gesteld voor de regeling van geschillen via bemiddeling en eventueel arbitrage. Zeer veel trekkers werden op deze basis verhandeld. Daarbij bleek, dat het reglement niet alleen direct, maar vooral ook preventief werkte. Naarmate de technische kennis en ervaring, zowel bij de kopers als in de gehele lijn van de verkopers, groeide werd de behoefte aan een technische begeleiding van de diverse verkoopadressen geringer. Wel werd behoefte gevoeld aan een uitbreiding met de duurdere landbouwwerktuigen. Ook moest de pre ventief en effectief werkende mogelijkheid tot beslech ting van geschillen blijven bestaan. Dit resulteerde in een overgang naar het Landbouw Machine Reglement, dat evenals het Trekker Service Reglement bepalingen bevat omtrent de technische aspecten van levering, garantie, nazorg en geschillen. Ook dit Reglement had hetzelfde gunstige effect. Sinds de inwerkingtreding in 1970 heb ben vele firma's de voorwaarden ervan in hun bepalingen opgenomen. Dit Reglement gaf n.l. in de eerste plaats de mogelijk heid om de rechten en de verplichtingen, zowel van de koper als van de verkoper, vast te leggen bij de verkoop resp. koop van nieuwe landbouwtrekkers. Voorts waak te het voor een juiste aflevering, inbedrijfstelling, toepas sing van de garantiebepaling en een goede servicever lening voor de levensduur van de trekker. Anderzijds voorkwam het onrechtmatige aanspraken van beide zij den. Bij geschillen waren koper en verkoper n.l. gebon den aan de uitspraken van een arbitragecommissie. In de praktijk kon in vrijwel alle gevallen volstaan worden met een bemiddelingsvoorstel van objectieve deskundigen. Dit Trekker Service Reglement heeft zeer preventief gewerkt. Veel-aandacht kon worden besteed aan het in voorraad hebben van belangrijke trekkeronderdelen, aan de deskundigheid van de monteurs en outillage van de werkpaats van de reparatiebedrijven en aan het oordeel kundig gebruik van trekkers. De preventieve werking van het T.S.R. bleek ook in de bredere sfeer. Vrijwel steeds konden door verduidelijking van de technische pro blematiek de partijen bij elkaar worden gebracht en men zocht dan zelf een oplossing. De eenvoudige za ken konden telefonisch of schriftelijk worden afgedaan. Voor zover de partijen zo ver van elkaar waren ontvreemd, dat werkelijk van een diepgaand geschil sprake was, heeft het technische advies van objectieve deskundigen ter plaatse in vrijwel alle gevallen de partijen wederom bij elkaar kunnen brengen en werd de voorgestelde op lossing" aanvaard. Van de 222 dergelijke zware gevallen sinds 1957 is n.l. slechts èèn geval niet tot een oplos sing gekomen! T}E Stichting bleef aktief, paste zich aan de veran derende omstandigheden aan, en besloot in 1970 als eerste stap het T.S.R. te vervangen door het Land bouw Machine Reglement. Dit Reglement breidde ener zijds het toepassingsgebied uit, namelijk door de meer ingewikkelde landbouwmachines er in op te nemen en zich niet te beperken tot de trekkers alleen, anderzijds meende men, dat de technische ontwikkeling van beide partijen zo ver was gevorderd, dat de begeleiding van de handelskanalen en de gebruikers kon worden gestaakt. Het werkgebied beperkte zich derhalve uitsluitend tot het behandelen van geschillen. Het Landbouw Machine Regement omschrijft wederom de rechten en plichten van de verkoper en koper en kent bij geschillen, net als vroeger bij het T.S.R., twee fasen. De eerste fase omvat een poging tot bemiddeling na onderzoek door deskundigen. Blijkt door één of beide partijen het voorstel tot bemiddeling niet acceptabel te zijn, dan wordt het geschil als tweede fase voorgelegd aan een arbitragecommissie. Bij de eerste besprekingen over het Landbouw Machine Reglement werd al de behoefte geuit aan uniforme han delsvoorwaarden op commercieel gebied. Omdat ook het Landbouw Machine Reglement geen bijzonderee proble men opleverde, kon met deze fase worden begonnen. In de Stichting Mechanisatie-Centrum werd het voorstel gedaan de begeleidingscommissie van het Landbouw Machine Reglement om te vormen tot een Commissie-ad- hoc, met als taak de opstelling van Algemene Handels voorwaarden Landbouwwerktuigen. Deze Commissie heeft in een periode van 3 jaar in een prettige en za kelijke sfeer, de standpunten van de kanten van verko per en koper afgetast. Het zoeken naar een gemeenschappelijke overeen stemming moest in voorwaarden worden omgezet. Hierbij is dankbaar de hulp aanvaard van de Juridische Afdeling van het Ministerie voor Landbouw en Visserij. Ook van de zijde van het Landbouwschap leverde een jurist zijn inbreng. Na 3 jaar werken is men tot een formulering kun nen komen. Vanzelfsprekend hebben de vertegenwoor digers van het Landbouwschap enerzijds en de handels organisaties anderzijds hier en daar compromissen moe ten sluiten. Het resultaat is evenwel, dat de besturen van deze organisaties deze voorstellen hebben aanvaard en hun leden adviseren deze voorwaarden te gebruiken. Hiermede is de cirkel gesloten. Bij de verhandeling van een landbouwwerktuig kunnen koper en verkoper zich nu zeker weten van reële voorwaarden en de mogelijk heid van advies en arbitrage bij geschillen, die zij zelf niet tot een oplossing weten te brengen. Het feit, dat dit tot stand is gekomen door een overleg tussen orga nisaties van beide partijen, mag uniek worden genoemd; meestal komen handelsvoorwaarden van één kantl DE VOORWAARDEN T7NKELE belangrijke aspecten van de Algemene Han- delsvoorwaarden Landbouwwerktuigen (A.H.L.) zijn de volgende: Overeengekomen prijzen. De aanbiedingen zijn in zo verre vrijblijvend, dat alleen bijzondere, niet te voorziene omstandigheden aanleiding kunnen zijn tot wijziging. Deze omstandigheden mogen echter niet worden benut de ver koop ongedaan te maken. Vastleggen overeenkomst. Alle afspraken dienen te worden vastgelegd, teneinde eventueel later bij moeilijk heden dienst te kunnen doen. Uitsluiting artikelen. Afwijkingen in de te maken over- eenKomst zijn indien nodig toegestaan, mits schriftelijk vastgelegd. Dit geldt evenwel niet voor het artikel over de arbitrage, en wel om de volgende redenen: Wanneer men dit belangrijke deel zou uitsluiten geeft het A.H.L. geen juridische basis aan de arbitrage en blijft alleen de dure en langdurige rechtsprocedure op de achtergrond. Dit houdt derhalve in, dat, wil men op dit punt van de A.H.L. kunnen profiteren, dit nimmer uitgesloten mag worden. Betaling. Zoals alle artikelen sluiten de bepalingen omtrent betaling aan op normale en bonafide handelsge woonten. Dit houdt prompte betaling in volgens de ge maakte afspraken. Garantie. Gebreken of vermeende gebreken dienen vlot te worden gemeld en behandeld. Slepende zaken dienen te worden voorkomen. De relatie verkoperkoper mag niet worden doorbroken door opdrachten aan der den, bijvoorbeeld andere reparatiebedrijven. Vanzelfspre kend is ook de garantieperiode geregeld. Inbedrijfstelling. Deze vanuit het T.S.R. en het L.M.R. overgenomen artkielen regelen een duidelijke instructie aan de gebruiker, alsook de evt. gratis servicebeurten. Aansprakelijkheid. De tot nu toe vaak slecht gere gelde aansprakelijkheid gedurende de periode van over dracht, alsook die van een leverancier m.b.t. de deugde lijkheid van het geleverd, is vastgesteld. Hieronder valt ook het gebruikersrisico. Arbitrage. Indien partijen bij een geschil niet tot over eenkomst kunnen komen, bestaat de mogelijkheid om over de technische merites neutraal opgestelde deskun digen een rapport te laten uitbrengen. Als men ook op basis hiervan niet tot elkaar komt moet tot arbitrage worden overgegaan, zulks ter vermijding van rechtspro cedures. De arbiters, gekozen uit een lijst van deskun digen, kennen een jurist als secretaris. De arbitragekos- ten worden in de uitspraak geregeld. l-I ET grote voordeel van de thans gepresenteerde Algemene Handelsvoorwaarden is dat nu uniforme voorwaarden tot stand zijn gekomen, 'die door alle be trokken partijen zijn aanvaard als basis voor koop en verkoop van alle daaronder vallende machines en werk tuigen. Het is duidelijk dat, waar zoveel verschillende voorwaarden van onderscheidene leveranciers, groot- en detailhandel en de wensen van de zijde van de gebrui kersorganisaties onder één noemer moesten worden ge bracht, dit geen eenvoudige opgave is geweest, en dat verklaart tevens de lange tijdsduur die ermede gemoeid is geweest voordat deze Algemene Handels- en Leve ringsvoorwaarden ten doop konden worden gehouden. Nu zullen deze voorwaarden nog wel niet op alle pun ten volmaakt zijn. Zij dienen aan de praktijk te worden getoetst om op grond van ervaringen te bezien waar zij dienen te worden bijgeschaafd of gewijzigd. Het kan, ook op grond van eventueel opkomende vragen over de uitleg van een bepaald artikel, daarom nuttig zijn dat de genen, die deze voorwaarden hebben helpen opstellen, beschikbaar blijven als Commissie van Begeleiding in het Mechanisatiecentrum om op vragen antwoord te kun nen geven of zich te buigen over een tekstverandering indien die noodzakelijk mocht blijken te zijn. De Algemene Handelsvoorwaarden Landbouwwerktui gen zullen begeleid moeten worden. Beide partijen zijn zich ervan bewust, dat aan dit stuk nog enige onvolko menheden kunnen kleven. In een toelichting zijn enkele punten nader omschreven, om vooral 'de intentie te be nadrukken, die achter de veelal strakke formulering van de voorwaarden heeft gezeten. Tenslotte is een Arbitrage reglement toegevoegd, dat een essentieel deel uitmaakt -van de voorwaarden en dat naar gehoopt wordt, zelden zal behoeven te worden gehanteerdl De Algemene Handelsvoorwaarden vormen een bij drage tot het meer doorzichtig maken van de handel in landbouwwerktuigen. Voor 'de gebruiker (agrarische pro ducent) is van belang dat hij zich geen zorgen meer be hoeft te maken voor allerlei juridische bepalingen die nu nog in de verschillehde contracten voorkomen. Hij kan zich toeleggen op de keuze en de prijs van de werktui gen. De secundaire aspecten bij de koop van landbouw werktuigen welke achteraf heel belangrijk blijken zijn nu geregeld. De praktijk zal nu het nut van Algemene Handelsvoorwaarden moeten bewijzen. De landbouwor ganisaties zullen de voorlichting geven via de landbouw bladen en de E.S.V.-ers. Op alle betrokken leveranciers wordt een beroep gedaan zich nu ook volledig achter deze voorwaarden te stellen en te introduceren bij hun vertegenwoordigers en servicediensten. Vanzelfsprekend is elke partner in de handelstrans actie vrij te bepalen of hij wil kopen of verkopen op basis van de A.H.L. Gezien echter 'de gunstige erva ring met het T.S.R. en het L.M.R. en de grote vooruit gang, nu niet meer behoeven te handelen op basis van de vaak niet gelezen en soms beruchte „kleine lettertjes", mag de verwachting worden geuit, dat in een groot aan tal gevallen de comparanten zullen besluiten dankbaar te grijpen naar de A.H.L.!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1974 | | pagina 3